2018. gada 20. jūnijs
Vārda dienas: Rasma, Rasa, Maira

Sakaslejas draudze

Baznīca

Sakas baznīca pieder pie vecākajām Kurzemes lauku baznīcām. Precīzs baznīcas uzcelšanas datums nav zināms, taču pirmo reizi rakstos Sakas baznīca minēta 1560. gadā.
Baznīca tās pastāvēšanas laikā ir vairākkārtīgi pārbūvēta un remontēta. Pirmie kapitālie remontdarbi notikuši jau ap 1590. gadu, taču savu pašreizējo izskatu baznīca ieguva 1743. gadā, kad to no jauna uzcēla no laukakmeņiem. Zvanu tornis baznīcai piebūvēts 1844. gadā.
Baznīca atjaunota 1928. gadā un pēdējo reizi - 1995. gadā. Baznīcā atrodas altārglezna, gleznota 1899. gadā, un kuģa modelis, kurš tapis 1833. gadā. Baznīcas ērģeles tapušas 1852. gadā.

Draudze

E. Ķiploks grāmatas „Dzimtenes draudzes un baznīcas” 421. lapaspusē raksta, ka Sakaslejas draudzes pastāvējusi jau viduslaikos. 1386. gadā Kurzemes bīskaps Oto, izlēņodams apkārtējās muižas, piešķīris lēņu turētājiem tiesības izvēlēties priesteri.

Sakas baznīcā kalpojušo luterāņu mācītāju vārdi zināmi jau pirms 1617. gada. Draudze visā tās pastāvēšanas laikā izcēlusies ar aktīvu darbošanos. Ķiploks raksta, ka 1938. gadā Sakaslejas draudzē bijuši 1500 reģistrēti locekļi un 3 filiāles: Ziemupē, Labragā un Pāvilostā, kuras vēlāk kļuva patstāvīgas draudzes. Draudze pastāvējusi arī visu padomju okupācijas laiku.
2006. gada 26. martā draudzē notika kārtējā draudzes pilnsapulce ar draudzes padomes vēlēšanām. Interesanti, ka draudzes padomes locekļu vidējais vecums šobrīd ir 39 gadi. Tas ir iepriecinošs skaitlis, kas paver mūsu draudzei vēl aktīvāku kalpošanu vismaz uz trīs turpmākajiem gadiem.

Šobrīd draudzē kalpo mācītāji Jānis Bitāns un Atis Grīnbergs

LELB Sakaslejas draudzes izdevums "Sējējs" Nr.21

Šobrīd Sakaslejas draudzē ir 94 reģistrēti locekļi.

2006. gada Vasarsvētkos notiks iesvētības 13 jauniem draudzes locekļiem, līdz ar ko draudzes reģistrēto locekļu skaits pārsniegs 100. Ziemas periodā dievkalpojumus regulāri apmeklē 30 līdz 40 cilvēku, pavasara-vasaras un rudens periodā 50 līdz 60 cilvēku. Īpaši liels dievkalpojuma apmeklētāju skaits bija 2005. gada Ziemsvētku svētvakarā - 200 cilvēku.

Draudzes aktivitātes:

• Diakonijas kalpošana;
  • Svētdienas skolas nodarbības;
  • Bībeles stundas;
  • Iesvētes mācība;
  • Tiek izdots draudzes mēnešraksts „SĒJĒJS”;
  • Vokāli-muzikāls ansamblis;
  • Bērnu zvanu ansamblis;
  • Misijas darbs Pāvilostas Veco ļaužu pansionātā.

Draudzes priekšniece: Agita Pētersone, tālr. 29124128