atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par dažādiem jautājumiem Par nacionālismu un patriotismu
Ingars
Iesūtīts: 2009.10.23 17:42:42
Cik no kristīgā viedokļa ir svarīga nacionālā identitāte un patriotisms? Vai ir jēga par to cīnīties, vai varbūt tieši otrādi - mums kā kristiešiem tam jābūt absolūti vienaldzīgam, vai varbūt viena daļa no tā visa ir svarīga, bet cita daļa tiešām nesvarīga priekš ticīgā? Vai ir pareizi pēc bauslības, ja viena valsts uzspiež otrai valstij savu kultūru, valodu un varu, vai arī tas ir vienalga? Vai ir pareiza šāda filozofija - tam, kurš ir stiprāks, tam ir tiesības, bet tam, kas vājāks, tam nav tiesību?
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>
AutorsZiņas teksts
*Duksis
# Iesūtīts: 2009.10.26 18:26:42
"Hren ne slašče reģki...", - pakasa pakausi krievu domātājs Nikolajs Berdjajevs. No vienas puses,- "Kosmopolītisms (tas pats "internacionālisms" vien būs (Duksis)) ir kropla un nerealizējama sapņa izpausme par vienotu, brālīgu un pilnīgu cilvēci, konkrētas dzīvas cilvēces aizvietošana ar abstraktu utopiju. Tas, kurš nemīl savu tautu, kam nav mīļš tās pašreizējais tēls, tas nespēj mīlēt arī cilvēci", - spriež Berdjajevs, bet no otras puses: "Nacionālisms... ir ļauna, egoistiska pašapliecināšanās un nicinājums, pat naids, pret citām tautām." "Mjā... tajožnij tupik...", - iekunkstas Koļa B, - "Eurika! ... Nacionālisms daudz vairāk asociējas ar naidu pret svešu tautu nekā ar mīlestību pret savējo. ... Uhh! Proņeslo... ."
*Duksis
# Labojis *Duksis: 2009.10.26 18:59:19
Ja Dievs būs pietiekoši žēlīgs, tad varbūt *Duksim kādreiz būs tā laime izprātuļoties par vienu trakoti kārdinošu tēmu: "idenitāte un liktenis". To varētu sāk kautkā šādi: "[Bēgšana - nodevība,] kur ir tava tauta, tur arī tavs liktenis." (tatāru sakāmvārds). Nacionālā idenitāte un liktenis. ... . Uzņemoties kādu idenitāti, mēs uzņemamies arī likteni, ko sevī nes šī idenitāte. ... . Bija tāda filma "Profesija - reportieris", kur kāda persona, ko tēloja Dž. Nikolsons, piesavinājās kāda cita, sveša, miruša cilvēka idenitāti (dokumentus un pārējo), lai aizmuktu no savas idenitātes, kas viņu acīmredzot nomāca. Beidzās šis pasākums ar to, ka jaunās idenitātes īpašnieku ļauni, asinskāri cilvēki meklēja, atrada un nošāva, domājot, ka nošauj pavisam citu cilvēku - identisko idenitātes īpašnieku. ... . Beigās varētu atgriezties pie tatāriem, pie viņu karošanas likumiem: karotāji bija sadalīti desmitos, simtos un tūkstošos.Ja atkāpās jeb ienaidniekam muguru pagrieza atsevišķs kareivis, tad ar nāvi sodīja visu desmitu, ja atkāpās desmits, tad tika sodīts viss simts.Šajā kontekstā: "Bēgšana - nodevība... [kur ir tava tauta, tur arī tavs liktenis]" iegūst nedaudz citu skanējumu. Un tomēr, ja tu pasaki: "Es esmu latvietis", t.i. skaidri un saprotami definē savu nacionālo idenitāti, tu vienlaicīgi uzņemies arī atbildību par savas tautas likteni.

