atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Luterisms un tā pozicionēšana
Mārtiņš
Iesūtīts: 2008.07.17 09:57:31
Vai luterismu pareizi saukt par luterticību?
Ko domājat par apzīmējumiem protestantisms?
Kā luterāņiem definēties plašajā konfesiju lokā?
AutorsZiņas teksts
Mārtiņš
# Labojis Mārtiņš: 2008.07.17 10:12:16
Blakus diskusijā aizskarām jautājumu par luterticību. Mans viedoklis, ka šāds apzīmējums saknē ir nepareizs, jo norāda nepatiesu ticības objektu, t.i., ne uz Luteru mēs ticam, bet gan uz Trīsvienīgo Dievu. Arī Luteram šāds apzīmējums noteiktu nepatiktu (cik atminu, viņš kategoriski iestājās pret baznīcu/draudžu identificēšanu ar savu personu).

Tāpat arī apzīmējums protestantiskā baznīca griež ausīs katru reizi, kad to piemin. Vēsturiskā izcelsme jau ir saistāma ar protestēšanu, taču faktiski šodien šis apzīmētājs nes pilnīgi citu jēgu, diezgan negatīvi iekrāsotu. Salīdzinājumā saukt par reformātisko ir daudz labāk, jo tas saskan ar būtību un atbilst vēsturiskajai izcelsmei.

Vislabāk definē pats LELB nosaukums - evanģēliski luteriskā.

No ticības un pestīšanas viedokļa šie ir nesvarīgi jautājumi, tak šodienas "brendisma" un reklāmsaukļu piesātinātajā vidē katrs apzīmējums spēlē dubultlielu lomu un ietekmē prātus, tamdēļ nav gluži vienalga, kādas birkas tiek piekabinātas. Paskatījos latvisko wikipēdiju, tur diemžēl arī ir šķirklis luterticība.

Interesē gan "iekšējais" viedoklis, gan kā tas izskatās "no malas".
sicilia
# Labojis sicilia: 2008.07.17 10:17:05
a man no malas ir vienalga. luterticība, tas tā skan kā katoļticība un pareizticība, bet ja tev tā griež ausšis varam teikt luterisms. ašitais evanģēliski luteriskā. tā baigi gari ikdienā skan.... neviens taču nesaka Romas katoļu.... bet vienkārši katoļticība....Fīča pamatā jau nemainās....
Ingars
# Iesūtīts: 2008.07.17 10:18:46
Nu šeit varētu piekrist ctulhu. Lai gan man arī nepatīk šie apzīmējumi, taču nosaukums ir tikai informatīvs, lai būtu skaidrs - par kādu mācību ir runa
sicilia
# Iesūtīts: 2008.07.17 10:24:09
Ingars

nu tie var patik nepatik, bet cilvēki paši ir vainīgi, ka to mačību no Kristus laikiem tā sašķēluši un pāršķēluši un turpina šķelt, jo katrs taču ir visvisgudrākais, visvisviedākais, visvislabāk saprot i Bībeli, i Jēzu i sazin vēl ko, ka tie nosaukumi vajadzīgi, lai saprastu o čom reč
vilks
# Iesūtīts: 2008.07.17 10:32:36
Ja es gribu būt korekta, bet vēlos arī, lai mani saprot, saku luteriskā baznīca, izlaižot "evaņģēliski", jo "neevanģēliskas" luteriskās baznīcas taču nav. vēl ir tikai konfesionāli luteriskā

luterticība vispār tāds tautas izteiciens, man viņš diez kā nepatīk. Bet kādreiz jau gadās pateikt arī tā, piemēram, kad arunājos ar kādu, kas to lieto. Man patīk lietot sarunbiedra terminus, lai būtu droša, ka saprotam viens otru.

Tomēr lielu problēmu ar to es arī neredzu. Šādi termini jau vajadzīgi tikai tehnisku atšķirību noskaidrošanai, citādi taču tāpat esam vienkārši kristieši.
Ingars
# Iesūtīts: 2008.07.17 10:40:04
sicilia

bet kā Pāvils saka - novirzieniem arī jābūt, lai taptu redzami ticībā rūdītie. Luters ar sacījis, ka neav iespējams kristīgam cilvēkam palikt dzīvā ticībā un grēgot pret sirdsapziņu apzināti paliekot maldos.

nav runa par ārēju vienprātību, bet par vienprātību Kristū Jēzū. Un saki man - kas tā ir par vienprātību, ja visi gan ir vienā konfesijā, taču šīs konfesijas mācība ir toļi toļi prūjām no Kristus. Tad tā ir vienprātība ne Jēzū, bet gan kādā svešā mācībā
Briinumsons
# Labojis Briinumsons: 2008.07.17 11:23:49
Luterāņiem laiks pievienoties atpakaļ katoļiem.
Tagad ir pavisma citi laiki nav jau 14 un 15 gadsimts! varbūt toreiz katoļu ticība bija nesaprotama un sarežģīta "parastajai tautai". Tāpēc to vajadzēja vienkāršot
Tagad "Parastā tauta" ir kļuvusi nesalīdzināmi gudrāka.
Sheksna
# Iesūtīts: 2008.07.17 11:26:51
Briinumsons
Tagad "Parastā tauta" ir kļuvusi nesalīdzināmi gudrāka.
Tu domā cilvēkus, kas raksta komentārus DELFInārijā?
sicilia
# Iesūtīts: 2008.07.17 11:29:29
Sheksna

nu viņi katra`ziņā ir gudrāki par iebiedētoo tautu 14.- 15 gs

Briinumsons
# Labojis Briinumsons: 2008.07.17 11:34:05
Sheksna
ir arī cilvēki, kas nerkasta "komentārus DELFInārijā"
Balss
# Iesūtīts: 2008.07.17 12:04:19
Domāju, ka šis termins tikai apzīmē to, ka mēs izprotam Bībeli atbilstoši tai izpratnei, kāda par bībeli un Dievu bija Mārtiņam Luteram.
Ingars
# Iesūtīts: 2008.07.17 12:53:12
Briinumsons

pārāk daudz maldu vēl ir katoļu baznīcā
Rosalie
# Iesūtīts: 2008.07.17 14:35:18
Rakstot CV vaaciski, taa konfesionaalaa piederiiba " evangelisch " liekas skaidra un saprotama, un preciiza
rainars
# Iesūtīts: 2008.07.18 22:35:16
Pārkopēju savu rakstu nesen rakstītu kādā diskusijā.
Re te jau ar pašlepnumi iesākas esno luterāņiem un ttt un tp.Aizmirsies ka jebkuras draudzes galva ir Jēzus Kristus,kurš arī ir teicis ka būs šķelšanās ,starp cilvēkiem kuri cer uz Kristus labvēlību, vidu viņa vārda dēļ.
1.kor 12:25 lai neceltos miesā šķelšanās, bet locekļi saticīgi gādātu cits par citu.
Liekas ka visas draudzes ir Kristus miesas sastāvdaļas.Visu konfesiju mērķis tak ir izpildīt pestītāja pavēli.
vilks
# Iesūtīts: 2008.07.18 22:42:40
a_masiks
netaisi oftopiku >:[
vilks
# Iesūtīts: 2008.07.18 23:12:59
a_masiks
:*
Balss
# Iesūtīts: 2008.07.19 16:29:22
Mārtiņš
Ko domājat par apzīmējumiem protestantisms?
Īstenībā šis termins varētu tikt saprasts atbilstoši tā sastāvdaļām - pro=par, tātad liecināt PAR kaut ko, nevis PRET...

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 23 , pavisam kopa bijuši: 35023