atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Par atvaļinātajiem mācītājiem
vasara
Iesūtīts: 2008.10.01 10:57:38
Izmantoju iespēju, ka šeit iegriežas +Jānis, jo mans jautājums ir cieši saistīts ar neseno rakstu Svētdienas rītā, ko izlasīju.
<< . 1 . 2 .
AutorsZiņas teksts
Juris Saivars
# Iesūtīts: 2008.10.01 19:23:50
+Jānis
Ko nozīmē "atvaļināts mācītājs", labāk pajautāt draudžu lietu daļā, bet cik saprotu, tie ir mācītāji, kuri patlaban nekalpo, jo studē ārzemēs, kalpo LELBāL vai pilda kādus citus pienākumus baznīcā, kas nav saistīti ar kalpošanu draudzēs, bet nav arī izslēgti no mācītāju saraksta.
2004. gada 7. septembrī LELB Konsistorija nolēma: Noteikt, ka LELB ordinētie un neordinētie garīgie darbinieki, kuri devušies kalpot Baznīcās ārpus Latvijas, prombūtnes laikā tiek izņemti no LELB mācītāju vai evaņģēlistu sarakstiem .

Vai tad Konsistorijas 07.09.04 lēmums ir atcelts?
vilks
# Iesūtīts: 2008.10.01 19:38:56
vasara
Nenoslinkoju un izpētīju garīdznieku sarakstu. "Atvaļināts mācītājs" atradu tikai 3 mācītājiem - jau minētā Guntara Baikova (par kuru neko nezinu, bet laikam Balss zināja, ja jau rakstīja), Jāņa Šmita, kurš ir Saeimas deputāts un kurš tāpēc nekalpo draudzēs un LA pasniedzēja Olofssona, kurš nav pat latvietis un kuram nebūtu obligāti jākalpo LELB draudzēs.
Vēl emeritētie mācītāji nekalpo draudzēs vai arī ir mācītāji un evaņģēlisti, kam Baznīcā ir citi pienākumi.

Tātad diskusijas jautājumam nav pamata.
Jānis Kalniņš
# Labojis Jānis Kalniņš: 2008.10.01 20:49:33
+Jānis

Nekad man nekas nav bijis pret virsvaldes vēlmi uzlabot mācītāju dzīves kvalitāti, bet esmu pilnīgi un galīgi pret tām metodēm, ar kādām tas tiek darīts. Šodien atkal TV3 ziņās tika rādīts par haosu pasaules finanšu tirgū, Itālijā atkal kādas bankas akciju tirdzniecība tiek pārtraukta, no šodienas tiek paaugstināti dabas gāzes tarifi. Tas ko es un man līdzīgi domājošie visu laiku mēģina ieskaidrot ir pavisam vienkārša lieta: Tagad nu galīgi ir nepiemērots laiks nekustamo īpašumu pārdošanai (par patreizējās globālās finanšu krīzes iestāšanos eksperti jau brīdināja jau vismaz pirms gada, ja ne vēl agrāk) un līdzekļu investēšanai kādos fondos! Līdz ar to tāda veida vispārēja atalgojuma sistēmai gluži vienkārši nav resursu. 2) Jebkuras uzņēmējdarbības un memedžmenta pamatu pamats ir: aizlienētos resursus nedrīkst "apēst". Tāda rīcība ir pilnīga bankrota garantija. Tā ir otra lieta, pret kuru vēršos ar saviem domubiedriem - aizņemties naudu un to izmaksāt algās.

Redzot metodes un paņēmienus, ar kādiem sinodēs tiek apklusināti jebkādi citi ierosinājumi; attieksmi pret citādi domājošajiem, pilnīgu citu viedokļu ignoranci, man gribot negribot rodas secinājums par vēlamo elektorātu! Redzot to, kādā veidā tiek iestāstīts, ka ar mūsu baznīcas finansēm viss ir vislabākajā kārtībā, man gribot negribot ir jāsecina, ka ar mūsu draudžu resursiem darbojas cilvēki ar ne tikai nesavtīgām interesēm! Pilnīga slepenība, labi, informācijas trūkums par finanšu plāna realizāciju nerosina uzticību.

