2017. gada 17. novembris
Vārda dienas: Hugo, Ugo, Uģis

Dzīvos tavi miroņi!
(Jes 26:19)

Laimīgi ir tie, kas no šā brīža mirst Kungā. Un Gars saka: patiesi, lai viņi atpūšas no savām pūlēm. (Atkl 14:13)

Ezr 3:1–13; 1Kor 16:10–24; Mt 12:22–32

Izstādes “Luters. Pagrieziens” atklāšana

iesūtīts: 2017.10.30 23:19

Izstādes laiks Rīgā: 2017. gada 1. novembris – 2018. gada 4. februāris
Vieta: Latvijas Nacionālā bibliotēka, Mūkusalas iela 3, Rīga

Martina Lutera 1517. gadā Vitenbergā publiskotās deviņdesmit piecas tēzes un to aizsāktā reformācija pārveidoja Eiropu. Lutera idejas izmainīja ne tikai cilvēka un Dieva attiecības, bet arī laicīgo dzīvi, radot pasauli, kurā grēkam ir mazāka nozīme nekā žēlastībai un vārdam būtiskāka vērtība nekā tradīcijai. Luterisms spēcīgi ietekmējis arī Livonijas (mūsdienu Latvijas un Igaunijas) kultūru, veicinājis latviešu un igauņu rakstu valodas un tekstu kultūras rašanos pirmajās reformācijas desmitgadēs un turpmāko attīstību vairāku gadsimtu garumā. Atzīmējot 500 gadus kopš reformācijas sākuma un apcerot agrīnā luterisma ietekmi uz latviešu valodu un kultūru, Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Strasbūras Nacionālo un Universitātes bibliotēku (BNU) un Virtembergas Zemes bibliotēku Štutgartē rīko izstādi “Luters. Pagrieziens”.

Izstādē būs redzami gan mākslas objekti – katoļu baznīcas kulta priekšmeti un svēto statujas –, gan grāmatas. LNB mākslas priekšmetus deponēs no Latvijas muzeju kolekcijām – Rundāles pils muzeja un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja. Izstādes eksponātu kodolu veidos grāmatas no LNB, BNU, Virtembergas Zemes bibliotēkas Štutgartē, Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas, Bavārijas Valsts bibliotēkas Minhenē, Hercoga Augusta bibliotēkas Volfenbitelē un Upsalas Universitātes bibliotēkas kolekcijām.

‍Izstādes atklāšanā ar uzrunu piedalīsies arī arhibīskaps J.Vanags.

Izstāde ir atvērta LNB darba laikos, ieeja bez maksas.