2018. gada 18. janvāris
Vārda dienas: Antons, Antis

Stendes draudze

Baznīca

Tagadējās Stendes baznīcas celšana iesākta 1668. gadā, taču lielās mēra epidēmijas dēļ būvdarbi tika apturēti uz 80 gadiem. 1748. gadā būvdarbi atkal atsākās un piecpadsmitajā svētdienā pēc Vasarsvētku atsvētes - 1751. gada 12. septembrī - 83 gadus būvētā Stendes baznīcas mūra ēka tika iesvētīta.

2001. gada 16. septembrī notika Stendes baznīcas 250 gadu iesvētes jubilejas dievkalpojums, kurā piedalījās arī LELB arhibīskaps Jānis Vanags. Līdz pat mūsdienām baznīca nav nedz paplašināta, nedz pārbūvēta, tikai ik pa laikam remontēta (1803., 1868., 1929., 1933.-1937. gadā, arī pašlaik baznīcā notiek remontdarbi). Baznīcā esošās ērģeles 1898. gadā būvējusi E. F. Valkera firma (Vācija), šīs ir mazākās firmas būvētās ērģeles Latvijā (lielākās - Rīgas Domā).

Baznīca ar kapliču, ērģeles, altāris, kancele un vēl 8 baznīcas priekšmeti ir valsts nozīmes arhitektūras un kultūras pieminekļi.

Draudze

Stendes draudzes pirmsākumi meklējami katoļu laikos: ir zināms, ka 1510. gadā pie Stendes-Sabiles ceļa atradusies katoļu kapela, kuru par luterisku dievnamu pārvērta reformācijas piekritējs Filips fon Brigens, 1528. gadā nopērkot Stendes muižas lēni. Kopš tā laika luterāņu draudze Stendē un tās apkārtnē darbojas bez pārtraukuma. 2003. gadā Stendes ev. lut. draudze nosvinēja 475 gadu pastāvēšanas jubilejas dievkalpojumu.

Pašlaik Stendes ev. lut. draudzē ir 65 draudzes locekļi.

Draudzes aktivitātes:

• Piektdienās 18:30 (izņemot vasaras mēnešus)darbojas Bībeles studijas, kuras vada mācītājs Ainārs Kostanda;
  • pēc katra dievkalpojuma notiek sadraudzības pēcpusdiena pie tējas tases, kurā draudzes locekļi ar mācītāju pārrunā interesējošos jautājumus.
  • Stendes baznīcā darbojas Svētdienas skola (katru svētdienu 13:00, izņemot vasaras mēnešus). Vadītājas Anda Kostanda,t.26171289 un Biruta Mertena;

Stendes draudzes mācītājs un draudzes priekšnieks: Ainārs Kostanda, Robežu iela 18-1, p.n. Dižstende, Lībagu pagasts, Talsu novads , LV3257, t.26809127.

Dievkalpojumi Stendes baznīcā notiek katru svētdienu 14:00;

Stendes ev. lut. baznīca
Stendes draudzes locekļi tiek sveikti jubilejās
Stendes dievnama altāris