atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Sinode.info
Hermanis
Iesūtīts: 2008.06.04 14:18:52
Var jau būt ka kāds jau to ir pieminējis, tādā gadījumā atvainojos par atkārtošanos. Ir atvērts vortāls www.sinode.info kurā ir izteikti jautājumi par mācītāju atalgojuma plānu un tā kritika. Jautājums būtu, vai šīs lapas veidotājiem nepienākas kāds sods, par informācijas publiskošanu ārpus baznīcas?
<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . 17 . 18 . 19 ... 21 . 22 . >>
AutorsZiņas teksts
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2008.08.12 13:08:30
Balss

Baznīcas vadībā ir ideāla struktūra tanī ziņā, ka jebkuras neveiksmes gadījumā nav neviena atbildīgā, ir ieviests pilnīgs kolektīvās atbildības princips. Tālab formāli mums nu nemaz nav nekāda valdonīga valdība. Tai pat laikā ir izstrādāta tāda sistēma, ka faktiski nav nemaz iespējams iziet ārpus nospraustajām sliedēm - nu klasiskais piemērs ir sinode: "Mēs nevaram šajā sinodē spriest ne par ko citu, kā vien par to, ko lēma iepriekšējā sinode, tālab nekādi papildjautājumi dienas kārtībā, savādāk mēs te sēdēsim līdz pusnaktij!" Nav arī nevienas personas, ar kuru varētu kaut ko konkrēti pārrunāt, viss atduras pret nepieciešamību pēc kolektīva lēmuma. Tā kā faktiski nu ar arhibīskapa svētību ir iedarbināta milzīga birokrātiska mašīna, kura agri vai vēlu jebko novedīs līdz sastingumama un centīsies uzturēt tikai pati sevi. Šajā sistēmā nepārtraukti tiek runāts tikai par kopējām interesēm, par kopējo darbību un tā tālāk. Ikviens, kurš kaut kādas savas maziskās intereses cenšas aizstāvēt, tiek nosaukts par kaitnieku. Principā tā ir tā pati PSRS shēma un te nu nav vietas indivīda (resp. kokrētas draudzes) priortitātei pār kopīgo. Prioritārais ir kopīgais. Šajā sistēmā galvenais ir panākt "kopējās interesēs" domājošo pārsvaru. Tas tiek izdarīts kā likums, iedarbojoties uz cilvēka primārajām vajadzībām - vēderu un maku, tam blakus seko smadzeņu skalošana uz attiecīgās ideoloģijas bāzes. LELB situācijā tā ir kristīgā pazemība, paklausība Kristum un Rakstiem, kas tiek identificēta ar paklausību vadībai. Šī skalošana izpaužas tādējādi, ka līdzko sākas protests pret kaut ko, tā tiek piesaukta neticība vai pazemības trūkums. Nākošais solis ir citādi domājošo atstādināšana.

Kā redzi, mums tik tiešām nav nekāda valdonība.
Hermanis
# Labojis Hermanis: 2008.08.12 13:09:03
Balss Esmu tev jau atbildējusi par galīgi nekorekto salīdzinājumu ar eksarhibīskapa laiku.
Kaut kā neatceros ka mēs būtu šakuši viens otru uzrunāt ar TU tāpēc arī turpmāk cienīto Balsi uzrunāšu uz Jūs.

Labi, vēlreiz:
- cik baznīcas tika atgūtas?
- cik izremontētas?
- cik draudzes no jauna nodibinātas?
-cik jauni mācītāji ar akadēmisku izglītību?
-cik Svētdienas skolas?
-cik Jauniešu nometnes, tikšanās, mūzikas grupas, sarīkojumi?
Vari paturpināt pats...

100% atļaušos apgalvot ka visu Jūs pieminēto aktivitāšu kopskaits katrā gadā, Gailīša laikā bija lielāks nekā pēc tam. Tas viss ir saskaitāms, bet kāda tam būs jēga? Jums ir arhivārs nu iedodiet lai skaita, vismaz vārēs kādā prezentācijā ko parādīt ko ir izdarījis


Nezinu par Virsvaldes tukšumu vai pilnumu. Vai tu pats atvaļinājumā ej? Jeb tev visa dzīve man viens ceļojums , kā dzied kāda grupa?


