atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Par garu liturģiju un garām lūgšanām
Pārdomātājs
Iesūtīts: 2007.07.30 13:20:13
Jau diezgan sen gadās baznīcā dzirdēt komentārus par kāda mācītāja garajām, lēni teiktajām un plaši aprakstošajām draudzes lūgšanām, kuru laikā sāk sāpēt ceļgali tā, ka nemaz vairs nedzird, ko lūdz, tikai gaida, kad viņš reiz beigs...
Tāpat garā liturģija ar daudziem dziedājumiem dažkārt nogurdina, liekas nesaprotama un aizēno visu pārējo - lasījumus un sprediķi.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . >>
AutorsZiņas teksts
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.07.30 23:18:12
Redz, laikam jau tā vienotā liturģija ir visai problemātiska, jo luterāņiem visā pasaulē ir ļoti dažādas liturģijas. Tepat Latvijā kopš reformācijas laikiem tā ir ne vienu vien reizi mainījusies. Tā, kuru pazīstam kā 1928. gada agendas pamatvariantu, patiesībā ir visai jauna - tikai 19. gs. uzrakstīta. Ja paskatamies luteriskās mūzikas krātuvēs - tad tur ir tādas mesas un kantātes, kādas mums vēl pat sapņos nerādās. Man personīgi ne visai pieņemama ir šī tagadējā C (1928.g.) kārtība ,kurā daudzas lietas ir vienkārši otrādi. Nu kaut vai introits pirms grēksūdzes: vispirms ieiet pie Dieva altāra un tad atjēdzas, ka vajadzētu tokš attīrīties, galīgi aplamā vietā ticības apliecība, ačgārna sv. Vakarēdiena kārtība. Cita lieta tā, ka mūsu teoloģijas un liturģijas dižgariem pagaidām nav izdevies tikt tālāk par dažu katolisku tekstiņu iztulkošanu. Es jau gadiem dīcu, lai tak kāds maģistrs vai bakalaurs LU vai LA papēta vecluterisko liturģiju, kāda tā ir bijusi Kurzemē un Vidzemē; man vēl neviens nav varējis kaut cik sakarīgi paskaidrot, pamatojoties uz vēsturiskajiem pētījumiem, kā ir tikuši lietoti biktssoli, kurus redzam tik daudzās Kurzemes luterāņu baznīcās - jaunākais, pēc manā rīcībā esošās informācijas, ir Užavas baznīcā - ap 1792. gadu taisīts.
jānis
# Labojis jānis: 2007.07.30 23:24:57
Andi
Jā man laikam ir paveicies, vai gluži pretēji.
Nav nācies dzirdēt lietas par kurām rakstāt. Vienā otrā ekumēniskā pasākumā reizēm nākas dzirdēt ko tādu, kas man nav pieņemams. Bet zinot, kad šie cilvēki nāk pielūgt to Kungu es tos varu pieņemt kā brāļus. Un kur nu vēl ja tas ir manas konfesijas ietvaros. Mēs taču esam tik dažādi. Un arī luterāņu dievkalpojumu var pietiekoši staipīt - tajā saglabājot lietas, bez kurām nedrīkst un nevar notikt dievkalpojums.
kaut..
# Iesūtīts: 2007.07.31 00:34:17
Tiem kuriem liturģija liekas bejēdzīga "Mūsu dievkalpojuma kārtības izpratne" ievadā teikts(aptuvenais citējums): Skolas laukumā vasaras vakaros kopā sanāca bērni, jaunieši, lai spēlētu futbolu. Kādai mātei tas nepatika, viņa vienrteiz teica: Ko jūs te to bumbu spārdāt no viena laukuma gala uz otru jebkādā bezjēgā? Labāk darītu ko prātīgu."
Kamdēļ šai mātei futbola spēle likās bezjēdžiga? atbilde vienkārša viņa nezināja futbola spēles noteikumus
tā tas var būt arī ar dievkalpojumu.
kaut..
# Iesūtīts: 2007.07.31 00:35:22
No teorijas mazliet:
Vārds liturģija nozīmē - "publisku darbu"
Liturģija ir dievkalpojuma noteikta forma, kārtība. Liturģija ir sava veida dialogs. Un Dievs kalpo cilvēkam, cilvēks pagodina Dievu.
Liturģijai ir 3 žandri.
Stundu lūgšanas- sundu, 7dienas - psalmi(balstās jūdu tradīcijā)
Dievkalpojumi-svētku, ikdienas
Kazuālijas - kristības iesvētības, bēres...

Dievkalpojums ir saskarsme ar mūžību. Galvenais notikums liturģijā-dievkalpojumā ir Sv. Vakarēdiens.

