atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu desmitā tiesa
Drupie
Iesūtīts: 2010.09.05 16:59:51
Iespējams, tēma te jau bijusi, bet mani interesē citu kritiešu (un arī nekristiešu) izpratne par desmito tiesu. Kā, jūsuprāt, ir - tā dodama obligāti, vai arī tas bija jādara tikai Vecās Derības laikos? Vai redzat sakarību starp desmitās tiesas došanu un personīgo materiālo labklājību? Kā ar jums pašiem - dodat vai nē?
Es dodu vienmēr un atrodu tam pamatojumu Bībelē. Bet zinu cilvēkus, kas Bībelē atraduši pat tādu pamatojumu, ka pat labāk ir nedot vai arī dot tikai tad, ja daudz naudas (tiesa, nezinu, konkrēti kā viņi to pamato; papildus info - mani paziņas pieder luterāņu draudzei, un arī mācītājs esot apstiprinājis, ka šobrīd viņiem tas nav jādara, jo ir grūti ar iztikšanu).
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
AutorsZiņas teksts
Aivars
# Iesūtīts: 2010.09.05 21:32:32
Drupie
Bet nu izstāsti tomēr, kas tika izdzēsts no tava komentāra! Intrigu radīji
bitukas
# Labojis bitukas: 2010.09.05 21:35:21
Es izdzēsu savu komentāru, kurā vienkāršotāk un tiešāk pārstāstīju "tavu" shēmu. Bet redzot kā pārprot Tevi, izdzēsu. Vajadzēja vēl ātrāk to izdarīt...
Drupie
# Iesūtīts: 2010.09.05 21:37:20
Tikai nesākam tagad kašķēties vispār mums te jau saruna iet uz riņķi, jāpagaida, kamēr vēl kāds pieslēgsies.
Kasitis
# Iesūtīts: 2010.09.05 21:56:30
Es domāju, ka ir stingi jāizšķir divas atšķirīgas lietas:
1. Ābrahāma dotā desmitā tiesa;
2. Mozus bauslības desmitā tiesa.
Ābrahāma dotā 10tā tiesa ir Dieva dots paraugs, kā labprātīgi pagodināt Dievu ar savām finansēm. Ābrahāms labprātīgi atnesa Melhisedekam savu 10to tiesu. Ja viņā to neizdarītu, viņš nebūtu grēkojis. Pēc tam Ābrahāms saņēma svētības un katrs kristietis var sekot šim Bībeliskajam piemēram, kā pagodināt Dievu ar savām finansēm un saņemt svētības, kā un kad Dievs to ir nolēmis. Noteikta procenta nodalīšana no mūsu ienākumiem ir tikai loģisks veids, kā ar savām finansēm pagodinām Dievu, jo tādejādi mēs nostādām Viņu augstāk par mūsu mainīgajiem apstākļiem(vai man ir lieka nauda vai nav) vai emocijām (vai mācītāja izteiktais aicinājums ziedot bija aizkustinošs vai arī ne pārāk). Savādāk mēs bieži vien atmetam Viņam no tā, kas ir palicis pāri pēc visu mūsu vajadzību apmierināšanas. Sanāk apmēram tā, kā tajā krievu teicienā "na tebe Bože, što nam negože" - "ņem Dieviņ, to kas mums pašiem nav vajadzīgs.

Mozus bauslības 10tā bija(!) obligāta. Ja kāds to neziedoja, viņš neklausīja Dieva pavēlai, tātad grēkoja pret Dievu, apzaga Viņu, kā tas ir pateikts Mal.3:8.

Diemžēl daudzās draudzēs šo pantu attiecina uz kristiešiem, mācīdami, ka ja viņi nenes 10to uz draudzi, viņi arī grēko pret Dievu apzogot Viņu.

