atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu LELB - evaņģēliskā baznīca
Mārtiņš
Iesūtīts: 2010.01.25 14:34:31
Latvijas evaņģēliski luteriskā Baznīca
Ko nozīmē un kā saprotat apzīmējumu EVAŅĢĒLISKĀ? Vai mēs esam `evaņģēliskā` baznīca, vai tā ir tikai precizējoša piebilde pie `luteriskā`? Vai luterisms un evaņģēlisks ir sinonīmi?
Kā šis evaņģēliskums izpaužas praksē? Kā tas atšķiras no citu konfesiju piekoptās prakses, kuras to neuzsver savā nosaukumā?
AutorsZiņas teksts
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2010.01.25 14:38:06
Dažādu diskusiju kontekstā pēdējā laikā tiek piesaukts mūsu Baznīcas evaņģēliskums kā līdzās pastāvošs vai reizēm pat kā pretstats citādām kārtībām (katolisms, ortodoksija).
Vēlētos aicināt uz diskusiju, kas tad īsti ir šis evaņģēlisms vai evaņģēliskais luterisms. Kā tas radies? Kāds tas ir? Kādam tam jābūt?
OzoLS [87.110.87.173]
# Iesūtīts: 2010.01.25 14:53:13
Mums vēl ir
1)Evaņģēliski Luteriskajā Brīvbaznīca Latvijā,
2)Konfesionāli Luteriskā Baznīca.
Vai luterisms un evaņģēlisks ir sinonīmi? diez vai - tad tā būtu tautoloģija.
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.01.25 15:29:56
Mārtiņš, manuprāt tas bij kaut kā saistīts ar pašu misijas piegājienu un Vārda sludināšanu... bet hmmm labu jautājumu uzdvi, ka Mulderam nav ko teikt, jo nemaz nezinu un par to domāts nava!
Aivars Lapšāns
# Iesūtīts: 2010.01.25 21:20:42
M. Lutera raksti un cīņa par baznīcas `,,pareizrakstību,, , proti , katoliskās konfesijas, bij Dieva inspirēta. Dieva inspirētas baznīcas balstās uz evaņģēlija principiem. Bet , pietiek cīņas vīram nozust no skatuves , tā sātans mēģina šo institīciju paverdzināt. Protams , ka Luters varēja uzvarēt ar rakstiem , jo tas ir Zobens , kas uzvar.
Mans vērtējums par atšķirībām ir tāds , ka soli pa solim LELB tuvojas tam , no kurienes aizbēga. Primārais , kas jau ir iznīcināts . tas ir - draudžu pašnoteikšanās. Ir iznīcināta konsistorjas brālība ar draudzēm. Prāvesti nepārstāv draudzes , bet pilda konsistorijas uzdevumus. Līdz ar to LELB jau ir novērsusies no Lutera evaņģēliskā iestādījuma.
S.R.(katole)
# Iesūtīts: 2010.01.26 11:28:47
Aivars Lapšāns
Kā tad Bībelē stāv rakstīts? vai tad draudzes rakstīja - pamācīja Pāvilu, Pēteri vai tomēr otrādi?
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.01.26 11:50:28
S.R. a tu paskaties Jeruzālemes Koncilu... Pēteris tur bij tik viena no balsīm... un pat viņš tika kādā vietā aprāts no Pāvila puses, bet ieceļot amatā Stefanu, viņa kandidatūru izvirzīja draudze, bet Pāvils tikai apstirpināja jau de-facto draudzes lēmumu...
Raksti rāda ka ir bijis balanss... un Vēsturē arī... bij periods, kad Bīskapus izvēlēja tauta (Ambrozijs vispār super gadījums vēsturē)... Tā kā... nepareizi ir gan Lapšānam, kas grib "vox populi vox Dei" ieviest un nepaerizi ir RKB, kura uzskata, ka tikai Paps var runāt saskaņā ar Dievu, tādējādi draudzes vārdam ar Sv. Garu nekāda sakara...
S.R.(katole)
# Iesūtīts: 2010.01.26 11:59:02
Jošs Mulders
cik saprotu, Baznīcas Maģistērijs ir tas, kas definē Baznīcas mācību un Paps neko vienpersoniski nelemj un nenosaka. Jāsauc Trilo, viņa labāk zinās. bet katrā ziņā nav tā, ka Paps visu nosaka un lemj. Jā, tā ir bīskapu sinode, koncili, bet ne paps vienā personā.
Jošs Mulders
# Labojis Jošs Mulders: 2010.01.26 13:47:07
S.R. taa bija kaadreiz... kaa ir shodien... es arii iisti nezinu, bet manupraat Paps var Koncilu pasuutiit bekot teoreetiski!