Pašlaik man blakus ir dokuments - "GASN projekta finanšu plāns", apstiprināts virsvaldes sēdē Nr.1 no 27.02.2008. (vismaz par latviešu valodu varētu cienījamie virsvaldes darboņu padomāt!) Šis dokuments tika iekļauts sinodes materiālos un no augstās sinodes apstiprināts. Šī dokumenta 4. lapaspusē melns uz balta rakstīts: Ir plānots pārdot īpašumus 23 milj. latu vērtībā 4,5 gadu laikā pēc sekojoša grafika:
2008. gada 1. jūlijs - 1 milj. ls
2008. gada 31. decembris - 1 milj. ls
un tā tālāk. (Lūdzu piedošanu par kļūdu ciparos iepriekšējos komentos)

Tagad gribu zināt vai Ivara Kupča 31. augustā LETAi sniegtā ziņa, ka pagaidām neviens darījums vēl nav noticis ir vai nav patiesība. Ja tā nav patiesība, tas nozīmē, ka īpašumu pārdošanas grafiks netiek ievērots. Virsvalde šajā sakarībā varētu mācītājiem vismaz izsūtīt kādu paskaidrojošu rakstu.

Un es arī par Tevi lūdzu Dievu, lai Tev beidzot atvērtos acis un Tu reāli ieraudzītu, kāda ir mūsu situācija un kur mēs esam un mazliet arī pats kaut ko padomātu, nevis akli uzticētos cilvēkiem, kuri nav spējuši godprātīgi pārvaldīt pat viņiem uzticēto mazumiņu vai savlaicīgi noformēt dokumentus, lai izlietotu piešķirtos līdzekļus!
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2008.10.01 21:03:10
+Jānis

Un ja patiešām Tava vēlēšanās ir veicināt man līdzīgas kalpošanas attīstību, tad lūgtum, kas šajā jomā tiek darīts? Mēs atkal riskējam nonākt diskusijā par evaņģēlistiem, kuri faktiski pilda visus mācītāja pienākumus, bet viņiem ir jāvazājas apkārt ar konsekrētām oblatēm un vīnu, iesvētībām viņiem ir jāmeklē kāds mācītājs, kurši viņu sagatavos konfirmandus iesvētītu (kaut gan konfirmācija nemaz nav sakraments!). Jā, mums ir LA un tur nedēļas nogalē ikviens var studēt. Nē, mīļais arhibīskap, tā ļaužu kategorija, kura varētu pretendēt uz mācītāja amatu kā goda pienākumu kādā mazā lauku draudzē, to nevar pacelt! Šiem cilvēkiem ir arī ģimenes, bez tam viņiem jāmācās visādas disciplīnas, kuras reāli nemaz nav vajadzīgas. Vai LA ir sagatavota tāda programma? Ir jauka mācītāju tālākizglītības programma - diemžēl man un man līdzīgiem nepieejama, jo mēs nevaram atļauties darba dienās kaut kur braukt. Tagad Liepājas diecēzē būs visai noderīgs seminārs, tikai - atkal trešdienā. Tātad atkal man nepieejams. Un cik savlaicīgi tas tiek paziņots - seminārs notiek 8. oktobrī, bet paziņojumu saņēmu šodien! Es plānoju savu kalendāru viemaz mēnesi iepriekš, domāju, ka Tu arī.

