atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par dažādiem jautājumiem Nedrīkst būt neviena ticība (pārliecība) vai ideja, kuru nedrīkstētu apšaubīt
vilks
Iesūtīts: 2010.02.15 14:02:27
Oriģināls kādā skeptiķu foruma idejas aprakstā = No idea or belief should be above question.

Ko jūs par to domājat?
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 . >>
AutorsZiņas teksts
vilks
# Labojis vilks: 2010.02.15 14:06:28
Vai šim apgalvojumam ir taisnība? Kāpēc jā vai kāpēc nē?
Jošs Mulders
# Labojis Jošs Mulders: 2010.02.15 14:07:00
Jautaajums ir, vai shii izteitkaa ideja arii driixt tapt apshaubiita? Shaads apgalvojums pagjeer, ka pasaulee nav nevienas absoluuti patiesas idejas, bet tas pats par sevi rada paradoxu, jo shaads apgalvojums referenceejas uz sevi un sevi izsleedz...
Peec logjikas likumiem, ja kaads apgalvojums rada pretrunu, tad patiess ir shii apgalvojuma preteejais apgalvojums, lai arii tieshi to pat nevar pieraadiit - saucaas - pieraadiijums no preteejaa!

Taa kaa shis apgalvojums rada paradoxu, tad patiess ir preteejais apgalvojums - Existee idejas, kuras nevar tikt apshaubiitas! Protams vienmeer ir jautaajums, kuras taas idejas ir un kaa taadas idejas atrast... Taa ir klasiskaa P=NP probleema, par kuras atrisinaashanu (vispaariigaa gadiijumaa) dod miljionu... bet principaa...

Mulders uzskata, ka ir absoluuti patiesi apgalvojumi, kuri nevar tikt apshaubiiti... un kas interesanti skepticisma teevs - Dekarts - taadus apglavojumus uzraada un izejot no tiem pieraada sho to!
vilks
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:07:20
Jošs Mulders
nu, jebkura.
vilks
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:08:53
Ctulhu
Redzi, patiesaas idejas var pieraadiit.
kādā veidā?
armilo
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:09:44
Vilks, ļoti saprātīga ideja.
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:09:50
Protams un mees varam izejot no preteejaa pieraadiit, ka taa ir patiesa.

Taatad ja shii ideja ir apsahubaama, tad var tomeer buut idejas, kas nav apshaubaamas
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:10:52
Piemeeram... "Es Domaaju, taatad es Esmu" ir nepshaubaams apgalvojums! No manas domaashaanas izriet mana existences fakts... un es to nevaru apshaubiit!
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:11:37
Logika, empiirika.

Nesanaaks... tu nevareesi pieraadiit shii apgalvojuma patiesumu, jo ja tu to pieraadiisi, tas noziimees, ka viss tavs pieraadiijums ir apshaubaams, kaa tas izreit no tevis pieraadiitaa apgalvojuma. Tas ir... ja tu vari pieraadiit pretrunu, tad premisa ir nepareiza!
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:11:59
Nesaprati. Ir idejas, kuru apsaubiisjana automatiski noved pie to pamatojuma.

Hmmm... tuvaak paskaidro!
masiks [212.93.96.2]
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:12:48
Jošs Mulders
Taatad ja shii ideja ir apsahubaama, tad var tomeer buut idejas, kas nav apshaubaamas
tas ka pati ideja var būt apšaubāma nenozīmē ka citas var būt neapšaubāmas, bet gan to ka šo ideju drīkst apšaubīt un attiecīgi šīs idejas patiesums ir jāpierāda, nevis jāpieņem kā aksioma.
masiks [212.93.96.2]
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:13:53
Jošs Mulders
No manas domaashaanas izriet mana existences fakts... un es to nevaru apshaubiit!
Un brīžos, kad tu nedomā - tu neexistē?
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:14:14
tas ka pati ideja var būt apšaubāma nenozīmē ka citas var būt neapšaubāmas, bet gan to ka šo ideju drīkst apšaubīt un attiecīgi šīs idejas patiesums ir jāpierāda, nevis jāpieņem kā aksioma.

Vai boldaa izceltais ir jaapieraada?
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:17:55
Ctulhu... laikam sapratu!

Nu taatad... ir apgalvojumi, kuri ir patiesi... bez kuru patiesuma tu nemaz nevareetu izveikt dajebkaadu paarbaudi par dajebko!

Taapeec.. atgriezhoties pie origjinaalaas teemas " No idea or belief should be above question." ir blefs vispaariigaa gadiijumaa!

Jo arii "Idea about questioning ideas" ir ideja
Shis ir taa logjikas klasika, kad mees izsakaam apagalvojumus, kuri de-facto runaa pashi par sevi!
Apgalvojumi par apgalvojumiem ir ljoti interesanti apgalvojumi!

