atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Baznīcas vēstures temati
Mārcis Zeiferts
Iesūtīts: 2007.07.05 23:54:14
Ierosinu šajā forumā diskutēt par Latvijas baznīcas vēstures tematiem. Šeit būtu vieta tādiem tematiem kā brāļu draudzes Latvijā, vēsture ap 1800-1914.g. (dzimtbūšanas atcelšana, apgaismības laika biegu periods baznīcā, iekšmisijas sākumi), Nacionālas baznīcas izveidošanās, ārmisija, LELB Satversme 1928.g., Baltvāciešu repatriācija, 2. pasaules karš un baznīca (baznīca Kurzemes katlā), padomju laiki baznīcā, atmodas laiks. Protams, varam diskutēt arī par senākiem laikiem.
. 1 . 2 . 3 . 4 . >>
AutorsZiņas teksts
Mārcis Zeiferts
# Iesūtīts: 2007.07.06 00:03:31
Sarunas par vēsturi vienmēr ir labs veids kā runāt par tagadni. Kādās diskusijās šajā forumā varēja manīt, ka ir vēlme par to runāt. Varbūt izdosies?
Balss
# Iesūtīts: 2007.07.06 00:28:34
Vienīgi temats tik plašs, ka pietiktu enciklopēdijai...
Mārcis Zeiferts
# Labojis Mārcis Zeiferts: 2007.07.06 00:39:46
Man šķita gana interesanta lasāmviela grāmatā teoloģiskie raksti I par baznīcu padomju laikos (Bergmanis) un atmodas laiki (J. Rubenis). Ļoti maz par to ir rakstīts līdz šim! Priekš sevis es noformulēju domu, ka patiesībā daudzas lietas tagadnē izskaidro tieši atmodas laiki, un kā katrs tajā laikā sevi pozicionēja. Savā ziņā tieši šis laiks ir kā prizma, ar ko var saprast mūsdienas. Kā jau visās lietās, vajag iet soli pa solim - tāpēc jārunā par vienu tematu, laika posmu, un to, kas šķiet tajā brīdī interesantākais.
Balss
# Iesūtīts: 2007.07.06 01:10:28
Jā, Atdzimšanas un Atjaunošanās laiks bija loti interesants un satricinošs - kā tolaik viss tapa, vārījās, burbuļoja, uzpeldēja un pazuda! Varbūt tā būtu laba viela kāda studenta diplomdarbam? Lai nu cik ir saglabājušies dokumenti, raksti, bet vēl ir pieejami pašu dalībnieku viedokļi un stāsti par notikumiem!
Mārcis Zeiferts
# Iesūtīts: 2007.07.06 13:46:19
Latvijā, manuprāt, akūti trūkst baznīcas vēsturnieku. Nāk prātā tikai daži uzvārdi, kas sistemātiski pie tā strādā. Ir daži ārpus Latvijas. Līdz ar to arī Latvijas baznīcas vēstures petīšana, kas īpaši saistās ar Atmodas laikiem un agrāk, proti, laiks pēc 2. pasaules kara, tikpat kā nenotiek. Tās dažas grāmatas, kas par to tēmu ir bijušas, vēl neatrisina šo problēmu. Arī Krievijā pie arhīviem nav iespējams tikt un tas šo problemātiku vēl vairāk padziļina.
Voldemārs
# Iesūtīts: 2007.07.06 14:34:44
Domāju, vārdi "Latvijas baznīcas vēsturē ir balti vēstures plankumi" ir optimisms. Es vairāk sacītu, ka Latvijas baznīcas vēsture IR viens balts vēstures plankums, kurā ir atsevišķi aprkastīti posmi (Reformācija, brāļu draudzes, okupācijas laiks, Atmoda), bet tuvākas pētniecības mums trūkst.
Te ir lapa, kura varētu interesēt Latvijas (un arī Baltijas) baznīcas vēstures pēniecības aktīvistus: http://www.helsinki.fi/teol/khl/tutkimus/inbch/index.html
Šinī forumā, baidos ir par maz vietas un arī interesentu, lai kaut kas nopietni notiktu.
