atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par dažādiem jautājumiem Šitais man patika
Jānis Kalniņš
Iesūtīts: 2009.07.28 22:01:34
Draugs atsūtīja tekstu. Pilnīgi sirds aptecējās.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
AutorsZiņas teksts
Rausītis
# Labojis Rausītis: 2009.07.30 08:45:13
Balss
Uz to pašu bauru gara kultūru, uz cilvēku attiecībām, palasi tautas dziesmas, paklausies tās - tur ir mūsu tautas ētiskā pasaule - tās ētiskais ideāls.
pašlaik lasu prof.R.Feldmaņa lekcijas par Latvijas Baznīcas vēsturi. Zini, diemžēl tā viņa izteiktā doma ir citāda - mēs esam īpata tauta ar izteiktu individuālismu. mums pat nav bijusi arī sava attīstīta pagāniskā reliģija.

Latvieši nav vienīgā tauta, kur pirmie "kristieši" nāca ar zobeniem. un visiem jau sen ir zināms, ka tas nebjia kristīgi, bet neticīgo vidū joprojām pēc 800 krustneši kalpo par argumentu pret kristietību. 800 gadu laikā tauta pa lielam nav spējusi saskatīt kristietības vērtības, bet krustneši tajā toč nav vainīgi. latviešiem visos laikmetos esot bijis tāds diezgan liels vakuums garīgā ziņā.

Mūs vienmēr ir vairāk interesējusi materialā puse. Un ētika mums katrā ziņā nav bijiusi stiprā puse. Varbūt arī tādēļ mēs tik ātri pavelkamies uz visu drazu, kas nāk no ārpuses un iekšpuses, jo nav ko likt pretī, nav vērtību.
Tādi lūk secinājumi.

Masiks
akuunais eetikas ideaals
ne-e. tā ir estētika - filosofijas nozare, kas aplūko jautājumus par skaisto, par mākslu un daiļradi. Tā pētī mākslas attieksmi pret īstenību ... Tādi nu ir mums tie mutvārdu mākslinieki un viņu attieksme pret īstenību. SKaistāk nav sanācis
Balss
# Iesūtīts: 2009.07.30 08:54:06
Rausītis
Nepiekrītu. Tas, ka esam individuālisti, ka mūsu pagāniskā reliģija nav īpaši izteikta, so what? Tautā pārmantotās ētiskās vērtības par tikumu, godu, nedarīšanu pāri nevienai radībai - vai tās nav augsti tikumīgas, pat kristīgas vērtības?
Pie kam, diskusija aizgāja par Eiropas vērtībām kopumā, ne specifiski latviskām.
Balss
# Labojis Balss: 2009.07.30 08:56:44
masiks [159.148.73.94]
Tas, ka tev pašam būtu vajadzīgs sekspatalogs, var šad tad nojaust.
Taču tevis dēvētie penži ir runājuši par pavisām citām vērtībām, nevis tām, ko tu piesauc zem jostasvietas. Pie kam, jau ilgi pirms tam, kad viņi bija penži.
Liekas, ka tu no tautas dziesmām zini tikai 13.sējumu, bet citi tev ir tumša bilde...
Pie kam, esmu pazinusi vecus ļaudis, kas nu jau ir viņā pusē, no kuriem personīgi staroja, pat bez vārdiem, šī godprātīgā, tikuma un visa labā augsti vērtējošā attieksme.
Rausītis
# Labojis Rausītis: 2009.07.30 08:59:17
Balss
nu, bet tak pati, vakar šausminājies par "tenedencēm Eiropas sabiedrībā", kas nu jau kļuvušas par "tendencēm Latvijas sabiedrībā". kaut kā nemanīju, ka tajā kontekstā būtu bijušas pieminētas arī šīs ētiskās vērtības par tikumu, godu, nedarīšanu pāri nevienai radībai ir nostiprinājušās mūsdienās. Ja jau tās vērtības būtu bijušas tiks stipras sabiedrībā (nevis - dažos labos vecos ļaudīs, kurus tu pazini), tad, visticamāk, mēs tik ātri nepavilktos uz to slikto.

