atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par dažādiem jautājumiem pasaules gudrība
Ingars
Iesūtīts: 2008.04.12 08:12:47
Psalmi 49. nodaļa

1 Dzīves mīklas

Dziedātāju vadonim. No korahītu dziesmām.
2 Uzklausiet to, visas tautas, lieciet vērā visi, kas apdzīvojat pasauli,
3 jūs, cilvēku bērni, visnotaļ bagāti un nabagi, visi līdzi!
4 Manas mutes runa lai ir gudrība, un manas sirds pārdomas lai ir dziļa patiesība.
5 Es savu ausi pievērsīšu gudras līdzības vārdam un savu mīklu izteikšu ar cītaras skaņām.
6 Kāpēc gan man ļaunā dienā bīties, kad ap mani plosās manu vajātāju negantība?
7 Viņi paļaujas uz savu padomu un lepojas ar savu lielo bagātību.
8 Taču neviens ar naudu nevar savu brāli izpirkt, nedz Dievam dot par viņu atpirkšanas maksu no nāves -
9 visai augsta būtu viņu dvēseles cena, tā ka viņam no tā jāatsakās uz mūžiem,-
10 lai tas dzīvotu mūžīgi un kapu neredzētu.
11 Jo redzi, gudri vīri mirst, bezprātis un nepraša - visi vienādi iet bojā un savu mantu atstāj citiem.
12 Kapi ir viņu nami uz mūžiem un viņu mājokļi uz audžu audzēm, kaut arī viņi savā vārdā nosauca veselas valstis.
13 Tomēr cilvēks nepastāv savā godībā, viņš ir līdzīgs kustonim, kam dara galu.
14 Tā klājas tiem, kas pārmērīgi paļaujas uz sevi, tā beidzas to ceļš, kas par daudz lepni uz savām runām. (Sela.)
15 Nāve tos gana kā avis, taisnā ceļā tie nonāk tās valstī. Pienāk rīts, un viņu augums sairst. Pazeme kļūst viņiem par mājokli, bet taisnie valdīs pār viņiem, rītam austot.
16 Taču manu dvēseli atpestīs Dievs, no pazemes varas Viņš mani ņems pie Sevis.
17 Tāpēc nebēdā, ja kāds kļūst bagāts, ja vairojas viņa nama spožums,
18 jo mirdams viņš neko nespēj līdzi paņemt un viņa godība neiet viņam līdzi.
19 Jebšu viņš arī savā dzīves laikā daudzinātu sevi par laimīgu un ļaudis slavētu viņa gara rosmi, ka tā viņam sagādājusi labas dienas,
20 tomēr arī viņš noiet pie tēviem, kas gaismu vairs neredz nemūžam.
21 Cilvēks, kas dzīvo godībā un tomēr bez dziļāka ieskata lietu būtībā, ir līdzīgs kustonim, kuru vienkārši nokauj.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
AutorsZiņas teksts
Kundali
# Labojis Kundali: 2008.04.14 08:08:37
Pareizi Trilo, cilvēki vienā dienā nenonāca līdz izpratnei, tas bija ceļš simtiem tūkstošu gadu un dzīvju.
Sieviete
# Iesūtīts: 2008.04.14 08:28:55
Trilobīte, Kundali u.c.

7 Viņi paļaujas uz savu padomu un lepojas...

11 Jo redzi, gudri vīri mirst, ---

13 Tomēr cilvēks nepastāv savā godībā, viņš ir līdzīgs kustonim, kam dara galu.
14 Tā klājas tiem, kas pārmērīgi paļaujas uz sevi, tā beidzas to ceļš, kas par daudz lepni uz savām runām.
*Duksis
# Labojis *Duksis: 2008.04.14 08:52:49
"Philos+sophia" = "gudrība+mīlestība". Neviens antīkais filozofs, šķiet, publiski nav nosaucis sevi par gudru, nedz lielījies ar savu gudrību (nezināmu iemeslu dēļ to dara daži kristieši, pat šajā diskusiju sadaļā). Filozofi, izrādās, ir tikai "gudrības mīlētāji." Par to, vai šī mīlestība ir bijusi abpusēja varam tikai minēt, jo vēsture par to kautri klusē. ... . Suns atļausies atvemt jau reizi šajā diskusijā izteikto: "Cilvēki viens otram nodara pāri aiz naida vai skaudības, vai nicinājuma dēļ. Bet gudrais ar prāta palīdzību paceļas virs visa tā." /Epikūrs/ Pacelties pāri šīs pasaules vājībām un zemiskumam, vai tas nav labi? Vai adekvāta pasaules uztvere un pareizs prāta pielietojums (gudrība) nav atbilstošs līdzeklis tam, lai sasniegtu šo mērķi?
S.Rrrr....
# Iesūtīts: 2008.04.14 08:55:43
skatoties, kas tiek domāts ar - pacelties pāri.
tas tā lepni skan - kristieši saka, Jēzus pie mums noliecās - noliecās pie grēka kritušā neaptraipot sevi - noliecās, lai varētu pacelt.
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:04:33
S.Rrrr.... "Filozofijas mērķis ir vienkāršs un pieticīgs: nepaved mani uz aklu godināšanu." /Marks Aurēlijs/ Filozofs nespēj godināt to, kas atrodas pretrunā ar viņa prātu. Tas, protams, nenozīmē, ka viņš nav spējīgs godināt vispār.
S.Rrrr....
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:04:45
ne cilvēku slavas vai atmaksas dēļ mums jādzīvo taisna dzīve, bet tādēļ, ka citādi nevaram būt tuvu Dievam, kurš ir patiesība, miers, gaišums, mūžīgā dzīvība, neizsakāms abums un mīlestība pret visiem.
S.Rrrr....
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:08:18
godināt? viss gods pieder tikai Vienam - pārējie dzīvo šīs godības gaismā. kurš tīrāks, labāks atspulgs, tas arī atstaro šo gaismu.
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:10:07
S.Rrrr.... Ehh... nav man te ko darīt... - apkārt nevienas dzīvas dvēseles...
S.Rrrr....
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:13:58
a_masiks
laba doma - *Duksīt, ieskaties spogulī. ja gaismas Avots cērt acīs.
vilks
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:17:39
Interesanti jūs runājat, pie tam, šķiet, sava taisnība ir gan Trilo, gan Ingaram un Mārtiņam.
Nu nevar jau nekādi noliegt, ka visi lielie domātāji ir nomiruši un mēs jau ar visticamākais tāpat nomirsim, ja Kristus otrā atnākšana nenotiks dzīves laikā.
Bet arī labās lietas, kuras viņi ir teikuši, ir labi neaizmirst.

