atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Par garu liturģiju un garām lūgšanām
Pārdomātājs
Iesūtīts: 2007.07.30 13:20:13
Jau diezgan sen gadās baznīcā dzirdēt komentārus par kāda mācītāja garajām, lēni teiktajām un plaši aprakstošajām draudzes lūgšanām, kuru laikā sāk sāpēt ceļgali tā, ka nemaz vairs nedzird, ko lūdz, tikai gaida, kad viņš reiz beigs...
Tāpat garā liturģija ar daudziem dziedājumiem dažkārt nogurdina, liekas nesaprotama un aizēno visu pārējo - lasījumus un sprediķi.
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . >>
AutorsZiņas teksts
Pārdomātājs
# Iesūtīts: 2007.07.30 13:24:38
Kad draudzē ir sanākuši vienreizājie apmeklētāji - uz kristībām vai laulībām, tad ar šādu dievkalpojumu cilvēki, kas varbūt pirmo reizi ienākuši baznīcā, nevis tiek ieaicinātii un piesaistīti, bet nogarlaikoti un pat atbaidīti. Un tad brīnāmies, kāpēc ļaudis nenāk.
Tie kas meklē mistiku un skaistu liturģiju, to drīzāk atradīs katoļu vai ortodoksajā baznīcā. Luteriskajai būtu pirmkārt jāsniedz tas, kas ir viņas spēks - Dieva vārdu.
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.07.30 14:32:16
1) Draudzes lūgšanas laikā jau var arī stāvēt;
2) Tas pats attiecas arī uz sprediķiem - mans mentors prāvests Jānis Dorbe man reiz tā teica: "nekad nesprediķo par garu, citādi cilvēki sacīs, ka beigas nesapratu, jo sākumu aizmirsu".
3) A kur tad ir tā garā liturģija? Mēs svinam dievkalpojumu pēc A kārtības un ar visu to ilgāk par 1 1/2 stundu nekad nav!
Mulders
# Iesūtīts: 2007.07.30 14:35:12
Nja, patiesi... liturģijas garums ir konstants. Mainās dziesmu garumi. Te gan man dažkārt liekas kamdēļ ērģelnieks to mūziku velk kā uz bērēm... var tak tā normālā tempā dziedāt!
Bet citādi... nekā gara nav...
Bet ja liturģiju SAPROT, tad drīzāk par īsu šķiet!
priest
# Iesūtīts: 2007.07.30 15:11:12
Kādā dievkalpojumā lielās lūgšanas laikā. Visu uz ceļiem. Mācītājs lūdz...
Pēc 5 minūtēm....
Jānītis (čukstus): Tēti, tēti, kad viņš beigs?
Tētis: Klusu dēlīņ, lūdz līdzi....
Pēc kādām minūtēm....
Jānītis: Tēti, tēti, kad viņš beigs?
Tētis: Pacieties!
Vēl pēc kāda laika....
Jānītis: Tēti, tēti, kad viņš vienreiz beigs?
Tētis: Viņš jau ir beidzis, tikai nevar apstāties!
Pārdomātājs
# Iesūtīts: 2007.07.30 15:35:41
Jāni Kalniņ, tev laikam maza draudze? Lielajās tik ātri vis neiet... Stāvi nu kājās, kad pat tantītes ar reimatismu tup uz ceļiem! Vajadzētu tam mācītājam pašam būt uz ceļiem un bez tepiķīša!
Mulder, bet ja nu nesaprot to liturģiju? Es vēl tagad nesaprotu jēgu "Un ar tavu garu!" un tamlīdzīgiem. Nu, saprotu jau, bet jēgu neredzu. Tie liturģiskie dziedājumi bieži vien atšķiras dažādās draudzēs - gan meldiņā, gan pēc teksta. Stāvi nu kā muļķis un plāti muti, lai gan esi no tās pašas Baznīcas...
Biju reiz vienā citādā draudzē, lai gan arī tādā kā luteriskā. Tur viss bija krietni kompaktāk. Un neteikšu, ka man kas pietrūka.
lasitaja [81.198.64.213]
# Iesūtīts: 2007.07.30 16:18:31
es jau daudzus gadus esmu baznica, bet reizem nesaprotu , nu kapec mums vajadzigi tie svetsvinigie gariem drumie dziedajumi- vai tiesam svets nozime drums bedigs un garlaicigs?