P.S. idenitāte == identitāte
pagadī [90.130.168.160]
# Iesūtīts: 2009.10.26 19:06:16
Ingars, tu jautāji - ,,Cik no kristīgā viedokļa ir svarīga nacionālā identitāte un patriotisms? Vai ir jēga par to cīnīties,, - es tā padomāju... es neesmu gatavs cīnities par kaut kādiem svešu cilvēku ,,ismiem,,. tā laikam bērnības trauma, kad mani spieda par kaut ko cīnīties. Šķiet, ka vārds Patriotisms ir tik traki šķobīts un locīts, ka diskreditē visu labo, kas tajā varētu ietilpt. Cik dažādi izklausās šis vārds uzvarētāja un zaudētāja [karā] izpildījumā. Es to gandrīz nelietoju. Tajā pat laikā es ļoti ceru, ka izšķirīgā brīdī man būs dūšas iedot galvā katram ,kas līdīs manā zemē, mājā, baznīcā, valstī, lai uzspiestu savu valodu, reliģiju, dzīvesveidu.
Grēciniece
# Iesūtīts: 2009.10.26 19:22:43
Patriotisms un nacionālisms tiešām izpaužas ne skaļos un plātīgos vārdos, bet mājo sirdī, un tad, kad vajag, tad īstā laikā un īstā vietā arī ļoti parādās uz āru.
*Duksis
# Iesūtīts: 2009.10.26 19:26:27
Kā tas, kas "īstā laikā un īstā vietā arī ļoti parādās uz āru" saucas? Vadzi, vai tas nebija šovinisms?
*Duksis
# Iesūtīts: 2009.10.26 19:41:35
Sitās tie cilvēki kā no āliņga izviltas zivis pret ledu, plāta savas mutītes un bola savas ačteles, starp trijām priedēm: patriotismu, nacionālismu un šovinismu maldoties... . Pliekanas jau ir tās vārdnīcas, bet labāk kaut kas, nekā nekas. "Tāpat kā vārdu “patriotisms”– bez liekiem skaidrojumiem. Lai katrs interpretē kā grib. Kā tad ir patiesībā? Kas ir nacionālisms un kas ir patriotisms? Lūk, kā šos apzīmējumus skaidro svešvārdu vārdnīca:
1) Patriotisms – tēvzemes mīlestība; uzticība savai dzimtenei, tautai, darbošanās savas dzimtenes, tēvzemes, tautas labā.
2) Nacionālisms – patriotiskas jūtas, uzskati, nacionālā pašapziņa; nacionālās neatkarības ideoloģija un politika.
3) Šovinisms – citu tautu un nāciju interešu ignorēšana un rupja apspiešana savas valsts, impērijas interešu vārdā; galējs nacionālisms.
Lai gan patriotisms ir nacionālisma būtiska sastāvdaļa, tas, kā indivīda īpašība, bez nepārprotamas interpretācijas, var tikt pielaikots jebkurai mentālai (nacionālistiskai, šovinistiskai, kosmopolitiskai, materiālistiskai, fizioloģiskai u.tml.) prasībai. Viens to saprot kā tēvzemes, dzimtenes, savas tautas mīlestību un kalpošanu tām, bet cits – kā mīlestību pret zemi, kas nodrošina vislielāko gastronomisko, sociālo, ekonomisko, varas labumu un kalpo viņam – indivīdam. Piemēram, Valsts prezidentes padomnieks Sols Bukingolts, kurš lojalitāti dēvē par izplūdušu jēdzienu, uzsvaru liek uz kaut ko citu – patriotismu, kas nav sinonīms (kurš pēc nozīmes pilnīgi vai daļēji sakrīt ar kādu citu vārdu) nacionālismam. “Patriotisms – tā ir vienkārši mīlestība pret šo zemi, šo valsti … Sabiedrībā nav liela pieprasījuma nacionālismam… Es vienmēr saku: ikvienam taču patīk dzert labu kafiju un piekost garšīgu Latvijas buločku. Un kad mēs kaut kur ārzemēs atceramies buločkas garšu vai kafiju, kādu dzērām Latvijā, arī tā izpaužas mūsu piederība šai valstij .” (“Latvijas Avīze”, 08.10.04.un 15.10.04.)." A *Duksim tādi prātuļojumi ir pie kājas! *Duksim patīk, kad lietas nosauc savosd vārdos. Piemērām: "Nacionālisms - varaskāre pašapmāna mērcē. Jebkurš nacionālists ir spējīgs uz pašu lielāko nelietību, un tajā pašā laikā viņā ir nesatricināma pārliecība par savas rīcības pareizību." /Džordžs Orvels/. *Duksim ir zināms, ka visas lielās mācības (piem., budisms, kristietība, komunisms) ir internacionālas pēc savas būtības un nacionālisms ir nelieša pēdējais patvērums.
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2009.10.27 01:00:16
Gnidrologs
Palūko, cik daudz esi rakstījis par pozitīvo un negatīvo nacionālismu. Tavs rāda tavas personīgās enerģijas ieguldījumu radīšanas vs. nāves virzienā.
EzītisMiglā
# Iesūtīts: 2009.10.27 09:29:16
Gnidrologs
īsts nacionālists/patriots ir tāds, kas nekad šo savu nacionālismu nepauž nekā citādi kā darbos - godīgi strādājot, palīdzot kaimiņiem, ar cieņu izturoties pret savu zemi utml
Tas jau der pat kosmopolītiem! Lai kur arī neatrodies, palīdzi visiem un izturies ar cieņu.