Man šķiet, ka gudrība neapšaubāmi ir ļoti laba lieta, un man gribētos, kaut arī kristieši vairāk lietotu domāšanu; tomēr tā mums diemžēl nedod jaunu dzīvību un grēku piedošanu. To dod tikai Kristus. Varbūt nav vērts milzīgi strīdēties par šiem abiem. Tās ir divas nesalīdzināmas lietas. Izņemot, ka Dieva īstā gudrība ir atklāta Kristū.
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:17:50
>Būtu jel padomājuši, piemēram, kā šo attiecināt uz antīkās pasaules filozofu veikumu.

Piekrītu. Taisnības labad ir jāizšķir objektīvās pasaules izzinātāji, kas darbojās ar zinātniskās izpētes, analīzes veidā. Toms Akvīnietis balstījās uz Aristoteļa filozofiju, kas faktiski ir zinātne.

Taču, ja mēs skatāmies to gudrības daļu, kas spēj pozitīvi ietekmēt cilvēku un nodrošināt pestīšanu - tā ir tikai Dieva gudrības piēnmšanā. Arī Akvīnas Toms vispirms bija kristietis un tikai tad Aristoteļa mantojuma pielietotājs teoloģijā un Dieva slavināšanā.

Cik pazīstu psiholoģijas amatierus - visi viņi mocās neatrisinātās problēmās. Psiholoģijas gudrības parasti palīdz pētīt problēmas, taču nesniedz nopietnu risinājumu. Tās labi strādā atsevišķās jomās (piem., personālvadībā), taču līdz cilvēka dvēseles dziļumiem šie risinājumi nesniedzas. Maslova piramīdas spice (pašrealizācija) paliek neizskaidrota. Un lūk, ja psiholoģija ir laba un efektīva profesionālā līmenī noteiktu uzdevumu izpildei un mērķu sasniegšanai, tad personīgā līmenī bez Dieva klātbūtnes tā neko daudz nedod. Tāpat kā molekulārbioloģijas pārzināšana nepalīdz remdēt izsalkumu.

Īstenībā, man šķiet, mēs saprotam viens otra nostādni.
*Duksis
# Labojis *Duksis: 2008.04.14 09:18:24
a_masiks Drīzāk man ne tik daudz ir problēmas ar spoguli, kā problēmas ar orgasmu. Nu, nespēj mani kratīt dažas lietas, kas citus krata itin sekmīgi. Nenoved mani pie trīcēšanas, drebēšanas un putu šķīšanas pa visiem caurumiem ārā. Laikam būs jāiet pie dakteronkuļa.
S.Rrrr....
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:19:46
*Duksis
reizēm Tu tiešām esi neciešams!
vilks
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:22:28
*Duksis
pie ārsta iet ir veselīgi. pie Dieva - vērtīgi.
KarotesNav
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:31:22
Kā suns atkal apēd izvemto, tā rīkojas arī nejēga,
Suņa apēstā izvemšanā un atkal apēšanā ir jēga - tā dara daudzi suņu dzimtā, medībās tie sarijās lieliem gabaliem gaļu, un tad vēlāk, tā teikt, mierīgi apēd. Arī mazajiem kucēniem tādā ceļā atnes barību.

Tā ka Sālamanam vajadzēja uzmanīgāk vērot, kāpēc un cik bieži suņi atvemj savu apēsto.
S.Rrrr....
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:33:57
govis arī atgremo.
KarotesNav
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:35:31
S.Rrrr....
Govīm tāds kuņģis, bet govis neizvemj kā suņi.
S.Rrrr....
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:39:41
a_masiks
domāju - vistiešākajā. cilvēkam ir dota iespēja ēst un sagremot vienlaicīgi - galvenais - ko ēd!
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:41:46
S.Rrrr.... Pārvēršam atkal visu par tukšu muldēšanu... .
S.Rrrr....
# Iesūtīts: 2008.04.14 09:43:53
*Duksis
es atvainojos - vari nepiedalīties. katrs ēd un gremo kā māk. būs japaskatās - par ko tad īsti ir diskuss.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 41 , pavisam kopa bijuši: 2552