atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Mirstošās lauku draudzes
Kārlis Egle
Iesūtīts: 2007.11.12 20:55:53
Domāju, ka ne jau mani vienu satrauc šī parādība mūsu Baznīcā. Sāp sirds, tādēļ gribas runāt par šo tēmu. Aktivitātes pilsētu draudzēs un galīgs panīkums daudzviet laukos - milzīgs kontrasts. Varbūt to varētu ilustrēt šādi - mierīgas jūras vidū virs ūdens redzami vairs tikai laivas borti, Kristus guļ un nav neviena, kas Viņu pamodina lai teiktu: "Kungs, vai Tev nemaz nerūpk ka mēs grimstam?" Varbūt lauku draudzēm ir jānomirst, lai varētu nākt augšāmcelšanās? Jeb, varbūt par to nemaz nav jālauza galva, viss ir kārtībā, normāla parādība - mīlestība taču iet mazumā un loģiski, ka daudzas lauku baznīcas dievkalopjumos, labākajā gadījumā, apmeklē kādi 15 - 20 cilvlēku.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . >>
AutorsZiņas teksts
Balss
# Iesūtīts: 2007.11.17 12:32:16
Trešdienas vakars
Bet ap. Pāvila vēstulēs ir rakstīts arī kas par algu, vai ne? Strādnieks ir savas algas cienīgs. Nav labi baudīt strādnieka darba augļus, bet pašu turēt pusbadā. Jo visi, arī mācītāji, ir cilvēki ar visām cilvēku vajadzībām.
Esmu strādājusi kā entuziasts, un zinu, ka visspēcīgākā motivācija, protams, ir aizrautība un nemateriālā motivācija. Taču pēc kāda laika entuziasta spēki, kas ir tikuši darbināti reizēm pat pārslodzes režīmā, sāk zust. Te nu ir jānāk tomēr regulāram darbam ar pietiekamu (ne pārmērīgu, ka var snaust uz lauriem) nodrošinājumu.
kalpošana turas nevis uz atsevišķiem ģenerātoriem, bet vīriem un sievām, kas dara to, kas jādara! Un tas ir jānovērtē!
Piekrītu! Ko TU iesaki? Kur ir tie vīri un sievas, kas to, tavuprāt, dara? Es dažus pazīstu! Tu arī?
Trešdienas vakars [87.110.30.6]
# Iesūtīts: 2007.11.17 13:37:44
Balss
Ja tā nebūtu, tad tikai paklusētu! TU Balss arī esi viena no labajiem cilvēkiem, lai arī Tevi nepazīstu! Paldies Dievam, tādu kā TU vēl ir ļoti daudz un nesūdzas, varbūt tikai kādreiz nobirdina kādu asaru, ka dzīvē varbūt varēja iet labāk. Mums vēl ir daudz, kas mīl savu Baznīcu un mīl cilvēkus, par spīti, ka ir kā dziesmā "uzsniga sniedziņš balts". Vai atceries tās sāpīgāko pirmo daļu? Taču viņu nav daudz starp šiem "ģenerātoriem" (kā TU nosauci), kas nāk un iet. Puspajokam vai nopietni, taisnība ir tajā, kā palīdzēt mūsu "ģenerātoriem" nesanāktu kāds nekontrolēts "kodolģenerātors" - kuru palaižot tautiņās bez uzraudzības seko vien kodolsprādziens!
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.11.18 20:18:09
Runājot par Baznīcas pārvaldes efektivitāti mazo draudžu jomā - tā ir 0,000. Mums strādā kaudzēm visādas komisijas kā jaunatnes darba, liturģisko lietu, svētdienas skolu utt, bet kur tie reālie rezultāti? Tās direktīvas un instrukcijas, kuras nonāk pie mums, ir viens vienīgs birokrātisms un mazajās lauku draudzēs neviens nesaprot, priekš kam tas viss vajadzīgs. Mūsu vadība diemžēl mazo draudžu administrēšanā grib pielietot tieši to pašu, ko lielajām, gala rezultātā tieši birokrātiskie šķēršļi ir tie, kas lielā mērā paralizē mazo draudžu darbu. Nupat bija izdevība iepazīties ar instrukciju īpašumu pārdošanai, apgrūtināšanai vai nomāšanai. Reāli mazās drauzes to nespēj izpildīt, tas arī ir viens no iemesliem īpašumu lietu nesakārtošanai mazajās draudzēs.

