2017. gada 23. aprīlis
Vārda dienas: , Jurģis, Juris, Georgs

DIENAS LOZUNGS

Baltā svētdiena
Ievēro visus Kunga, sava Dieva, baušļus – staigā Viņa ceļus un bīsties Viņa.
(5Moz 8;6)

Nepalieciet nevienam parādā neko citu kā vien savstarpēju mīlestību, jo, kas otru mīl, ir piepildījis bauslību.
(Rm 13:8)

1Moz 32:22b–32; 1Jņ 5:4–10; Jņ 20:19–31
Ps 16; Apd 2:14a, 22–32; 1Pēt 1:3–9; Jņ 20:19–31

krāsa: balta

Jes 43:8–13; 1Pēt 2:2–10; Jņ 14:1–7

lasīt vairāk >

Aptauja

Vai Alfa kurss nes augļus jūsu draudzē?
jā, pēc Alfa kursa draudzei pievienojas jauni kristieši
Alfa kursā dalībnieku netrūkst, bet augļus neredzam
Alfa kurss palīdzēja mums pašiem garīgi augt, tas ir galvenais
Alfa kurss nenesa augļus, tāpēc to vairs nerīkojam
mūsu draudzē nekad nav noticis Alfa kurss
Atbildēt     Rezultāti 

Velēnas draudze

Viena no skaistākajām Latvijā ir neogotikas stilā celtā Velēnas baznīca, kuras pamatakmens likts 1896. gada 15. septembrī. Tā ir jau piektā baznīca, kas būvēta tieši šai vietā. Pirmās koka baznīcas jumts it kā bijis klāts ar velēnām, un no tā Velēna ieguvusi savu nosaukumu.

Baznīca iesvētīta 1898. gada 2. augustā, dievkalpojumā piedaloties 11 viesmācītājiem un vairākiem tūkstošiem apmeklētāju. Kā būvdarbu vadītājs un baznīcas plāna autors draudzes dokumentos minēts būvuzņēmējs Johans Brauns. Celtniecība izmaksājusi 30000 rubļu. Dievnama iekārtošanai ziedotas vairākas dāvanas, piemēram, Lizuma muižas pārvaldnieks E. Knappe dāvājis 500 rubļu jaunajam zvanam, Sinoles muižas īpašnieks fon Mengdens dāvājis divus kroņlukturus, Mālu muižas īpašnieks fon Ceimerns altārgleznu, bet baronese fon Mengdena pašas pagatavotu altāra segu. Dāvātās lietas saglabājušās līdz mūsdienām.

Baznīcas ērģeles būvētas Zauera firmā 1898. gadā. Tām ir 17 reģistru, un tās tiek pieskaitītas pie labākajām Latvijā. Ērģeles tika iekļautas arī Latvijas Kultūras fonda Ērģeļu centra rīkotajā pasākumu ciklā "Sasaucas Latvijas ērģeles". Ar šīm ērģelēm labprāt spēlē profesionālie mākslinieki.

Velēnas dievnams ir viens no tiem retajiem, kas izticis bez lielākiem remontdarbiem līdz mūsu dienām. Dievnams būvēts no kaltiem un plēstiem granīta akmeņiem gotiskā stilā. Jumts no smagajiem Vestfāles dakstiņiem. Gotikas elementi ieviesti arī baznīcas interjerā. Tā, pirmkārt, ir iekārta – altāris, kancele, ērģeles, otrkārt, pārseguma koka konstrukcijas – sava veida formas, kuras balsta griestu slīpnes. Konstrukciju ierāmētās daļas aizpilda gotiskie trejlapji un četrlapji.

Interesants ir baznīcas iekštelpu apraksts, kurš publicēts pāris gadus pēc tās iesvētīšanas "Baznīcas vēstnesī" (1899.g.). Tur teikts, ka "baznīcu apgaismo 15 diži augsti logi. Vidustelpu griesti un sienas izkrāsoti balti. Altāris tērpts debeszilā krāsā (domāti altārtelpas griesti). Pār pēdējo paceļas gotiskā stilā būvētas arkas (velve). Baznīcas griesti ir augsti un izskatās kā šķirsta vāks."

Baznīca ir Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.

 
« atpakaļ
Pierakstīties ziņām e-pastā
Iesūtīt ziņas redaktoram
 

© 2012 Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca. Visas tiesības aizsargātas.
Mājas lapas izstrāde: MB Studija
Dizains: Graftik »