atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par dažādiem jautājumiem Bernu aizsardzība Latvijā.
Kundali
Iesūtīts: 2008.05.13 10:48:57
Nepatīkamas ziņas saņēmām no Gulbenes. Tur nezināmi ļaundari ar skrotīm sašāvuši logus bērnudārzam "Auseklītis". Šāvējiem gan nav bijis nopietns ierocis, visticamāk, pašdarināts, tomēr bērnudārzam nāksies maksāt krietnu summu, lai logus atjaunotu.
http://www.tvnet.lv/onlinetv/lnt/degpunkta/article.php?id=310019
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . >>
AutorsZiņas teksts
Mulders
# Iesūtīts: 2008.05.14 13:56:46
dorinda, ar meisas sodu tiek panākts ne jau Gara audzināšana, bet tā teikt tas potenciālais pāridarītājs tiek izolēts no sabiedrības. Tas ir, sit bandītu nevis tamdēļ lai VIŅU pāraudzinātu, bet tamdēļ, lai radītu viņā Pavlova suņa reflexu, kura rezultātā vienkaŗši CITI bērni un sabiedrības locekļi neciestu. Tas ir... jā iespējams, ka viņš iekšā sirdī paliek tāds bandīts, bet ārēji šīs bailes no sixnas attur viņu darīt ļaunus darbus, un citi necieš. Un ar laiku pieaugot viņš drīz vien saprot PAR KO tēvs viņu bērnībā noslānīja!

Tātad kas ir uzdevums primārais - momentā panākt no bērna ētiskas rīcības cilvēku - vai panākt situāciju, ka citi necieš? Jo izaudzināt ētisku cilvēku ir daudzu gadu un ilgas dzīves pieredzes rezultāts, nevis viena, divas lekcijas. Audzināšanai jābūt maķenīt arī empīriskai un "sasistītai" ar sabiedrību. To nav iespējams vienā divās audzināšanas stundās panākt, bet risinājumu vardarbībai vajag uzreiz... Tamdēļ dažkārt miessasods ir nevis paša soda saņēmēja labā, bet citu bērnu labā, lai šis soda saņēmējs nepalaistu rokas!

Ingars
# Iesūtīts: 2008.05.14 14:32:42
dorinda
iespējams, ka bērnu tiesību aizstāvji ir pārcentušies un aizmirsuši, ka brīvība nav visatļautība un nedrikst būt tāda situācija, ka likums pieļauj netaisnību. Tas gadījums bērnudārzā - es tā sapratu, ka ar tiem puišeļiem neviens tā nopietni pat neparunāja, jo lūk nedrīkstot uz bērnu izdarīt spiedienu un viņu pazemot par to, ka viņam ir dabīgas tieksmes

