atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Valsts Baznīcas šķirtība
Mulders
Iesūtīts: 2007.11.06 10:21:21
Šeit Pujāta aicinājums http://www.delfi.lv/news/national/politics/article.php?id=19432138

jautājums būtu kā jūs uz to skataties, vai Baznīcai ir šādas zajavas jāpaziņo, vai to var traktēt kā Baznīcas Valsts šķirtības pārkāpumu vai nē...
. 1 . 2 . 3 . >>
AutorsZiņas teksts
Mulders
# Iesūtīts: 2007.11.06 10:27:42
Man sajūtas ir dalītas! Es joprojām neesmju nevienu autoritatīvu juristu viedokli dzirdējis ko vispār nozīmē šī tēze mūsu Satversmē. Piekam būtu interesanti dzirdēt gan sekulāra gan kristīga jurista viedokļus!

Teixim, ja noved līdz absurdam, tad ir skaidrs, ka izdarīt politiskus lēmumus balstoties savā reliģiskajā pārliecībā nav šī panta pārkāpums, citādi sanāk absurds, ka ikvienam ticīgajam ejot uz vēlēšanu iecirkni jākļūst par kaut kādu agnostiķi vai pat neticīgo un jānoliek malā tas viss, kas veido viņa dzīves uzskatu, tai skaitā politisko pārliecību, un jāmorfējas par kaut kādu nezin kādu sekulāristu pēc sazin kādiem kritērijiem.

No otras puses, neesmu pārliecināts vai Baznīcas Bīskapiem būtu pareizi izteikt politiskus aicinājumus draudzei un sludināt kādu partiju vai citu partiju noliegt...

Varbūt tā, Baznīcas Bīskapi gan drīxt izteikties, bet sabiedriskā kārtā, nepadarot šo izvēli un jautājumu par ticības un pestīšanas artikulu! Jo visai skaidri ir par kādām vērtībām iestājas Baznīca, tamdēļ bīskapiem varētu būt tiesības analizēt politiskos spēkus un partijas un izteikties par to atbilstību Baznīcas mācībai, kuri tuvāk kuri tālāk. Izdarīt tādu vai citādu izvēli jau ir katra sirdsapziņas jautājums!

Mēs taču sagaidām no "expertiem" kaut kādu partiju analīzi un, piemēram, atbilstības reportu nacionālām vērtībām. Tad nu, manuprāt, teologi ir viskvalificētākie analizēt politisko spēku atbilstību tām vērtībām, kuras Dievs prasa no laicīgās Varas!

Taču, kad Valdība ir ievēlēta, tad Baznīcai vairs nav tiesības par to īpaši izteikties, jo Baznīca atzīst, ka Valsts Vara ir no Dieva, tātad aktuālā Valdība ir Dieva Gribas manifestācija, un dažreiz Dieva Griba ir arī sodīt savu tautu un izsūtīt uz Babilonu, lai prātiņš nāk mājās!

Šādas pārdomas un tikai... kādas ir jūsu pārdomas?
indriķis
# Labojis indriķis: 2007.11.06 10:46:42
Pujātam sava taisnība iraid, ka patreizējie nepopulārie politiķi, tomēr ir iestājušies par tradicinālām vērtībām sabiedrībā, bet viņu oponenti JL, kas sevi uzdod par labajiem zēniem, ir saistīti ar geju lobiju. Jautājums gan paliek, vai tā nav lielai daļai tikai izdevīgas konjunktūras meklēšana, kas var mainīties citos apstākļos, bet opozīcijai lieks finansējuma avots...
Bet pēc būtības, baznīca jau nav atšķirta no valsts tādā ziņā, ka tā būtu valsts valstī. Nodokļus tāpat maksā LV ,sniedz savas atskaites RLP .Savā vēstī tā ir brīva, bet arī augstkolās ir akadēmiskā brīvība. Baznīca laicīgā ziņā tāpat pulcējas uz biedrošanās pamata, kā klubs vai biedrība ar iekšējiem statūtiem, kas tiek reģistrēti valsts orgānos. Tā kā teorētiski no valsts un sabiedrības tiesisko pamatu skatījuma Pujāts var teikt visu ko grib. Probēma paliek , vai baznīcas garīgajai misijai tas ir vajadzīgi un noderīgi. No otras puses ,atbildēt ar uzmundrinājuma vārdiem šodien tik retajiem baznīcas vērtību lobētājiem politiskās struktūras, varbūt ir laba pateicības izrādīšana par naudiņu baznīcu jumtiem un portāliem.
Mulders
# Iesūtīts: 2007.11.06 10:48:16
a_masiks

[Offline]
# Iesūtīts: 2007.11.06 10:41:23
Kādā sakarā un kāda mērķa labad?