Mulders
# Iesūtīts: 2007.07.30 16:34:41
Pārdomātājs, nu a ko, katram savu liturģiju? Katram savus Rakstus?
Cilvēki arī Bībeli nesaprot, tad ko, šo pārtaisīt kaut kādā "lasāmākā" formā, pieregulētu cilvēku izrpatnei?
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.07.30 16:41:21
Pārdomātājs
Lielajās vienīgi laiks var ilgāk aizņemt Sv. Vakarēdiena izdalīšana. Vai tad tiešām tie, kas nav pie altāra arī ir uz ceļiem?
"Un ar tavu garu" - tas nozīmē savstarpējo liturga un draudzes Dieva personiskās klātbūtnes vēlējumu.
Vispār pajautā savam mācītājam un ierosini draudzē bībelstundās izskaidrot liturģiju!
Pārdomātājs
# Iesūtīts: 2007.07.30 17:06:09
Mulders, ir jau gandrīz katram sava liturģija!!! To jau es saku, ka vai katrā baznīcā dzied citādi īpaši lielajās. Tur pat lāga grēksūdzes vairs nav!!! Tikai - "lūdziet par mani!" Kā pie katoļiem!
Jāni Kalniņ, es par draudzes lūgšanu un ilgrunātājiem mācītājiem. Saprotu jau to savstarpējo vēlējumu. Tik nezinu, vai tas būtu jādzied. Un vēl šis tas cits. Ticiet man ka daudzi domā līdzīgi man. Vajadzētu padomāt par liturģijas vienkāršošanu.
Mulders
# Labojis Mulders: 2007.07.30 17:08:31
Pārdomātājs, vaidzētu padomāt par liturģijas izskaidrošanu.
Jo "vienkāršotu liturģiju" tu vari redzēt pie Ļedājevveidīgajiem! Liturģija ir Dziedātā Dogma, tu nevari atmest Baznīcas mācību vai to vienkāršot. Būtībā pie Luterāņiem tā jau ir vienkāršota līdz minimumam, tālāk vairs nav kur, tālāk sākās sekulārisma PR - Tad vienkārši, sākam baznīcā rādīt ejošāko ķinīti, baznīcas būs pilnas!

p.s. un man ļoti patīk "Dievs ir ar jums" dziedājums, jo tas ir kārtējais atgādinājums aizmāršīgajam grēciniekam, ka Kristus savu solījumu pilda - "Un es esmu ar jums līdz pasaules galam"! Nezinu kamdēļ tev tik ļoti nepatīk šis fakts?
Pārdomātājs
# Iesūtīts: 2007.07.30 17:18:55
Mulder, saprotu, ka tā dziedātā dogma bija vajadzīga tajos laikos, kad ļaudis nemācēja lasīt, nezināja bībeli, mācītāji paši bij mazizglītoti. Tad svētbildes un liturģija skaidri un koncentrēti liecināja per Dievu. Lai mācītājs nesāk fleitēt pats savas nezin kādas idejas.
Man nav nekas konkrēti pret šo vēlējumu, tas ir labs. tikai kāpēc tas jādzied ne tai skaistākajā balsī un vēl stīvi jāklanās? Viss tā samāksloti liekas.
Šaubos, vai ar skaidrošanu var radīt iemīļošanu. Esmu dzimis un audzis luterānis, un vienalga neesmu sajūsmā.
Briinumsons [80.232.252.23]
# Iesūtīts: 2007.07.30 17:26:13
Manā konfesijā Sv. Mises ilgums ir atkarīgs no:
1. kas un kā izpilda obligātās dziesmas , jo var izpildīt Latīniski ar atkārtojumiem , tik daudz jau saprotu , ka atkārtojas, Ir vairāki varianti – tie paši vārdi , bet mūzika cita. Tur gan jābūt labam korim. To pašu var latviski, bet latviski nav sarakstītas tik daudz melodijas. Ienākot tādā baznīcā pirmo reizi liekas “Tas ir ko vērts!” , bet regulāri piestaigājot mēdz apnikt =)
2. Sprediķis – tas mums mēdz savārtīties 5 min – 45 min , bet parasti 15 – 20 min. Darbdienās var būt Sv. Mise bez sprediķa.