Pieminētie raksti ir interesanti. Es gan vairāk domāju, ka Bergmaņa raksts ir vēsturnieka pienesums, Rubenis būtu klasificējams kā atmiņu apkopojums. Nemazinot tā vērtību, bet, manuprāt, tas ir vajadzīgs, tomēr nedaudz kaut kas cits.
ari luteranis [81.198.122.59]
# Iesūtīts: 2007.07.06 15:32:15
Iespējami objektīvi un publiski apspriest LELB vēsturi laika posmā 1980-1991 varētu būt pat bīstami,jo vēl ir dzīvi daudzi liecinieki,sorry.
Pāvils
# Iesūtīts: 2007.07.06 15:58:19
ari luteranis [81.198.122.59], kāpēc LELB vēstures apspriešana varētu būt bīstama? Vai jābaidās, ka kādam varētu piemesties sirdstrieka, atceroties tos notikumus?
Voldemārs
# Iesūtīts: 2007.07.06 17:02:09
arī luterānis!
ja runā par kļūdainu pētniecību, kad ir bīstami publicēt sazin ko, jo ir daudzi, kas var apšaubāmo apstrīdēt kā aculiecinieki, tad pretlīdzeklis ir pētnieka/pētījuma turēšanās pie avotiem.
ja runā par to, ka zināmu lietu publicēšana var radīt kutelīgas situācijas kādiem vai kādu citu radiem/draugiem/utt., tad tā jau ir cita lieta. Tad ir bīstamība ilgākā laika posmā.
taisnība ir arī faktam, ka vēsture nereti ir dažādas ideoloģijas apvīta. Taču, atkal jau, avoti un objektivitāte pret tiem arvien palīdz
Verotajs
# Iesūtīts: 2007.07.06 17:28:49
Voldemārs. Tava nobriedusī spriešana, vēlēšanās būt objektīvam, vēlēšanās turēties pie patiesības, neinteresējoties par nebūtisko, bet tveroties pēc būtiskā, man tiešām aizvien vairāk simpatizē. Es labprāt ietu pie tevis par skolnieku. Lai Dievs tevi svētī!
Voldemārs
# Iesūtīts: 2007.07.06 18:23:19
Vērotāj!
Vienīgais ko vēlos mācīt un rādīt, ir Kristus krustā sistais, esmu viņa skolnieks, vergs un parādnieks. Tev arī iesaku Viņu, jo ja kas labs, derīgs, nozīmīgs vai kādi citādi palīdz, tas no Viņa. Izvēlies vien oriģinālu
Mārcis Zeiferts
# Iesūtīts: 2007.07.06 18:42:18
Par arh. emer. Ē. Mestera grāmatu Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas vēsture (1944-1990). Paldies, protams, par to! Pārdomas vienīgi izraisa, vai tiešām tas ir viss, ko par šo laika posmu varēja rakstīt, un vai tas tiešām visos gadījumos tā bija?
Voldemārs
# Iesūtīts: 2007.07.07 10:44:24
Vai Ē.Mestera darbs nav nedaudz subjektīvs? Vismaz man radās tāds priekšstats. Ir labi, ka ir kāds apkopojums par vēstures posmu, tomēr... Katrā ziņā, viņa darbs par K.Irbi ir nesalīdzināmi augstākas raudzes. Pie tam, Bergmaņa pētījums ar Ē.Mestera grāmatas daļu krietni pārklājas.
ari luteranis [81.198.122.59]
# Iesūtīts: 2007.07.07 12:25:44
Dažas epizodes no tālaika LELB vēstures-
mācītāja A.Akmentiņa traģiskā nāve un viņa nāves apstākļu izmeklēšanas nepabeigšana,māc.J.Bērziņa pēkšņā nāve un atteikums viņa nāves apstākļus izmeklēt,prāv.J.Dreiblata traģiskā nāve un mēģinajumi sagrozīt un noklusēt viņa nāves apstākļus,draudi un uzbrukumi tagad dzīviem mācītājirm...
