atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu draudzes padomes veidošana
vilks
Iesūtīts: 2008.02.18 12:04:54
Es tā pēdējā laikā pārdomāju draudžu padomju veidošanas principus luteriskajās draudzēs, un man šķita, ka par to būtu vērts parunāt. Viedokļi, ieteikumi un citas domas par šo tēmu. (Lūdzu pamatā diskutēt LELB locekļus..ja citiem ir labi ieteikumi vai stāsti iz pieredzes, lūdzu,bet ne daudz vairāk)
. 1 . 2 . 3 . >>
AutorsZiņas teksts
vilks
# Iesūtīts: 2008.02.18 12:15:26
Mana pieredze draudzē liecina (esmu redzējusi darbojamies apm. 5 padomes vai pagaidu pārvaldes savā draudzē), ka vairumā gadījumu mācītājs/a (ja tiešām ir draudzes vadītājs), veido padomi pēc "sava ģīmja un līdzības". Varbūt ne obligāti tādēļ, ka viņam/i būtu tāds nodoms, bet gan tādēļ, ka cilvēki pamatā piekrīt būt padomē tādēļ, ka mācītājs viņiem ir simpātisks un viņi labprāt grib atbalstīt viņa darbu.
Man kaut kā šķiet, ka, lai gan no vienas puses tas ir ok un tāpat kā visur sabiedrībā (vadītāji paši sev veido komandu, ar kuru kopā strādāt), tad, no otras puses, tas reizēm rada neveselīgas situāicjas gadījumos, ja cilvēku simpātijas pret mācītāju ir lielākas par cilvēku garīgo briedumu un veselo saprātu, jo tad var gadīties, ka padome atbalsta jebkādu mācītāja lēmumu un pati vairs nespēj domāt un pieņemt lēmumus.
No trešās puses - esmu redzējusi gan savā, gan citās draudzēs, ka mācītājiem nereti arī ne pārāk patīk padome, kura domā pati, jo tad ir daudz nopietnāk jāpamato savi priekšlikumi un reizēm arī jāatzīst, ka ir kļūdījušies.
Bet no ceturtās puses - ja starp mācītāju un padomi nav arī gluži cilvēciskas simpātijas, tad nekāds labs kopīgs darbs nesanāks.

daudz visādu domu. nemaz nerunājot par dažādajiem dzirdētajiem viedokļiem par to, vai Baznīcā vispār vajadzīga demokrātija.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.02.18 12:38:39
vilks, Baznīcā Teokrātija vajadzīga un tas arī viss...
Demokrātija vispār ir... atbalsts pēc popularitātes...

a neko jēdzīgu pa tēmu nepateikšu!

vilks
# Iesūtīts: 2008.02.18 12:52:57
Artos
Tava saprašana, cik zinu, šai jautājumā sakrīt ar LELB Satversmes izpratni
Tikai redzi, garīgie jautājumi ir diezgan cieši saistīti ar materiālajiem - gluži tāpat kā cilvēki ir garīgi un materiāli vienlaicīgi. Un tur ir daudzi jautājumi - cik kvalitatīvi par finansēm noraizējies mācītājs var sludināt evaņģēliju, vai slikti apkurinātās telpās var notikt draudzes pasākumi u.tml. Ja nerisina materiālos jautājumus, cieš garīgie un otrādi. Tāpēc starp mācītāju un padomi jābūt ļoti labai sadarbībai. Kas var novest pie augšminētajām situācijām.
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2008.02.18 12:54:28
Mana pieredze rāda, ka draudzū padomēs nekādā gadījumā pārsvarā nedrīkst būt neofīti. Lai cik viņi ir dedzīgi un darboties griboši, tomēr pieredzes trūkums bieži vien ieved auzās.

Manuprāt ideāla draudzes padome - 2/3 ar vismaz 20 gadu stāžu draudzē, 1/3 var būt arī jaunāki un pat pavisam jauni - viņiem taču arī jāmācās!

Prieksniekam(-cei) gan laikam vajadzētu būt tādam, kuram daudz brīva laika. Mums tikai retā draudzē priekšnieks ir apmaksāts darbs. Sevišķi tas attiecas uz mazajām draudzēm, kur priekšnieks lielākoties dara visu. Jo mazāka draudze - jo lielāka ietekme ir priekšniekam, jo padomes gluži vienkārši ir mazākas un viņam ir mazāk palīgu.

