atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu "Bēdu, manu lielu bēdu..."
Saulespuķe
Iesūtīts: 2007.09.17 18:32:24
16.septembra Rīgas Lutera draudzes dievkalpojumā plkst.12.00, kurā kalpoja māc.J.Rubenis un māc.L.Rozentāls, pēc sprediķa par zūdīšanos, ērģelēm braši spēlējot, pa visu baznīcu atskanēja "Bēdu, manu lielu bēdu"...
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . >>
AutorsZiņas teksts
Andis Atvars [87.110.102.129]
# Iesūtīts: 2007.09.21 13:04:44
Lielākā daļa no mūsu tautas dziesmām, kuras tagad pazīstam, ir veidojušās jau kristietības laikos un tās ir savdabīgs kristietības atspoguļojums tautas dzīvē.Manuprāt, bēdu manu lielu bēdu ir viena tieši kristietības ietekmē veidojusies tautas dziesma
Jānis Kalniņš
Nu un kad tad tā latvju tauta pieņēma kristietību? Laikam jau tomēr ne 13. gs. un pat ne 16. gs.."Bēdu manu..."- kas tur tieši ir kristīgs? Es tajā saskatu tīru pagānismu- bluķa vilkšanu un kādas pasakas motīvus, kur viens bēdu zem akmeņa lika, bet kāds cits to bēdu atbrīvot gāja… un tad vēl var pielikt dažādus māņus…
Lutera korāļi daudzi ir senas krogus un ielas dziesmas, kuras Luters to skaisto melodiju dēļ ieviesa baznīcā.
Tā tiešām tas ir, bet nevajadzētu aizmirst, ka līdz tam bija vienīgi liturģija, bet ne korāļi un Luteram tā problēma bija jāatrisina max. īsā laikā.
Andis Atvars [87.110.102.129]
# Iesūtīts: 2007.09.21 13:06:39
...koncerti ne tik vien neputina baznīcu un draudzi, bet to ceļ! Vismaz tā notiek Ugālē.
Savdabīgi Jums tur viss notiekās Ugālē! Kādēļ neaiciniet pieredzes apmaiņā tādas "megadraudzes", kā Rīgas Doma un Liepājas Trīsvienības draudzi- viņiem tur ne ar to baznīcas, ne draudzes celšanu īsti veicas- koncertus rīko, fondus dibina…
Bet ja nopietni, tad koncerti tiešām neceļ draudzi- draudzi ceļ Dieva Gars.
Lai arī man ir savs antagoniskais viedoklis kristietības jautājumā, tak šajā sakarā pilnīgi piekrītu abiem punktiem. (a_masiks)
Hmm… antagonisms kristietībai un tomēr atbalsta pilnībā Jūsu viedokli… ir ko padomāt!
Saulespuķe
Ir tikai normāli, ka nespējat no visām tām dīvainībām abstrahēties.
A ko tad visi pārējie dievkalpojumā no bezgrēcīguma guļat dziļā transā?
Andis Atvars [87.110.102.129]
# Iesūtīts: 2007.09.21 13:08:55
Rīga Lutera draudzes mācītāji (4) - Jums nekas nav ko teikt?
Mulders
# Iesūtīts: 2007.09.21 13:23:45
>A ko tad visi pārējie dievkalpojumā no bezgrēcīguma guļat dziļā
>transā?

Nē tikai mūs neapgrēcina tautasdziesmas, kurās netiek slavināti citi Dievi un tas noteikti nav novērojams pieminētajā dziesmā!

Tā kā... ja kas apgrēcina Saulespuķi, tas nebūt nenozīmē, ka Mulderam tas kaitē. Un tas ka Saulespuķei tas šķiet riebīgi nenozīmē, ka Mulders ir baigais pagāns, jo viņu tas netraucē.
Prosto te izlien Saulespuķes liekulība un lepnība, ka tā vietā, lai atzītu, ka viņas sirds ir elkdievības pilna, jo tā saskata elkus arī tur kur tie nav, viņa labāk norādīs uz Muldera pagānismu!
Taču kā jau teicu... elki ir cilvēku sirdīs nevis priekšmetos!
Andis Atvars [87.110.102.129]
# Iesūtīts: 2007.09.21 13:26:49
a_masiks
Labs koks nevar nest sliktus augļus un slikts- labus! Tādas ir tās Rakstu patiesības! Vai nu a_masiks ir kļuvis par kristieti, vai mācītājs brauc grāvī...
Jānis Kalniņš
# Labojis Jānis Kalniņš: 2007.09.21 14:30:08
a_masiks

Kuram viedoklim Tu oponē? Ilustrējot piemērus ar citas mūzikas ienākšanu baznīcā, nebūt nesaku, ka tas nav pieņemami! Gluži otrādi, man tas patīk, izlasi manu iepriekšējo komentāru, ja esi kaut ko pārpratis!

