atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu autonomas konfesiju draudzes
indriķis
Iesūtīts: 2009.09.24 13:52:44
Nesen lasīju, ka LELB piedalās Romas katoļu un pareizticīgo ierosinātā kārtējā pretdarbībā likumdevēju vēlmei atļaut arī tajās konfesijās, kur t.s. kanoniskie likumi aizliedz autonomu draudžu esamību, atļaut šādas proti, autonomas draudzes. Nesaprotu, kamdēļ?
Pirmkārt, luterāņiem nav šādu "ķanonisko likumu" un
Latvijā jau pastāv padsmit šādas autonomas un reģistrētas draudzes, to, kurā kalpoju, ieskaitot,
otrkārt, Romas katoļi pēc definīcijas nevar būt autonomi, citādi tie ir vis kas - veckatoļi u.c., bet ne Romas katoļi,
treškārt, kāpēc lobēt Moskovijas patriarhātu.
Vai tad slikti, ja te būtu, piem, Antiohijas patriarhāta jurisdikcijā esošas pareizticīgo draudzes?
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . >>
AutorsZiņas teksts
indriķis
# Labojis indriķis: 2009.09.24 13:53:35
Nesen lasīju, ka LELB piedalās Romas katoļu un pareizticīgo ierosinātā kārtējā pretdarbībā likumdevēju vēlmei atļaut arī tajās konfesijās, kur t.s. kanoniskie likumi aizliedz autonomu draudžu esamību, atļaut šādas proti, autonomas draudzes. Nesaprotu, kamdēļ?
Pirmkārt, luterāņiem nav šādu "kanonisko likumu" un
Latvijā jau pastāv padsmit šādas autonomas un reģistrētas draudzes, to, kurā kalpoju, ieskaitot,
otrkārt, Romas katoļi pēc definīcijas nevar būt autonomi, citādi tie ir vis kas - veckatoļi u.c., bet ne Romas katoļi,
treškārt, kāpēc lobēt Moskovijas patriarhātu.
Vai tad slikti, ja te būtu, piem, Antiohijas patriarhāta jurisdikcijā esošas pareizticīgo draudzes?
vilks
# Iesūtīts: 2009.09.24 13:58:31
Man personīgi šķiet, ka valsts varai nebūtu jākontrolē kanonisko likumu ievērošanu, bet droši vien jāgaida kādi gudrāki vai Baznīcas vadību pārstāvoši ļaudis, lai viņi paskaidrotu, kāpēc tas vajadzīgs.
Mulders
# Iesūtīts: 2009.09.24 14:09:31
A kaads sakars imperatoram ar bazniicu?

Ko tur Bazniica var pretdarboties... taa teikt, LV likumdeveejiem nav saistoshi bazniicu kanoniskie likumi...
indriķis
# Iesūtīts: 2009.09.24 14:13:59
Patiesībā jau kanoniskie likumi baznīcās, kas atdalītas no valsts, var pēc definīcijas regulēt tikai kādas baznīcas dzīves iekšējo norisi un mēģināt savējiem paskaidrot, kāpēc , viņuprāt, kādi citi neesot tie īstie un otrādi.
Bet šeit ir jūtama vēlme ar valsts rokām tikt galā ar konkurentiem. Zinu, ka pareizticīgajiem jau esot maza nereģistrēta pareizticīgo baznīca. Un kas tur briesmīgs, ja šo piereģistrētu?
vilks
# Iesūtīts: 2009.09.24 14:20:37
indriķis
Un kas tur briesmīgs, ja šo piereģistrētu?
Principā ir tieši vēlams, ka tiktu piereģistrētas visas darbojošās reliģiskās organizācijas.

