2019. gada 18. februāris
Vārda dienas: Kora, Kintija

Ar degsmi par brīvu LATVIJU!

iesūtīts: 2018.01.25 20:35

Pēc piecu gadu intensīva un inovatīva arhitektu, mākslinieku, inženieru un citu tehnisko meistaru darba Rīgas Domā ir ielikta pasaules baznīcu arhitektūrā unikāla un nebijusi vitrāža. Tās jēgu raksturo nosaukums – “Ar degsmi par brīvu Latviju”.


PAR VITRĀŽU

Jaunā stikla skulptūra ir veltījums Latvijas valsts neatkarībai un simbols mūsu kolektīvajai atmiņai. Tā vēsta par tautas neapdzēšamo cerību un neatlaidīgu degsmi par brīvu Latviju. Šī zīme ir veltījums brīvības aizstāvjiem, atgādinājums par vēsturiskiem notikumiem mūsdienu cilvēkam un vēsturisks simbols brīvas Latvijas valsts iedzīvotāju nākamajām paaudzēm.

Jaunā vitrāža atrodas Doma baznīcas Marijas kapelā, kur ikviens to varēs apskatīt gan no ārpuses, gan iekšpuses un uzkavēties, vērojot stikla spēles, kas saules gaismā dejos kā kristāliņi.

Tas ir unikāls un nebijis mākslas darbs pasaules baznīcu arhitektūrā, kas ir  radīts un izgatavots Latvijā.

Vitrāža ir veltīta 1991. gada Barikādēm un tai arī simboliska nozīme. Mākslinieks Krišs Zilgalvis stāsta: “Katrai loga daļai tiek piešķirta īpaša nozīme un simbolisms, kopā veidojot vienotu kompozīciju. Kompozīcijas pamatu veido Liesma. Liesmās ir iestrādāti dzīvu koku mizu nospiedumi no Latvijas vēsturisko novadu liepām un ozoliem, kas simbolizē sievišķo un vīrišķo spēku latviešu folklorā. Četri lielie logi katrs atsevišķi simbolizē arī Latvijas vēsturiskos novadus. Sākot no austrumiem, - Latgale, Vidzeme, Zemgale un Kurzeme. Četri mazie logi simbolizē Pirmo un Atjaunoto neatkarību, kā arī Lieldienas un Ziemassvētkus. Pāri visam, kompozīcijas centrā ir  Pilnība - centrs, uz kuru tiecas visa loga kompozīcija. Lode ir tīra un skaidra, bet vizuālo tēlu veido gaisma tās iekšpusē.

PAR PROJEKTU
Vitrāžas izveides projekts tapis piecu gadu garumā un ir veidots par visas tautas vāktiem ziedojumiem caur kustību “Mans Doms”, kuru 2012. gadā izveidoja biedrība "Ascendum," sadarbībā ar Rīgas Domu.

 “Mans Doms mērķis ir atjaunot Rīgas Doma sabiedrisko nozīmību, piešķirot šim izcilajam arhitektūras un vēstures piemineklim jaunu un mūsdienīgu vērtību.
 Kā viena no aktivitātēm šīs kustības ietvaros tika izvēlēta ideja – radīt pirmo piemiņas zīmi Rīgas Domā Latvijas brīvvalsts vēsturei. 1991.gada Barikādes tika izvelēts kā nozīmīgs notikums, kuram ir liela loma ne tikai Latvijas neatkarības nosargāšanā, bet tas ir arī laiks, kad vairums Latvijas iedzīvotāju vienoja cerības un vēlme dzīvot brīvā, neatkarīgā Latvijā. Tas mums arī izdevās.


PAR KONKURSU
Kustība “Mans Doms” pirms pieciem gadiem izsludināja konkursu visā Latvijā, lai ikviens iedzīvotājs varētu iesniegt savu ideju jaunajai Doma vitrāžai, kas būtu veltīta 1991.gada Barikādēm.

Iesniegtos darbus izvērtēja īpaša septiņu cilvēku žūrijas komisija, ko veidoja Latvijas Mākslas akadēmijas profesore un stikla māksliniece Inguna Audere, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors un gleznotājs, šī brīža Latvijas Mākslas akadēmijas rektors, Kristaps Zariņš, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents, Latvijas Mākslas akadēmijas profesors un mākslas vēsturnieks Ojārs Spārītis, arhitekts Jānis Dripe, Latvijas Universitātes profesors un politologs Tālavs Jundzis, portāla "Satori" redaktors un filozofs Ilmārs Šlāpins, kā arī Rīgas Doma dekāns Elijs Godiņš.

Konkursā pārliecinoši uzvarēja jaunā latviešu arhitekta Kriša Zilgalvja un mākslinieka Dzintara Zilgalvja koncepcija "Ar degsmi par brīvu Latviju", kas bija inovatīva un svaiga savā idejā, paredzot Marijas kapelas loga ailu aizpildīt ar vitrāžu, kas vienlaicīgi būtu arī mākslinieciski augstvērtīga stikla skulptūra.

Šobrīd vitrāža ir tapusi un ievietota Doma baznīcas logā. 13.janvārī plkst. 16:00 bija vitrāžas “Ar degsmi par brīvu Latviju” atklāšana.

Vitrāžas autori: Krišs un Dzintars Zilgalvji
Vitrāžas pasūtītājs: Biedrība “Ascendum” un Doma baznīca
Būvprojekta autori: SIA “JR Elements”, Juris Rot
enkovs un Zane Deruma
Būvkonstrukciju projektēšanas eksperts: Albīns Skudra
Būvfizikas eksperts: Andris Vulāns
Būvuzraugs: Agris Ķuzis
Izgatavotājs: Anda Munkevica un SIA “AM Studio”
Vitrāžas ievietotājs: SIA RE&RE

Smalkāk par vitrāžu www.mansdoms.lv

Biedrība “Ascendum” ir sabiedriskā labuma organizācija, kas dibināta 2011. gadā ar mērķi veicināt Latvijas sociālo, garīgo un ekonomisko augšupeju, atbalstot kultūru, zinātni, izglītību un pilsonisko sabiedrību. Galvenās biedrības aktivitātes ir izdot interneta žurnālu “Satori”, organizēt sabiedrisko kustību “Mans Doms” un izdot bērnu dzejas almanahu “Garā pupa”, kā arī veidot bērnu kultūras projekts “Garā pupa”.

“Mans Doms”, ir sabiedriskā kustība, kuras mērķis ir atjaunot Rīgas Doma sabiedrisko nozīmību, piešķirot šim izcilajam arhitektūras un vēstures piemineklim jaunu un mūsdienīgu vērtību.

Šīs kustības ietvaros tiek runāts par ziedojumu nepieciešamību Rīgas Doma atjaunošanai, paplašināta tā sabiedriskā dzīve, rīkojot daudzpusīgus pasākumus (amerikāņu dziesminieka Pītera Broderika (Peter Broderick), Kaspara Zemīša, Goran Gora un citi koncerti, laikmetīgās mākslas izstādes un kino vakara Doma dārzā, Doms bērniem), kas tādējādi to rada par jaunu nozīmīgu kultūras centru Rīgas un Latvijas sirdī.

‍Foto - U.Muzikants
« atpakaļ

© 2012 Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca. Visas tiesības aizsargātas.
Mājas lapas izstrāde: MB Studija
Dizains: Graftik »