Varas!
Ar to tu gribi teikt, ka teologiem būtu jākontrolē laicīgā vara pēc teologu analīzes rezultātiem? Resp - analizēs, bet kādas sekvences tam jāseko? Viņiem jāatlaiž saema? Ministru kabinets?


Pilnīgi noteikti nē. Šādai "analīzei" nevar būt nekāda citādākā vērtība kā tikai informējoša. To nedrīxt uzlikt savām draudzēm par saistību, kā arī vēl jo mazāk, padarīt juridiski saistošu valsts iestādēm. Taču ir tikai normāli, ja draudze gribētu zināt kurš no politiskajiem spēkiem visvairāk pārstāv kristīgās vērtības. Partijas jau reklāmās visas skaisti runā, taču reālu ekleziālu analīzi varētu veikt tikai teologs, piekam - teologs ar polititologa izglītību!

a_masiks, redz, kāmēr nav ievēlēts, tikmēr tiek vēlēts nekas vairāk kā cilvēku prāti utt uitjp, tač pēc ievēlēšanas Baznīcai par Valdību ir jāklusē, līdz Valdība atklāti pret Dieva Vārdu saceļās un aizliedz Dieva Vārdu sludināt, tad gan Baznīca neklusēs!
Mulders
# Iesūtīts: 2007.11.06 10:49:35
indriķis, tur tā fīča, kur lielāku šaizi sataisa... ja runā vai ja klusē?
Mulders
# Iesūtīts: 2007.11.06 10:50:41
a_masiks, tu kaut kāds naivs vai? Līdzko baznīca groza naudiņu, tā arī nodokļi grozās... Baznīca nav gaisā pakārta, bet arī tai vajag telpas, zemi, elektrību, ūdeni, kanalizāciju etc...
Naudas grozīšana vēl nav komercdarbība!
indriķis
# Labojis indriķis: 2007.11.06 10:55:17
Mulder, manuprāt, tas atkarājas...
a_masik, pēc valsts tiesiskuma principiem var arī no kanceles, no paaugstinājuma klubā,no pults biedrības sapulcē , bet ar pilnu atbildību par sacīto. Citādi sanāk, ka ne valsts ir atdalīta no baznīcas, bet baznīca ir ārpus tiesiskajām normām. Es gan personīgi neslavētu kādus politiskos spēkus par dažu labvēlības drumslu pasviešnu, jo valsts baznīcas attiecību noregulēšanā vēl daudz darāms, piemēram, nodokļu atlaides ziedotājiem u.c.
Sheksna
# Iesūtīts: 2007.11.06 10:59:19
Līdzko baznīca groza naudiņu, tā arī nodokļi grozās... Baznīca nav gaisā pakārta, bet arī tai vajag telpas, zemi, elektrību, ūdeni, kanalizāciju etc..
Imho runa bija par to naudiņu, ko baznīca saņem kā ienākumus, par zemju un telpu/ēku iznomāšanu... Rīgas skaņu studija, Doms kā koncertzāle, gan jau ja labi pameklē, vēl kas atrastos...