Uzskatu, ka tas nav pareizi, jo tās Mozus bauslības pavēles, kas nav minētas Jaunajā Derībā, kristiešiem nav jāpilda.
Gal.3: 24 Tātad bauslība līdz Kristum ir bijusi mūsu audzinātāja, lai mēs ticībā kļūtu taisnoti.
25 Bet, kad ticība ir nākusi, tad audzinātājai nav vairs varas pār mums.
Gal. 3:10 Proti, visi, kas dzīvo bauslības darbos, ir zem lāsta; jo ir rakstīts: nolādēts ir ikkatrs, kas netur un nedara visu to, kas ir rakstīts bauslības grāmatā.
Pavēle maksāt 10 tiesu ir viens no Mozus baušļiem, tādiem kā: apgraizīties, nomētāt burvi ar akmeņiem, nestrādāt sabatā, nokaut jēru Lieldienās, nevārīt kazlēnu tās mātes pienā utt.
Jēzus caur Jauno Derību atceļ, padziļina vai izmaina Vecās derības baušļus, kā piemēram, atbilstoši JD mēs varam ēst cūkgaļu, neievērot sabatu vai ievērot citu dienu, mums ir jāmīl mūsu ienaidnieki tā vietā lai tos ienīstu, mēs nedrīkstam ar iekāri uzskatīt sievieti, lai gan VD tika aizliegts tikai fizisks laulības pārkāpšanas akts utt.
Jaunajā derībā ir vairakkārt rakstītas Dieva pavēles ziedot draudzē, rūpēties par nabagiem, aizdot utt, bet nekur nav pavēles obligāti maksāt tieši(!) 10% no saviem brutto vai netto ienākumiem tikai (!) draudzē.
Praktiski vienīgās JD vietas, no kurām varētu mēģināt izsecināt, ka 10tā ir obligāta arī JD kristiešiem ir Lūk.11:42, Mat.23:23 teiktais "otru neatstāt novārtā".
Bet....
Viens no galvenajiem Dieva Vārda izpratnes principiem ir: neskaidrie/dažādi tulkojamie Bībeles panti tiek izskaidroti pamatojoties uz skaidrajiem/nepārprotamajiem pantiem.

Lūk.11:42 un Mat.23:23 ir iespējams tulkot divējādi, respektīvi, ka Jēzus teiktais ir attiecināms uz:
1. visiem kristiešiem, tai skaitā mums;
2. tikai Mozus bauslības pakļautajiem farizejiem.

Pirmais variants ir pretrunā ar sekojošiem skaidriem/nepārprotamiem pantiem, no kuriem var saprast, ka ziedošana un ziedoto finanšu apmēri ir JD kristiešiem ir brīvprātīgi:
1Kor.16: 2 Ikkatrā pirmajā nedēļas dienā lai ikviens, cik bijis iespējams atlicināt, tur gatavībā, ka dāvanas nav jālasa tikai tad, kad es nākšu.
2Kor.9:7 Ikviens lai dara, kā tas savā sirdī apņēmies, ne smagu sirdi vai piespiests; jo priecīgu devēju Dievs mīl.

Līdz ar to ir loģiski izsecināt, ka Mozus bauslības 10. tiesa Jaunajā Derībā nav obligāta un cilvēks, kas neziedo 10to NEGRĒKO.

No kā izriet, ka attiecināt Malehijas 3:8 uz cilvēkiem, kas Dievam nav solījuši maksāt 10to un nemaksā, NAV PAREIZI.

bitukas
# Iesūtīts: 2010.09.05 23:13:54
Sakarā ar to, ka esmu farizejs, man pamatojoties uz Lk.11:42 desmitā jādod!!!
Vienkārši balss
# Labojis Vienkārši balss: 2010.09.06 01:43:54
bitukas
Ahā, tu tici uz augšāmcelšanos!
Kā ar dillēm? Tās arī nes uz baznīcu?
bitukas
# Labojis bitukas: 2010.09.06 08:06:21
Jā! Cenšos dalīties ar to, ko Dievs man devis.
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.09.06 09:11:44
Baigi daudz burtus sarakstiijaat...

A es skopuls... paartieku vien no Dieva zheelastiibas, pretiim neko nedodu!
bitukas
# Iesūtīts: 2010.09.06 09:18:17
Tu tērē savu laiku ar Ctulhu runājot! Labs ziedojums
Latvju luterānis
# Iesūtīts: 2010.09.06 09:19:13
Lielais katehisms, 4. bauslis/VG 386-387:

Tātad šinī bauslī mēs esam minējuši divējādus tēvus, proti – tēvus pēc asinīm un tēvus pēc amata jeb tos, kuri rūpējas par namu vai valsti. Bez tiem vēl ir arī garīgi tēvi, ne tie, ko pāvesta laikos tā dēvēja un kas tēva amatu nepildīja. Jo garīgie tēvi ir vienīgi tie, kas mūs valda un vada ar Dieva vārdu , kā par to arī Sv. Pāvils ar lepnumu par sevi saka: “.. jo es jūs esmu, Evaņģēliju sludinādams, dzemdinājis Kristū Jēzū.” (1. Kor. 4:15) Un, tā kā tie ir tēvi, tad viņiem pienākas gods pār visiem citiem . Bet to viņi saņem vismazāk, jo pasaule viņus “godā”, izdzīdama no savas zemes un nenovēlēdama pat maizes gabalu. Kā saka Pāvils, tie kļuvuši par “atkritumiem pasaulē, kājām minami” (1. Kor. 4:13). Tomēr tiem, kas grib būt kristieši, ir jāsaprot, ka Dieva priekšā tos, kas aprūpē viņu dvēseles, pienākas turēt par “divkārša goda cienīgiem” (1. Tim. 5:17), darīt tiem labu un tos apgādāt. Tad Dievs tev dos pietiekami un neatstās trūkumā. Bet te katrs božas, pretojas un rūpējas, lai būtu piepildīts paša vēders, – tie nespēj pabarot pat vienu godīgu mācītāju, lai gan agrāk taču bija jāpabaro desmit resnvēderi. Tādējādi mēs arī izpelnāmies, ka Dievs mums atņem savu vārdu un svētību un ļauj nākt melu sludinātājiem, kas mūs ved pie velna, turklāt izsūc mūsu sviedrus un asinis.

