2018. gada 23. jūnijs

Vecumnieku draudze

LELB Vecumnieku draudze

Pašlaik Vecumnieku draudzē kalpo

Dievkalpojumi Vecumnieku ev. lut. baznīcā šobrīd notiek katru svētdienu pulksten 10:00.

Baznīcas vēsture

Pirmā Vecumnieku baznīca celta drīz pēc hercoga 1567. gada Rīkojuma*, par ko liecina baznīcas 1583. gada zvans. Baznīcas dokumentos minēts, ka 1711. gadā negaisā nodegusi pirms kāda laika celtā koka baznīca. 1735. gada 16. maija vizitācijas protokolā lasāms, ka tā "..vēl joprojām ir šķūnis ar salmu jumtu, tās durvju priekšā zvanu tornis sliktā stāvoklī." Vairākus gadu desmitus dievkalpojumi notika šķūnī.

1770. gadā par draudzes un hercoga Pētera līdzekļiem namdarmeistars Daniels Frīdrihs Gīrts, mūrniekmeistari Georgs un Fīlips Šmiti uzcēla jaunu koka baznīcu ar salmu jumtu, kas tika iesvētīta 1770. gada 11. martā. 1791. gadā celtne ieguva sarkanu kārniņu jumtu. 1803. gadā draudze nojauca pussagruvušo torni. 1835. gadā sāka atjaunot ļoti nedrošo baznīcu, taču darbi netika pabeigti, jo kļuva skaidrs, ka jāceļ jauna ēka.

Jaunās mūra celtnes pamatakmens likts 1840. gada 12. jūlijā. Būvdarbus ar Vecmuižas muižas nomnieka reihsgrāfa fon Neselrodes materiālu atbalstu būvdarbu uzņēmēja K. F. Harfa vadībā sāka mūrnieks Helds, galdnieks Nēlke, Jelgavas namdarmeistars Beiters, mūrniekmeistars Kohs no Prūsijas. Pēc Kurzemes guberņas arhitekta Frīdriha Šulca projekta celto dievnams ar 230 sēdvietām tika iesvētīts 1845. gada 6. decembrī.

1902. gadā baznīca tika remontēta. I pasaules kara laikā dievnamu izpostīja, to atjaunoja tikai 1923. gadā. II pasaules kara laikā baznīcā bija iekārtota lazarete. Pēckara gados vietējā vara bija ieplānojusi dievnamā iekārtot kultūras namu, taču tas netika realizēts.

Vecumnieku baznīca ir vēlīnā ampīra stilā celta vienjoma akmens–ķieģeļu mūra garenbūve ar garenass virzienā piebūvētu sakristeju un izvirzītu vairākstāvu – 55 pēdas augstu – torni. To noslēdz apaļš tornītis ar pusloka kupolu. Celtnes sienās ir taisnstūra logailas ar pusloka vai taisnstūra linetēm.

Iekštelpā, virs galvenās ieejas ar sešām kolonnām balstīta ērģeļu lukta ar izlocītām margām ar virpotiem balustriem. Trīsdaļīgo ērģeļu prospektu rotā zeltīts ažūrs – kokā griezts lapu vijas motīvs. Prospekts vienlaicīgi ar ērģelēm izpostīts I pasaules kara laikā. Draudzes telpas solu galus rotā saules ornaments. Sēdekļus balsta Latvijas baznīcās neredzēts elements, tie balstās uz virpotiem balustriem.

Dievnama iekārta izgatavota baznīcas celtniecības laikā. Guberņas arhitekta F. Šulca vadībā mūrnieks Helds, mūrniekmeistars Kohs, namdarmeistars Beiters ar zelli Lugovski no Jelgavas un galdnieku Nēlki, darināja altāri – izsmalcinātu vēlā ampīra veidojumu. Altāra rentablu veido divi korintisko kolonnu pāri, kuri balsta dentikuliem rotātu dzegu, virs kuras Glorijas staros pusloka arkā – Kristus attēls. Kolonnu starpā – divas alegoriskas apaļskulptūras. Rentabla centrā – gleznotāja Johana Ferdinanda Blaševica (1804–1866) darbs "Kristus pie krusta".

1845. gadā Vecumnieku baznīcā tika uzbūvētas ērģeles. 1881. gadā ērģeļmeistars Augusts Martins par 3000 rubļiem baznīcā iebūvēja jaunas ērģeles. 1938. gada 10. jūlijā iesvētīja VEF būvētās elektriskās hamondērģeles, tās izpostīja 2. pasaules kara laikā – 1944. gadā. Pašreiz draudzes telpā atrodas apmēram 100 gadu vecas Anglijā būvētas ērģeles, kas iegādātas par Amerikas draudžu ziedojumiem 1998. gadā.

Uz 1583. gadā lietā zvana bijis uzraksts: "De Gemene von Dūtschen und byren im Thal tum Niengode 1583". Pašreiz zvanu tornī ir trīs zvani. 1929. g. 20. septembrī iesvētīja jaunu bronzas zvanu, uz kura ir uzraksts: "Vecmuižas draudzes pirmais zvans ir liets 1583. gadā. Tas pats zvans pārliets 1806. gadā. Jauns zvans dāvināts baznīcai no baroneses Natālijas v. Diesterloh. Šie abi zvani Dievam par godu kopā salieti uz draudzes rēķina 1863. gadā. Tagadējais zvans pārliets 1929. gadā ar draudzes locekļu un sabiedrisko organizāciju ziedojumiem, palielinot zvana svaru no 12 uz 20 pudiem."

Pārējie divi zvani iegādāti 1929. un 1934. gadā.

*Hercoga Gotharda Ketlera laikā Kurzemes hercogistē uzbūvētas 70 baznīcas, astoņas skolas un astoņas nabagu patversmes.

Vecumnieku ev. lut. baznīca
Vecumnieku baznīca rudenī