2020. gada 14. jūlijs
Vārda dienas: Oskars, Ritvars, Anvars

Atjaunotais Baltezera baznīcas gailis atgriezies tornī un liecina Lieldienu vēsti

iesūtīts: 2019.04.22 19:40
Atjaunotais un zeltītais Baltezera baznīcas gailis jau pacelts atpakaļ baznīcas tornī un Lieldienu laikā vēstī par gaismas uzvaru pār tumsu un garīgu nomodu.

Ādažu ev. lut. draudzes mācītājs Ivars Jēkabsons Lieldienās saka: “Par Baltezera baznīcas vēsturisku faktu nu jau ir kļuvis arī atjaunotais torņa gailis. Tāpēc mēs šī gada Lieldienas varam sagaidīt ar košu lepnumu baznīcas torņa galā, kur tas mirdz zelt-saules staros. Gailis ir atguvis savu sākotnējo izskatu. Nu godam tas var turpināt savu misiju - liecināt, ka te ir baznīca, liecināt par gaismu, ko atnesis Kristus,
aicināt uz atgriešanos no grēkiem, aicināt uz garīgu atmodu un cerību uz debesīm. Kristus augšāmcelšanās, kaut neticams, arī ir baznīcas vēstures fakts. To cilvēcīgais prāts laikam nekad nespēs aptvert, taču katrā ticīgā sirdī tas ienes gaismu. Šodien pierādījums mums ir pati Kristus klātbūtne draudzē un Viņa draudzes liecība. Tāpēc svarīgi ir nākt draudzēm kopībā un ļaut Kristum pašam meklētāju sastapt un uzrunāt. Arī gailis torņa galā evaņģēliju nevar pavēstīt mūsu vietā. Bet viņš mums dāvā papildus iespēju runāt par apustuli Pēteri un Jēzu, par Jēzus augšāmcelšanos un arī par mūsu pašu attiecībām ar Jēzu. Novēlu visiem Lieldienās piedzīvot to svētīto laiku, kas ļauj atjaunot attiecības un piedzīvot vairāk Dieva mīlestības tuvumu!”

Baltezera baznīcas gailis tornī atgriezās Klusajā nedēļā pirms Lieldienām pēc tā svinīgas iesvētīšanas Pūpolsvētdienā, 14. aprīlī. Negaidīti daudz cilvēku baznīcā atjaunoto gaili apskatīja tuvumā un pie tā fotografējās. Gaili iesvētīja LELB Ikšķiles iecirkņa prāvests Dzintars Laugalis un pasākumā muzicēja arī komponists Mārtiņš Brauns, mūziķi Aivars Gudrais un Zane Gudrā, kā arī piedalījās Ādažu novada domes priekšsēdētājs Māris Sprindžuks un Carnikavas novada domes priekšsēdētāja Daiga Mieriņa.

Gaiļa restaurācijas darbi tika uzsākti 2018. gada jūlijā un ilga pusgadu, jo torņa saimnieks bija palicis pavisam bēdīgā izskatā, vairāk atgādinot vistu. Aukstie ziemas un rudens vēji bija sapostījuši gaiļa seksti, asti un griešanās mehānismu. Gaili atjaunot bija iespējams ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes fonda “Mantojums” finansiālu atbalstu 10 000 eiro apmērā. Gaili un lodi atjaunoja metāla mākslinieks Ģirts Bērziņš un apzeltīja meistare Sandra Priežčiekure. Draudze ir pateicīga arī šī projekta vadītājiem ģimenei Sandrai un Jurim Tauriņiem.

