2020. gada 21. janvāris
Vārda dienas: Agnese, Agnija, Agne

Cesvaines ev.lut. draudze ielūdz uz mācītāja Alberta Vītola 130 atceres gadadienu un ērģēļmūzikas koncertu “Pasauli es izstaigāju”.

iesūtīts: 2018.07.05 13:23

Dieva vārdā lasām brīnišķīgu apsolījumu: “Es tevi neatstāšu un tevi nepametīšu, -
tā ka mēs droši varam sacīt: Tas Kungs ir mans palīgs, es nebīšos! ” Šis apsolījums ir skanējis cauri gadsimntiem un tas aizvien skan mūsu tautā. Dievs katrā paaudzē aicina jaunus kalpotājus, kuru uzdevums ir nest vēsti par Kristu.  
   
14.jūlijā plkst. 14:00 esam aicināti pieminēt mācītāju Albertu Vītolu ar svētbrīdi ķinderu kapos un plkst. 15:00 iepazīt Alberta Vītola ticības ceļu sekojot Jēzum Kristum. Vēstules ebrejiem autors raksta: “Pieminiet savus vadītājus, kas jums Dieva vārdu runājuši; vērodami viņu dzīves galu, sekojiet viņu ticībai! Jēzus Kristus vakar un šodien tas pats un mūžīgi. ” Ebr. 13:6-8

‍Ērģelnieku duets Ilze Reine&Aigars Reinis
 
Latvijai simtgades gadā tiek pievērsta  uzmanība vienai no būtiskām Latvijas kultūrvēstures sastāvdaļām – ērģeļkultūrai.  Cesvaines baznicā šobrīd atrodas 19.gadsimta izcilā Latvijas ērģeļbūvnieka Augusta Martina ērģeles,  nozīmīgs vēsturisks restaurēts instruments.

Ar  koncertprogrammu „Pasauli es izstaigāju” varam aktualizēt šo mūsu kultūrvides īpašo dārgumu. Tas vienlīdz ir arī kā veltījums Cesvaines ev. lut. baznīcas ilggadējam mācītājam un Cesvaines vidusskolas dibinātājam Albertam Vītolam un  Cesvaines novadniecei, pirmajai latviešu ērģelniecei Marijai Gubenei, kuras komponētais korālis Pasauli es izstaigāju ir pamats Maijas Solovjovas jaunajai kompozīcijai – pasaules pirmatskaņojumam, kas notiks Cesvaines ev. lut. baznīcā. Koncertprogrammā skanēs daudzveidīgi latviešu autoru darbi: latviskās noskaņas virmos Alfrēda Kalniņa idillē Mana dzimtene, tautasdziesmas ieskanēsies Romualda Jermaka salikumā diviem ērģelniekiem, Imanta Zemzara sirsnīgais melodisms pavērs bērnības atmiņu stūrīti, bet ritmiska aktivitāte, motorika un skaniski pārsteigumi atklāsies Aivara Kalēja un Aigara Raumaņa kompozīcijās, kas veltītas ērģeļu duetam Ilze Reine&Aigars Reinis.

Pasaules elpu koncertā ienesīs Baha dēla Johana Kristofa Baha dzirkstošais Duets, vācu romantiķa Gustava Merkela Sonāte, kas balstīta uz psalmu tekstiem un Žolta Gārdoņī korāļprelūdiju pirmatskaņojums Latvijā.

Ērģelniece Ilze Reine kopš 1996. gada ir Rīgas Sv. Jāņa baznīcas ērģelniece un kora diriģente. Paralēli arī sākusi pedagoģisko darbību Luteriskās baznīcas mācību iestādēs, kopš 2000. gada ērģeļspēles pedagogs LELB Lutera akadēmijas mūzikas nodaļā. Ērģeļspēli studējusi J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (bakalaura grāds iegūts 1997. gadā, maģistrantūra absolvēta 1999. gadā) un Baznīcas Mūzikas augstskolā Herfordē,Vācija (1993 -1995). Zināšanas papildinājusi J. Laukvika , H. Fogela, E. Koimana, B. van Ostena meistarklasēs, Štutgartes un Hārlemas Starptautiskajā ērģeļu akadēmijā. Uzstājusies ar koncertprogrammām Latvijā, Vācijā, Ungārijā, Zviedrijā, Francijā. Līdztekus ērģeļu solo programmām sadarbojas ar solistiem un Latvijas profesionālajiem kolektīviem - Latvijas Radio kori, VAK Latvija, profesionālo pūtēju orķestri Rīga. Piedalās baroka mūzikas atskaņojumos orķestra Sinfonietta Rīga basso continuo grupā.

Ērģelnieks Aigars Reinis ir viens no Rīgas Doma koncertērģelniekiem, Rīgas Vecās Sv.Ģertrūdes  baznīcas ērģelnieks, Latvijas Radio kora mākslinieks. Dzimis Jelgavā, mācījies Jelgavas Mūzikas koledžas ērģeļspēles, mūzikas pedagoģijas un kordiriģēšanas klasēs. Ērģeļspēli studējis J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā pie prof. T.Dekšņa, kur beidzis arī maģistratūru. 1997.-1998. gadā ērģeļspēlē papildinājies pie prof. L.Lomana (Vācija), H.U.Eriksona, H.Hellstena (Zviedrija), kā arī Uplandes Starptautiskajā ērģeļu akadēmijā. A.Reinis ar panākumiem piedalījies jauno kordiriģentu konkursos, Starptautiskajā ērģelnieku konkursā Lahti (Somija) un Erfurtes ērģelnieku konkursā Vācijā (1999). Sniedzis koncertus Latvijā, Vācijā, Čehijā, Polijā, Francijā, Ungārijā, Itālijā, Norvēģijā, Zviedrijā.

Ērģelnieki Ilze un Aigars Reiņi duetā spēlē jau kopš 2009. gada, viņu programmas raksturo daudzveidīgs repertuārs, pārsteidzoši pirmatskaņojumi, spilgts māksliniecisks sniegums. Dueta koncerti izskanējuši Liepājas, Dubultu un Rīgas Doma Starptautiskajos ērģeļfestivālos, Zemgales ērģeļdienās, koncertos Rīgas, Latgales un Vidzemes dievnamos, arī koncertos Nīderlandē, Šveicē.

*****

Nav vērts spēlēt ērģelniekiem duetā, ja ar to nevar panākt vairāk krāsu un spēka, vairāk pārsteigumu un spilgtuma – tāda ir ērģeļu dueta Ilze Reine & Aigars Reinis pārliecība, tādēļ mūziķi ļoti izsvērti izvēlas savu repertuāru un ar lielu atbildību pievēršas koncertprogrammas reģistrēšanai, tā īstenojot savu moto:

Ko mums nozīmē spēlēt duetā? Tā ir divu personību satikšanās mūzikā – kopā liekot gan katram savu solista pieredzi, gan vīrišķo un sievišķo pasaules redzējumu. Katra mākslinieka individuālā un meistarība palīdz atklāt spilgtas ērģeļu skanējuma un repertuāra iespējas, kādas solo ērģelniekam nav pa spēkam. Tās ir ērģeles – orķestris, kas spēlē un spēlējas, rotājas un rotaļājas, sasaucas un apvienojas, sapņo un konstruē – viss, ko vien mūziķi var darīt un vēl vairāk – dubultā!‍Pilna pasākuma afiša pieejama - šeit
« atpakaļ

© 2012 Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca. Visas tiesības aizsargātas.
Mājas lapas izstrāde: MB Studija
Dizains: Graftik »