atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Par garu liturģiju un garām lūgšanām
Pārdomātājs
Iesūtīts: 2007.07.30 13:20:13
Jau diezgan sen gadās baznīcā dzirdēt komentārus par kāda mācītāja garajām, lēni teiktajām un plaši aprakstošajām draudzes lūgšanām, kuru laikā sāk sāpēt ceļgali tā, ka nemaz vairs nedzird, ko lūdz, tikai gaida, kad viņš reiz beigs...
Tāpat garā liturģija ar daudziem dziedājumiem dažkārt nogurdina, liekas nesaprotama un aizēno visu pārējo - lasījumus un sprediķi.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . >>
AutorsZiņas teksts
kaut..
# Labojis kaut..: 2007.07.31 13:16:31
Andri! 2 reizes dienā Vakarēdienu nav ieteicams baudīt, priekškam? nezinu vai Luters katehismā vai kāds cits teicis, ka Vakarēdienu ieteicams baudīt ne biežāk kā reizi dienā un ne retāk kā 2 reizes gadā man šis liekas sakarīgi un es pie tā ar turos!!! un vai Tu saredzi no kurienes nāk 2reizes gadā? cilvēki uztver āaa.. redz ne retāk kā 2x gadā, tātad man pietiks ar to!!! nez.. man šitā attieksme neliekas atieksme pret Vakarēdienu(kā Kristus Miesu un Asinīm), bet kā pret kaut kādu lietu kā viduslaikos inteliģences pirkšana un relikviju pielūgšana, ar kuru var tikt it kā debesīs!!!
Mirga
# Labojis Mirga: 2007.07.31 16:04:05
"... arī es šad tad aizeju uz citiem dievkalpojumiem, pagaidām pārāk vīlies neesmu. Vienmēr ir nianses, bet būtiskas novirzes neesmu manījis!"

Mulder, ja pieredzi vai izlasi šo: http://www.lelb.lv/lv/box/files/Liturgija/rokasgr.pdf
Tavs izteikums paliek spēkā?
Andis Atvars [80.232.241.61]
# Iesūtīts: 2007.07.31 18:36:32
Mirga! Neviens nevar būt vīlies, ja nav ko sacerējies. Tā nav mana draudze, tādēļ tikai fakta konstatācija.
Pārdomātājs
# Iesūtīts: 2007.08.06 00:28:45
Tur jau tā bēda, ka ne no tās Rokasgrāmatas var ko saprast, ne no Dziesmu grāmatas ievada daļas. Pat es, kad citā draudzē aizejot gribu saprast kas un kurā vietā jādzied līdz, pētu Dziesmu grāmatu , bet nekā nebij! Nu nevar no tiem variantiem neko izlobīt! Ar ienācējiem mūsu draudzē tāpat. Groza to grāmatu, mēģina ko saprast bet tāpat nekā! Vajag skaidri uzrakstītus variantus no viena gala līdz otram, lai var piedalīties un saprast.
Zaurs
# Iesūtīts: 2007.08.09 21:37:39
Nu tad Pārdomātājs ņem krēslu, sēžas pie datora, pieraksta savas draudzes dievkalpojuma kārtību un saskaņo pierakstīto ar mācītāju, pievieno tam visam norādes, kur celties, kur - gulties, kur - ceļos mesties, un uz priekšu.
Dievkalpojumā ir iekšēja loģika. Nu nekad tak nesaka par atbildi un tas Kungs lai ir ar jums - piemēram, - labrīt. Kad saprot, kas kam seko un saprot, ka tas vienmēr tā ir, tad arī citās draudzēs nav jāsatraucas.
Mūsu draudzē ir tāds kaidrojums, laika gaitā izstrādāts, it kā palīdz pret garlaicību un pārlieku dievbijību
http://www.3vienbaznica.net/dk_kart.htm
Iesvētāmiem mēs to dodam grāmatiņā, kur vienā lapas pusē ir dk. kārtiba - otrā - attiecīgais skaidrojums.
Andis Atvars [84.237.164.149]
# Iesūtīts: 2007.08.10 00:37:25
Zaurs!
Ak tad tomēr maisā un basām kājām pie pāvesta svētceļojumā jādodas nebūs par to "j*** ar Marijas...."

Pārdomātājs jau nesūdzas par to ka viņš nespētu izsekot savas draudzes dievkalpojumam, bet gan ieejot citā LELB draudzē. Starp citu, Kungs apžēlojies tīri labi un saprotami skan, tā kā var iztikt bez Kyrie eleison, kas mani tikai tracina. Kas Zaurs (un ne tikai) no latviešu valodas kaunas?
Mūsu draudzē ir tāds skaidrojums, laika gaitā izstrādāts, it kā palīdz pret garlaicību un pārlieku dievbijību
Varbūt palīdzēsi šo domu pērli iztulkot pareizi, a tā vēl sākšu domāt, ka liturģija ir kāds humoristisks priekšnesums.