Sauciet to kā Jums tīk,.jāatzīst, ka es atvaļinājumā neeju, bet ne par to ir stāsts. Jautājums ir par to, ka kāda organizācija gandrīz visa, izņemot sargu un vienu vai divas sekretāres, var mierīgi aiziet atvaļinājumā, un nekas no tā nesabrūk. Vai tas kaut ko neliecina par šis organizācijas pārspīlēto vajadzības izpratni?
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2008.08.12 13:15:39
Balss

Runājot par apkures lietām, tas tiešām viss ir zināms un nevajag izgudrot nekādu velosipēdu. Mums ir pietiekoši kompetenti arhitekti kā Ilmārs Dirveiks un Ināra Heinriksone, kas izsmeļoši un pus-dienas laikā varēs pateikt visus galvenos principus. Es (tāpat arī Alvis Melbārdis un Viesturs Ilsums) savukārt tikpat īsā laikā varēšu papildināt to, ko der zināt šajā sakarā par ērģelēm. Problēma ir tikai ar uzklausīt gribošu auditoriju - mums taču visi akadēmiski izglītotie mācītāji ir tik gudri!
Balss
# Iesūtīts: 2008.08.12 13:18:46
Jānis Kalniņš
Tavs pēdējais teksts liecina, ka tu uzskati, ka ar arhibīskapa vēlmi ir izveidota sistēma, lai bremzētu Baznīcas izaugsmi un tās galveno misiju - cilvēku vešanu pie Dieva.
Tie ir salti meli - par citādi domājošo atstādināšanu. Ja tas būtu taisnība, tad tu ar baltrukvaldi droši vien jau sen būtu atstādināti.
BET TIE IR MELI. Tu ļoti labi zini, par ko tos dažus mūsu baznīcā atstādināja.

Hermanis
Tas ir interneta forumu nerakstīts likums - sarunas uz tu. Ja JŪS tas apgrēcina, ievērošu Jūsu vēlmi jūsoties.

Lai gan nav lielas jēgas turpināt sarunas - Jūs nepārliecināsiet mani, ka baznīca tiek tīši gremdēta, un es nepārliecināšu Jūs, ka daudzi cilvēki, lai arī nozākāti un aprieti, strādā pēc labākās sirdsapziņas un pāri spēkiem.

Dievs redz un Viņš arī iztiesās.
Hermanis
# Iesūtīts: 2008.08.12 13:22:42
Balss Tie ir salti meli - par citādi domājošo atstādināšanu
O sanctus simplicitas.
Mani piemēram par pateisības liecināšanu, pret vienu augstu darboni, kura lietu jau tagad izskata kriminālpolicija, uz gadu atstādināja no kalpošanas, vai tā nebija izslēgšana?
kapteinis
# Iesūtīts: 2008.08.12 13:24:24
Ingars , bet LELB ir liela organizācija un katrā organizācijā ir jādara tā saukti laicīgi jautājumi. Kāpēc to sauc par kasīšanos? Tos nemaz nevar nedarīt, lai organizācija varētu darboties. Vai nav tā, ka virsvalde priekš tam ir domāta, lai šīs lietas darītu, bet draudzes dara garīgos jautājumus? Citādi iznāk tā ka laicīgi darbi jāpadara virsvaldei un arī sludināšanu un draudžu augšanu jādara virsvaldei? Ko tad mācītāji un draudzes darīs?

Vai tad tā ir, ka virsvalde nosaka, kādiem pasākumiem draudzē jābūt? Man liekas ka draudze rīko pasākumus, nometnes un daudzas lietas un nekādas atļaujas neprasa. Kas mūsu draudzēm kavē saorganizēties tā, ka cilvēki nāk pie Dieva? Redz ka LELB tomēr ir daudzas draudzes, kas ir lielas un stipras un cilvēki nāk. Tātad var, ja grib un cenšas, un nekāda virsvalde viņas nekavē.
Cūkasdziesma
# Iesūtīts: 2008.08.12 13:37:31
Hermanis,
Obiter dictum, pareizi būtu "O sancta simplicitas!"
Pēc tam nenozīmē tādēļ.
Vai tevi atstādināja pēc tam vai tādēļ?
Izslēgšana ir tad, kad izslēdz. Tu neesi izslēgts.
Hermanis
# Iesūtīts: 2008.08.12 13:57:18
Cūkasdziesma Paldies par labojumu.
Iemeslu neviens nekad nav paskaidrojis. Tipiski JK aprakstītās mašinērijas stilā. Neviens ne par ko neatbild. Ja juridiski skatās, tad atstādināts nearko īpaši neatšķiras no izslēgta. Jo kalpot nevar nedz viens nedz otrs. Nu tikai otrajā gadījumā ir daudz grūtāk atsākt un tas arī viss.
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2008.08.12 14:06:41
Balss

