atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par dažādiem jautājumiem Kurā brīdī cilvēks var sākt uzskatīt, ka kļuvis saprātīgs un spēj adekvāti apjēgt ap sevi notiekošo?
Tas Pats
Iesūtīts: 2010.07.10 00:53:09
Izveidot šo tēmu mani ierosināja Gnidrologa teiktais (Iesūtīts: 2010.07.09 19:55:10 ) tēmā "Mirstoši cilvēki"
<< . 1 . 2 .
AutorsZiņas teksts
Jafkundze
# Labojis Jafkundze: 2010.07.10 19:52:36
Psihologi to vecumu ieliek ap 12 gadiem. Tā tas varētu būt arī no manas pieredzes.
vilks
# Iesūtīts: 2010.07.10 20:54:53
Gnidrologs
varbūt tu kā oriģinālā izteikuma autors varētu paskaidrot, ko tad tu ar to domāji? ar ko atšķiras saprātīgums no gudrības/vieduma?
Jafkundze
# Labojis Jafkundze: 2010.07.10 21:11:28
Man kādreiz skaidroja, ka saprāta vecums ir tas pats, kas apziņas vecums. Tas ir tad, kad cilvēks spējīgs pārdomāt par lietām distankti no sevis, ja tā varētu teikt, - abstrakti. Šādā definīcijā dzīvnieku ielikt būtu pagrūti.
Tas Pats
# Labojis Tas Pats: 2010.07.10 23:22:38
Gnidrologs, es priekš sevis šobrīd esmu nodalījis spēju domāt, prātīgumu (gudrību) un saprātīgumu (viedumu). Uzskaitīju apzinīguma pieauguma secībā. Saprātīgumam, droši vien varētu sekot apgaismība.
Otrā teikuma daļa (spēja adekvāti apjēgt notiekošo ) ir piedeva pirmajai un kaut kādu īpašu nozīmi nenes.
Tas Pats
# Labojis Tas Pats: 2010.07.11 01:11:21
Pamēģināju izveidot dažas definīcijas.

Spēja domāt - spēja, izmantojot smadzeņu piedāvātos mehānismus, atlasīt, analizēt informāciju, konstatēt primitīvas likumsakarības, izdarīt uz pieejamo loģiku balstītus secinājumus.
Domājams, ka dzīvnieku pasaulē plaši izplatīta parādība.

Spēja domāt prātīgi - Spēja domāt tiek izmantota kopā ar dzīves laikā uzkrāto pieredzi, kas ļauj izdarīt dažas ilgtermiņa prognozes (sfērās, kurās pieredzei ir informācija), stabilizējot (regulējot) savu pozīciju, izvairoties no satricinājumiem, ko prātīga domāšana ļauj novērst vai apiet.
Dzīvnieku pasaulē retāk sastopama parādība. Iespējams, ka es nepārzinu dzīvnieku pasauli. Bet tāpat ir iespējams, ka dzīvnieki slikti orientējas cilvēku pasaules tehnogēnajā haosā

Spēja domāt saprātīgi - prātīgums, ko papildina atdzimusī intuīcija. Saprātīga domāšana ļauj bez visa augstāk uzskaitītā arī [ciešami, bet apzināti] orientēties sfērās, kas sniedzas ārpus pieredzes.
Ar šo cilvēks sāk atkal tuvoties dzīvnieku pasaulei, kurā intuīcija spēlē lielu lomu. :-)

Es tā īsti nekur neatradu konkrētu vietu Jafkundzes pieminētajai spējai distancēties no sevis, ieņemt vērotāja pozīciju attiecībās starp sevi un pasauli. Pieļauju domu, ka šī prasme man nav izkopta.

Saprotu, ka nodarbojos ar divriteņa izgudrošanu, bet man tas sagādā prieku.
Rosalie
# Iesūtīts: 2010.07.11 09:24:12
izsaucu uguni uz sevi abet, taa, kaa es jautaajumu uztveru - vispaar nekad.

raapshanaas pa trepiiti liikumotu ... kuraa teemaa piemineeja Karmela kalnu ?
Tas Pats
# Iesūtīts: 2010.07.11 10:17:23
Rosalie, vai ne :-)
Rosalie
# Iesūtīts: 2010.07.12 08:52:28
teiksim taa, man naff iluuziju par mana sapraata neierobezhotiibu
biča
# Iesūtīts: 2010.07.12 21:56:20
hm, vai ar to bija domāts vecums, kad cilvēks var sākt normāli uzņemties atbildību par saviem lēmumiem? tādā gadījumā es domāju, ka tas ir katram citāds... neesmu pārliecināta, ka man tāds ir pienācis. galēji neprotu savākties.
<< . 1 . 2 .

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 149 , pavisam kopa bijuši: 15585