2017. gada 22. septembris
Vārda dienas: Māris, Maigurs, Mārica

Dzirdīgu ausi un redzīgu aci – Kungs ir radījis tās abas. (Sak 20:12)

Pārbaudiet visu, paturiet to, kas labs.
(1Tes 5:21)

1Ķēn 5:1–6, 17; Apd 28:1–16; Mk 14:27–42

Trešo reizi Rubenē norisināsies INDRIĶA DIENAS pasākumi

iesūtīts: 2017.07.04 19:26
Turpinot iedibināto tradīciju, svētdien, 2017.gada 9. jūlijā, Kocēnu novada Rubenē, vietā, kur savulaik Imeras katoļu priesteris Indriķis (Henricus de Lettis) sarakstīja bagātīgāko no vēsturiskajiem pirmavotiem par tagadējās Latvijas un Igaunijas teritoriju – Indriķa Livonijas hroniku – jau trešo gadu notiks Livonijas Indriķa diena.

Visas dienas garumā Rubenes baznīcā un Rubenes ciemā norisināsies pasākumi, kuru laikā būs iespēja iepazīt un izzināt Rubenes  kultūrvēsturisko mantojumu.

‍Livonijas Indriķa diena sāksies plkst.10:00 ar dievkalpojumu Rubenes baznīcā, ko vadīs Latvijas evanģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags un Rubenes draudzes mācītājs Artis Eglītis.

Pēc dievkalpojuma plkst.12:00 visi aicināti uz labdarības koncertu turpat dievnamā, kurā piedalīsies Ginta Krievkalna, Jānis Stībelis, Miks Dukurs un Marta Ritova. Pasākuma laikā savāktie ziedojumi tiks novirzīti Rubenes baznīcas un teritorijas attīstības projektiem - Rubenes baznīcas rekonstrukcijai, kā arī baznīcas dārza iekārtošanai.

Tradicionāli Rubenes pamatskolas telpās norisināsies arī populārzinātniska konference, kurā būs klausāmi trīs priekšlasījumi:

‍- “Tautas mūzikas instrumenti kristīgajā apritē“, Latvijas Universitātes profesors, latviešu etnomuzikologs VALDIS MUKTUPĀVELS;

- „Priekš kam man Baznīca...?“, Latvijas evaņģēliski luteriskās Baznīcas arhibīskaps JĀNIS VANAGS;

- „Latvieši. Kas ir mainījies no Garlība Merķeļa laika līdz 21.gadsimtam....“, Rubenes draudzes mācītājs ARTIS EGLĪTIS.

Konferences sākums plkst. 14:00.
‍Pēc konferences - cienasts.

Interesenti aicināti reģistrēties iepriekš, zvanot tel. nr.: 29226028 vai rakstot e-pasts: vineta.vintere@kocenunovads.lv.

Visas dienas garumā interesentiem Rubenes dievnams būs atvērts apskatei, tajā būs aplūkojama arī tematiskā ekspozīcija.

‍Pasākumus organizē Kocēnu novada dome, Rubenes evaņģēliski luteriskā draudze, Lutera Akadēmija.

Papildus informācija:

13. gs. sākumā vienā no Latvijas senākajām kristīgajām draudzēm - Rubenē - tās dibinātājs un Imeras katoļu priesteris Latviešu Indriķis sarakstīja Indriķa Livonijas hroniku. “Indriķa hronika” ir senākā Latvijas teritorijā tapusī hronika. Galvenais vēsturiskais pirmavots par kristīgās ticības ienākšanu, personībām, tautu savstarpējām attiecībām, cīņām un sadzīvi tagadējās Latvijas un Igaunijas teritorijā no 1180. līdz 1227. gadam.

Rubenes evaņģēliski luteriskā baznīca celta 13. gadsimtā. Sākotnēji tā bijusi koka ēka, taču tagadējo izskatu baznīca ieguvusi 1739. gadā, ietverot tajā 14. gs. būvētās baznīcas altārdaļu. 2000. gadā, mainot baznīcas altārdaļas grīdu, tika atrastas senaizmirstas kapenes. Visticamāk, tās ir senās vecbaltiešu dzimtas - Patkulu kapenes. Patkulu dzimtai piederēja tuvējās Vaidavas (Waidau), Ķieģeļu (Kegel), Podzēnu (Podsem), arī Vecates (Alt-Ottenhof) un citas muižas. Uz sienas apmetuma saglabājušies trīs, iespējams, 18. gs. rakstīta teksta fragmenti vācu valodā no Ījaba grāmatas un Jāņa evaņģēlija.

Pasākuma afiša šeit>