atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu "Hier steh’ ich, ich kann nicht anders." /M. Luters/
*Duksis
Iesūtīts: 2008.06.11 12:54:01
"Hier steh’ ich, ich kann nicht anders." /uzraksts uz Lutera pieminekļa Vormsā/ Kā tas skan mūsdienās? Jūsu sirdīs un prātos?

Pilnā kontekstā šī frāze ir skanējusi [aptuveni - *D. tulkojums!] sekojoši. ""Es nevaru un nespēju no kaut kā atteikties. Rīkoties pretēji savai sirdsapziņai nav ne pareizi, nedz droši. Uz to es balstos, jo nevaru citādi. Tātad, lai man palīdz Dievs. Āmen!"

Vēsturiskais konteksts: ja nemaldos ir šāds, šis izteikums tika adresēts sv. Romas impērijas imperatoram Kārlim V, kad tas vēlējās nolīdzināt konfliktu starp topošo protestantismu un Romas pāvestu.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>
AutorsZiņas teksts
Mulders
# Labojis Mulders: 2008.06.11 16:14:14
Duksis, tātad Lutera sirdsapziņa bij viņa pamats tā stāvēt! Tā nebij akla stāvēšana, tā bij pakļaušanās pašai Lutera būtībai, kas diktēja viņam šādu rīcību!
*Duksis
# Labojis *Duksis: 2008.06.11 16:21:01
Mulders Nu-jā, tikai Luters balstījās uz savu sirdsapziņu, bet tu balsties uz Ausburgas ticības apliecību, t.i. autoritatīvu spriedumu ticības lietās. ... . Kādreiz kāds uzrakstīs darbu: "M. Luters un kristietības gals" norādot, ka kristietība visaugstāko un pareizāko savu izpausmi ir atradusi luterismā. Kāds cits par to pasmīnēs, jo zinās, ka visas lietas atrodas, un tām ir jāatrodas, attīstībā, ka nav vienas visos laikos nemainīgas patiesības un tātad... kristietībai vēl dzīvot un dzīvot.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.06.11 16:23:51
Duksis, un tu uzskati, ka mana ticība nav saskaņā ar manu sirdsapziņu? Tu tiešām domā, ka piemēram, fizikai es ticu pretēji savai sirdsapziņai un matemātikai tamdēļ, ka mana vidusskolas skolotāja bij riktīgi štengra vecmeita ar krampi, bet dziļi sirdī es esmū īsts puķubērns dzejnieks - ateists, kas gribētu tā vien izrauties un lidot virs Fudzijamas apcerot Budistu koānus un Japāņu Haikas?
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.06.11 16:26:47
Mulders Nē, es to neuzskatu. Es neuzskatu, ka tevi kāds spiež iet pie dievgalda ar automātu no muguras. ... . Katrs dzīvo tā, kā viņam ir vieglāk. Vienam ir vieglāk ar Dievu, citam bez tā.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.06.11 16:29:34
Katrs dzīvo tā, kā viņam ir vieglāk (C)

Baidos ka es tev nevaru piekrist. Kaut vai ar tevis paša uzstādīto tēmas nostādni. Luteram nebūt nebij vieglākais ceļš dzīvot tā kā viņš dzīvoja...

Ir cilvēki, kas patiesi dzīvo tā kā ir vieglāk. Bet ir cilvēki kas cenšās dzīvot tā kā ir pareizi. Visa pārējā masa ir kaut kur pa vidu!
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.06.11 16:33:19
Mulders Es pats sev gan piekrītu... . Kapēc gan Luters nedzīvoja, kā viņam bija vieglāk? Dzīvoja gan - ar tīru sirdsapziņu un pienākuma apziņu. Tā viņam bija vieglāk neskatoties uz visām grūtībām.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.06.11 16:37:49
Duksis, nu tad jēdziens "vieglāk" man nav skaidrs... ko tu ar to domāji? Jo manā interpretācijā "vieglāk" nozīmē "mazāk ārējas pretestības". Bet šķiet, tu tieši otrādi domā "minimizēt iekšējo kognitīvo pretestību un disonansi". Vai pareizi sapratu?
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.06.11 16:41:48
Mulders Nav nekā vieglāka, par jēdzienu "vieglāks" Cilvēks taču ir liels kārumnieks un pat no divām nelaimēm viņš izvēlēsies mazāko, t.i. ies par viņam personiski vieglāko ceļu. ... . Piemērām daudzi kristieši ir paši izvēlējušies kļūt par mocekļiem, jo tāda viņuprāt bija vieglākā no izvēlēm.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.06.11 16:50:51
Duksis, nu nepiekrītu es tev. Jo, ja runa ir par to, ka vieglāk nozīmē - mazāk pretestības sev, mazāk sāpes, mazāk ciešanu, tad Kristiešus ļoti grūti apsūdzēt vieglākā ceļa izvēlē.

