Šī lapa ir izdrukāta no LELB
Interneta adrese:
http://www.lelb.lv/lv/?ct=lelb_zinjas&fu=read&id=1716

Alūksnē svinēs 360. jubileju Bībeles tulkotājam Ernstam Glikam

Redaktors
2014.06.05 11:24

No 7. līdz 13. jūnijam ar plašu pasākumu programmu Alūksnē svinēs 360. gadskārtu vācu tautības mācītājam Ernstam Glikam, kurš Alūksnē, senajā Marienburgā, paveica nozīmīgāko sava mūža darbu – iztulkoja Bībeli latviešu valodā un šai apkaimē izveidoja pirmās skolas Vidzemes zemnieku bērniem. Šis Ernsta Glika veikums ir nozīmīgs ne tikai Alūksnes, bet visas Latvijas kultūras attīstībā.

Glika dienu norises sāksies jau sestdien, 7. jūnijā ar izstādes „E. Glika darba turpinājums – grāmatniecība Alūksnē 17. – 21. gadsimtā” atklāšanu plkst.13:00 Bībeles muzejā. Vienlaikus ar izstādi te būs iespēja iepazīties arī ar kultūrvēsturnieka Jāņa Poļa prezentāciju „E. Glika darbības periods Alūksnē Latvijas un pasaules vēstures kontekstā” un Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultātes doktorantes Jolantas Višniok pētījumu „Darbības vārdi E. Glika Bībeles tulkojumā”. Šīm lekcijām aicinām pieteikties līdz 6. jūnijam Bībeles muzejā personīgi, pa tālruni 25627589 vai e-pastu: bibeles.muzejs@inbox.lv.

7. jūnijā plkst. 18:00 notiks Glika dienu svinīgā atklāšana Alūksnes evaņģēliski luteriskajā baznīcā, kur izskanēs koncerts „Dāvida dziesmas” ērģelēm, saksofonam un solo. Koncertā muzicēs Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas rektors, saksofona klases profesors Artis Sīmanis, Latvijas Nacionālās operas soliste Kristīne Gailīte un Kristīne Adamaite, ērģeļspēles pasniedzēja Latvijas Evaņģēliski luteriskās Baznīcas Lutera Akadēmijā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Kristīne Gailīte ir pazīstama Latvijas Nacionālās operas soliste, kas koncertējusi daudzviet uz pasaules opernamu skatuvēm, muzicējusi ar dažādiem Latvijas muzikālajiem kolektīviem, piedalījusies vokāli simfonisko darbu atskaņojumos, iestudējusi vairākas kamermūzikas programmas, bet 2002. gadā saņēmusi Latvijas Lielo mūzikas balvu. Izcilais saksofonists Artis Sīmanis muzicējis Latvijas radio džeza orķestrī, Latvijas Nacionālajā simfoniskajā orķestrī, Rīgas Festivāla orķestrī un Maskavas filharmonijas simfoniskajā orķestrī, uzstājies kā solists un viesmūziķis ar dažādiem muzikālajiem kolektīviem un par saksofonmūzikas popularizēšanu 2010. gadā apbalvots ar Trīszvaigžņu ordeni. Kristīne Adamaite ir Rīgas Doma koncertērģelniece, regulāri koncertē kā soliste un sadarbojoties ar dažādiem muzikāliem kolektīviem un solistiem Latvijā, Eiropā un citviet pasaulē.

Izcilo mūziķu sniegumā koncertā dzirdēsiet Ērika Ešenvalda „Dāvida dziesmas” soprānam, saksofonam un ērģelēm, kā arī Emīla Dārziņa, Jāņa Kalniņa, Riharda Dubras, Romualda Jermaka, Uģa Prauliņa un citu komponistu skaņdarbus.

Svētdien, 8.jūnijā Glika dienu norises iesāksies plkst.11:00 ar svētku dievkalpojumu Alūksnes evaņģēliski luteriskajā baznīcā, ko vadīs arhibīskaps Jānis Vanags, bet pulksten 13.00 garīgās mūzikas koncertā „Debesis ir tuvu klāt” Alūksnes novada muzikālie kolektīvi un izpildītāji būs sagatavojuši koncertprogrammu, kurā izskanēs gan pasaules klasiskās mūzikas zvaigžņu - V. A. Mocarta, L. van Bēthovena, C. Franka, Dž. Kačīni, G. F. Hendeļa, F. Mendelsona, P. Maskanji, gan arī latviešu komponistu – J. Lūsēna, R. Dubras un citu skaņdarbi.

Glika dienu norises turpināsies arī nākamnedēļ, kad pirmdien, 9. jūnijā plkst. 14:00 Alūksnes muzejā atklās izstādi „Trejdeviņi Rīgas torņi” un varēs satikt arī darbu autoru mākslinieku Klāvu Veinbahu.

Otrdien, 10. jūnijā pie ozoliem mācītājmuižas pagalmā, kurus Ernsts Gliks iestādīja kā apliecinājumu Jaunās un Vecās Derības tulkojumam, notiks sadraudzības vakars, kurā visus vienos garīgais vārds, dziesmas, mūzika, „Bībeles ceļš”, kopīga vakarēšana, ugunskurs, brīvdabas filmas un garda zupa.

No 9. līdz 14. jūnijam Alūksnē viesosies pārstāvji no Ernsta Glika dzimtās vietas - Vettinas (Vācijā) skolas. Trešdien, 11. jūnijā pulksten 10.00 Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā notiks Glika piemiņai veltīts pasākums „Gliks - Alūksnes un Vettinas skolu vienotājs”.

Ceturtdien, 12. jūnijā ikviens, kas vēlas iepazīt Glika darbību, aicināts doties organizētā ekskursijā ar autobusu „Pa Glika pēdām”. Ekskursija sāksies no Alūksnes tūrisma informācijas centra un tajā būs iespēja iepazīt vietas, kur Gliks izveidoja pirmā skolas latviešu zemnieku bērniem Vidzemē – Alūksni, Zeltiņus un Opekalnu. Ekskursijai pieteikties un saņemt sīkāku informāciju iespējams līdz 6. jūnijam tūrisma informācijas centrā, Pils ielā 25A (Bībeles muzejā) personīgi, pa tālruni 29130280, e-pastu tic@aluksne.lv.

Savukārt, ceturtdien, plkst.14:00 Alūksnes muzejā visi interesenti varēs tuvāk iepazīt Ernsta Glika pedagoģisko darbību lekcijā, ko sagatavojusi Glika personības un darba pētniece, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolotāja Ilona Riekstiņa.

Ceturtdienas, 12. jūnija, vakarā plkst.19:00 Alūksnes Svētā Bonifācija Romas katoļu baznīcā Glika dienu ietvaros izskanēs vokālā pedagoga Rīgas Doma kora skolā, docētāja Latvijas Mūzikas akadēmijā, dziedoņa Jāņa Kurševa koncerts.

Piektdien, 13 jūnijā Glika dienas noslēgsies ar 9. klašu izlaidumu Ernsta Glika vārdā nosauktajā Alūksnes Valsts ģimnāzijā.

Dalība visos Glika dienu pasākumos ir bez maksas.

‍Sīkāka informācija www.aluksne.lv.

SAGATAVOJA: Evita APLOKA, Alūksnes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste, tālrunis: 64381502, e:pasts evita.aploka@aluksne.lv

‍Afišu ar pasākumu programmu lejuplādēt šeit>

Glika dienas