Andis Atvars [87.110.102.129]

Pilnīgi grāvī! Lutera laikos tāpat bija draudzes dziesmas, tikai varbūt citādā veidā un ne tik lielā apjomā. Piemēram, Polijā jau 14. gs. mises notiek tautas (poļu) valodā un draudze dziedāja mūsu korālim ekvivalentas dziesmas. Tas, ko darīja Luters, bija pilnīgi normāli tam laikam, jo vajadzēja arī dziesmās akcentēt jauno mācību un , kā zināms, mūzika ir viens no efektīvākajiem veidiem, kas iedarbojas uz cilvēku; kapēc mums tagad jāapstājas un jāsaka: Tas nu reiz ir padarīts, korāļa attīstība ir beigusies. Stop!
starp citu, mūzikas nozīmi ļoti novērtēja arī katoļi; kontrreformācijas laikā ļoti attīstījās arī katoļu mūzika, varam minēt kaut vai to pašu Pergolēzi, Palestrinu Itālijā, Klerambo, Kuperēnu Francijā un vēl daudzus citus (kurus, starp citu, ļoti labprāt atskaņo arī luterāņu baznīcās! Vismaz mūzikā konfesiju robežas nav tik izteiktas- katoļi itin labprāt spēlē arī Bahu un Bukstehūdi!)

Par koncertiem: Kā Tu domā, kam gan Bahs, Bukstehūde, Mocarts un vēl simtiem komponistu rakstīja mūziku. Baham bija pienākums katru svētdienu atskaņot kantāti, pie tam vēl jaunkomponētu! Tā viņš sakomponēja kantāšu ciklu 4 gadiem katrai svētdienai! Un kā Tu domā , kam gan ir domātas tās 18. gs. notis, kuras glabājas Liepājas sv. Trīsvienības baznīcā? Tagad tādu atskaņojumu sauc par koncertu, toreiz to tā nesauca. Es jau varu iedomāties - ja mums tagad būtu tā tradīcija ik svētdienu pēc dievkalpojuma atskaņot pusstundu garu kantāti (pie tam arī ziemā un neapkurinātā baznīcā!), tu droši vien pirmais izmuktu. Šodien jau pat postlūdiju draudze nevar noklausīties līdz galam. Zviedrijā gan draudze pieklājīgi noklausās postlūdiju un tikai tad ceļas kājās un dodas ārā no baznīcas. Kā jau iepriekš rakstīju - mūzika arī ir vēsts (te oponēju viedoklim, ka tā ir tikai fons!) un iziet ārā postlūdijas laikā faktiski ir tikpat nepieklājīgi, kā iziet ārā sprediķa laikā, visādā ziņā tā ir liela necieņa pret ērģelnieku, kuŗš arī ir ieguldījis darbu, lai šo skaņdarbu iemācītos.
Saulespuķe
# Iesūtīts: 2007.09.21 15:52:50
Mulders
"Prosto te izlien Saulespuķes liekulība un lepnība, ka tā vietā, lai atzītu, ka viņas sirds ir elkdievības pilna, jo tā saskata elkus arī tur kur tie nav, viņa labāk norādīs uz Muldera pagānismu!" Mulder, manu raksturojumu Tu dari vēl izteiksmīgāku, kaut joprojām domāju, ka te diskusija ir ne par manu personu, bet pavisam citu tēmu. Lai Tava sirds mierīga - liekule, vismaz tik, cik pati to sevī manu, gan tomēr laikam neesmu (taču Tev no malas, protams, labāk redzams gan tas, ko kurš īsti domā, gan tas, kāds kurš īsti ir), bet, kas attiecas uz lepnību, - tur nekļūdies nemaz, jo ar to cīnos un laikam cīnīšos līdz kapa malai, un neiet man viegli, nemaz nenoliedzu! Kāds vieds Baznīcas vīrs savulaik sacījis, ka cilvēka lepnība mirst piecas minūtes pēc tā nāves. Lai Tev, Mulder, labi veicas, arī turpmāk atmaskojot tādus liekuļus, ticībā vājus un elkdievīgus farizejus kā es!
P.S. Kaut, atklāti runājot, nesaprotu, kāda muša Tev iekodusi un kur piepeši tāda agresija pret manu personu, jo it kā Tev neko sliktu nodarījusi neesmu un līdz šim esam visnodaļ laipni un sakarīgi diskutējuši PAR TĒMU, ne personālijām. Ja Tev šādi patīk labāk, lai būtu, bet es gan laikam paklusēšu.
Andis Atvars [87.110.102.129]
# Iesūtīts: 2007.09.21 15:54:12
dievkalpojumos vairāk traucē nevis senās latviešu un nesenās estrādes melodijas, bet gan pārlieku novecojušie (eg. vārtus adraiet un ielas mēžiet, un viss tas gaismā laistās) vai apbrīnojami nemākulīgie jaunie (eg. pasaulei mēs pāri ejam, zemi šo mēs ieņemam utt) dziesmu tekstu tulkojumi, kas ne tikai griežas ausīs vai izraisa krampjainus smieklus īpaši nepiemērotos brīžos (nu tāds tas zaurs- filologs ir, ka analizē tekstus visur un vienmēr).
…dažkārt liekas kamdēļ ērģelnieks to mūziku velk kā uz bērēm... var tak tā normālā tempā dziedāt.
Katrā ziņā labāk klausīties sakarīgu estrādes dziesmu nekā sliktu `kristīgo` ziņģi.
…cukursaldās melodijas cukursaldās balsīs…
Katrs pats atpazīs savu teikto, bet vai nesaredzat to, ka paši nemaz nespējat abstrahēties, no tā kas Jums apkārt- nu esat tādi paši grēcinieki kā es, Saulespuķe… , bet kurš lielāks, lai Dievs vērtē.
Andis Atvars [87.110.102.129]
# Iesūtīts: 2007.09.21 16:01:02
Jānis Kalniņš
Zem koncerta birkas var palikt jeb ko, un pēc laika atsaucoties uz Jūsu teikto kādi rokkoncertus baznīcā rīkos. Tas, vai koncerts būs par svētību draudzei, nosaka faktoru kopums- vai tajā līdzdalību ņem mācītājs, vai koncerta sniedzēji ir kristieši, repertuārs, kas to klausās utt. ,bet tā tiešām pārāk liela iespēja fantāzijām un nepareiziem secinājumiem.
Andis Atvars [87.110.102.129]
# Iesūtīts: 2007.09.21 16:06:17
Ctulhu
Nu redz, ja uz reklāmas dēļa lasu- .... ērģelnieks Ctulhu, tad taču man viss skaidrs...
Andis Atvars [87.110.102.129]
# Iesūtīts: 2007.09.21 16:17:38
Ctulhu
Tad seko karantīnas laiks... pēc laika klausīšos Tavu gaumi un ērģeļspēles prasmi. Lai veicas!
Andis Atvars [87.110.102.129]
# Iesūtīts: 2007.09.21 16:23:10
Ctulhu
A priekš kam tad karantīnas laiks... nu un kristietība jau nav zeķu nomainīšana- tā ir uz mūžu.
Jānis Kalniņš
# Labojis Jānis Kalniņš: 2007.09.21 16:24:34
Andis Atvars [87.110.102.129]