A bet individuālisms tieši to arī nosaka, ka mēs nespējam apvienoties "ap kaut ko" cēlu mērķu vārdā un lai tos sasniegtu. Tai skaitā arī lai cīnītos par savu valsti. Katrs pats par sevi gudrs. Vai kā rakstīja Luters - katrs grib dziedāt savu dziesmu, tāpēc pasaule ir ākstu pilna.
sicilia
# Iesūtīts: 2009.07.30 09:00:39
Balss
vai zinies man bija pasniedzējs no ZA (baigais krutais akadēmiķis vai kā viņus... knapi kājas vilka bij tuvu 90) baltu mitoloģijā.... viņš mums ar sajūsmu stāstīja, cik tiem mūsu senčiem bija jaukas tautas dziesmas un patiesi piesauca zemjostasvietas tēmas... baltiem pat diefs bijis nelāgā zemjostasvietas vārdā... un viņš mums 10 min skaidroja vārda rašanos utt. karoč diezgan tomēr perversi bij tie senie latvieši... varbūt tāpēc izmira
Balss
# Iesūtīts: 2009.07.30 09:04:15
sicilia
Uz tavu profesoru varētu attiekties masika diagnoze, ko viņš te nesen izteica, bet ne uz tautu. Tā būtu savas tautas zaimošana.
Pat maniem ateistiskajiem senčiem tomēr piemita šī tikumības un godaprāta izjūta, tātad - tā bija visas tautas izjūta.
Bet tēma nav par latviešiem, bet par šo norietošo civilizāciju.
Rausītis
# Labojis Rausītis: 2009.07.30 09:06:42
Balss
izmazgā aces no rīta.
Mēs, latvieši, kā nācija uzlecam, vai? Vai mūs var skatīties atrauti no civilizāvijas? mēs stāvam ārpusē? Tēma saucas - šitais man patika. un es piedāvāju prof. Feldmaņa izteiktās idejas par latviešu tautas īpatnējo raksturu, ar ko varētu mēģināt izskaidrot, kāpēc arī latviešu tautā var tik ātri manīt norietošās civilizācijas pazīmes.

Tīri subjektīvi - man ārkārtīgi nepatīk ne tas, ko es izlasīju lekcijās par latviešiem X-XIII gs., ne tas, ko es redzu latviešos civilizācijas norieta sakarā, bet tas nenozīmē, ka noliedzu latviešu kultūru. Lai dzīvo dziesmusvētki!
sicilia
# Iesūtīts: 2009.07.30 09:07:40
Balss

nu piekrītu profesors bija ku kū...., bet diez vai tā būs kā tu saki... tu tomēr nebvari zināt kādi bija tavi senči teiksim 9 gs vai 10 gs un tā nav tautas zaimošana, tā bija un tā bija norma.... viena seksoloģe man ar teica, ka latvieši agrāk (tais tālajos gs) bij Ok,,, bet tad tik par tādiem puritāņiem ar smagām problēmām kļuvuši...
PS - un latvieši jau arī ir šīs norietošas civilizācijas pātrstāvji un brīžam liekas, ne tie labākie skumji, bet fakts
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2009.07.30 09:19:28
Balss

Es tomēr sliecos lielā mērā piekrist Rausītim . Patiesībā jau par latviešu tautu kā tādu mēs varam runāt varbūt kopš 14. gadsimta. Līdz tam ir lībieši, kurši, zemgaļi, sēļi, letgaļi, žemaiši u.c Pie tam interesanti ir tas, ka baltu ciltis ir kaut kādā kārtā saplūdušas ar somu-ugru (lībieši) ciltīm latviešu tautas veidošanās procesā. Ja paskatiemies tepat blakus pie leišiem - viņiem jau bija karaliste un kristietība leikšos nekad nav bijusi tādā antagonismā kā pie latviešiem. Tā vispār ir tāda interesanta tēma. Un tā kašķēšanās Māras zemes teritorijā laikam jau ir kopš tiem laikiem, kad lībietis Kaupo pieņēma kristietību, bet kurši un zemgaļi nē. Tādēļ arī laikam nav kaut kādas ne vienotas pagāniskas reliģijas, ne dziļas saknes kristietībā. Valdošās tendences - lustīgi padzīvot un kaut ko ieraut, ja vien ir iespējams.

