2020. gada 21. oktobris
Vārda dienas: Urzula, Severīns

Eņģelis pieskārās Elijam un sacīja: “Celies un ēd!” Viņš cēlās, ēda, dzēra un gāja, stiprinājies viņš gāja četrdesmit dienas un četrdesmit naktis līdz Dieva kalnam Horebam. (1Ķēn 19:5.8)

Šis dārgums mūsos ir kā trauslos māla traukos, lai būtu redzams, ka spēka pārpilnība pieder Dievam, nevis nāk no mums pašiem. (2Kor 4:7)

Hoz 3:1–5; Apd 21:15–26; Lk 5:27–39

Lekcija “Brāļu draudzes kustības pienesums Latvijas mūzikas attīstībā”

iesūtīts: 2020.10.02 11:59

Aicinām sestdien, 3. oktobrī, plkst. 15:00 Āraišu ezerpils Arheoloģiskā parka apmeklētāju centrā visus interesentus uz Jurģa Klotiņa, Valsts prezidenta ārštata padomnieka vēsturiskās atmiņas un piederības jautājumos lekciju, kurā ielūkosimies Latvijas vēsturnieku secinājumos par Brāļu draudzes pienesumu Latvijas mūzikas kultūras attīstībā. Centīsimies arī saklausīt hernhūtiešu kustības noskaņu mūzikas piemēros. Sarunāsimies par mūsu kultūras un identitātes saknēm.

“Kas būtu latvieši bez Dziesmu svētkiem? Mūsu nacionālā pašapziņa, ceļš pie savas valsts varbūt noritētu citādi. Kāds cits notikums Dziesmu svētku vietā mūsdienās pulcētu kopā latviešus no visas pasaules? Taču cik daudz mēs zinām par to, kā dziedāšana un mūzika attīstījās pirms 1873. gada Rīgā un pirmajiem Dziesmu svētkiem Dikļos, vēl pirms tam, kad hernhūtiešu ģimenes dēla Jāņa Cimzes mācītie latviešu un igauņu tautskolotāji sāka vadīt korus Vidzemē?

Brāļu draudzes jeb hernhūtiešu kustība nesa lielu kristīgi garīgu atmodu Vidzemes latviešiem. Dziesma un dziedāšana jau pašā kustības sākumā 1739. gadā kļuva par valodu, kurā atmodas kustības Gars sasniedza cilvēku sirdis. Ar Elizabetes fon Hallartes gādību uzceltajā skolotāju seminārā Valmieras Jērakalnā mācīja dziedāt pēc notīm. Līdzās lasītprasmei, rakstītprasmei, darba tikumam uzplauka Vidzemes latviešu mīlestība uz dziesmu un mūziku,” stāsta Jurģis Klotiņš. Pēc lekcijas uz sarunām rosinās Brāļu draudzes misijas vadītājs Latvijā Gundars Ceipe.

Šis būs priekšlasījuma cikla “Brāļu draudzes kultūrvēsturiskā mantojuma izpēte topošai ekspozīcijai Āraišos” trešais pasākums. Priekšlasījumu cikls, kopā piecas sarunas, tiek rīkots sadarbībā ar Brāļu draudzes kultūrvēsturiskā mantojuma vadošajiem pētniekiem, domājot par Brāļu draudzes darbībai veltītu piemiņas ekspozīcijas izveidi Āraišos autentiskā Lieduliešu draudzes saieta namā, ko iecerēts pārvest no Vecpiebalgas.

Pasākumu organizē Amatas novada pašvaldība sadarbībā ar Brāļu draudzes misiju Latvijā.Projekts tiek īstenots ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu un ir Latvijas valsts simtgades programmas notikums.

Pierakstīties ziņām e-pastā
Iesūtīt ziņas redaktoram

© 2020 Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca. Visas tiesības aizsargātas.