Tiesa, tad būs jautājums, vai šiem arī dot, piemēram, laulāšanas tiesības un tiesības mācīt skolā ticības mācību.
Mulders
# Labojis Mulders: 2009.09.24 14:30:39
indriķis no Valsts būtībā tas ir jautājums par to, kur un kā tiek deliģēti šādi tādi juridiskie prikoli kā laulības! Tas ir jautājums, vai kura katra brandža, kas iedomāsies sevi par autonomu draudzi uzzīmēt un piereģistrēt drīxt arī laulāt un šādu laulību pasludināt Valstij par juridiski saistošu, jo no Valsts viedokļa Baznīca šai ziņā ir zagsa filiāle un man ir pamatotas aizdomas, ka Valstij ir tiesības izlemt, kam šo pakalpojumu deliģēt un kam nē...
No šāda viedokļa Baznīca kā jebkura godīga sabiedrīabs daļa drīxt celt savu balsi Valsts likumdošanā... protams izejot no saviem uzskatiem par pareizo kārtību!

Nu ar domu... notiek godīgs demokrātisks procss... Baznīca kā sabiedrības daļa lobē savas intereses likumdošanā! Aizliegt viņiem to nevar... Tas ko, manuprāt, baznīca nevar izmantot kā argumentu - savus iekšējās kārtības noteikumus... nu no sērijas - tāpēc, ka pie mums visi staigā lakatiņos, mēs gribam, lai arī deputātu bābieši staigā lakatiņos... būs aizdomīgi, laigan atkal... tehniski nav neiespējams, jo baznīca kā jebkura sabiedrības daļa var likumos iestrādāt dajebko, ja tik dabon to pāri Saemas balsojumam... redz kā 2 SIA izlobēja sev kaušanas noteikumu izmaiņas... nu a ko Baznīca ir kāds vārgāks!

Tā kā... ir jāpierod, ka Baznīca arī ir Sabiedrības daļa, kam ir demokrātiskas balss tiesības... Tieši tāpat neatkarīgās brīvdraudzes var lobēt sev izdevīgus likumus... Islāms noteikti gribētu izlobēt kaut ko no Šariata...

Mans personīgais viedoklis ir - jo mazāk visādām pseidomikrodraudzēm dos vaļu un jo vairāk tās pieskatīs, jo mazāk iespēja ka visādi Jehovieši un Mormoņi un tamlīdzīgi sektanti iegūs kaut kādus lobijus pilnīgi ačgārnus kaut vai pēc tam medicīnā vai hvz kur...

Ja grib kļūt par nopietnu baznīcu - tad kļūsti par nopietnu baznīcu - liela, resna, veca... tad arī uzskatu, Valsts var deliģēt tai kaut kādas funkcijas, tad arī tā var kļūt kā nopietns partneris... A to kuru katru Korāli ņemt par pilnu un deliģēt viņam valstiskus uzdevumu...

A citu principā reģistrēšanas jēgu es neredzu!
Mums tač nav likumi kas tā teikt filtrētu baznīcu mācību saturu lai skatītos, vai šie nestumj tuftu un nemēģina dzesēšanas šķidrumu saviem adeptiem ieskapēt vai Zarīna gāzi par Sv. Garu nepasludina!Iļi es neesmu sapratis... kāds vispār ir tas reģistrācijas mērķis... un jēga?

Tb kaut kā Džedaju kopiena nedrīxt kopā tusēt?

Un jā par tiesībām mācīt skolā... atvainojos... bet Jehovas Liecinieki var ar visu savu reģistrāciju tad iet bekot... es savu bērnu izrautu no tādas klases/skolas, kur Jehovists par skolotāju ietu ticības mācībā!
Mulders
# Labojis Mulders: 2009.09.24 14:33:58
Man daudz labāk un pieņemamāk būtu, ja Valsts izvērtējot šādas reģistrācijas izietu no kaut kādiem tomēr apsvērumiem, lai varētu jau pirmajā instancē atfiltrēt Voodoo piekopējus un tai pat laikā... kāpēc nereģistrēt tādu Indriķi, ja šamais pēc satura nemāca neko atšķirīgu kā LELB no Valsts interešu viedokļa! Tur vajadzētu būt kaut kādiem filtriem un nevis pēc organizācijām, bet pēc satura... ko, protams, varētu izvērtēt kas? Hmmm - loģiski - kaut kādi reliģiskie experti... kuri nāktu no kurienes??? Un te tad arī iesprūst viss plāns...