Tiekai šie cilvēki aizmirst, ka iespējams šī bijusi laba izdevība kad slēptu novirzi varētu apstādināt un iznīdēt tās saknē. Taču ar šādu attieksmi lūk ir īstā vardarbība pret bērnu, ka nepalīdz viņam tikt dziedinātam no briesmīga grēka, kas vēlāk pieņemsies spēkā. Un tad brīnās - no kurienes rodas tei maniaki un izvarotāji. Nu tie lūk liela daļa ir tie, kas bērnībā visādas muļķības darījuši un neviens ar viņiem nav tā nopietni un stingri parunājis
Ingars
# Iesūtīts: 2008.05.14 14:35:56
Un patiesībā ir tāda stulba situācija jo cilvēki ir tādi ....... ka vienmēr krīt galējībās. Es uzskatu ka pēriens neizraisot veselībai bīstamas traumas, ja tas nekļūst par sadistisku rīcību ir nepieciešams, taču tikai kā galējs līdzeklis pret superbezkaunīgu bērnu, kuram nekas nav svēts. Normāli ja laikus sāk cīnīties ar kādu netikumu šādas metodes nevajadzētu pielietot. Vai tad sīkos ikdienas negadījumos pielietojam avārijas gadījumiem domātas metodes?
Donachka
# Iesūtīts: 2008.05.14 14:51:17
Normaali vecaaki soda savus beernus nevis, lai guutu sadistisku prieku, bet taapeec, lai no vinjiem izaugtu kaartiigi cilveeki. Bet nenormaali vecaaki saviem beerniem atljau vienkarshi augt kaa gars vada. Diezmzheel sho nenormaalo ( paraak aiznjemto, vienaldziigo, vieniigo) vecaaku ir savairojies aarkartiigi lielaa daudzumaa. Un treagjee vinjit tikai tad, kad peerkons ir nograndis...vai ari nereagjee...
Mulders
# Iesūtīts: 2008.05.14 15:14:02
Donachka un bēda tāda, ka kaut kad tas bumerangs atgriezīsies... vot interesanti kādā formātā? Ka tik nesāks LV piekopt jauku ragaviņu praksi, kad tie bērni vecākus uztverdami kā lieku slogu tirgos orgānu donoriem... tā teikt... labklājības celšanai!
Donachka
# Iesūtīts: 2008.05.14 15:17:10
Mulderiit, ko nu vecu notirgos.....tik vien kaa kaulus liimee izvariit
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2008.05.14 15:18:08
dorinda
>Es par godīgu sodu atzīstu piem. tādu bezmaz viduslaiku metodi: teiksim ir zināms: par zagtu ābolu 3 rīkstes sitieni (nepārprotiet, es tomēr tā nesodītu, bet piemērs). Nu un tad sodāmais zin jau iepriekš, kas būs un to arī saņem. tajā vismaz ir loģika. A kad sanervozējies vecāks sarausta bērnu un saklapē, jo pats nezin, ko iesākt, tas nav sods, tā ir nesavaldība.

Tu piedāvā veco bēdīgi slaveno VD bauslību - mēs labi zinām, kas no tā sanāca. Bērna gadījumā tas nozīmētu laicīgi mācīties tirgoties un tu uzgāz bērnam kārdinājumu uzņemties laba-ļauna pirkšanu. Viņš ir radošāks par pieaugušo un atradīs spraugas noteikumos. (Vai tantei nozagta konfekte ir viena mazā žagariņa vērta? Ja nepieķer 2 reiz, bet tikai 3. reizē, tad sods samazinās 3-kārt! utt...)
Otrā daļā Tev taisnība - sapsihojies vecāks nav audziņošs un tas nav labi. Lai gan Dievs VD atklājas ar diezgan cilvēgām īpašībām (Viņs i priecājas, i dusmojas), taču vienmēr savaldās, kā arī ir konsekvents. Taču neaizmirstam, arī vecāki un skolu/bērnudārzu darbinieki ir tikai cilvēki, kam kā mums visiem ir izturības mērs un iespējams kļūdīgums.
Izvirzīšu hipotēzi, ka ar bērniem mums tiek dots praksē izmēģināt kā tas ir būt Dievam
dorinda
# Iesūtīts: 2008.05.14 15:21:45
Mārtiņš tur es nepiedāvāju vis, es arī to neatbalstu, tikai ar piemēru teicu, ka tas vismaz ir konsekventi, pārsvarā ir tas psihais variants
dorinda
# Iesūtīts: 2008.05.14 15:25:35
bet tēma bij plašāka par miesas sodam jā vai nē...Vispār šo visu pārlasot un pārdomājot atkal, kā jau daudzi te secinājām, nonākam pie sabiedrības vērtību sistēmas...kas tak laikam klibo...smagi pietam...un mēs, kristieši, tā ka varam varbūt cerēt ko pielabot..jeb nē..?
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2008.05.14 15:30:52
vilks
Es kā kristiete domāju, ka Salamana teiktais par rīkstes taupīšanu ir jāsaprot tā laika kontekstā. Šodien tas nozīmētu-kas ir vienaldzīgs un nerūpējas par bērna audzināšanu. Tā bija cita sabiedrība,tajā audzināja ne vien ar rīksti,bet daudz vairāk ar dzīves pieredzi, disciplīnu un dzīvesstāstiem. Ja šodienas sabiedrībā vecāki vai audzinātāji atrastu laiku ar bērniem sarunāties un viņiem visu izskaidrot,tad nebūtu ne tuvu tik daudz problēmu.