Tā kā redz, man ir tād iespaids, ka visas labās vēlmes vārdi vien ir. Ja es kļūdos, tad būtu ļoti priecīgs dzirdēt kādu atspēkojumu.
Hermanis
# Iesūtīts: 2008.10.01 22:57:21
Vasara, Vilks
Par atvaļinātajiem, ir jau vēl tāds viltīgs gājiens, kā
1) norīkots kaut kā rīcībā,
2) vai nekalpo draudzēs.
Kāds ir viņu status? Nekāds.
Kaut kā rīcībā ir, ja nu nau kas kalpo, tad viņiem varbūt piezvana, palūdz aizvietot. Bet nereti, tas ir veids kā "pieklājīgi" atšūt. Varu arī nosaukt vārdus, bet vai no tā viņiem paliks labāk? Drīzāk pretēji.
Par tiem kas neklpo draudzēs jautājums ir vēl interesantāks. Es teiktu, kaut kāda nirvāna
Katrs gadījums ir individuāls, tā novilkt līniju balts un melns nevarēs. Bet virzieni ir tādi kā Jānis K. aprakstīja, neko atņemt, varētu vēl piebilst, bet šoreiz negribās, karavāna tāpat ies tālāk.

+Jānis

Paldies par komplimentu
Balss
# Iesūtīts: 2008.10.01 23:38:30
Hermanis
Neesmu spečuks mācītāju izvietošanas vai vaļināšanas jautājumos, bet vai nevarētu būt tā, ka tie, kas šobrīd ir kāda rīcībā, varbūt ir kalpojuši visai neveiksmīgi un tiek zināmā mērā nosūtīti pamācīties pie pieredzējušākiem?

Piemēram, veidojas konflikti draudzē, ko neprot vai nemaz necenšas atrisināt? Vai ļoti pavirši kopj draudzi? Jeb drīzāk - nekopj to gandrīz nemaz, tikai formāli atstrādā dievkalpojumu un viss? Vai varbūt kādi citi defekti darbā?
Hermanis
# Iesūtīts: 2008.10.01 23:55:30
Balss Nu abet ko es rakstīju?
Katrs gadījums ir individuāls, tā novilkt līniju balts un melns nevarēs.
Protams ka ir tādi kurus ne tikai pamācīties derētu nosūtīt
Bet ir arī tādi no kuriem varētu pamācīties.
Savā skricelējumā norādīju uz dažādiem statusiem (jeb bezstatusiem), kurus diskusanti nebija aprunājuši.
vilks. [195.189.142.151]
# Iesūtīts: 2008.10.02 08:43:55
Nebija nemaz tik daudz šobrīd arī nekalpojošo (man vizuāli šķita-mazāk kā iepriekš,iespējams, saraksts nesen ticis kārtots). Pie tam-nekalpojošajiem tiešām ir savi individuāli iemesli,kas parasti (tā nu sanācis,ka daļu no viņiem zinu) nav diez ko saistīti ar kādām slepenām simpātijām vai antipātijām,bet kādiem diezgan objektīvām lietām.
Par Olofsonu paskatieties paši, kaut kas tur par LA bija rakstīts.
Mirga
# Iesūtīts: 2008.10.02 08:52:15
Jānis Kalniņš 2008.10.01 20:49:33

Un ja padotie izpilda darba devēja vēlmes?
Hermanis
# Iesūtīts: 2008.10.02 09:15:28
Nū, ziniet dārgie, par to kas ir darba devējs mēs vēl varētu stipri padiskutēt. Visādā gadījumā džeks kura vārds patlaban vēl ir atrodams mūsu baznīcas nosaukumā, nepavisam nedomāja ka viņa darba devējs varētu atrasties, cik ironiski, pilsētā kuras nosaukums sākas ar R burtu.
vasara
# Iesūtīts: 2008.10.02 10:18:25
vilks, diskusijā man bija 2jautājumi un te šis tas vēl parādās, ko nezināju
vasara
# Iesūtīts: 2010.11.05 12:10:14
Vai atvaļināts mācītājs drīkst kaut kad kaut kur kalpot vai veikt kādas svētdarbības, ja viņam to palūdz Luteriskās Baznīcas lajs?
vilks
# Iesūtīts: 2010.11.05 12:28:46
šis tas par atvaļinātajiem mācītājiem atrodams mācītāju kalpošanas noteikumos ( atrodami šeit ), bet tur nav konkrēti rakstīts par svētdarbību veikšanu atvaļinājuma laikā.
vasara
# Iesūtīts: 2010.11.05 12:33:30
vilks, paldies par saiti!