Tāpēc imo... lielās konfesijas Latvijā it kā pašrocīgi voluntāri uzņemās šādu expertu lomu... no vienas puses forši - cerība ka Šariatu mums te neizstums, no otras puses... kā jau teicu Indriķis paliek ārpus sētas, laigan saturiski mierīgi ir turpat kur LELB!
Aivars
# Iesūtīts: 2009.09.24 14:39:30
vilks
Pirmkārt, nevis ticības mācība, bet kristīgā mācība skolā jau ir tāda stipri vispārēja, ne īpaši luteriska vai katoliska, un šādi vai tādi tā ir vecāku izvēle, tā kā risks nav lielāks, kā jebkuram īpatnim kļūstot par kristīgās mācības skolotāju.
Otrs, kas attiecas uz laulību. Lai valstij par to galva sāp! Valsts atsevišķām Baznīcas denominācijām ir piešķīrusi tiesības reģistrēt laulību arī oficiāli, jo tās ir solījušās nodrošināt šo tiesību likumisku lietošanu. Cik zinu, savulaik, atsevišķi juridiski pārkāpumi no dažu pareizticīgo mācītāju puses, bija kalpojuši par iemeslu jautājumam par šo tiesību liegšanu Baznīcai, bet acīmredzot tālāk viss tika nokārtots un problēmas atkrita. Teorētiski valsts varētu dot šādas tiesības jebkurai personai, kas bauda uzticību, bet acīmredzot, ir zināmi apsvērumi, kādēļ neradīt lieku sajukumu. Tā ka, visāda autokefālisma apkarošana te neko nemaina

vilks
# Iesūtīts: 2009.09.24 14:46:15
Aivars
uij, atvainojos par neprecīzu terminoloģiju. ir, ir kristīgā mācība, pati esmu mācījusi.

visāda autokefālisma apkarošana te neko nemaina
Tad Jūs arī nezināt, kāpēc LELB tomēr iestājas pret autonomo draudžu reģistrēšanu?
Vai arī tēmas pieteikumā minētā informācija drīzāk ir dezinformācija?
Mulders
# Labojis Mulders: 2009.09.24 14:48:16
Aivars, zin kur ir prikols vēl... daudzas mikrodraudzes grib šo "Esam Oficiāli Atzīti tādā un tādā valstī" izmantot kā adeptu vervēšanas un nomierināšanas argumentu. Vairums cilvēku jau nav īpaši iedziļinājušies dažādu reliģiju/sektu mācībās... Mums ir daudz "demokrātiski" cilvēki...
Un ja vecāki uzzina, ka viņu bērni ir iesasitījušies kādā draudzē, tad zajava, ka draudze ir oficāli atzīta no Valsts puses neradīs nekādas aizdomas brīvi domājošu vecāku galvās. Bet ja draudze NAV atzīta... moš vecāks tomēr izčekos kas tie par fruktiem un kazi pasargās savus bērnus no iekļaušanās kādās totalitārās sektās kā Jehovas Liecinieki!

Jehovas Liecinieki, piemēram, ļoti pārdzīvo ka viņi nav Valstī atzīti... referencējas uz Igauniju kur esot atzīti... un tas IR būtiski, jo līdzko šos atzīst, šie plātās un savā sludināšanā stāsta, ka viņi ir "normāli" un "atzīti". Tieši tāpēc es esmu pret šādu brīvu liberālu reģistrāciju un atzīšanu... Savukārt, ja gribi praktizēt reliģiju, tad tevi aizstāv Konstitūcija un vari da hotj Džainists būt un staigāt pa ielām ar slotiņu!
Aivars
# Iesūtīts: 2009.09.24 14:56:42
vilks
Varbūt pa ausu galam esmu kaut ko dzirdējis gan, ka kaut kādā konsultatīvas padomes spriešanā skarta tēma par autokefāļiem, bet nezinu ne kādā sakarā, ne arī, vai luturiem tur kas sakāms bijis. Cik zinu, pārstāvniecība tiek uzticēta pāris vīriem no LELB Tiesību komisijas, kas noteikti pateiks precīzāk, bet nekādās mācītāju konferencēs un sinodēs šitādas tēmas nebūs skatītas.
Aivars
# Iesūtīts: 2009.09.24 15:00:22
Mulders
Nu ir jau tā ar to `oficiālo atzīšanu`, kā tu saki, ne tikai ar sektām. Bet tāpat ir sektas, kam patīk ar `vajāto" vai `īpaši izredzēto` tēlu spēlēt.
Bet Indriķis jau min to pašu Maskavas un Konstantinopoles patriarhu variantu, un tas ir cits stāsts.
indriķis
# Iesūtīts: 2009.09.25 12:12:08
Temats - autonomas draudzes konfesijās, kuru atsevišķās baznīcas pretendē uz kanonisku ekskluzivitāti, nevis Muldera iemīļotais jājamzirdziņš - sektas.