Ir tāda grāmata: "Mūsu dievkalpojuma kārtības izpratne" Dr. M.K. Gulbis (pirku sen, nezinu vai ir kur pārdošānā, bet LELB knsistorija izdevusi)
tad caur gugli varēja atrast:
http://www.lelb.lv/lv/?ct=bazn_liturgija
http://www.ebaznica.lv/?p=901 (starpcitu šī autora rakstītais sasaucas mazliet ar Pr.Gulbja rakstīto laikam abi luterāņi )
un kad šito visu izlasa, tad manuprāt, liturģijai vairs nevajadzētu kļūt neskaidrai un nevajadzīgai!!
vilks
# Iesūtīts: 2007.07.31 08:56:05
Nu,dievkalpojums var ievilkties krietni garāks, ja sprediķis ir stundu vai vairāk..ir gadījies būt tādos dievkalpojumos.:-P

gribētu piekrist tiem,kas saka,ka liturģija par garu mēdz būt tiem,kas to nesaprot. Tikai gribētu piebilst-ne tikai nesaprot,bet arī necenšas un negrib saprast. Jo liturģija uzrunā ne tikai prātu,bet arī dziļākus līmeņus cilvēkā (luterāņiem un ne tikai viņiem palaikam ir tieksme aizmirst,ka cilvēks nav TIKAI prāts un miesa). Tāpat kā arī mācītāju tērpi,liturģiskās krāsas un gleznas baznīcā nav tikai,lai smuki izskatītos,bet lai cilvēks justu ar VISĀM maņām,ka šeit notiek tikšanās ar Dievu.

pārāk garas brīvās lūgšanas bez iespējas draudzei iesaistīties (piemēram,litānijā tāda iespēja ir) man gan šķiet nogurdinošas un drusku liekas. Bet nu mācītāji jau galu galā arī ir tikai cilvēki.
Andis Atvars [80.232.241.61]
# Iesūtīts: 2007.07.31 12:03:39
Nu tad visiem pēc kārtas...
Balss! Ja slimnieks aiziet pie ārsta un sāk vaidēt:" Man laikam būs jāmirst- palīdzi lūdzu." Un tā vienu un to pašu maļ, tad nezin kā ārsts jutīsies un kā viņš varēs palīdzēt?... Tieši tā ir ar to "mana vaina, mana vaina, mana..."- nekā konkrēta.
Jāni Kalniņ! Attīrīties tā kā vajadzētu jau mājās- nav ko atkritumus baznīcā nest. Jēzus mazgāja mācekļiem kājas, bet liedzās mazgāt rumpi. Te laikam tomēr būs kas vairāk, kā pazemības priekšzīme...Neņemi ļaunā, jo te nav nekā personiska, vienkārši pieskāries šai tēmai un atļāvos pakomentēt. Ja baznīcēns atnāk uz dievkalpojumu nesagatavojies, tad visai maz no tā arī ko gūs, jo viss laiks paies attīroties.
Jāni! Lai gan uzskatu ka ir viena Kristus Baznīca ( un tā nav RKB) un n-tās denominācijas, taču nebūt nedomāju, ka tie kas būs sektās, Kristus neglābs. Vienkārši viņi nevar ietekmēt sabiedrību un visā viņi
Mulders
# Iesūtīts: 2007.07.31 12:09:11
Andis Atvars, Luterāņu liturģija visa viscaur IR sagatavošanās. Un jā es uz dievkalpojumu eju nesagatavojies, bet Liturģija un Dievkalpojums mani sagatavo un pie Vakarēdiena es eju jau gatavs kā pionieris!
kaut..
# Iesūtīts: 2007.07.31 12:19:09
Pariez`, Mulder!
bet prakse taču rāda ko citu.. ir tautā tāds teiciens, kurš man riebjās: vēl sestdienas vakarā jāpaspēj sagrēkot - uzdzīvot krogā, lai svētdienā var visu nožēlot... kaut gan sestdienas novakaram būtu jābūt tādam kur sagatavojamies svētdienas dievkalpojumam ...
Andis Atvars [80.232.241.61]
# Iesūtīts: 2007.07.31 12:20:46
nebūs pirmie. Uzskatu, ka liturģijai visās draudzēs jābūt vienai. Tā varētu sastāvēt no kāda minimu + izvēles elementi, kuri tomēr nebūs pagrābti no RKB, PB utt..
Kaut un vilks! Nu nezinu, kā tos dziļākos līmeņus lai iekustina, ja tas kustinātājs tāds dezorganizēts pats ir. Stundu garu sprediķi neatceros kad būtu dzirdējis LELB. Manā gadījumā viss laiks aizgāja liturģijā- kaut kāds luterāņu, katoļu un ļedjāeviešu mikslis.
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.07.31 12:31:40
Par sagatavošanos runājot, neviens vēl neko labāku par Luteru nav pateicis, citēju pēc atmiņas: Visāda ārīga sagatavošanās gan ir laba lieta, bet tas ir labi sagatavojies un cienīgs saņemt šādu Vakarēdienu, kas tic šiem vārdiem: "Par jums dota" un "izlietas grēku piedošanai". Jo šie vārdi prasa visai ticīgas sirdis."
Andi Atvar,
liturģija IR notikums, tas nav nekāds simbols vai rāmis. Es no visas sirds ticu, ka tad, kad liturgs pasludina grēku piedošanu, tā tiek arī saņemta, kad kopā esam vienprātīgā lūgšanā, tad Kungs darbojas mūsu garā. Tādēļ arī ir svarīgi, lai tā būtu pēc iespējas labāk sakārtota.
Kā vēl vienu pazīmi tam. ko augstāk rakstīju, varu minēt to, ka faktiski visās konfesijās liturģiskie elementi ir vieni un tie paši (protams, kur tā vispār ir!). Un nav ne vainas pāris reizes atkārtot "mana vaina", varbūt beidzot pieleks, ka tas esmu es, kas grēkojis Dieva priekšā!