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.07.30 17:27:24
Kādēļ jādzied? Ļoti vienkārši: dziedāšana kādreiz bija skaļruņa vietā un liturga dziedāto visi dzirdēja un saprata. 2) dziedātā draudzes atbilde ir vienbalsīga un ritmā kopīga. Ja katrs sāks runāt savā ritmā un tempā, tad būs vien murdoņa, no kuras neko nevarēs saprast vai arī kā skolās kādreiz slavenajās montāžās.
visbeidzot arī tradīcija nav no tiem pēdējiem argumentiem - vismaz kaut ko vajag saglabāt kaut mazliet arhaisku, tas palīdzēs saprast, ka Baznīca nepieder šai pasaulei, bet ir kaut kas pavisam cits. Piedod, bet pie baptistiem ar visu viņu mīļumu tomēr jūtos vien kā jaukā bībelstundā. Vakar man pastāstīja, ka dažviet pat korāļiem pavadījumus nespēlē, bet ieslēdz ierakstu!
kaut..
# Iesūtīts: 2007.07.30 18:00:27
es gan par dievkalpojuma garumu nekad nevaru sūdzēties, bet par garlaicību dievkalpojumos gan.... piemēram ar pļāpāšanu lūgšanās, un sprediķa laikā, lai pierādītu "cik esam kristīgi" nevis sludinātu Dieva Vārdu...
Pārdomātājs
# Iesūtīts: 2007.07.30 18:06:48
Jānis Kalniņš Par to dziedāto draudzes atbildi varu piekrist - tur ir sava loģika. Esmu dzirdējis labus, gudrus vecos luterāņu mācītājus kas liturģiju nedziedāja. Man viņu dievkalpojumi un sprediķi nozīmēja daudz vairāk nekā tagad ar krāšņām liturģijām un skaistām procesijām. Un ne tik man vien. Viņu runātā liturģija man aizgāja daudz tālāk nekā tās dziedātās. Likās patiesāka.
Balss
# Iesūtīts: 2007.07.30 18:45:39
Varbūt vēl kāds mācītājs vai prāvests var izteikties par šiem jautājumiem?
Andis Atvars [80.232.241.61]
# Iesūtīts: 2007.07.30 21:33:28
Balss , mācītājiem un prāvestiem pirmdienas ir izejamās dienas.
Pilnībā piekrītu Pārdomātājam - LELB ir viens apstiprinātais liturģijas variants, bet bez gala daudz variācijas no niansēm līdz pilnīgai neizpratnei kādās konfesijas dievkalpojumu tas ir. Esmu par vienkāršu,bet vienotu liturģiju visā LELB. Tā vaimanāšana grēksūdzes laikā (pareizāk vaimanāšana bez grēksūdzes ) man arī krīt uz nerviem- vēl tikai trūkst galvas dauzīšana. Vakar aizgāju paziņai līdzi uz šādu luterāņu dievkalpojumu un man beidzot radās apskaidrība no kurienes tas viss- no VD. Augstais priesteris ieiet vissvētākā vietā. Iztrūka vienīgi āzis ko aizdzīt tuksnesī.
Mulder , vai Jums arī ir tāds netikums kā man apmeklēt citas draudzes dievkalpojumus? Liekas ka nē. Mans apmeklētais vakardienas dievkalpojums ilga 2,5 stundas.
Sprediķis 5. min garš? Tas jau nav nekas par srediķi- tikai uzruna. A varbūt tādēļ gar to liturģ
Andis Atvars [80.232.241.61]
# Iesūtīts: 2007.07.30 21:37:08
iju mocās, lai sprediķi nav jāgatavo. Bet man tomēr vairāk gribas domāt, ka ar tā palīdzību garīgumu cenšas, jēl butaforisku radīt.
Balss
# Iesūtīts: 2007.07.30 21:57:52
Andis Atvars Kāda vaimanāšana?! Ko tur vaimanāja? Par to āzi gan labi! Es arī vakar biju 2,5 stundas garā dievkalpojumā, bet vaimanāšanu nedzirdēju, un āzis arī tuvumā neslaistījās!! Laikam tomēr bijām dažādās baznīcās!
Mulders
# Iesūtīts: 2007.07.30 22:19:17
Andis Atvars arī es šad tad aizeju uz citiem dievkalpojumiem, pagaidām pārāk vīlies neesmu. Vienmēr ir nianses, bet būtiskas novirzes neesmu manījis!
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . >>
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 144 , pavisam kopa bijuši: 13591