Man tagad rodas tādas stipras aizdomas, ka tās dziļi ētiskās tautasdziesmas un tikumi ir radušies apspiestības apstākļos, kad latvieši bija vairāk vai mazāk apspiesti, nebija iespēju nekā ieraut, bija jācīnās par izdzīvošanu. Kā zināms, izdzīvot apspiestības apstākļos var tikai ar gara kultūru un gara spēku. Te varbūt arī spēpjas latviešu kultūras, dziesmu svētku, Ziedoņa un Vācieša, mūsu teātru fenomens PSRS totalitārisma apstākļos. Gluži kā jaunlatviešu ideāli pazuda līdz ar neatkarības iegūšanu 1918. gadā, tā arī 1991. gadā notika kaut kas līdzīgs. Paskatieties delfos tos milzīgos komentētāju pulkus, kuri bļauj, ka mūzikas un mākslas skolas nav vajadzīgas, par baznīcām vispār nerunāsim, un dziesmusvētki nudien mums ir pārvērtušies par lielu komerciju un "poazuhu".
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2009.07.30 09:21:05
Доначка

Abet par latvju kaazu tradiicijaam arii sho to varu pastaastiit. Pirmskrustneshu laikos jaunaa liigavinja vispirms izguleejaas ar visiem ciema fertiilajiem viirieshiem un tad tikai viirs tika vinjai klat.

Ja varētu palūgt šīs informācijas pirmavotus, ne tikai kāda senila profesora lekciju.
Rausītis
# Iesūtīts: 2009.07.30 09:48:29
Jānis KalniņšДоначка
es ne jau savas pērles bārstīju , bet prof. Feldmaņa (kā nu es tās sapratu)
Par to apspiestību - tieši tā. līdz ko mūs sāka apspiest un kalpināt, tā parādījās gan cēli mērķi, gan tikumu godināšana. Jocīgi mēs esam. :I
S.R...
# Iesūtīts: 2009.07.30 10:59:27
es arī kādu pērli pabēršu iz draugiem lv.

Ja baidies uzbaroties, tad pirms ēšanas iedzer 50g konjaka, tas mazinās baiļu sajūtu.

Ceļu policists-Iepūtiet trubiņā!Šoferis-Nevaru-astma -Veiksim asins analīzes-Nedrīkst-asins nerecēšana-Paiet pa līniju varat?-Ne,esmu dzēris

"Kā lai tiek galā ar latviešiem?Nogriež algas-šie dzīvo!Nogriež pensijas-šie dzīvo!Slēdz slimnīcas-šie vēl dzīvo!Pamēģināsim ar zilskābi..."

Divi vīri min krustvārdu mīklu. - Sievietes dzimumorgāns? - Cik burti? - Cetri. - Horizontāli vai vertikāli? - Horizontāli. - Tad mute...
Mulders
# Iesūtīts: 2009.07.30 11:31:28
maisks, es iedomaajos tad par to izmeeru pirms tiem 10 000 gadiem
S.R...
# Labojis S.R...: 2009.07.30 11:43:51
masiks [212.93.96.2]
normāla parādība. un pavisam drīz cilvēks būs izvirtis tik tālu, ka nespēs vairs normāli sevi atražot un eksistēt.(iz šausmu filmas!)
tā ir, kas senāk modināja kādas kauna un tikumības jūtas, tas tagad pieņemts par normu un ikdienu.

"Cik zemu grimusi gan tauta,
ja patvārim ir gaita ļauta!"


šis varētu pretendēt uz diskusu "pērļu"kolekciju.

un vai tad šādi krāpnieki agrāk redzēti?
tikko atnāca draugos lv.

Ja jums zvana no kaut kādas telefonu kompānijas un lūdz nospiest #90 vai #09, tad neturpinot sarunu nolieciet klausuli, jo tādā veidā viņi var piekļūt jūsu SIM kartei un veikt zvanus no jūsu numura. Paziņojot pēc iespējas vairāk draugiem un paziņām mēs varam apturēt šos krāpniekus

Ar cieņu,

Sanita Pundiņa

Satiksmes ministrijas

Sakaru departamenta

Elektronisko sakaru nodaļas

Vecākā referente

tāl. 67028111 , mob. 28356344

Varbūt noder šāda informācija.
Rausītis
# Iesūtīts: 2009.07.30 12:20:45
S.R...
par to konjaku - labs
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2009.07.30 12:58:17
masiks [212.93.96.2]

Ir jau pilnīgi pareizi, kā tu raksti. Bet tas tikai pierāda, ka tomēr notiek ētiskā degradācija. Un vispār - tēma ir nevis par to , cikagrāk ir labi un cik tagad ir slikti, bet tieši par šo pakāpenisko degradāciju. Lietas, kuras agrāk uzskatīja par kaunu, tagad uzskata par pilnīgi normālu parādību. Liertas, kuras agrāk uzskatīja par degradāciju, tagad ir mākslas augstākais sasniegums, nu kaut vai tas piemers ar čarlstonu. Tā tad tā arī ir sava veida attīstība, tikai kurā virzienā?