Jā un nē. Ar tikai skaidrošanu nepietiek, jo mēs esam fiziskas būtnes. Skaidrošana der garam, ne ķermenim. Arī intelekts mācās caur ķermeniskām sajūtām. Varbūt cilvēkam sods par pārkāpumu ir ne tikai informatīvi jāapzinās, bet fiziski. Tāpat kā, ja iebāzīšu roku ugunī, apdedzināšos (tās ir fiziskas sajūtas un fiziskas bailes, kas ir ļoti efektīvs aizsardzības līdzeklis). Tāpat par pārkāpumiem - vajag,lai cilvēks/bērns fiziski izjūt šo ierobežojumu. Bērnus mācot domāt, darīt lietas utt. viss notiek kopā - intelektuālā/garīgā un pavadošā fiziskā aktivitāte. Tas pats par pārkāpumiem būtu tikai konsekventi. Sods var būt gan fiziska, gan ne-fiziska (emocionāla) aktivitāte, taču noteikti sodāmajam nepatīkama. Sodam noteikti jābūt saistītam ar pārkāpumu, vēlams sajūtu nevis informatīvā līmenī.

Lūdzu šo manis rakstīto nejaukt ar vardarbību. Vardarbību varētu mēģināt aprakstīt kā regulārus vai "profilatiskus" sodus, kā arī sodus, kas veikti ar patiku, aiz izrēķināšanās vai citādi neadekvāti. Vardarbība var būt gan fiziska, gan emocionāla.
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2008.05.14 15:33:13
dorinda

Pati ideja, ka par noteiktu pārkāpumu ir noteikta veida sods nevis sods pēc būtības, manuprāt sodīšanu idejiski pārvērš par tirgošanos.
Piemērs. Atzīšos, sodu par ātruma pārkāpumu ar auto es izskatu tikai kā cenu par katru atsevišķu gadījumu, ja mani pieķer policists.
dorinda
# Iesūtīts: 2008.05.14 15:43:51
Mārtiņšnus ar auto piemērs skaidrs. Bet - kā tad??
Mulders
# Iesūtīts: 2008.05.14 15:57:12
Mārtiņš, tamdēļ tiek ietversts progresīvais sods... Tas ir, ikviens sods tiek izvērtēts ne tikai nodarījuma kontextā, bet arī iepriekšējo sodu/nodarījumu kontextā. Tā divi bērni kas izdarījuši vienādu pārkāpumu saņem dažādu sodu, ja viens no bērniem šo pārkāpumu izdara pirmo reizi, bet otrs jau otro reizi!
sicilia
# Iesūtīts: 2008.05.15 07:39:28
Mulder.... es par šo Donachka un bēda tāda, ka kaut kad tas bumerangs atgriezīsies... vot interesanti kādā formātā? Ka tik nesāks LV piekopt jauku ragaviņu praksi, kad tie bērni vecākus uztverdami kā lieku slogu tirgos orgānu donoriem... tā teikt... labklājības celšanai!

vo zini, cik mani necilie novērojumi liecina, tad izlutin;āts (nekad nesodīts) bērns savus vecākus uz mežu aizvedīs.
Kauns jau atzīties, bet spilgts piemeŗs tam ir manas mātes vīrs. Viņu bērnībā nekad nesodīja, ļāva darīt visu un zini, beigās viņa tēvs un pamāte bija nelaimīgi cilvēki, jo viņš viņus necienīja, izrunājās tā kā pēc baušļiem pret vecākiem nevajadzētu izturēties utt. beigās bija tā, ka ar savu pamāti (kas reāli viņu no 6 gadu vecuma audzināja un ļāva darīt visu, jo puisītim taču māte agri nomira un kā tu sodīsi viņu) vairs nesaruinājās. Dz;īvoja vienā mājā kā sveši cilvēki

Man ir vēl viens spilgts piemeŗs no šīs operas, kad bērnībā nesodīts un pārlutināts cilvēks tagad ir tirāns vārda tiešākā nozīmē, jo uzskata, ka viņam viss atļauts (vecāki taču neko neliedza) un apkārtējiem viņa iegribām ir jāpielāgojas