*Duksis
Lūk, kā šos apzīmējumus skaidro svešvārdu vārdnīca:
Atkal jau ASV tas patriotisms neder! Kāda tēvzeme, ja lielai daļai tēvi dzimuši pa visu pasauli? Kāda tauta, ja tur sabraukuši no dažādām tautām? Raugoties uz ASV, rodas drīzāk iespaids, ka pa daļai pateicoties tieši ne-nacionālismam, viņiem viss tika labi iet. Mazāk iespēju skaldīt un valdīt.
Svētais
# Iesūtīts: 2009.10.27 10:05:22
Es pateicos Dievam, ka dzīvoju Latvijā. Mīlu savu zemi un cilvēkus, kas šeit dzīvo. Zinu, ka, ja Dievs man ir licis piedzimt šeit, tad tieši šeit man ir kāds uzdevums, kas ir jāpaveic.
*Duksis
# Iesūtīts: 2009.10.27 18:05:12
EzītisMiglā

[* Duksis ietinies amerikāņu karogā tā, ka viņu nevar pazīt:] Mēs amerikāņi esam lepni par savu valsti. Mēs arī atzinīgi vērtējam cilvēkus no citām valstīm un kultūrām. Mēs augstu vērtējam tos pozitīvos aspektus, ko pie citām tautām un kultūrām piederošie atnes sev līdz. Bet tā ir mūsu valsts. Mēs to mīlam. Mēs ar to lepojamies. Ko amerikāņprāt nozīmē būt sava savas valsts patriotam? Pirmkārt, piekrist pamatvērtībām uz kurām balstās mūsu sabiedrība, proti, cilvēku brīvību atzīšanu un cilvēktiesību ievērošanu: "...visi cilvēki ir radīti vienlīdzīgi. Viņus Radītājs ir apveltījis ar dažām neatsavināmām tiesībām, starp tām ir tiesības uz Dzīvību, tiesības uz Brīvību un tiesības tiekties pēc laimes." Būt patriotam nozīmē personiski atzīt un atbalstīt citu cilvēku tiesības. Rīkoties, ja ir nepieciešama rīcība, lai aizstāvētu un saglabātu šīs vērtības. Protams, ir arī otrkārt, treškārt, ..., ... un seši simti sešdesmit seškārt, bet pirmkārt ir arī galvenokārt.
*Duksis
# Labojis *Duksis: 2009.10.27 19:01:00
"No visām mākslām mums vissvarīgākā ir kino." (V.I. Ļeņins). ... . *Duksis izglītojošos nolūkos lejuplādēja un noskatījās kādu filmu, ko savulaik nebija iespēja noskatīties. Saucas "Briežu mednieks" (The Deer Hunter). Uzņemta jau tālajā 1978.g. Trīs amerikāņu puiši,- viens no viņiem krievs, otrs lietuvietis, trešais - nonosakāmas etniskas izcelsmes (tēlo Roberts De Niro) no nelielas strādnieku pilsētas dodas uz karu un karo Vjetnamā. Filma pēta, kādas garīgas sekas uz cilvēkiem atstāj pārdzīvota vardarbība, ko nozīmē patriotisms,- izrādas, ka dzimtene - tie ir cilvēki, ko saista draudzība, goda izpratne, ģimene un savstarpēja pienākuma apziņa. Vot, tādas tās lietiņas... .
Džonijs domīgs [78.84.116.67]
# Iesūtīts: 2009.10.27 20:31:17
Jo ilgāk dzīvoju, jo vairāk esmu pret visādiem ismiem...arī nacionālismu. Man savā ziņā patīk tas amerikāņu modelis...t.s.jaunās pasaules modelis. Kaut gan arī tas ir nepilnīgs. Bet pamats visam laikam tomēr ir ģimene(kaut gan Džonijam par to ir grūti spries, jo uzaudzis bērnu namā:()
Aivars Lapšāns
# Iesūtīts: 2009.10.27 22:31:03
abdullāh