Bet, kas Dieva gribu un bausli patur acu priekšā, tiem ir apsolījums, ka viņiem tiek bagātīgi atlīdzināts viss, ko viņi darījuši miesīgajiem un garīgajiem tēviem, tos godādami, – ne vien, ka tiem vienu vai divus gadus būs maize, apģērbs un nauda, bet arī ilgs mūžs, iztika un miers, un tie mūžīgi mūžos būs bagāti un svētīgi. Tāpēc dari to, kas ir tavs pienākums, un ļauj Dievam rūpēties par to, kā Viņš tevi uzturēs un apgādās, Viņš to ir apsolījis un vēl nekad nav melojis, tātad – Viņš nemelos arī tev.
Jošs Mulders
# Labojis Jošs Mulders: 2010.09.06 09:38:37
bitukas, iisti jau neteereeju... ar Ctulhu tas ir vairaak kaa copy-paste sarunas... jo neko jaunu shamais nepasaka, un arii no manas puses no vinja viedoklja nekas jauns neienaakaas...

Un nereti shis laiks ir nozagts darba deveejam, diez vai Dievs pienjem zagtu mantu kaa ziedojumu
Aivars
# Iesūtīts: 2010.09.06 09:40:04
Kasitis
Tātad tik un tā jāatgriežas pie tā, ka patiesai ziedošanai jānāk no sirds, un lai gan draudzēm bieži trūkst līdzekļu daudz labām iecerēm, ko piespiedu 10 tiesa varētu nosegt, tad tomēr par jaunu bauslību to padarīt nevaram. Vai tā?
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.09.06 09:44:41
Aivars... btw... zin ar to "piespiedu bausliibu" ir interesants prikols... Kaadreiz kaareiz piespiedu darbs uzraada ljoti labi greeku...

Nu taa teikt... pameegjini piespiest smeekjeetaajam atmest smeekjeeshanu un redzeesi cik ljoti tomeer liels speeks ir shim greekam... Greeka speeku nejuut kaameer pret to nemeegjina sacelties.

Tad nu praataa naak taa rakstu vieta - Juus veel neesat pret greeku liidz asiniim ciiniijushies - lai arii kontexts bik cits tur, tomeer sho to par greeka dabu pasaka.
Aivars
# Iesūtīts: 2010.09.06 09:49:14
Jošs Mulders
Nu tas, ka ziedošanas un 10 tiesas tēma uzrāda gan skopumu gan alkatību, tas ir skaidrs.
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.09.06 09:59:23
Aivars, nujaa... bet tas laikam nav Evnagjeelija uzdevums
Aivars
# Iesūtīts: 2010.09.06 10:07:44
Jošs Mulders
Nu Evaņģēlijs laikam ir tajā, ka Tavas draudzes visu vajadzību nodrošināšanai un vēl sekmīgākai Evaņģēlija pasludināšanai naudas ir pilnīgi pietiekoši.

... tikai, tā šobrīd atrodas Tavā un citu draudzes locekļu makos
bitukas
# Iesūtīts: 2010.09.06 10:09:34
Draudzes pilnsapulcē tā arī pateicu: MŪSU nauda ir JŪSU makos
Ķepa
# Labojis Ķepa: 2010.09.06 10:11:13
Aivars Nez cik naudas nepieciešams sekmīgai Evaņģēlija pasludināšanai?
Manuprāt, kamēr čīkstēs, ka pietrūkst naudas sekmīgai Evaņģēlija pasludināšanai, tikmēr šo robu neaizlāpīs ne ar kādu naudu. Kā reiz esot naudas trūkumā var vissekmīgāk pasludināt Evaņģēliju tiem, kas to nav dzirdējuši.
Aivars
# Iesūtīts: 2010.09.06 10:13:56
Ķepa
Esmu dzirdējis arī it kā kristīgus cilvēkus žēlojamies, ka neapkurinātā dievnamā šiem grūti Evaņģēliju baudīt un Dievu lūgt. Nu tajā gadījumā noteikti to ciparu varētu pavisam konkrēti izrēķināt.
Ķepa
# Iesūtīts: 2010.09.06 10:16:35
Aivars Esmu liecinieks Dievnamam, kurš reiz bija neapkurināts un pilns ar Dievlūdzējiem un tagad ir apkurināts, bet dievlūdzēju aizvien mazāk.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 80 , pavisam kopa bijuši: 35376