Drzudzes priekšniekam nevajadzētu būt uzņēmējam, pirmkārt, viņam reāli būs mazāk laika, otrkārt, pastāv liela bīstamība, ka pret draudzi viņš izturēsies kā pret uzņēmumu. Bet visās šajās lietās ir izņēmumi un faktiskikatrai draudzei un mācītājam jāredz tas labākais risinājums pašiem.

Kas attiecas par procedūru, tā mani, tā sakot besī ārā . Nominācijas komisija, nu priekš kam tā vajazīga? Jo sevišķi mazās draudzēs. Un vispār tā pēdējā instrukcija ir tāda, ka to lasot vien jau mati slienas stāvus aiz tiem birokrātiskajiem formulējumiem. Kādreiz ievēlēja draudžu padomes daudz vienkāršākā ceļā un tās darbojās. Varbūt lielās draudzēs kaut kas tāds ir arī vajadzīgs, bet mazajās - līdz 100 cilvēku nudien tā procedūra varētu būt vienkāršāka.
Balss
# Iesūtīts: 2008.02.18 13:24:49
Es atkal piedzīvoju, ka nominācijas komisijas darbība nāca ļoti par labu draudzes padomes vēlēšanās. (Vidēja lieluma draudzē.) Nebija pēdējā brīža panikas, netika ievēlēti gadījuma cilvēki, kas gandrīz pret savu gribu tiek pierunāti ļauties ievēlēties. Viss notika svētā glītumā un draudzes padome darbojas saskaņoti un pozitīvi.
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2008.02.18 13:49:55
Balss