Algu projekts ne mazākajā mērā neatrisinās mazo draudžu lietas sekojošu iemeslu pēc: 1) Nu nepārcelsies daudz mācītāju, jo seviški tādu, kuriem ir bērni, uz kādiem lauku novadiem, kur pat lāga skolas nav, nemaz nerunājot jau par labiekārtotiem dzīvokļiem. Diemžēl tādi komplekti mums draud visai ievērojamā skaitā. 2) Esmu dzirdējis tēzi, ka mazajās draudzēs jānodrošina kāds dievkalpojumu minimums un to nodrošinās ar vikāriem, t.i. mācītājiem, kuri vairāk vai mazāk nejaušā secībā tur kalpos. Pat 10 cilvēku draudzītei vajag savu vienu mācītāju, kurš tad ir viņu uzticības persona.

Es redzu atrisinājumu principā jau esošajā sistēmā (kura vienkārši ir jāsakārto): ir jasaglabā gan pilna, gan nepilna laika mācītāji. Es domāju, ka ikviena mazā draudzīte labāk izvēlēsies nepilna laika mācītāju, kurš ir sasniedzamā attālumā, strādā kādu citu maizes darbu, līdz ar to pārāk neuzkraudams finansiālu nastu draudzei, tajā pašā laikā aprūpēdams draudzi vajadzīgajā apjomā, nekā kādus pilnībā atalgotus mācītājus, kuri ierodas kādā rotācijas secībā.

Manuprāt, tā mācītāju pārdegšana ir visai uzpūsta lieta. Protams, ir daži, vai pat desmit, kuri ir pārkrauti. Es pazīstu vairākus tādus, kuri darbojas tādā pašā stilā kā es, t.i. savienodami laicigo darbu ar kalpošanu un nudien neesmu dzirdējis, ka tālab kādas draudzes sūdzētos. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc esmu pilnīgi pret šo algu projektu kā vienotu sistēmu. Veidojot kādu elastīgāku modeli, ar dažādiem kalpošanas veidiem un atalgojuma sistēmām, mēs daudz labāk atrisinātu savas problēmas. Vadība grib visu risināt centralizēti: tas nevienā jomā nekad nav bijis sevišķi efektīvi ilgstošā periodā un vienmēr ir saistīts ar zināmu diktatūru. Dodot daudz vairāk pilnvaru draudzēm, līdz ar to arī iespēju, lietas risinātos daudz labāk. Nu nav tā, ka cilvēki laukos ir kādas aitas, kas neko nejēdz. Vanaga kungs ne vienu vien reizi ir apgalvojis, ka virsvaldē strādājošie ir godīguma iemiesojumi un nevins negatavojas aplaupīt baznīcu; tajā pašā laikā vairums instrukciju īpašuma lietās tiek pamatotas ar izlaupīšanas un izsaimniekošanas draudiem! Tad nu iznāk, ka, sevišķi mazajās lauku draudzītēs priekšnieki tokš ir neizglītoti lauķi, mācītāji jampampiņi, kuri nespēj kontrolēt situāciju draudzēs, tālab viņiem vajag kārtīgu uzraudzību! Taisnību sakot, par tādu attieksmi no Virsvaldes puses lielākā daļa man zināmo draudžu ir visai sāpinātas un nu nekādā veidā tas neveicina entuziasmu kalpošanā.
Balss
# Iesūtīts: 2007.11.19 00:41:02
Jānis Kalniņš
Tu atkal par savu iemiloto teemu, kuru vari augsaamcelt, ja ta velies.. Ja tu gribi teikt, ka instrukcijas domatas birokratiskai draudzu spiidzinashanai, tu maldies. Ka mazajam draudzem taas gruti saprast un izpildit, ticu. Bet tavs izteikums - vairums instrukciju īpašuma lietās tiek pamatotas ar izlaupīšanas un izsaimniekošanas draudiem! - ka neeksistee draudzu ipashumu izsaimniekoshanas draudi, ir kluudains. Tieshi tapec, ka tadi gadijumi ir bijushi, tika izstradatas sis instrukcijas. Ticu, ka kads var justies aizskarts, bet, lai cik zhel, domaju, ka nav iespejams izstradat katrai draudzei atsevisku instrukciju atkaribaa no taas vadibas uzticamibas reitinga...
Un ka nav jegas no svetdienas skolu, jaunatnes vai liturgijas komisijas darba, nu, piedod! Ja tavaas draudzees nekas no tiem piedavajumiem netiek izmantots, nu sorry - neviens jums muti ar varu valjaa nelauziis un putrinju ieksaa nelies. Piedaavaajums ir bagatigs - nac un baudi! Loti daudzaas draudzees tas notiek ar lieliem panaakumiem!