Piem, Ukrainā ir trīs pareizticīgo baznīcas - Maskavijas un Kijevas patriarhāti , autokefālā, kas dievkalpojumus notur ukraiņu valodā un vēl ceturtie - austrumu rita uniāti, kas iet kopā ar katoļiem.
Vai tad slikti - katrs pravoslavs piemeklē sev atbilstošāko?

indriķis
# Labojis indriķis: 2009.09.25 12:16:54
Mulder, kā jau teicu Indriķis paliek ārpus sētas, laigan saturiski mierīgi ir turpat kur LELB!

Tev inf-ai - Augsburgas ticības apliecības luterāņu draudzes ir oficiāli reģistrētas LR likumdošanas noteiktajā kārtībā.
incognito
# Iesūtīts: 2009.09.25 12:28:05
A ko? Vai tad likums nosaka ka Latvijā būtu legāla tikai Maskavas patriarhāta padotībā esoša pareizticīgā baznīca, nevis, piemēram, Aleksandrijas patriarhāta?
Aivars
# Iesūtīts: 2009.09.25 13:23:45
Vispār šitā lieta ir savādāk risināma, jo būtībā lieta grozās ap preču zīmes aizsardzību, lai izvairītos no pakaļdarinājumiem. Līdz ar to drīzāk jāpiereģistrē preču zīme, un konkrētā denominācija turpmāk jāpieraksta teiksim RKBL(R). Vēl varētu ko līdzīgu zaļajai karotītei un tūristam draudzīgam taksim izdomāt.
vilks
# Iesūtīts: 2009.09.25 13:27:34
Aivars
Vēl varētu ko līdzīgu zaļajai karotītei un tūristam draudzīgam taksim izdomāt.
Nu, ideja par tradicionālajām konfesijām, kam ir tiesības mācīt kristīgo mācību skolās un/vai laulāt, jau ir kas līdzīgs zaļajai karotītei
Mulders
# Labojis Mulders: 2009.09.25 13:49:18
Temats - autonomas draudzes konfesijās, kuru atsevišķās baznīcas pretendē uz kanonisku ekskluzivitāti, nevis Muldera iemīļotais jājamzirdziņš - sektas.

"Kanoniska Exkluzivitaate" ir termins, kas Valsts Likumdoshanai ir pa kaaju... Valsti nav kaut kaa jaauztraucas par katras grupas iedomaam par savu exkluzivitaati...

Taadeejaadi... hmm... vispaar nav skaidrs ko tad tu iisti Gribi? Kaarteejo ierakstu kaados papiiros? Nafig?

Dazhu jociigu teologu apseestiiba ar cilveeku parakstiitu papiira magjiskajaam speejaam mainiit realitaati ir apbriinojama!
gustavs [81.241.205.19]
# Iesūtīts: 2009.09.26 20:48:17
Nedomaaju,ka Latvijas Pareizticiigo bazniica pacietiis lidzaas esosu
Konstantinopoles bazniicu
incognito
# Iesūtīts: 2009.09.26 20:56:39
Cik zinu, Igaunijā ir 2 pareizticīgo baznīcas. Viena - Maskavas, otra - Konstantinopoles patriarha pakļautībā. Pirmajā ir galvenokārt krievi, otrajā - igauņi.
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 42 , pavisam kopa bijuši: 187