Nu jā, lielākās draudzēs tā arī varētu būt laba lieta, bet mazajās, kur svētdienas apmeklētāju skaits nepārsniedz 30, šo funkciju varētu lieliski veikt arī pati draudzes padome - nav jau to cilvēkresursu tik daudz.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.02.18 14:11:35
kas ir nominācijas komisija un ko šamā ēd?
Balss
# Iesūtīts: 2008.02.18 14:46:39
Mulders
Nominācijas komisija kādu laiku (mēnesi?) pirms draudzes padomes vēlēšanām meklē un uzrunā draudzē cilvēkus, kas būtu ar mieru darboties draudzes padomē vienā vai otrā jomā- kādas nu kurā draudzē vajadzības. Tad ir laikus sameklēti kandidāti, kas ir darboties spējigi un gatavi, un no kuriem tad var ievēlēt padomi.
vilks
# Iesūtīts: 2008.02.18 14:51:46
Balss
Neatceros instrukciju no galvas, bet manuprāt nominācijas komisijai darbs jāsāk pusgadu līdz 3 mēnešus pirms vēlēšanām. Mēnesi pirms vēlēšanām jau visiem kandidātiem jābūt zināmiem. Es pieņemu, ka tieši šī sarežģītā procedūra ir drusku par iemeslu tam, ka manā draudzē jau ilgāku laiku darbojas pagaidu pārvalde..bet nav ne vainas, strādā labi, lai cik dīvaini nebūtu - labāk par iepriekšējām padomēm.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.02.18 14:54:03
vilks, Balss a tā nominācijas komisija no Virsvaldes deliģēta, iļi kā?
Balss
# Iesūtīts: 2008.02.18 14:59:14
Mulders
Draudzei pašai no sava vidus jāizvēl nominācijas komisija! Nu gan tu aizdomājies!!!
vilks
# Iesūtīts: 2008.02.18 15:01:18
Mulders
ja pareizi atceros, nominācijas komisiju apstiprina prāvests, un tajā ietilpst mācītājs un vēl kādi cienījami padomes cilvēki. (Principā nominācijas komisija nodrošina to, ka padomē nevar iekļūt cilvēki, pret kuriem mācītājam un/vai prāvestam ir kategoriski iebildumi, kas reizēm noder.) Bet ļoti labs rezultāts visās draudzēs ir tas, ko jau minēja Balss, proti - padomes kandidāti ir iepriekš uzrunāti, sagatavoti kandidāti, nevis kurš katrs, pie tam - ir iespējams jau iepriekš atrast dažādas zināšanas un pieredzes pārstāvošus cilvēkus.
Gints [89.191.123.205]
# Iesūtīts: 2008.02.18 18:23:27
Jānim ir pilnīga taisnība mazajām draudzēm kādas iekš LV ir gona daudz, nominācijas komisija ir pilnīgi lieka. Manuprāt arī pats komisijas pastāvēšanas faktors būtu jāizvērtē. Ok es saprotu baznīcas struktūra pēdējos gados gan augšējos gan apakšējos līmeņos tiek veidota hierarhiski, pēc iespējas mazāk izslēdzot augšām negaidītas kandidatūras. Te tagad brīnās ka Valmieras padome tāda neklausīga- korāliska, saproties bij. A kur viņa tāda radās? Esošajā sistēmā mācītāja viedoklis pie kandidatūru atlases ir ja ne izšķirošais, tad tuvu tam.
Vēl viens nepatīkams aspekts ir, ko pašam nācās redzēt. Nominācijas komisija uzrunāja jaunu cilvēku ar domu iesaistīt viņu draudzes darbā, viņa iepriekš nebija darbojusies, taču pēc aicināšanas piekrita. Bet vecie padomes locekļi viņu neievēlēja, varēja redzēt, ka tas viņu sāpināja. Ok tas melnsvārcis tur mēģināja viņai izskaidrot (fak pēc VK vairs nedrīkst lietot v
Gints [89.191.123.205]
# Iesūtīts: 2008.02.18 18:23:47
VK vairs nedrīkst lietot vaŗdu "mierināja", ka cer uz viņas darbu enivei utt bla bla bla, bet neveiklums palika. Tā ka IMHO nominācijas komisijas darbam vajadzētu būt uzrunājošam un rekomendējošam nevis kandidatūru ierobežojošam.
Vēl viena lieta mācītājiem vajadzētu aizliegt balsot par kandidatūrām, tas tomēr šķeļ.
Balss
# Iesūtīts: 2008.02.18 19:06:37
Gints [89.191.123.205]
Bet vecie padomes locekļi viņu neievēlēja,
Pag, pag, kas tad tā par draudzi, kur draudzes padome ievēl draudzes padomi? Vēlēšanām jānotiek draudzes kopsapulcē!
Gints [89.191.123.205]
# Iesūtīts: 2008.02.18 19:10:15
Balss.
Ui pārakstījos draudzes pilnsapulce. Lai gan draudzes pilnsapulces sastāvs bija 80% no iepriekšējās draudzes padomes Tā ka laikam nenokļūdījos. Maza tā drudzīte.
Balss
# Iesūtīts: 2008.02.18 19:25:42
Gints [89.191.123.205]
Shit happens... Ko tu padarīsi? Bet ej nu sazini, varbūt tā meitenei bija pazemības skola? (Ne jau draudzes padomes izdomāta..)
Gints [89.191.123.205]
# Iesūtīts: 2008.02.19 10:33:44
Balss
Kas to lai zin mož ar. Bet vispār viņa ir 2 bērnu māmiņa , tā ka gluži meitene nebūs precīza definīcija, bet tu to nevarēji zināt
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2008.02.19 10:45:44
Gints pareizi uztvēra būtību: nominācijas komisija var kādu pielaist vai nepielaist pie vēlēšanām. tātad faktiski tas jau ir tāds labs instruments, lai kandidātu sarakstā nemaz nenonāktu varbūtēji nevēlamas personas. Respektīvi notiek divpakāpju balsošana. Tas patiesībā ir vēl tālāk no demokrātijas, sak, draudze nespēj pareizi izvērtēt kandidātus, mēs viņiem pateiksim priekšā. Tieši šī sistēma jau deva iespēju dažā labā draudzē izveidot mācītājam paklausīgu padomi, kura savārīja tādas ziepes, ka tagad nu ir jāpieņem ekstremāli lēmumi!
Balss
# Iesūtīts: 2008.02.19 11:01:31
Jānis Kalniņš
Vai tu nepārcenties savā kritikā? Man liekas, ka šī instrukcija ir samērā jauna. Bet Korāļa padome ir drusku vecāka. Pie kam, viņš ar savu darbību izdzina no draudzes visaktīvākos draudzes locekļus.

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 95 , pavisam kopa bijuši: 36963