Pārdomātājs
# Iesūtīts: 2007.08.10 08:25:45
Tieši tā, es labi zinu savas draudzes liturģiju. Ciemojoties citās draudzēs, vai katrā ir citāda tā liturģija. Kad vēl ir kādi svētki vai ciešanu laiks, tad atkal vēl pavisam savādāka. Tāpēc es saku, ka vajdzētu tomēr vairākus daudzmaz vienotus variantus, kas ir skaidri un visiem zināmi un ja ne pazīstami, tad vismaz izlasāmi kaut kur. Jo arī dziedājumi, medodijas atšķiras. Ko dara LELB liturģijas komisija? Kur augļi? Kad tie nonāks pie draudzēm?
Zaurs
# Iesūtīts: 2007.08.12 00:24:35
Nu, pārlieka dievbijība manā saprašanā ir tad, kad kādus rituālu pilda, īsti neiedziļinoties to nozīmē un izcelsmē. Un vēl citiem liek k.ko darīt tāpēc, ka tā vajag un viss, jo tā vienmēr bijis. Vai kaut kā tā.
Ir gadījies novērot, ka jaunie draudzes locekļi dievkalpojumā ar interesi lasa oranžās grāmatiņas dievkalpojumā - acīmredzot tak, lai saprastu, kas notiek.
Liturģija ir...kalpošana. Ar savām skumjām, svinīgumu un jocīgo - gluži kā dzīve.
Andis Atvars [84.237.164.149]
# Iesūtīts: 2007.08.12 01:23:45
Zaurs
Dievbijība nav liekulība.
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.08.12 10:18:35
Andis Atvars ,
Nu tad izslēdz arī āmen, tā vietā saki "Tas tiešām tiesa" vai kādu citu precīzāku tulkojumu, Allelujā arī nav ko brūķēt - šos žīdu vārdus var taču aizstāt ar kaut ko latvisku!
Andis Atvars [84.237.164.149]
# Iesūtīts: 2007.08.12 11:58:53
Jānis Kalniņš
Paldies par ierosinājumu... ja visi konsekventi sekotu Jūsu ierosmei, tad jau pēc 20. gadiem šādas problēmas nevienam nenāktos aplūkot ... ,bet vai nepieciešams ko pārspīlēt un tulkot āmen un Allelujā ... patiešām nezinu. Izprast šo vārdu jēgu gan nevienam nenāktu par ļaunu. Pavisam cits jautājums, ja kas no latviešu valodas tiek mocīts svešā mēlē ... "Kungs apžēlojies" = "Kyrie eleison".
A kādēļ Jums tāda nicīga attieksme pret Jēzus Kristus tautu?
Pārdomātājs
# Iesūtīts: 2007.08.12 18:46:05
Lasot bībeli nekur nemanu, ka Jēzus būt mācījis vai lietojis liturģiju. Viņš tikai sludināja, stāstīja līdzības, dziedināja, pabaroja. Nekā no mūslaiku dievkalpojuma. Ja jau mēs gribam sekot Kristum, vai nav pareizāk atmest visas liturģijas? Nevis strīdēties par sīkumiem, vārdiem un meldiņiem?
indriķis
# Labojis indriķis: 2007.08.12 21:19:52
Pārdomātāj, kas tad ir liturģija = Bībeles stunda + Sv.Vakarēdiena mielasts. Pa vidu dziesmas un lūgšanas. Liturģijā draudze kalpo uz vispārējās priesterības pamata.
Tavs piedāvājums nav nekas jauns, bet ja to īstenotu, tad nabaga draudzei būtu jāklausās vien gara un garlaicīga sludinātāja sludināšana un tikpat gara un garlaicīga sludinātāja lūgšanās. Un vispārējā priesterība dievkalpojumā izpaustos vien bikšdibena deldēšanā gar baznīcsolu.
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.08.12 22:26:47
Pārdomātājs ,
to jau īstenoja kalvinisti. Viņu dievkalpojums ir neiespējami garlacīgs.
Andis Atvars [84.237.164.149]
# Iesūtīts: 2007.08.12 22:59:53
Esmu par īsu un sakarīgu liturģiju latviešu valodā + labi sagatavotu sprediķi.
indriķis,Jānis Kalniņš
Par kalvinistiem man maz sājēgas, bet nav jau vajadzīgi kalvinisti. Liturģijas jau nav baptistiem, pentikostiem ... vai viņu dievkalpojumi ir garlaicīgi? ... viss atkarīgs no mācītāja. Nedomāju, ka liturģija ir panaceja pret garlaicību- garīgu tukšumu.
Pārdomātājs
# Iesūtīts: 2007.08.12 23:42:10
Domāju, ka dažām brīvo konfesiju draudzēm dievkalpojumi ir daudz dzīvīgāki nekā luterāņiem. Protams atkarīgs no daudz kā, no mācītāja, mūzikas, dziesmām. Te kāds rakstīja, ka tie tāpēc liekoties kā tāda bībeles stunda. Vai tad Jēzus nedarīja tāpat? Ne tikai liturģijas viņam nebija, ij muzikas ar nē.