Pēc atjaunojamā gaiļa nocelšanas no torņa, tika atvērta kapsula ar tajā paslēpto vēstījumu nākamām paaudzēm, ko bija rakstījuši draudzes locekļi pirms 25 gadiem, 1994. gada 26. augustā. Tajā bija stāstīts par baznīcas vēsturi cauri laikiem un par tās likteni padomju laikos, kad tā tika izmantota kā kolhoza noliktava, kāpostu skābētava, metālkalēju darbnīca, telefona centrāle līdz tās atjaunošanai. Kapsulā bija arī tā laiku avīze un nauda. Iepriekšējais vēstījums turpmāk glabāsies draudzes arhīvā, šobrīd tas izstādīts apskatei baznīcā.

Atjaunotā gaiļa lodē tika ievietota kapsula ar jaunu vēstījumu ar papildinātu baznīcas vēsturi, draudzes dzīves aprakstu, stāstu arī par Carnikavas baznīcas nelaimi un sapņiem to uzcelt no jauna. Savus vēlējumus vēstījumam deva arī Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) arhibīskaps Jānis Vanags, LELB Ikšķiles iecirkņa prāvests Dzintars Laugalis, kā arī tagadējais Ādažu draudzes mācītājs Ivars Jēkabsons.

Savā vēlējumā arhibīskaps Jānis Vanags rakstīja Lieldienu laikam atbilstošu vēsti, ko, iespējams, lasīs cilvēki pēc vairākiem desmitiem gadu: “Gailis ir rīta saucējs. Baznīcas torņa galā gailis paceļas pāri namu jumtiem un koku galotnēm, lai būtu redzams visiem un atgādinātu par Kungu Jēzu Kristu. Tā vajag, jo ikviens cilvēks var saskatīt savas dzīves modeli vīrā, kurš mirst, netaisni pienaglots pie krusta. Mēs katrs reiz mirsim un līdz tam nesīsim smagumu, ne reizi vien ciešot nepelnītas sāpes un netaisnas pārestības. Tā ir mūsu iespēja dalīties ar Kristu viņa dzīvē. Taču gaiļa dziesma ieskandina jaunu rītu. Kristus ir augšāmcēlies, uzvarot katru pretvaru un pašu nāvi. Lai gaiļa dziesma un zeltītais mirdzums ik rītu atgādina: izslejieties, iztaisnojiet muguru – jūs esat stiprāki par savām bēdām un nelaimēm. Jūs spējat visam iziet cauri, saglabājot cilvēcību un Dieva līdzību. Paaugstiniet Kristu savā vidū un viņš cels augšup pie sevis jūs!”

“Gailis kristīgā tradīcijā ir simbols gaismas uzvarai pār tumsu un aicinājums uz grēku nožēlu un garīgu nomodu. Par godu gaiļa atjaunošanai draudze izveidoja kartiņu ar svētdienas skolas audzēkņa Toma Tauriņa (14 gadi) zīmējumu, kurš Baltezera baznīcas gaili ir attēlojis uz varavīksnes krāsās mirdzošas Kristus gaismas fona.  Varavīksne kristīgajā tradīcijā ir Dieva miera derības zīme. Kristū ir viss piedots un viss tapis jauns. Jēzus vārdi "Vai tu mani mīli?” zīmējumā ir no Jāņa evaņģēlija (Jņ.21:17). Pēteris trīs reizes bija noliedzis Jēzu. Tad gailis iedziedājās, kā Jēzus to pareģoja. Pēc dziļas grēku nožēlas Pēteris atkal tiekas ar Jēzu un tiek aicināts apustuļa un draudzes gana amatā. Mums katram tas liek domāt - Vai esmu gatavs atsaukties Viņa aicinājumam savā dzīvē?” skaidro un jautā mācītājs Ivars Jēkabsons.

Papildus informācija un bildes FB.com/BaltezeraBaznica

Foto no gaiļa iesvētīšanas un uzstādīšanas: https://files.fm/u/ynd9bxjq
Foto autori Anna Barone-Liepiņa un Ivars Jēkabsons (bildes ar gaiļa pacelšanu tornī)
« atpakaļ

© 2020 Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca. Visas tiesības aizsargātas.
Mājas lapas izstrāde: MB Studija
Dizains: Graftik »