2018. gada 24. septembris
Vārda dienas: Agris, Agrita

Usmas Sv. Pētera draudze

Usmas ezera krastā jau 1704. gadā pacēlās dievnams no tēstiem guļbaļķiem. Tas pats dievnams, kuru šobrīd varam skatīt Latvijas Etnogrāfiskajā Brīvdabas muzejā un kas ir muzeja dārgums un tautas kultūras vienreizīguma simbols.

1936. gadā pēc arhitekta un etnogrāfa P.Kundziņa un P.Ārenda projekta uz vecajiem pamatiem tika uzbūvēts jauns Usmas dievnams.

Draudzes dzīve apsīka pagājušā gadsimta 60-tajos gados, kad padomju funkcionāri ar administratīvu un psiholoģisku spiedienu vērsās pret baznīcas dzīves organizētājiem un veidotājiem. Kopš tā laika Usmas baznīcas durvis bija vaļā katram ienācējam. Laika zobs darīja savu un nesaudzēja ne baznīcas grīdu, kuras vietā padomju varas gados bija smilšu klājiens, ne solus, kas tika salauzti, arī izrakņātais klons ar atlauztām kapenēm un tikko apjaušamu altāra vietu kļuva par izdemolētās baznīcas „vizītkartēm”.

Tāda bija Usmas baznīca pirms jaunās dzīves cēliena - pateicoties vietējo iedzīvotāju neatlaidībai, uzņēmībai un sīkstam darbam, dievnams šodien ir atguvis savu sākotnējo skaistumu. Kā lielāko Usmas baznīcas patriotu un entuziastu var minēt Valdi Bierantu-Bierenu.

2002. gada 18. oktobrī pēc vietējo iedzīvotāju iniciatīvas notika pirmais dievkalpojums, kuru vadīja prāvests Viesturs Pirro. Un jau 2003. gada 4. maijā vietējie iedzīvotāji pulcējās uz sapulci, lai dibinātu draudzi un savestu kārtībā baznīcas apkārtni.

Kaut arī baznīcā nebija ne grīdas, ne altāra vietas, regulāri dievkalpojumi Usmas Sv.Pētera draudzē sākās jau ar 2003. gada augusta mēnesi, un tos vadīja Rendas draudzes mācītāja p.i. Agrita Staško.

AGRITA STAŠKO

• dzimusi 1951. gada 3. janvārī;
    • no 2008. gada  1 novembra mācītāja pienākumu izpildītāja  Rendas un Usmas Sv. Pētera draudzē;
    • kristīta un iesvētīta 1989. gada 5. novembrī Kuldīgas Sv. Katrīnas baznīcā;
    • 1995. gada 17. septembrī ievesta evaņģēlista amatā;
    • no 2003. gada jūlija patstāvīgi kalpo Rendas un Usmas Sv. Pētera draudzēs;
    • no 1993.-2005. gadam vadīja Kuldīgas Sv. Katrīnas draudzes Svētdienas skolu;
    • no 1996.-2006. gadam kalpoja kā Kuldīgas prāvesta iecirkņa Svētdienas skolu darba koordinatore, 10 gadus organizēja plaša mēroga Svētdienas skolu pasākumu „Es ticu, ka ir Debesis”;
    • brīvajā laikā kalpo Kuldīgas Sv. Katrīnas draudzes Diakonijas centra dienas centrā „Patvērums” pie augsta sociālā riska  bērniem un reizi mēnesī vada svētbrīdi Reģu pansionātā;
    • 2008. sāka studijas  Rīgas Stradiņa Universitātē Sociālā darba maģistratūrā;
    • 2003.-2007. Liepājas Pedagoģijas Akadēmijā ieguva profesionālo bakalaura grādu izglītībā un sociālā pedagoga profesionālo kvalifikāciju;
    • 1969. gadā pabeidza Liepājas Medicīnas skolu, iegūstot medmāsas specialitāti.

Mācītāja pienākumu izpildītājas tālr. 29681195, e-pasts: agrita.stasko@inbox.lv

Jau 2003. gada Ziemsvētkos Usmas baznīcā bija ielikta grīda, un lai arī smilšainos pamatus vēl klāja skujas, dievkalpojumā Usmas dievnams bija ļaužu pārpilns. Solus baznīcai dāvināja Rendas draudze, bet elektrību sagādāja tuvākās mājas iedzīvotājs A.Taubenbergs.

2004. gada Lieldienās tika iesvētīta baznīcas jaunā altārglezna „Jēzus glābj Pēteri”, ko izgatavoja mākslinieks Andris Začests.

2005. gada 24. janvārī draudze tiek oficiāli reģistrēta kā Usmas Sv. Pētera draudze, jo laikā, kad vecā baznīca vēl stāvēja tukša un auksta, otrā pusē ezeram tika uzcelta jauna Usmas baznīca. Nu abos Usmas ezera krastos ir pa vienai Usmas baznīcai.

Šobrīd draudzes priekšnieka Ernesta Bušera vadībā notiek strauja baznīcas atjaunošana. Par draudzes locekļu un vietējo iedzīvotāju ziedojumiem 2005. gada augustā vecais šīfera jumts tika nomainīts pret šķindeļa jumtu, baznīcai atjaunoti griesti, izveidota kancele.

Usmas Sv. Pētera draudze attīstās arī garīgi, jo kopš 2003. gada Usmas baznīcā kristīti 10 cilvēki un iesvētīti 5 jauni draudzes locekļi. Ar kādu etīdi vai citu pienesumu Dievam svētku dievkalpojumos piedalās arī bērni.

Draudzes priekšnieks: Ernests Bušers

Dievkalpojumi Usmas baznīcā notiek katra mēneša pirmajā un trešajā svētdienā plkst. 12:30. Par muzikālo pusi dievkalpojumos rūpējas Vija Seļava.

Usmas baznīca
Ziemassvētku dievkalpojums Usmas baznīcā