Jānis Kalniņš
# Labojis Jānis Kalniņš: 2007.08.13 11:20:18
Apgalvot, ka Jēzum nebija mūzikas... hm, palasi uzmanīgāk Bībeli! Cilvēki ir dziedājuši visos laikos. JD dievkalpojums lielā mērā ir pārņemts no VD, bet tur liturģija ir visai strikti noteikta. Bez tam zināmā mērā var uzskatīt, ka Jēzus ir ievirzījis JD liturģijas pamatus - Viņa mācīto Mūsu tēvs lūgšanu var apzīmēt arī kā liturģisku.
es personīgi liturģijas nozīmi redzu arī tur, ka tai ir jāuzsver Baznīcas atšķirību no šīs pasaules. Dievkalpojums ir Baznīcas prezentācija pasaulē, brīdis, kad tā kļūst redzama sapulcētās draudzes veidā. Tādēļ arī Baznīca tajā centusies atspoguļot vismaz daļiņu no tās godības, kuru stādāmies priekšā debesīs esam. Esmu tajās domās, ka mūzikai un dziesmām dievkalpojumā jābūt uzreiz atpazīstamām kā Baznīcas mūzikai. Mans meitiš tagad darbojas ap baznīcas altāri un garlaicības īsināšanai klausās radio. Kad to izlēdzu, viņa man tīri apvainota paskaidroja, ka tas ir kristīgais radio. Bet tur tie meldiņi nu nemaz neatšķīrās no tā, ko dzird iekš SWH vai kur citur. Ja es nezinu valodu (tekstu aiz ritma gan tik un tā nevar saprast pat latviski izteiktu), kā tad lai identificēju šo mūziku? Tads pats notiek brīvbaznīcās. Nu galīgi negribās šos pliekanos meldiņus ieviest pie mums.
Kas attiecas uz brīvbaznīcām, viņiem tāpat ir liturģija, tikai savādāka, tas arī viss.
Liturģija tāda kāda tā ir, ir daudzu un dažādu apstākļu izveidota. Bet dažas lietas ir pelnījušas vērību. 1. Liturģiskās shēmas katoļiem, ortodoksiem un evaņģēliskajiem ir ļoti līdzīgas, vien izpildījums un garums mazliet atšķiras.
2. Lielākā daļa liturģisko tekstu nākuši no Bībeles un daži no tiem, kuri ir kā atslēgvārdi, un tiek lietoti orģinālvalodā. Dziedājumi, kas ir bibliskajās valodās - sengrieķu un senebreju, gluži vienkārši ir mūsu saikne ar pirmbaznīcu. Tie ir saprotami jebkurā kristīgajā Baznīcā un pārņemti no pirmajām kristiešu draudzēm. Par ko te jābūt tik sašutušam?
Andis Atvars [84.237.164.149]
# Iesūtīts: 2007.08.13 12:41:20
Manā izpratnē liturģija ir nekas vairāk kā dievkalpojuma kārtība un nevajag no tās mēģināt izspiest kādu garīgu eliksīru... saikni ar pirmbaznīcu un vēl nezin ko, jo tas vienkārši tā nav... Tie ir kā kosmiskie putekļi, kuri katru gadu nosēžas uz Zemes. Beigās, lai ko pētītu šī putekļu kārta ir vienkārši jānorok. Līdzīgi ir ar liturģiju, kura kā lupatas tiek klātas uz Kristu, līdz beigās ne Kristus vairs saredzāms ne sadzirdāms.
Par Baznīcas mūziku un pliekaniem meldiņiem, kurus kādi vēlas ieviest LELB. Tie jau ir ienākuši LELB un tos šķiet pat neviens no malas nav piespēlējis. Nav jau LELB dievkalpojumos vairs korāļi, bet salkanas, samocītas baptistu dziesmiņas. Kam tie arhaistiskie un estētiski primitīvie gregoriskie dziedājumi?... man tie nekādu garīgu baudījumu nerada, vienīgi sašutumu par cilvēku aprobežotību ... a, mošk elektrību baznīcām jāatvieno, jāizvāc atskaņošanas iekārtas ... , jo tās taču neb
Andis Atvars [84.237.164.149]
# Iesūtīts: 2007.08.13 12:43:08
...ija Jēzus laikā. Kas zin, vēl site ar pirmbaznīcām pārtrūks...
indriķis
# Labojis indriķis: 2007.08.13 13:17:55
Pārdomātāj , dzīvīgāki? Harizmātiķiem varbūt, bet ja es paklausos viņu krievu humoristu stilā bīdītos tekstus (alelūja ha-ha-ha) un (atvaino) teoloģiskos murgus (kabeļtelevīzijā ir vesels kanāls ar viņu "pērlēm" ), tad kamdēļ tāds "dzīvīgums?
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . >>
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 104 , pavisam kopa bijuši: 36972