Vēl bija kaut kāda figņa ar nodokļu atlaidēm attiecībā uz baznīcas nekustamajiem īpašumiem Tipa - ja Tev kā privātpersonai pieder hektārs zemes, Tu gadā maksā notiektu summiņu nodokļos. Ja šis pats hektārs pieder baznīcai, šamējā maksā mazāku summiņu vai nemaksā vispār...
Mulders
# Iesūtīts: 2007.11.06 11:03:10
a_masiks, pilnīgi piekrītu... ka Kancele nav domāta šādu reportu sludināšanai! Taču Bīskapam izteikties massmēdijos un parakstīt ar vārdiem "Baznīcas Viedoklis" ir normāli. Jo tā Baznīcas daļa, kas ir redzamā baznīca, tā dzīvo Valstī un arī ir Valsts daļa un tamdēļ tai var būt viedoklis šais jautājumos, kurš ir paūzāms sabiedriskā kārtā - caur massmēdijiem, mītiņos (vo prikols) individuālās sarunās.
Bet protams, Kancele domāta Dieva Vārda pasludinājumam nevis politikai, tur tev piekrītu!
Mulders
# Iesūtīts: 2007.11.06 11:05:34
Šeksna, tas tā vienmēr ir bijis... Baznīca tomēr to trakojošo grēcinieku pūli satur kaut kādos nebūt morālos rāmjos un provaido sociālo supportu noziedzniekiem, grūtdieņiem etc. BTW par velti!
Ja Baznīca sāktu par saviem sociālajiem pakalpojumiem prasīt naudiņu vai atteiktos veikt šo funkciju (kas nemaz nav tās tiešā funkcija) diez kas nebūtu!
indriķis
# Iesūtīts: 2007.11.06 11:06:42
sheksna - par tiem hektāriem - garantēti bez zemes nodokļa ir vien dievnama zemīte un bez ienākuma nodokļa - kolekte , pārējais tāpat pakļauts ierēdņu lēmumiem kā atlaides mazturīgajiem u.c. No peļņas ienākuma un algu nodoklis tāpat jāmaksā.
Mulders
# Iesūtīts: 2007.11.06 11:10:55
indriķis, BTW man tas bij pārsteigums, ka visi nodokļi un maxas uz Baznīcu ir tādas pašas kā ikvienai citai personai! Taču teikt, ka Baznīcas ziedojumi kā īpaši ir "atbalstīti" arī nevar, jo manuprāt arī sekulārie ziedojumi neapliekās ar nodokļiem... ne?
Tad sanāk vienīgā "spec fīča" ir Dievnama zemīte!
Mulders
# Iesūtīts: 2007.11.06 11:15:28
a_masiks, kaut kas tajā ir...

labs punkts! domāšu!
indriķis
# Iesūtīts: 2007.11.06 11:19:14
Mulder ,ja nemaldos- netiek otreiz aplikts ziedojums , kas jau nonācis kolektē(kontā), bet vai labprātīgais un dāsnais ziedotājs saņems nodokļu atlaidi, tas ierēdņu, ne likuma ziņā kā pie normāliem ļaudīm.Pie tam to izskata jau pēc noziedošanas, ne pirms. Un arī tad konkrētajai draudzei ir jābūt saņēmušai sabiedriskā labuma organizācijas statusu, kas nenāk līdzi automātiski.
Arī labdarības organizācijās šis pats princips. Jā -garantēti - vien Dievnama zemīte bez nodokļa.
Sheksna
# Iesūtīts: 2007.11.06 11:19:48
Citādi sanāk, ka ne valsts ir atdalīta no baznīcas, bet baznīca ir ārpus tiesiskajām normām
Vispār jau baznīca ir atdalīta no valsts, nevis valsts no baznīcas
indriķis
# Labojis indriķis: 2007.11.06 11:22:40
a_masik, izteikties par un dot novērtējumu politiskām norisēm var ikviena sabiedriska organizācija un privātpersona atbilstoši savām interesēm, vien balotēties Saeimas vēlēšanās un piedalīties likumdošanā ievēlēšanas gadījumā var reģistrēta politiska partija. Tevis sacītais jebkādu demokrātiju padarītu par fikciju, jo kas tad būs arbitrs šādos izteikumos.
Sheksna, tas ir no kuras puses skatās.
Mulders
# Labojis Mulders: 2007.11.06 11:24:43
izdomāju...

Tas ir ok, ja cilvēki to uztver kā "komandu", problēma tāda ir, ka to izkontrolēt Baznīca nevar. TB ir visai loģiski, ka cilvēki vispār jebkuru savas autoritātes izteikumu var traktēt kā motivāciju savas uzvedības un uzskatu modificēšanai, cilvēki ne vienmēr ir autonomi savos uzskatos un to prasīt ir bezjēdzīgi, jo tad sanāk - atšķiros tikai tamdēļ, lai atšķirtos. Tas ir OK, ja mans viedoklis sakrīt ar vēl 1000 cilvēku viedokļiem, bet to lielā mērā nosaka kāds, ko mēs atdzinuši par autoritatīvu esam.