Trešdienas vakars [87.110.30.6]
# Iesūtīts: 2007.11.19 11:09:21
BalssJānis Kalniņš
Klausoties jūsu polemikā kā divi krasti, kas mūžam nesatiekas, laikam sāku saprast, kur problēma un tā ir daudz plašāka slimība, neviens no jums nemāk un arī negrib otrā ieklausīties un saprast! Piedodiet, ko teikšu! Tāpēc atliek tikai pēdējais, ja aci pret aci jūs saķersieties, tad noteiks tas, kuram lielāks amats, aizmugure vai vienkārši mute utt. Taču ar instrukcijām, padomēm, komisijām utt (tb spēku) nevar runāt par to, ka kļūsim saliedētāki un mīlošāki (abpusēji!) Sevi cienoši cilvēki no tādas mīlestības tāpēc bēg uz visām debespusēm. Bēg no ģimenēm, bēg no darbavietām... Savstarpēja cieņa izaug tikai tur, kur uzticēšanās un pieļauta arī zināma brīvība, brīvība arī kļūdīties. Vienīgi suni var turēt saitē un tad viņš tik un tā laizīs rokas, bet ne cilvēku. Bet arī šajā gadījumā, lai vai kā, kas tad nosaka klimatu mājās, darbavietā? Vecāki, priekšnieki,
Trešdienas vakars [87.110.30.6]
# Iesūtīts: 2007.11.19 11:12:19
bet ne bērni un apakšnieki! (Sk.Rom13.)
Aivars Lapšāns [80.233.178.6]
# Labojis redaktors: 2007.11.19 12:36:46
Paldies šīs diskusijas autoram. Domāju , ka vispirms vajadzēja izvērst šādu globālu diskusiju, tikai tad taisīt Sinodi. Man Dievs ir devis pabūt ļoti daudzās LELB draudzēs. Piekrītu Jāņa Kalniņa viedoklim. Bet, - ir viens bet. Lasot šo forumu viedokli, problēmas veido mācītāji. Bet kur ir teikts , ka viņiem ir vieniem atbildība par draudzi. Konkrēti,mūsu Straupes draudzē ,mēs bez mācītāja izdarījām tās labākās lietas - izveidojām draudzi ar misijas garu uz Straupes iedzīvotājiem. Rezultāti bija fantastiski. Tad mums ,,iedeva,, konsistorija mācītāju. Kaut gan labākās tradīcijas Lelbā ir , ka draudzei ir tiesības izvēlēties mācītāju. Protams , tas nav jādara vienmēr, bet brālība un takts tomēr prasa piedāvāt taktiski. ...
Aivars Lapšāns [80.233.178.6]
# Labojis redaktors: 2007.11.19 12:58:01
...
...Tikai nedomājiet , ka mēs neesam piedevuši, es atvainojos tiem , kuri domā, ka man ir kāda Žults, nē, es gribu jums visiem , kas šo problēmu lasa, aizdomātos, ka mēs, kristieši, visi kopā esam, atbildīgi par draudzēm laukos. Ja tikai to mēs nodosim mācītājam un vadībai , tad rezultāts būs vēl katastrofālāks.
MĀCĪTĀJAM IR JĀSLUDINA EVAŅĢĒLIJS
redaktors
# Iesūtīts: 2007.11.19 19:37:14
Aicinu sarunu dalībniekus publiski nerunāt ļaunu par saviem mācītājiem. Ja nepieciešama tālāka diskusija, dariet to personīgi, pieaicinot prāvestu vai citas palīdzēt spējīgas personas.
cits aivars [87.248.238.2]
# Iesūtīts: 2007.11.19 22:41:11
tu raksti, ka personīgi tavs mācītājs ir Jēzus. Iemācies no Jēzus pazemību un paklausību. Tu nosauc Balsi par gnīdu, aprunā savu mācītāju vēl gribi lekties ar redaktoru! Nevar likt labu atzīmi tādam skolniekam!
redaktors
# Iesūtīts: 2007.11.20 09:27:54
Aivars Lapšāns Lasītājiem ir neērti lasīt Jūsu komentārus, ja tie ir sadalīti. Reģistrēšanās dos Jums iespēju rakstīt garākus komentārus, savu uzrakstīto izlabot un izdzēst. Lūdzu esiet uzmanīgāks, lai jūsu rakstītais nebūtu viegli pārprotams! Vēlreiz atgādinu, ka forumā nav atļauts rakstīt negatīvas piezīmes par mācītājiem, pat ja tās būtu patiesas, vai savstarpēja izlīdzināšanās būtu sasniegta. Šādiem mērķiem var izmantot tiešu saraksti ar LELB vadību.