Lūdzu nemaini vārdus manis uzrakstītajā: neviasar arhibīskapa vēlmi, bet gan ari viņa svētību. Tās ir pilnīgi dažādas lietas. Nedomāju, ka kādam būtu vēlme ar nodomu izveidot sistēmu, kuras mērķi ir Tevis uzskaitītie (toes es arī neesmu pieminējis, būsim korekti!). Es vienkārši parādu, kā darbojas šāda sistēma. Kas ir pats paradoksālākais un racionāli neizskaidrojams, šāda sistēma izveidojas itkā pati par sevi, reizēm pret cilvēku gribu un veselā saprāta loģiku. Kādēļ tas tā notika LELB - nu es domāju tādēļ, ka arhibīskapam gribējās dalīties atbildībā ar kādu citu vai citiem, novelt no sevis nepieciešamību risināt problēmas un pieņemt kādus lēmumus vienpersoniski. Neņemos spriest vai tā ir vai nav kļūda. Es vienkārši konstatēju faktu.

Zīmīgi, ka pagājušnedēļ tikšanās laikā VKPAI par apkures lietām RKB pārstāvēja kardināls Pujats. Un vispār, kā redzu, ka RKB bīskapi arī risina laicīgas lietas, saistītas ar baznīcu celtniecību un viņiem tas iznāk kaut kā ļoti vienkārši. Nav arī viņiem nekustami īpašumu komisijas, nemaz nerunājot par sabiedrisko attiecību komisiju. Tādēļ neteiksim, ka šamējiem darbs nevedās.
lēnprātīgais
# Iesūtīts: 2008.08.12 14:07:53
Jānis Kalniņš

No Tava emocionālā izvirduma nevarēju izlobīt nevienu racionālu graudu. Vai Tu nevarētu tā īsi un konkrēti uzrakstīt, kas Tev Ugālē traucē sludināt Evaņģēliju, kas Tev ir aizliedzis rīkot kādu labu pasākumu draudzē? Citādi man rodas sajūta, ka Tu cīnies ar paša konstruētām vējdzirnavām...
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2008.08.12 14:09:22
Jā, un par to atstādināšanu - esmu pilnīgi pārliecināts, ja baltrukvalda, kalniņjāņa un vēl daža laba cita vietā būtu ko likt, tad nekavējoties atstādinātu no pastāvīga mācītāja pienākumu pildīšanas un iedotu vikāra statusu.
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2008.08.12 14:11:05
lēnprātīgais
Man Ugālē neviens netraucē un es to arī daru! Mums draudzē iet brīnišķīgi, mēs piedzīvojam lielu Dieva svētību un esam par to pateicīgi. Vai Tava replika nozīmē: Sēdi savā Ugālē un nebāz degunu ne savās darīšanās jeb vai esmu pārpratis?
Ingars
# Iesūtīts: 2008.08.12 14:17:32
kapteinis

nu nezinu, man te visāda informācija pienāk. Par to pašu šķelšanos, ok, LELB saka, ka viņiem taisnība, KLB apgalvo pretējo. Kā tad lai saprot, ja abām pusēm ir argumenti? Un neteikšu, ka KLB argumenti ir tie švakākie.
lēnprātīgais
# Iesūtīts: 2008.08.12 14:22:04
Jānis Kalniņš