Jā viņi iet saskaņā ar savu sirdsapziņu, tas ir pa vismazāko iekšējās pretestības ceļu, bet tas nereti ir ļoti pat grūts ārējā kontextā!

Tas ir... vieglāk būtu atteikties no ticības un palikt dzīvam, bet iemainīt dzīvību pret iespēju palikt pie sava, tas hardly kvalificēsies kā vieglākā ceļa izvēle!
Mulders
# Iesūtīts: 2008.06.11 16:52:21
Ctulhu, nuja... tamdēļ es arī nepiekrītu Dukša uzstādījumam, ka cilvēki vienmēr dzīvo kā vieglāk!

Kā arī ir tāds teiciens kā "cilvēks bez sirdsapziņas" vot tie ir bīstami exemplāri, viņus vada pilnīgi instinkti, aprēķins un nekādas nedz iekšējas nedz ārējas morāles normas viņus nebremzē. Viss, kas viņus var apturēt ir burtiski - tanks!
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.06.11 16:53:56
Mulders Mulder, Dievam visādi ir vajadzīgi: gan ar sirdsapziņu, gan arī bez tās. Viņš visas olas neliek vienā groziņā.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.06.11 16:56:11
Duksis, es neteiktu, ka vajadzīgi viss... Viņam nekas nav vajadzīs. Bet teikt, ka viņš prot VISUS izmantot, lai savu plānu realizētu, tas gan!

Tobiš, nevar teikt, ka viņam vajag tur Ctulhu vai Mulderu tā it kā, ja Ctulhu vai Mulders pārstātu existēt, Dievam būtu jāpamet šī peļķe un jāiet spēlēties kur citur.
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.06.11 16:59:33
Mulders Vot, vot! Kad radīsies izdevība, pasaki Dievonkulim, ka izmantot citus nav labi.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.06.11 17:02:55
Duksis, tas tu mani tagad izmanto komunikācijām ar Dievu?

Man jau ar vienmēr licies, ka izmantot Ārsta zināšanas saviem egoistiskajiem plāniņiem ir ļauni!
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.06.11 17:04:57
Mulders

Nus, ne velti ir statistiski reprezentabls novērojums, ka reti kāds no pacientiem, kas pēc nāves novēlējis savu mantu ārstam, izveseļojas.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.06.11 17:06:55
Duksis, bet pie oriģināla... Tad kā tur būs ar to "vieglāko ceļu". Tu tā arī neatbildēji, ko tu saproti ar šo jēdzienu "vieglākais ceļš" šajā kontextā!
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.06.11 17:10:26
Mulders

Klau, es neredzu problēmu! Piemērām divi cilvēki vienādā situācijā, kurā iespējama ne sevišķi godīga iedzīvošanās. Vienam vieglāk ir nozagt, citam - nezagt. Katrs rīkojas, kā viņam personiski vieglāk. ... . Vienam vieglāk ir paciest zobu sāpes nekā sirdsapziņas mokas, citam - otrādi.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.06.11 17:13:59
Duksis, nu bet tad jau tu vārdu "vieglāk" deģenerē vienkāršā tautoloģijā. Katrs cilvēks katrā situācijā rīkojas tieši tā kā viņš rīkojas šajā situācijā!

Vārds "vieglāk" neko nepasaka un nepaskaidro par šīs rīcības dabu!
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.06.11 17:16:20
Mulders Man likās, ka dabā viss iet pa vieglākās pretestības ceļu.
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.06.11 17:20:00
Mulders Pēteris bēg no Romas, kur sākuseis kristiešu vajāšana. Ceļā viņš sastop Jēzu no Nāceretes, kas dodas uz Romu, lai viņu vēlreiz piesistu krustā. "Kamo gradeši?" ... . Tālākais liekas ir zināms. Pēteris rīkojās tā, kā viņam bija vieglāk.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 119 , pavisam kopa bijuši: 14140