Balss
# Iesūtīts: 2007.11.20 20:10:28
Aivars Lapšāns
Par to pazemību ir veca dziesma. To parasti dzied konservatīvie, kuriem draudžu liktenis ir vienaldzīgs. Un noteikti nodarbojas ar melošanu un vārdu sagrozīšanu.
Jā, Jēzus un viņa sekotāji laikam tiešām ir tie, kam ir vienaldzīgs draudžu liktenis... kas melo un sagroza ... Tev ir liela dūša apvainot savus brāļus pa labi un pa kreisi...
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.11.21 17:18:45
Nu ziniet, es personīgi zinu vismaz trīs gadījumus, kur tieši mācītāji no draudzes burtiski "izēda" tos aktīvākos cilvēkus, pēc tam paši pamuka. bet labi, liksim mierā kādus konkrētos gadījumus.

Balss Tā kristīgā pazemība nu ir viens tāds jājamzirdziņš, kurš diemžēl daudzos gadījumos kalpo kā tāds liekulības aizsegs. Es Tev piekrītu, nav nemaz labi par brāļiem runāt kaut ko sliktu, bet Bībelē mums tomēr ir skaidri pateikts, ka, ja redz brāli grēkojam, tad tas ir viņam jāsaka, tad vairāku liecinieku priekšā, visbeidzot visas draudzes priekšā un tad ar tādu nebūs pat ne ēst. Bet rez, un tā tas ir bijis visos laikos, ka arī nebrāļiem ir daudz aizstāvju un tad nu taisnība beigu beigās tiek izšķirta bezmaz vai ar balsu vairākumu. Tad, kad Tu visādi aizstāvi Virsvaldi, tad nu atļaušos darīt zināmu, ka arī Pastorāts izsaimnieko īpašumus: Tā pārvaldītajā reformātu baznīcā atrodas Rīgas vecākās ērģeles, kuras būvējis vēlīnās romantiskās ērģeļbūves pamatlicējs Johans Frīdrihs Šulce 1848. gadā un tagad atrodas nesakarīgas kaudzes veidā, un neviens nezin, cik daudz stabuļu tad tur vēl ir palicis. Piebildīšu, ka no šī meistara darbiem pasaulē palikuši vien kādi padsmit instrumenti, kuri ir visstingrākajā aizsardzībā un Rīgas ērģeles pieder pie viņa lielajiem darinājumiem. Protams, nelaime jau tā, ka tāda vērtība nav pārvēršama latiņos, tālab jau te par izsaimniekošanu nevar būt runas!

Runājot par mazajām draudzēm, nu ir viņām tas instrukciju un visādas citādas birokrātijas slogs pārāk smags un sarežģīts. Vēl pavisam nesen tika runāts, ka latvietība mājo vien laukos, pilsētās tā ir tikpat kā iznīkusi. VD mēs redzam pilsētas arī kā atkrišanas perēkļus, tas, starp citu ir visai interesanti. Tagad gan itkā pilsētu draudzes ir dzīvākas par tām lauku draudzēm, tur ir košāki dievkalpojumi un krāšņāki tērpi, tomēr tādu ticību kā mazajās lauku draudzēs un , starp citu, arī dažā labā mazā pilsētas draudzē, reti kur gadās piedzīvot. Tieši laukos ir tāds ticības spēks, kas ļauj pat padsmit cilvēkiem uzturēt Evaņģēlija sludināšanu. To, ko lielās draudzes panāk ar naudu, mazās ar ticību!
Balss
# Iesūtīts: 2007.11.21 23:54:18
Jānis Kalniņš
Esmu pret liekuliibu un pazemibas maskas liekuligu valkäshanu tieshi täpat kä tu. Tomer pashpaaugstinäshanäs un lepniiba nav ne ar ko labäka par liekuligu pazemibu.
Bibelee nekur nav teikts, ka brälja greeki (kljudas) butu jäiznes apsprieshanai tirgus laukumä (piem., forumä), bet gan jäizrunä brälju un tad beigäs draudzes klätbütnee.