Bet būtu priecīga, ja kāds zinātājs spētu atbildēt uz manu pēdējo jautājumu - 2010.11.05 12:10:14.
indriķis (labs)
# Labojis indriķis (labs): 2010.11.05 12:37:21
Vasara , laikam jau tas atkarīgs no šī laja personīgajām attiecībām ar atvaļināto mācītāju un atvaļinātā mācītāja vēlēšanos. Grūti saprast atvaļinātā gadījumā - drīkst vai nedrīkst.
Drīzāk, abas puses grib vai negrib vienoties.
Bēres gan laikam būtu vienīgais gadījums, kad nerastos kādas papildus sekas.
Jo pārējām lietām tā kā vajadzētu draudzes kontekstu.
Jo papilnam ir ārpus draudzēm sakristīto un apsvētīto.
vasara
# Iesūtīts: 2010.11.05 13:10:02
indriķis (labs), problēma saskatāma, manuprāt, iekš tā, ka šādam atvaļinātam mācītājam vairs nav sava dievnama un te viss nav atkarīgs tikai no konkrētā mācītāja un laja. Vēl tiks iesaistīts cits mācītājs, kuram būs jāatvēl dievnams, kurā tas kalpo.
Jo papilnam ir ārpus draudzēm sakristīto un apsvētīto.
Vai tiešām? Kādēļ, Tavuprāt, tā ir?
Es domāju, ka šādām situācijām nevajadzētu būt pārlieku daudz, tomēr var būt situācijas, kad mācītājs ir ilgi nokalpojis konkrētā draudzē, kurā ir salaulājis kādu pāri, kuram ir nokristījis pirmo bērnu un nu otro viņi arī vēlas kristīt pie tā paša mācītāja. Tā varētu būt viena no situācijām.
Gundars Bērziņš
# Iesūtīts: 2012.03.27 23:10:07
lelb.lv garīdznieku sarakstā ir mācītāji, kuri kalpo draudzēs un ar atzīmi "nekalpo draudzēs" un "atvaļināts mācītājs". Vai kāds zina atšķirību pēdējos 2- os apzīmējumos?
vilks
# Iesūtīts: 2012.03.28 08:49:37
Gundars Bērziņš
lelb.lv garīdznieku sarakstā ir mācītāji, kuri kalpo draudzēs un ar atzīmi "nekalpo draudzēs" un "atvaļināts mācītājs". Vai kāds zina atšķirību pēdējos 2- os apzīmējumos?
Varbūt var komentēt vēl kāds gudrāks, bet, cik es saprotu no mācītāju kalpošanas noteikumiem, atvaļinātais mācītājs ir īpašs statuss, ko piešķir bīskaps vai bīskapu kolēģija. Tiem, kam ir piešķirts kāds cits statuss (piemēram, emeritēts vai vēl kādi citi sīkāk neaprakstīti apstākļi), ir ierakstīts "nekalpo draudzēs".
teoblogeris [78.84.192.10]
# Iesūtīts: 2012.03.28 10:00:11
nesen es apjautājos, ko nozīmē "suspendēts mācītājs", bet šo ierakstu nez kāpēc izdzēsa. kas tad ir "suspendēts mācītājs"?
vilks
# Iesūtīts: 2012.03.28 14:01:40
teoblogeris [78.84.192.10]
suspendēts = atstādināts. atstādināt var par LELB mācības, kārtības vai prakses neievērošanu. var tikt vēlāk atjaunots amatā.
<< . 1 . 2 .

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 111 , pavisam kopa bijuši: 36815