2018. gada 19. janvāris
Vārda dienas: Andulis, Alnis

Subates draudze

Baznīca

Subates evaņģēliski luteriskajai baznīcai, kas celta 1685. gadā, Latvijas mākslas vēsturē ir īpaša vieta. Tās arhitektūra pilnīgi atšķiras no tradicionālā priekšstata par Latvijas lauku baznīcu. Subates baznīca veidota kā kompakta kubveida celtne ar vienu, telpiski nedalītu zāli, kuru sedz grandioza cilindriska velve. Unikāla ir arī baznīcas interjera iekārta.

Subates vārds tiek minēts, lai apzinātu kokgriezēju un koktēlnieku grupu, kura 17.gs. beigās darinājusi iekārtas virknei baznīcu Latvijā un Lietuvā. Altāra, kanceles, biktssola, kristāmtrauka pamatnes un ērģeļu luktu rotājumus viņiem raksturīgajā neatkārtojamā naivisma manierē darinājuši Stelmuižas kokgriezēji, kuri citkārt strādājuši katoļu, nevis luterāņu baznīcās. Subates baznīcas iekārta, iespējams, bijusi pats lielākais šo meistaru darinājums, ko laika gaitā tikai nedaudz skāruši pārveidojumi. Zem bagātīgā dekoru klāsta viegli uztverama baznīcas iekārtas konstruktīvā uzbūve, ko papildina liels daudzums skulptūru un sižetisku ciļņu.

1853. gadā Rīgas ērģeļbūvētājs Augusts Martins (vairāku Rietumu ērģeļu ekspertu vērtējumā atzīts par labāko 19. gs. strādājošo meistaru Latvijā) Subates evaņģēliski luteriskajā baznīcā iebūvē divu manuāļu ērģeles, kas ir viens no vecākajiem šā būvētāja instrumentiem, kas saglabājies līdz mūsdienām. Ērģelēm ir seši reģistri, divi manuāļi, un tās darbojas ar kājminamajām plēšām.

Subates luterāņu baznīca (1865) pati ir valsts nozīmes kultūras piemineklis, un tajā atrodas arī vairāki citi valsts nozīmes kultūras pieminekļi:

• Altārdaļas sētiņa (18.gs. sāk.) NR. 3280
  • Altāris (18.gs. sāk.) NR. 3281
  • Ērģeļu luktas un prospekts (18. gs. sākums un 19. gs.; līdz 1853. gadam) NR. 3283
  • Ērģeles (1853) NR. 3284
  • Durvju komplekts (19. gs.) NR. 3285
  • Kancele (18.gs) NR. 3289
Draudze

Subates ev. lut draudze savu darbību nekad nav pārtraukusi, līdz ar to arī baznīca nav tikusi izpostīta, kā tas noticis ar daudziem citiem dievnamiem Latvijā padomju varas gados. Protams, viegls šis laiks nav bijis arī Subates luterāņu baznīcai - bija reāli draudi par tās slēgšanu un muzeja ierīkošanu dievnamā, taču, pateicoties mācītāja M. Zelmeņa nesavtīgajiem centieniem, tas tomēr nenotika.

No 1685.-1921. gadam draudzē par mācītājiem kalpo Latvijā esošie luterticīgie baltvācieši. Laika posmā no 1685. līdz 2006. gadam Subates luterāņu baznīcā kalpojuši apmēram 25 dažādi mācītāji. Ir ziņas, ka uz 1938. gada 1. janvāri draudzē bijuši 1450 locekļi, vēlāk šis cipars krietni vien sarucis.

Pašlaik Subates luterāņu draudzē darbojas Svētdienas skola, lēnām sāk attīstīties arī jauniešu aktivitātes.

Draudzes priekšniece: Inese Ziediņa,  mob. 28803352

Dievkalpojumi Subates luterāņu draudzē notiek divas reizes mēnesī - katra mēneša pirmajā svētdienā pulksten 11.00 un katra mēneša trešajā svētdienā pulksten 13.00.