Dasnās un regulārās dāvanas,ko pat stingros Brežņeva un Andropova laikos,nerunājot nemaz par perestroikas laiku,saņēma vairāki tolaik jaunie mācītāji no rietumiem,no nīsto baronu pēctečiem un "pateicība"par tām.
Apstākļi unveids ,kā1989.g. Ē.Mesters tika padzīts no amata un konsistorijas un 2007. atkal pieņemts ........
Iespējams,citiem minētais izskatās savādāk,līdzīgi,kā valsts vēsturē,kas vieniem atbrīvošana ,tas citiem okupācija,jeb,kā tajā parunā:kaķim-spēle,pelei-nāve.
Kam acis redzēt.....,kam ausis dzirdēt.... sorry.
Katolis
# Iesūtīts: 2007.07.07 12:36:54
Bet kāpēc neviens nevals runāt par LELB degressu kopš 1991.g. ?
kaut..
# Labojis kaut..: 2007.07.07 13:00:30
ari luteranis [81.198.122.59] nesaprotu tavas bailes... runāt par to laiku ... ok nezinu, kuras paaudzes cilvēks Tu esi, bet zinu to, ka padomju laika cilvēki ritīgi baidās no patiesības un atklātības, jo ieaudzināts, ka saņems sodu, pat nāvi par to... tīri subjektīvs novērojums!!!

tīri cienu pareizticīgos, kuri iznesa gaismā Jāni Pommeru, kuru bija pat nežēlīgi spīdzinājuši pirms nāves un tad nežēlīgi nogalinājuši ...

īsti nezinu visu un arī mācītāja vārdu, bet zinu, ka Jelgavā mācītāju brutāli nošāva pagalmā tajā laikā(tas no aculiecinieku stāstītā).... un ir cilvēki, kuri interesējas un apkopo šos padomju laika stāstus(kaut gan laikam ne aktīvi, bet pa brīvajiem brīžiem), bet domāju, ka šie cilvēki ir pelnījuši bezmaz vai iecelšanu svēto kārtā, ja mēs būtu pareizticīgie vai katoļi....
Balss
# Iesūtīts: 2007.07.07 18:24:44
ari luteranis Tevis rakstītais izklausās kā no "Cīņas" pārpublicēts. Pusvārdiem izmesti apgalvojumi, kas liek nojaust par imperiālistu sazvērestībām un kaut kādiem aizdomīgiem jaunajiem mācītājiem, kurus šie rietumnieki nez kāpēc atbalstījuši... Ja tev ir kas konkrēts ko pārmest, saki skaidri! Ja nav, tad nevis izplati baumas, bet klusē kā viram klājas.
Svilpaste
# Iesūtīts: 2007.07.07 22:10:52
Bailes varētu būt tāpēc, ka bija sadarbība ar Čeku un stukači taču vēl ir dzīvi.
kaut..
# Iesūtīts: 2007.07.07 23:25:30
es īstenībā dzīvoju lielā priekā, ka nebiju padomju laikā, jo maz atceros tos notkumus un man mamma iemācīja teikt ko domāju un ja saku patiesību sods bija uz pusi mazāks, bet par meliem 2x lielāks.... un patiesībā tā jau ir... sirdsapziņa neciešs melus, moka nost cilvēku...
Uldis
# Labojis Uldis: 2007.07.08 17:29:42
Ir notikusi daļēja mana reabilitācija. Pavisam nejauši to uzgāju. Bet velti puiši to darījāt.
Man jautājumā par baznīcas vēsturi ir daži jautājumi:
1) Vai 1996. gada notikumi arī pieder pie baznīcas tematikas;
2) VAi drīzks izteikt kritiskas piezīmes par LELB (mācību un praksi)?
. 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 51 , pavisam kopa bijuši: 12909