nu bet neviens tā arī man netbildēja,kura tad ir mana dzimtene un tēvu zeme
1.Teika
2.Rīga.
3.Rīgas rajons
4.vidzeme
5.latvija
6.eiropa.
7.eirāzija
8.vai planēta Zeme?

un kāpēc jūs uzskatāt tieši šo ar dzeloņdrātīm apvilkto zemes pleķīti ,kur pašlaik plivina sarkanbalto auduma gabalu pa svētkiem,lai nav sods municipāļiem jāmaksā ,par savu tēvu zemi??


Protams , ka Tava zeme ir Latvija. Katrai tautai Dievs to dod. Ir teikts - dzīvo savā zemē. Tāpat daudzi brīnās ko īsti nozīmē šķīsti, nešķīsti dzīvnieki , pārtika. Dievs zin to , ko cilvēks bieži vien nezin, bet ar laiku tikai tas viņam atklājas. Teiksim, nešķīsti zaķi izrādās ēd savas spiras. Bet šķīsta stirna to nedara.
Tas ir tāpat ar tautu. Ja nedzīvo savā zemē, tad citur tu vienmēr būsi svešinieks. Un nedod Dievs , ja šo svešinieku savervēs tās valsts naidīgie spēki. Diemžēl ar Tevi tas ir noticis. Islama kultūra nemaz tāda nav , kā Tu to te prezentē. Tas ir visskumjākais fakts , kad savējais kļūst par svešinieku un nāk uz savu zemi atpakaļ, savu tautu apvainodams , ka tā dzīvo ne tajā garīgajā dimensijā , ko Dievs šai tautai novēlējis tās tautas zemē.
Dievs sātanu šajos laikos attēlo ( Jāņa atklāsmes grāmata) kā pūķi, kam ataug galvas - vienu nocērt ( komunismu) , tad tā ataug ar citām smadzenēm un nu piedāvā latvieti pakļaut ar ekonomiskajiem kangariem. Drīz šie kangari bēgs no Latvijas. Galva būs nocirsta. Tad ataugs jauna galva ar citām smadzenēm. Un tās smadzenes varētu būt agresīvais islams ko Tu pārstāvi. Komunismā viens no naidīgāk noskaņotajiem pret savu tautu bija piem. Viktors Alksnis. Ekonomisko genocīdu (piesavinājies Latviešu uzņēmumus Andris Šķēle). Bet savu vārdu un uzvārdu uzraksti Tu pats....sorī. ka tik tieši. Tikpat tieši , kā Tu te visu jauc šajā forumā. Maini lietas, sarunas loģisko virzību, neatbildi uz uzdotajiem jautājumiem....
Tajā svešajā zemē Tu vienmēr būsi svešinieks. Cilvēki māk izlikties. Bet tiklīdz Tu tur būsi vajadzīgs , vai nevajadzīgs, tad visi paskatīsies uz Tevi ar citām acīm. Un tad Tu dabūsi bēgt uz savu zemi , ko Dievs Tas Kungs Tev ir devis.
Cik tas ir islamiski, kad Māri izpestīja no ASV gūsta Latviajas valsts. Bet viņš ieradies laimīgs Latvijā pateica , ka te ir ***** bedre un aiz kauna pret šo ***** bedri nomainīja savu vārdu pret svešas zemes tautas vārdu. Uz to pat neaizdomājās Alksnis. Kam ir jānotiek cilvēka smadzenēs, kad cilvēks savu zemi , ko viņam devis Dievs sauc par baltistānu, kam ir jānotiek kad Tu vairs nespēj saprast, kad Tavi vecāki dziļā mīlestībā , kad dzimi izvēlējās Tev vārdu.....Padomā par to. Ja Tev Latvija nav nekas, Teika, Rīga , tad Tu savus agresīvā islama upurus mierīgi pavedināsi kļūt par kamikadzēm. Sorī.
EzītisMiglā
# Iesūtīts: 2009.10.28 09:18:33
Aivars Lapšāns
Tas ir visskumjākais fakts , kad savējais kļūst par svešinieku un nāk uz savu zemi atpakaļ, savu tautu apvainodams , ka tā dzīvo ne tajā garīgajā dimensijā , ko Dievs šai tautai novēlējis tās tautas zemē.
Tas tu par Kaupo, kam arī nepatika vietējās garīgās dimensijas?

