Grēksūdze

Kalpošana > Garīgais atbalsts > Grēksūdze


Ja pārlūkojam savu sirdsapziņu - proti, savas domas, vārdus un darbus šo desmit Dieva baušļu gaismā, tad nāksies atzīt, ka mēs neesam varējuši izpildīt nevienu... Mēs esam grēkojuši pret katru no tiem - vairāk vai mazāk, slēptāk vai atklātāk. Mēs katrs esam staigājošs grēku katalogs. Nav nozīmes spēlēt paslēpes ar sevi un Dievu. Mēs esam vainīgi. Mēs esam grēcinieki. Mūsu sirdsapziņai ir pietiekošs pamats bīties Dievu. Kā nekā, Dievs nemīl grēku - to Viņš ir skaidri sacījis.

Grēksūdzes veidi un norise
Luteriskajā baznīcā vispārējā grēksūdze ir katra dievkalpojuma sākumā, kur visa draudze kopīgi lūdz grēksūdzes lūgšanu un saņem mācītāja pasludināto Dieva piedošanu. Īpašos gadījumos, kad jānovērš publiski nodarījumi draudzes vidū, var lietot arī indivīda grēksūdzi draudzes priekšā. Kristieši lūdz piedošanu un sūdz grēkus arī viens otram.

Ja kādu iemeslu dēļ cilvēks iepriekš minētājos grēksūdzes veidos nevar rast mierinājumu, ir vēl arī
privātās bikts iespēja, kad grēki tiek izsūdzēti Dievam mācītāja, bikstēva klātbūtnē. Viņš palīdz sagatavoties grēksūdzei, palīdzot saprast, kā atšķirams grēks (kas jāizsūdz) no dzīves sarežģījumiem (kas nav jāsūdz), un izstāsta šīs grēksūdzes praktisko norisi. Viņš iedrošina biktsbērnu, apliecinot, ka viņu attiecības no tā necietīs; gluži otrādi, katra pieņemta grēksūdze tikai palielina biktstēva cieņu pret savu biktsbērnu.

Grēksūdze – brīdis, kad Debesu valstība pieskaras zemei. Tā ir dārgums, kuru arī es nemainītu ne pret kādiem pasaules dārgumiem, līdzīgi kā Luters to sacījis.
Jēzus saka: "Es tev došu debesu valstības atslēgas... Kam jūs grēkus piedosiet, tiem tie būs piedoti." (Mt 16:19; Jņ 20:23)

Grēksūdze NAV vienkārši saruna vai tukšs rituāls. Tā ir svēta sastapšanās starp cilvēku un Dievu, kurā Kristus pats, caur savu kalpu, saka: "Tev tavi grēki ir piedoti." Tā nav simboliska frāze vai cilvēcisks vēlējums. Dieva vārds dara to, ko Tas saka.

Absolūcija (grēku piedošana), ko mācītājs izsaka Kristus pavēles spēkā, nav vienkārši atgādinājums par piedošanu – TĀ IR pati PIEDOŠANA. Dievs ir apsolījis būt klātesošs Savā Vārdā. Tieši tāpēc mācītājs var ar pārliecību teikt: "Tavi grēki tev ir piedoti Dieva Tēva, Dēla un Svētā Gara vārdā."
Tas ir mazliet līdzīgi kā laulību ceremonijā – brīdī, kad mācītājs saka: "Es jūs salaulāju...", vairs nav runa par līgavaini un līgavu, bet gan par vīru un sievu – Dieva priekšā notiek reālas pārmaiņas. Kas padara līgavaini par vīru un līgavu par sievu? Izteiktais Dieva vārds. Tāpat arī grēksūdzē – brīdī, kad tiek izteikta absolūcija, grēki tiek atlaisti, atraisīti un aizmirsti.

Luters rakstīja: "Ja kāds atnāk ar grēkiem un saņem absolūciju, tad viņš vairs nav grēcinieks, bet taisnais, jo viņam ir dots Dieva vārds un apsolījums." Citviet: "Kad cilvēks dzird mācītāju sakām: "Tavi grēki tev ir piedoti," viņam tas jāuztver tā, it kā pats Kristus viņam to sacītu."

Tāpēc nebaidies no grēksūdzes – tā ir žēlastības durvis, kur Kristus pats tevi gaida. Ne tikai piedošanai, bet arī dziedināšanai un atjaunošanai.

Mācītājs Edija Kalekaura pārdomas
Dienas lasījums

Trinitatis – Trīsvienības svētki

Kunga kalpam nevajag strīdēties, bet pret visiem būt laipnam – tādam, kas pamāca un ir iecietīgs, tādam, kas pretinieku audzina ar lēnprātību. Varbūt Dievs reiz dos tiem mainīt prātu.2Tim 2:24–25

Jes 6:1–8; Rm 11:33–36; Mt 28:18–20
Ps 8:2–10; Sak 8:1–4, 22–31; Rm 5:1–5; Jņ 16:12–15

Krāsa: balta

AIZLŪGUMI. Bārbeles draudze, prāvests Roberts Otomers
Vircburgas draudze (Vācija), arhibīskaps emeritus, prāvests Elmārs Ernsts Rozītis, mācītājs Rolands Eimanis
SIA "Rīgas Doma pārvalde", Liepājas Sv. Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonds

Kunga Jēzus Kristus žēlastība un Dieva mīlestība un Svētā
Gara sadraudzība lai ir ar jums visiem!
2Kor 13:13
Spriediet taisnu tiesu, esiet laipni un līdzjūtīgi viens pret otru.Zah 7:9
Papildu rakstvietas5Moz 6:1–9 (10–15)
Ef 4:1–16
Jņ 1:1–18
Mēneša lasījums
BET DIEVS MAN IR PARĀDĪJIS, KA NEVIENU CILVĒKU NEVAJAG SAUKT
PAR APGĀNĪTU VAI NEŠĶĪSTU.
Apd 10:28
Lasījumu kalendārs