Tu esi atradis kärtejo "izsaimniekoshanas" gadijumu? Vai esi veersies ar savu info tieshi Pastorätä? Ja ari formäli Reformätu baznica ir Pastoräta pärvaldijumä, vai tu gadijumä nezini, ka tur vel pavisam nesen saimniekoja Cäliisha draudze, kura tur, nevienam atljauju neprasot, lietoja telpas visvisadiem nolukiem, pat cilveeku izmitinashanai? Vai tiesham tu gribi teikt, ka Pastorats izvazä ergelju stabules?! Tev vajadzetu zinat, ka Pastorata uzdevumu apjoms un eku stavoklis varetu tikt salidzinams ar Augija stalliem... Ka vini sho Herkulesa cienigo uzdevumu veic, ir cienjas un apbrinas verts darbs.
FYI Neesmu ne Pastorata darbinieks, ne tam ipashi tuvu stavoss cilveks.
redaktors
# Iesūtīts: 2007.11.25 20:37:23
Aivars Lapšāns [80.233.178.6] Vai tiešām Jums ir problēma reģistrēties, lai Jūs ērti varētu lasit, Jūs savu rakstīto varētu labot, arī ko mazliet pāršāvat... utt. ?
Balss
# Iesūtīts: 2007.11.26 00:13:54
Aivars Lapšāns [80.233.178.6]
Piedod, bet nespeju tavus tekstus saprast. Tapec ari neredzu, kas tur butu komentejams...
Balss
# Iesūtīts: 2007.11.26 01:11:16
Aivars Lapšāns
Itin nemaz negribu ar tevi kashkjeties. Tikai atbildu uz taviem tekstiem. Vai Jezus neteica, lai Vinja sekotaji macaas no Vinja pazemibu?...
Vel tu raksti, ka konservativie noteikti nodarbojas ar melošanu un vārdu sagrozīšanu. Vai tev liekas, ka saads vienkarshots apvainojums visiem konservativajiem ir kristigs domashanas un sarunas veids? Ja esmu tevi parpratusi, atvainojos. Bet polemikaa ar tevi iesaistities neveelos.
Balss
# Iesūtīts: 2007.11.26 17:37:56
Aivars Lapšāns Balss [80.233.178.6]
Par pazemību, lūdzu, palasi JD, kas tur ir teikts - uzlūkojiet citus augstākus par sevi, piem. Es nerunāju par aklu pakļaušanos nejēdzīgam uzpūtīgam cilvēkam, tikai - tavi vārdi skan visai augstprātīgi. Ar tādu dzelžainu pārliecību, ka tu visu zini vispareizāk, bet tie pārējie ir stagnāti un liekuļi. Es neko nezinu par notikumiem reālajā dzīvē tavā draudzē, es tikai komentēju tavu runas veidu un izteikšanos šeit forumā.

Bet par mirstošajām lauku draudzēm - blakus objektīviem faktoriem - lauku izmiršanai, alkoholismam u.tml. - ļoti nozīmīga ir mācītāja spēja un vēlēšanās iesaistīties savas draudzes un visas apkārtnes dzīvē. Cik pozitīva un veicinoša ir viņa attieksme pret Svētdienas skolas un jauniešu darbu, kāda ir viņa sadarbība ar skolu, ar pagastu. Un - kā draudze atsaucas un iesaistās.
Un te nu nāk attieksmes jautājums - pazemība vai augstprātība, spēja atzīt savas kļūdas un piedot citiem viņu kļūdas. Bez tā nekas labs nevar notikt dzīvē vispār. Ne ģimenē, ne baznīcā.
Aivars Lapšāns Balss [159.148.223.28]
# Iesūtīts: 2007.11.27 12:14:43
Nu zemojās visi pāvesta priekšā, noteikti šitādi kauninātāji kā Tu bija pa pilnam uz tiem , kuri norādīja uz pāvesta un viņa ,,īsto,, ticīgo nekristīgo kalpošanu. Beidzās viss ar to , ka Napoleons pāvestu arestēja.
Un par pazemību mani nav jāmāca. Zinu kuram ir jāizrāda cieņa, pazemība, iejūtība ....Konkrēti, par Straupes draudzi, es stāstīju kā piemēru. Tādu piemēru ir ļoti daudz. J.Kalniņš arī apraksta : vismaz trīs gadījumi. Tā ir globāla problēma. Un Tu nodarbojies ar kaunināšanu. Tev nav iejūtīga sirds pret pazemotajiem.
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.11.27 14:08:56
Aivars Lapšāns Balss [159.148.223.28]

Nu bet pazemotajiem ir brīnišķīga iespēja justies kā cietējiem Kristus dēļ...
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . >>
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 120 , pavisam kopa bijuši: 36988