Gnidrologs
Tas ir kas peļams?
Nekā peļama. Tikai tie tad vairs nav nacionālisma atribūti.

Mulders
# Iesūtīts: 2009.10.30 11:57:06
Grindologs, pozitīvs nacionālisms varētu būt prioritātēs, kad runa iet par kultūras mantojumiem un tādām lietām. Kārtīgi nacionālam latvietim primārais būs Latviešu valoda, kultūra, vide un tradīcijas... Un nevis tā, ka pārējais tiktu noliegts vai atmests, bet kāreiz kā vadlīnija rīcībā... Ja tādam latvietim ir vienāda izvēle un iespēja atbalstīt tikai vienu projektu, tad viņš tieksies atbalstīt to, kas dod ieguldījumu viņa nacionālajā kultūrā un vērtībā...

Ja man ir viens lats un es varu to ziedot lai izdotu LV graamatu vai ne-LV graamatu, tad es izveelos pirmo. Ja es veikalaa gribu pirkt maiziiti un LV razhota un ne-LV razhota maiziite ir ar liidziigu kvaltiaati un cenu, tad es pirmo izveelos! Ja es esmu investors un gribu investeet naudinju kaadaa projektaa, tad pie liidziigiem parametriem primaarais buus tas, kursh dod labumu LV

(sheit "es" buutu hipoteetiskais pozitiivais nacionaalists)
Mulders
# Iesūtīts: 2009.10.30 12:54:11
Ctulhu, nespriedīšu par vajadzību... es tik tā... uzzīmēju uz pirxtiem apmēram to pozitīvo ko var dot nacionālisms...

Tu, acīmredzot, saskati arī daudz pozitīva kosmopolītismā... Nestrīdēšos...

Vēl labi būtu mums saprast, ka gan viens gan otrs novests līdz extrēmam absurdam, ir slikti!
Mulders
# Iesūtīts: 2009.10.30 13:00:04
Ctulhu, kā tu pats sevi uzskati?
EzītisMiglā
# Iesūtīts: 2009.10.30 13:05:28
Mulders
LV razhota un ne-LV razhota maiziite
nujā, bet tā maize var būt ražota kādā tur Daugavpils ceptuvē...
Tas būtu atkal patriotisms.
Nacionālisms - tas, ko tu teici par latviešu valodas, kultūras, vides un tradīcijas atbalstīšanām.
Mulders
# Iesūtīts: 2009.10.30 13:07:52
EM, nu jā... es nav specs šajā, jo es tāds 50/50 drīzāk jā kā tu saki - patriots!
Mulders
# Iesūtīts: 2009.10.30 13:10:01
Ctulhu, nu vo... SLIKTI... Un tāpēc dažreiz tos "nacionālistus" gribas pasūtīt 3 mājas tālāk, jo viss viņu nacionālisms aprobežojas ar cittautiešu nozākāšanu nekā tas, ko lūk tu te ļoti, manuprāt, taisnīgi un skarbi iezīmēji.
Es arī iru cietis no tā, ka mums nav LV valodā jēdzīgu izglītības materiālu...

Kas interesanti, tie kas IR... to autori manuprāt drīzāk pretendē uz nacionālismu, nekā kaut kādi tūdaliņu bāleliņi kas ĒEEeee velk!
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 127 , pavisam kopa bijuši: 33990