Veesturiski gan es nezinu... jaarok vai tas taa ir noticies... un ar Pija IX izpildiishanos iisti nav skaidrs, vai tas maz iespeejams... jo redz, ja shams uzkaaps Ex Kathedra un pateiks... visi juus lohi, tad juus arii buusiet lohi... ij ne koncils pakalj nedziedaas!

Mums gan ir iespeejams teixim ++Jaanim pateikt, pac tu lohs, ja shis kaadas dumiibas sarunaatu... un to, ka shis sarunaa dumiibas, mees zinaatu, jo paari visiem Magjistratiem un Papaam staav Dieva Rakstiitais Vaards - respektiivi - apustuliskaa maaciiba, kaa apustulji to mums ir nodevushi! Biiskapi, ArchBiiskapi un vienalga kaa mees vinjus saucam visi ir tikai necieniigi pazemiigi shiis maaciibas kalpi un izpildiitaaji, nevis veidotaaji un paarrakstiitaaji!
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2010.01.26 14:48:00
Jošs Mulders
(..) Dieva Rakstiitais Vaards - respektiivi - apustuliskaa maaciiba, kaa apustulji to mums ir nodevushi! Biiskapi (..)

Faktiski tu Dieva vārdu vienādo ar apustulisko tradīciju. Vai un cik tas ir evaņģēliski?
Jošs Mulders
# Iesūtīts: 2010.01.26 16:50:17
Faktiski tu Dieva vārdu vienādo ar apustulisko tradīciju. Vai un cik tas ir evaņģēliski?

Eee laikam iisti nupat nesapratu ko tu pateici!

Dieva Vaardu tu no kaa uzzini... no Apustuljiem. Taapeec to sauc par Apustulisko Maaciibu! Ne vairaak un ne mazaak! Tas ka par "Apustulju Maaciibu" viena otra bazniica nosauc arii 19 un 20 gadsimtaa uzdezjotus Paavestu ediktus, tas jau nevienu neshuupo!

Es runaaju par Jeezus Kristus maaciibu, kaa to ir pierakstiijushi un nosludinaajushi Apustulji, kaa tas staav rakstiits Jaunajaa Deriibaa... Taa arii ir Apustuliskaa Maaciiba!
Irenejs jaa to nosauc par Apustulisko Tradiiciju, runa jau iet par maaciibu... nevis pasniegshanas formu - mutiski vai rakstiski! Kas reiz tika runaats, to veelaak pierakstiija... un taapeec mums visa Apustulju Maaciiba ir ietverta Rakstos un ar to pietiek pestiishanai!

Apustuliskaa Maaciiba = Maaciiba, kuru tev maaciija Kateheezee un kuru tev sludina katru sveetdienu no kanceles (cerams)! A vot RKB bazniicaa veel ir Paavesta un Magjistraatu un Bazniicteevu maaciibas visaadas... kuras ARII vinji gribeetu uzdot par Apustulisko Maaciibu, tak kad to saliidzina ar pashu Apustulju sludinaato, shkjirba sanaak!
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2010.01.26 19:02:54
Jošs Mulders Paldies, sapratu domu.
ansis [91.200.66.80]
# Iesūtīts: 2010.01.29 16:09:08
skat . H.Zasse-Kas ir luterisms-Izd.LMF 1995
ev.lut baznīca ir reformācijas radīta baznica kas reformāciju neuzskata par vienreizēju notikumu,bet par procesu kas turpinās nepārtraukti līdz pasaules galam
-reformācija -Evanģelija atkalatklāšana-tikai un vienīgi Kristus,tikai un vienīgi žēlastība,tikai un vienīgi ticība ,tikai unvienīgi raksti, vienīgi Dievam lai gods,visur uzsvars uz `"vienīgi"
-evanģeliskā reformātu baznīcā uzsvars -kā reformēt baznicu
-anglikānu baznica sākas ar karaļa paziņojumu-pāvestam nav varas Anglijā
-pārējās konfesijas un sektas vairāk vai mazāk nodarbojušās ar revolūcijām,kas visa sākas ar čūskas teikto - Vai Dievs tiešām tā teicis un jūs būsiet kā dievi
-ev.lut baznicai laika gaitā ari ir bijusi vēlme doties pa revolūciju ceļu,kas ir visvilinošākais piedāva`jums,bet ev.lut baznicai ir vienīgās derīgās zāles pret šo ceļu-reformācija-"Atgriezieties no grēkiem un ticiet uz

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 56 , pavisam kopa bijuši: 13574