Ps - es vēlreiz uzsveru, ka neatbalstui bērnu bezjēdzīgu dauzīšanu, bet bērnam ir jāsaprot, ka ir lietas kas nav atļaujamas un vecākiem tas ir jāregulē. Sodi var būt dažādi. Man piemēram bērnībā labi iedarbojās sods aizliegums iet ;ārā un spēlēties ar draugiem. Zin uzreiz izdarīju ko vecāki lika vai sapratu, ka esmu pāršāvusi pār strīpu kādā jautājumā
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2008.05.15 07:44:51
dorinda
Bet - kā tad??

Arī sodot apliecināt mīlestību. Nu apmēram kā Dieva rīcība pret cilvēku ļaunumu VD un JD.
sicilia
# Iesūtīts: 2008.05.15 08:02:20
nedomāju gan.... Otrajā variantā bērni var izaugt ar pārliecību, ka es nu gan tāds nebūšu un var sanākt pavisam jauki cilvēki.....

protams arī no tiem, kas lutināti var sanākt jauki cilvēki, bet tomēr... nu biežāk sanāk egoisti jeb kā man tas vārds iepaticies sabiedrībai traucējoši cilvēki
Mārtiņš
# Labojis Mārtiņš: 2008.05.15 08:59:00
Bet neiedomājas, ka tad arī bērns izaugs ar pārliecību, ka vienīgais spēks ir fiziskais.

Nebūs tik traki, ja vien fiziskie sodi nebūs galvenais audzināšanas līdzeklis.
Ja retais mazais fiziskais sods ir izņēmuma situācija, ja tas notiek nevis kā vecāku izmisuma solis (psihošana), ja tas notiek kā neizbēgamība par mērķtiecīgi veiktu (atkārtotu?) pārkāpumu (pietiekami nopietnu?), tad tas nevar izveidot apziņu, ka vienīgais spēks ir fiziskais. Pāri visam mīlestības attiecības ar bērnu. Nu kaut kā tā.
sicilia
# Iesūtīts: 2008.05.15 09:17:20
vilks ja fiziskie sodi ir reti un maz, tad, jādomā, bez tiem var arī iztikt. Vismaz būtisku ieguldījumu tie audzināšanā, manuprāt, nenes. Lai gan, iespējams, arī nekādu būtisku kaitējumu.

Nu nesaki viss. mana tante savus puikus arī reti, bet fiziski sodīja.... tb iepēra ar siksnu vienu vai divas reizes uzšaujot pa dibenu. Zini a tajās reizēs vajadzēja, jo ja cilvēkbērns nesaprot, kad viņam saka ar labi, kad ievieš soda sankcijas (netikties ar draugiem piem.), kad viņam uzkliedz, tad atliek nopērt un tad tavu brīnumu pielec, ka vajag tā kā vecākos ieklausīties. Šādas pēršanas viņiem bija dažas, bet pamatotas.... jo kā SR minēja bērni ir liels pārbaudījums un māte sgalu galā arī tikai cilvēki, kuru pacietība tomeŗ nav bezizmēra
KarotesNav
# Iesūtīts: 2008.05.15 09:18:43
vilks
gan visa atļaušana bērnam, gan kliegšana un bērnu sišana ir vecāku vājuma un bezpalīdzības zīme - viņi nezin, kā bērnu "savākt", vai arī to nespēj, līdz ar to padodas.
Vislabāk iedarbojas, ja izbaudi visu pats uz savas ādas. Ja bērns tev traucē, piem, gulēt, tad patraucē tu viņam citreiz arī.
KarotesNav
# Iesūtīts: 2008.05.15 09:19:54
vilks
Daudz nozīmīgākas bija garās sarunas ar vecākiem (jo nopietnāks pārkāpums, jo garākas).
Man bija vairāk vecāku monologi. Jo garāki, jo nepatīkamāk, bet varēja izlikties, ka klausies, bet patiesībā domāt par ko citu.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 108 , pavisam kopa bijuši: 36143