Cita starpā, es katru sestdienu cenšos iet pirtiņā, vajag jau arī miesu attīrīt un pirts nu ir pats labākais tam! Un ļoti svarīgi, ar ko tu ej pirtī, tas tomēr tā intīmi...
Andis Atvars [80.232.241.61]
# Iesūtīts: 2007.07.31 12:32:02
Mulder! Neesmu bijis ne oktobrēns, ne pionieris, ne komjaunietis, ne arī kādā partijā sastāvējis, tādēļ nevarēšu piedāvāto gatavību novērtēt, bet šķiet nav jau arī pretrunu- mājās vešu izmazgā ar parasto mazgāšanas līdzekli, bet dievkalpojumā ar īpašo , kurš izņem arī iestāvējušos traipus.
Mulders
# Iesūtīts: 2007.07.31 12:33:18
Andis Atvars, tā der!
indriķis
# Labojis indriķis: 2007.07.31 12:33:23
M. Lutera vai cita rūpīgi sastādīta lūgšana - litānija ir labs risinājums pret otru sprediķi, šoreiz Dievam, draudzes lūgšanā.
kaut..
# Labojis kaut..: 2007.07.31 12:34:00
Andri! vienkārši runāt par to piemēram man daudzas lietas liekas pašsaprotamas, jo cenšos runāt un diskutēt, lasīt,lai saprastu kas ir kas... bet ir tādi cilvēki kuri kūtri pat uz baznīcu aiznest savu pēcpusi var vienreiz otreiz aicināt mudināt, bet tas ne ko nelīdz ja viņeim pasaule, pašu kārības, ambīcijas ir kļuvušas mīļākas... atliek vienīgi pašam turētis pie tā ko Dievs devis un lūgt par viņiem Dievu
kaut..
# Iesūtīts: 2007.07.31 12:39:11
Jāni! Nn gan... protams ka sagatavošanās nepadara cīenīgāku saņemt Kristus Miesu un Asini bet vai tad izsūdzēt apzināties savu grēcīgumu un izsūdzēt grēkus ir kaut kas nederīgs? protams to var darīt citā laikā, bet kāpēc ne sestdienas vakarā lai svētdiena ir svinama diena... ai bet tas tā personīgas domas - viedoklis
Mulders
# Iesūtīts: 2007.07.31 12:40:54
kaut... a jūsējie ko provaido sestdienu vakaru grēksūdzēs?
kaut..
# Labojis kaut..: 2007.07.31 12:57:59
es taču paudu savu personīgo viedokli... tu izlasīji līdz beigām manis rakstīto nja.. mosteis Mulder, beidz sapņot un lasi ko rakstu, nevis steriotipus veido!!!
p.s. bet neuztver personīgi, es jau sāku pierast, ka cilvēki par mani sapņo, nevis skata realitātē!!!
Andis Atvars [80.232.241.61]
# Iesūtīts: 2007.07.31 13:04:05
Kaut! Labu tēmu aizsāki. Ja paklausās mūsu valstsvīru runas Latvijai nozīmīgos svētkos, tad neko citu nedzird, kā negāciju uzskaitījumus- nu galīgi nerodas svētku sajūta pēc visa tā. Tieši tāpat ir Baznīcas svētkos. Vai tiešām nevar iztikt bez vakarēdiena Kristus Dzimšanas svētkos, Lieldienās... Nezinu, kā lai nosauc vakarēdiena baudīšanu 2x dienā- par pārspīlējumu jeb necieņu? Kādreiz pie dievgalda gāja 2x gadā, bet vai tādēļ negarīgāki bija? Nedomāju, ka arī tas ir tas labākais variants, bet šodienas prakse ir nekas vairāk kā otrs grāvis.
Mulders
# Iesūtīts: 2007.07.31 13:05:38
kaut... nu izlasīju...
Tu melns uz balta raksti, ka sestdienu vakaros provaidota grēksūdze ir labāk nekā esošā kārtība. Ka tas ir tavs subjektīvais viedoklis.
Vot un es izbrīnījos, vai tad jums tiek piedāvātas šāda alternatīva, ka tev tā ir iepatikusies labāk? Es arī gribētu pamēģināt, lai man arī būtu viedoklis. Pagaidām man ir viens viedoklis, jo ir tikai viena pieredze.
kaut..
# Iesūtīts: 2007.07.31 13:10:02
Mulder!
nē nu labi!!! kāda ir esošā kārtība? (es laikam ko palaidu garām?)

bet vai Tu grēkus sūdzi tikai dievkalpojumā (ar lielu izbrīnu)!!!
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . >>
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 136 , pavisam kopa bijuši: 11074