Tu esi pārpratis. Es tikai vēlējos konkrētību, citādi izskatās, ka Tu "cīnies par mieru un taisnību, ka akmens uz akmeņa nepaliek". No Taviem iepriekšējiem komentāriem var secināt, ka visu Tavu darbu un Tavu draudzi Virsvalde ir jau sagrāvusi. Atliek vienīgi cerība uz Hermani, Baltruku un Co, lai sagrautu virvaldi un glābtu baznīcu.
Hermanis
# Iesūtīts: 2008.08.12 14:36:00
lēnprātīgais Ja cilvēks redz ka kaut kas netiek darīts pareizi, tad viņa pienākums ir to vērst par labu. Palasi mazo katehismu, jo īpaši M.Lutera baušlu skaidrojumus. Diemžēl kritika nereti tiek uztverta kā personisks apvainojums. Ne tikai baznīcā, bet arī vispār dzīvē. Bet bez kritiska viedokļa mēs netaptu par cilvēkiem. Beigu beigās arī baušļi ir viena vienīga kritika. Tad kāpēc, ja mēs mēs redzam kad procesi iet nepareizā virzienā, būtu jāklusē. Atzīt patiesību protams nav tas vieglākais, bet svētīgākais gan. Vai nav labāk laicīgi norādīt uz bīstamību, nekā klusējot ļaut lai tās īstenojās un tad konstatēt, oi sory, sanāca kā vienmēr?
Mulders
# Iesūtīts: 2008.08.12 14:40:00
Hermanis, tā ir māxla zināt kad klusēt un ļaut uz grābekļa uzkāpt un kad brēkt, ka tur ir grābekļi - vēl pašam ek... reizes 4 uzkāpt un dabūt pa pieri un tad teikt - es tak saku ka te grābekļi!

Man ir sajūta tāda... gaidām rudeni (pārnestā nozīmē) un tad skaitām cāļus?

Iļi te ir runa kaut kāda par degošu stāvokli? Tb ka uz doto momentu cilvēki paliek bez darba, tiek draudzes slēgtas un mācītāji sūtīti rakt kartupeļus?
Hermanis
# Iesūtīts: 2008.08.12 14:58:49
Mulders Degošā situācija ir saistīta
1) ar mācītāju un draudzes līdzšinējo attiecību nomaiņu, pret to ka mācītājs faktiski parakstot līgumu ar virsvaldi par savu darbu ir atbildīgs nevis draudzes priekšā (par teoloģisko atbildību Dieva priekšā nerunāsim), bet gan virsvaldes priekšā.
2) Ziedojumu kultūras sagraušana- nav nekāds noslēpums ka lielajām draudzēm ir kritušies ziedojumu apjomi, priekš kam jāziedo, ja baznīcai ir miljoni un tā no saaugļotās naudas algos savus klerkus. Tā sacīt, mācītājs var darīt ko grib (MKN ietvaros protams) algas lielums nav atkarīgs no ziedojumiem, kā tas ir bijis gadu simtiem.
Principā šo ļoti skaisti svētdienas rītā uzrakstīja Linards Rozentāls, rakstu vari izlasīt arī šis tēmas nosaukuma lapā, iesaku izlasīt.
Cūkasdziesma
# Labojis Cūkasdziesma: 2008.08.12 15:15:40
Hermanis ,
Ko darīt tiem, kas baznīcā pie varas, ja viņi redz, ko dara Hermanis, Baltruks & Co, un atzīst, ka viņi dara nepareizi?
Kā viņiem jāizpilda Mazajā katehismā noteiktais pienākums vērst to par labu?

Lūdzu paskaidro arī par gadsimtiem. Man atmiņā, ka Jānis Kalniņš agrāk rakstīja, ka gadsimtiem ilgi Latvijas luterāņu mācītāji nav pārtikuši no draudžu locekļu ziedojumiem, bet no mācītājmuižām, t.i., no ienākumiem, kas ir iegūti no īpašumiem. Kas tagad būs citādi?
Hermanis
# Labojis Hermanis: 2008.08.12 15:43:24
Cūkasdziesma Ko darīt tiem, kas baznīcā pie varas, ja viņi redz, ko dara Hermanis, Baltruks & Co, un atzīst, ka viņi dara nepareizi?
Paldies par jautājumu. Atkārtoju vēlreiz, ja kāds redz, ka brālis dara nepareizi, viņa pienākums ir viņam to norādīt. Kas tālāk? Neesi slinks un palasi JD pats.
Par gadsimtiem, izlasi Linarda rakstu, man patika.
Ingars
# Iesūtīts: 2008.08.12 16:04:08
Hermanis

tikai bēda tā - ja tu piemēram esi mācītājs un pamāci brāli no virsvaldes, tad tu rīt vairs nebūsi mācītājs. Ja tā nav, tad lai kāds atspēko šo viedokli, es neesmu kategorisks un esmu gatavs mainīt savas domas, ja redzu pamatotus argumentus
<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . 17 . 18 . 19 ... 21 . 22 . >>
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 90 , pavisam kopa bijuši: 2832