Praktiski - es pat vareetu pieraadiit, ka neexistee neinteresanti apgalvojumi
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:20:54
Ctulhu, taapeec jau es to apshaubiiju un man sanaak... ka tomeer ir vajadziigas idejas, kuras neapshaubaam... citaadi mums nemaz nav pamata uz kaa apshayubiit kaut ko citu!

Ja nav pamata, nevari atsperties...
masiks [212.93.96.2]
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:22:24
Jošs Mulders
jā. Pierādījums laikam būtu tāds - ideju apšaubīt bet nemeklēt un neiegūt pierādījumus tās patiesumam vai kļūdainumam - nozīmē šo ideju aksiomātiski noliegt, nevis apšaubīt. Tb - IMHO tu putro idejas noliegšanu ar apšaubīšanu. Tas neir viens un tas pats.
EzītisMiglā
# Labojis EzītisMiglā: 2010.02.15 14:22:33
Jošs Mulders
Jautaajums ir, vai shii izteitkaa ideja arii driixt tapt apshaubiita?
Drīkst tikt apšaubīta, No tā sekom ka varbūt kaut kur eksistē arī neapšaubāmas idejas. Tik praksē - ej nu atrodi tādu!
Varbūt, matemātikā?

"Es Domaaju, taatad es Esmu" ir nepshaubaams apgalvojums!
Tikai nākamais jautājums var būt: "kādā veidā es eksistēju?", un tur jau atkal viss apšaubāms, piem, es varu eksistēt kā tēls sapnī, tb, mana šobrīža apzinātā eksistence ir ilūzija.

Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:26:34
masiks, nezinu... Lai apshaubiitu, ir jaabuut kaut kaadam pamatam, ko tu neapshaubi... uz kuru tu noraadi sakot - Mans hkjiet tava ideja A ir apshaubaama, jo tas izriet no idejaab a1,a2 kuras es neapshaubu!

Tb KAAPEEC tu kaut ko apshaubi, uz kaa pamata? Shis "pamats" tad buus neapshaubaamaas idejas...

Dekarts, kad rakstiija savas meditaaciajs, tieshi ar to saaka - vispirms samekleet taas pamat idejas, kuras nevar apshaubiit pat gribot... un uz to baazes un ar logjisku spriedumu paliidziibu vinjsh meegjinaaja spriest par sevi un pasauli! Kaa vinjam tas izdevaas, vari lasiit - graamata nopeerkama pat lv valodaa Jaanja Rozes graamatniicaa - maxaa gan saaliiti Nopirku biezajos laikos, shodien nevareetu atljauties ap pacmit latiem bij!
Jošs Mulders
# Labojis Jošs Mulders: 2010.02.15 14:27:33
Tikai nākamais jautājums var būt: "kādā veidā es eksistēju?", un tur jau atkal viss apšaubāms, piem, es varu eksistēt kā tēls sapnī, tb, mana šobrīža apzinātā eksistence ir ilūzija.

Jaa bet tas ir naakamais... kuru tu buuvee uz neapshaubaama fakta baazes!

Un jaa... tu apreizi teici, ka jaa existee neapshaubaami apgalvojumi... un jautaajums ir KAA vinjus atrast Vot tas ir tas interesantais!

Tas ir epi-stimologjijas jautaajums, to dariija Dekarts, to arii dariija Alvins Platinga, un esmu paarliecinaats - ikkatrs sevi cienoshs filosofs par to ir domaajis!
EzītisMiglā
# Labojis EzītisMiglā: 2010.02.15 14:29:47
Jošs Mulders
Jaa bet tas ir naakamais... kuru tu buuvee uz neapshaubaama fakta baazes!
Tam neapšaubāmajam ir tāda īpatnība, ka viņš ir neapšaubāms tikai pašam sev. Es, EzītisMiglā, domāju, tātad eksitēju, bet vai eksistē Mulders, apr to jau es varu šaubīties.
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.02.15 14:30:18
man sanaak, ka var buut visas idejas apsaubaamas. Par pamatu var lietot arii apsaubaamas idejas, ja vinju apsaubiisana vinjas pamato.

Tb liidzko tu apshaubi neapshaubaamu ideju (tas ko tu teici) - izgaismojas taas nepashaubaamiiba. Taatad... taas ir pash-patiesas idejas! Luuk tas arii var likt par baazi citu ideju apshaubiishanai, kaameer tev shadas pash-patiesas nepahsuabaamas idejas nav, tu nevari citas apshaubiit... tb vari, bet bez "satura" tas buutu tas ko teica masiks - plika noliegshana, pashas noliegshanas peec!

Jo jebkuram apgalvojumam tu vari uzkonstrueet hipoteetisku paradigmu, kuraa tas buus nepatiess... nu un... Mees jau gribaam atrast iisteniibu, nevis pieraadiit, ka speejam izgudrot virtuaalas pasaules, kuru kontextaa viss ir nepatiess bet patiess ir marineeti rozaa unikorni!
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 57 , pavisam kopa bijuši: 34674