NB. Man arī patīk čarlstons. Bet ko tas liecina par mani pašu?
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2009.07.30 13:49:23
masiks [212.93.96.2]

Man šķiet, ka tu joprojām neuztver lietas būtību, vai arī tas varētu nozīmēt to, ka pieļauj, ka ētiskie priekšstati par labo un ļauno galējā konsekvencē var mainīties gluži tāpat kā cilvēku skaistuma izjūta. Nu viens piemērs: Atpūta. Es ar šo vārdu saprotu procesu, kurā tiek atjaunoti organisma fiziskie un arī garīgie resursi. Šī procesa rezultātā manas darbaspējas atjaunojas, arī veselība. Tagad vismaz lielajam vairumam jauniešu šis vārds ir identificējies ar "izklaide", kuras rezultātā organisma resursi tiek izsmelti, nevis atjaunojas. Praksē tas izpaužas, ka pēc atpūtas es nākošajā dienā spirgts un žirgts dodos savās gaitās, bet pēc izklaides mans puišelis guļ līdz vismaz pusdienaslaikam un pēc tam visa nākošā diena paiet atpūtā no izklaides. Tātad jautājums: vai tā ir paaudžu maiņa, normāls process vai tomēr kaut kādas nobīdes?

Otrs piemērs: pulka jauniešu apkaras ar visādiem dzelžiem, sadurstās ar pīrsingiem, lieto viskautko, kas bojā veselību (par ko viņi ir labi informēti). To viņi dara apzināti, jo tas ir stilīgi. Tai skaitā arī tās plikās muguras un nabas meitenēm ar topiņiem knapi zem pupiem un biksītēm knapi virs kaunuma. Viņas labi zin, ka tas apdraud gan nieres, gan dzemdi, bet viņām uz to uzšķaudīt, jo tas ir stilīgi! tātad kaut kādas manai saprašanai pilnīgi nesaprotamas lietas sāk dominēt pār normālu veselo saprātu? Tā ir normāla paaudžu kultūras paradigmas maiņa vai tomēr degradācija?
sicilia
# Iesūtīts: 2009.07.30 13:52:54
Jānis Kalniņš
es domāt, ka ņifiga tās meitenes nezina, ka tas ir kaitīgi un vaireāk norakstāms uz stulbumu... tāpat kā dzerstīšanās, narkotisko vielu lietošana utt. jaunieši kaut kā baigi gudrie sev liekas un gudrāki par pieaugu;šajiem, bet kad savāra ziepes, tad ir puņķi un asaras, jo izra`dās, ka tā gudrība nav bijusi ne kripatas
Rausītis
# Labojis Rausītis: 2009.07.30 14:02:23
Ctulhu
Senāk, piemēram, citas religijas sekotājs vai citas rases pārstāvis automatiski skaitījās slioktais

da nē, ja vien to nepasniedza reālpolitiskā mērcē vai ar to piesedza labumu iegūšanu. Svešais tolerēja kā viesi, bet pret viesiem izturējās dažreiz pat tīri laipni.

ja paskatās kautvai apģērbu vēsturi, tie tomēr kļūst aizvien funkcionālāki, tātad tomēr progress, nevis degradacija
attiecībā uz sporta un tūrisma apģērbu - balta patiesība.
Rausītis
# Iesūtīts: 2009.07.30 14:08:54
ikdienaa vispaar taccu aizvien variaak tiek lietots saada tipa apgeerbs

tam nu gan es nepiekrītu, jo sportiskais stils - adidas botas ar swarovski kristāliem - nav gluži tas pats, kas augstas kvalitātes sporta apavi un apģērbi, jo tiem funkcionalitāte ņem virsroku pār izskatu.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 44 , pavisam kopa bijuši: 11190