Tā kā būtībā nevar kāds organizācijas vadītājs vai garīgais līderis izteikties tā, lai kāda daļa "padoto" to neuztvertu kā komandu, jo pēc pašas Baznīcas definīcijas tas ir vienots organisms un prasīt, lai organisma locekļi būtu savstarpēji neatkarīgi un vispār nekādā vīzē neietekmētos no galvas, tas būtu prasīt Baznīcai nebūt Baznīcai!

Tamdēļ šāds Baznīcas viedoklis gan var būt kā informējošs sekulārajai pasaulei, gan arī normāls viedoklis pasakot sabiedrībai ko šī Baznīcas "tuška" domā un kādas ķermeņkustības veiks.

Zin kā... daudz sāpīgāk būtu, ja Politiķi pieķemtu kādu Baznīcai pilnīgi nepieņemamu lēmumu un tad ačohnītos vienā brīdī visai nesmukā situācijā, ka būtiska daļa sabiedrības šos nosoda, jo Latvijā vēl tomēr ticīgo ir daudz un tas nozīmē, ka ir daudz to cilvēku kuru pasaulskatījumu un tai skaitā politisko pārliecību tā vai citādi nosaka Baznīcas mācība!

Tb prasība, lai no Bīskapa izteikumiem neviens neietekmētos ir kaut kāda absurda. Jebkurš izteikums savā dzīļākā būtībā ir vērsts uz in-formēšanu, tas ir, vērsts uz to, ka klausītājs ietekmēsies un modificēs savu uzvedību atbilstoši šai informācijai!

Savukārt informāciju paust arī garantē tā pati Satversme, pagaidām! Tādējādi tas ir OK, ka Baznīca runā un ietekmē! Baznīcas un Valsts dalījums nenozīmē, ka Baznīca klusē!
Sheksna
# Iesūtīts: 2007.11.06 11:30:48
Sheksna, tas ir no kuras puses skatās.
Nu vispār jau valsts ir primāra un baznīca - tikai interešu klubiņš
indriķis
# Iesūtīts: 2007.11.06 11:34:32
sheksna, tev tas tā ir, man atkal otrādi. Valsts ir valsts un kā objektīvs lielums viņa pastāv neatkarīgi no manis un man viņa interesē par tik, par cik neapgrūtina manas intereses.
Mulders
# Iesūtīts: 2007.11.06 11:35:51
a_masiks, tu atkal domā atdali jēdzienus "tauta" un "baznīca", bet šie jēdzieni pārklājās, pietam ļoti būtiski pārklājās...

Mans uzskats arī ir - Valdību ftopku, bet Saema lai strādā un risina lietas tālāk. Tikai fakts, ka TP un LPP/LC ir par negodīgu naudiņu Saemā tikuši ir spēcīgs arguments šito balagānu atlaist!
Mulders
# Iesūtīts: 2007.11.06 11:38:14
a_masiks

>Nu tad aizej pie prezidenta pils un painformē turienes sabiedrību par
>nepieciešamību Zatleru aizlaist pie tēviem..... tad ari uzzināsi par
>satversmes tiesībām uz informācijas paušanu.

Atkal, tu uz izņēmum bāzes taisi vispārīgu principu!

Ir speciāli atrunātas šīs tolerances robežas vārda brīvībai. Kas interesanti, Baznīcas Viedoklis pagaidām tur nav iekļauts, Evanģēlijs kā ārpus likuma esoša infa tur nav, kā arī Baznīcas viedoklis par Valsts procesiem arī nav tabū analoģisks antisemītismam vai fašisma propogandai!

Tā kā, pagaidām Baznīcai ir tiesības izteikties par Valstiskiem jautājumiem. Skatoties uz USA un Eiropu šodien, drīz šīs tiesības tiks liegtas... tak ne jau pirmo ne pēdējo reizi (a ja nu pēdējo....)
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 88 , pavisam kopa bijuši: 4857