Kādā veidā koncerta kvalitāti ietekmēs mācītāja klātbūtne?!! Noskaitīt kārtējo garo lūgšanu, pret kurām Tu pats citā diskusijā tik ļoti uzstājies?

Un ja spēlēs Liepājas simfoniskais orķestris, piemēram, vai tad no diriģenta vai orķestra direktora jāpieprasa izziņa par katra mūziķa piederību baznīcai?

Mums jau te bija precedenti, kur mācītāji, kuri pilnīgi neko nejēdz no mūzikas, sāka regulēt repertuāru - smiekli nāk
Andis Atvars [87.110.102.129]
# Iesūtīts: 2007.09.21 16:35:42
Ctulhu
Nu nav viņi nekad par kristiešiem bijuši- sevi mānījuši ar iedomām.
Andis Atvars [87.110.102.129]
# Iesūtīts: 2007.09.21 16:48:01
Jānis Kalniņš
Ja cilvēks ko dara, tad viņam ir kāds mērķis... Kāds mērķis ir jums?
Lasot Jūsu komentus varu pateikt tikai vienu, būs mirklis, kad būs maksimums un tad kad vietējie būs apraduši, tad būs kritums..., bet tad būs jākonstatē, ka draudze ne vien nav augusi, bet ir gājusi mazumā... Lai nu būtu, ka es kļudos...
Andis Atvars [87.110.102.129]
# Iesūtīts: 2007.09.21 16:52:26
Ctulhu
Kā ir ar ateistiem- to jau Tev labāk vajadzētu zināt. Viņiem viss šķiet pretēji... nu tad jau tā tomēr nebūs, ka ir arī neīsti ateisti.
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.09.21 17:53:33
Andis Atvars [87.110.102.129],

Kāds mērķis? Ļoti vienkāršs - cilvēkam vajag skaistumu, arī dvēseles pārdzīvojumus, emocijas, prieku. Mūzika to sniedz!

Jau varu iedomāties Tavu reakciju - to visu sniedz pestīšanas atziņa un sv. Gara tuvums. Tā ir! Bet tas ir kā ar ēdienu - patiesībā mēs varētu vienkārši uzņemt kādu noteiktu kaloriju daudzumu, olbaltumvielas, minerālvielas, vitamīnus un šķidrumus. Bet vai Tu tiešām nekad neēd tādas absolūti kaitīgas lietas kā putukrējumu vai kaut ko citu vienkārši garšīgu? Vai Tu nekad neizvēlies to garšīgāko ēdienu, pat īpaši nepiedomājot pie kalorijām? Tāpat ir arī ar mūziku - tā rada prieku dvēselē vai vienkārši mieru. Te nevajag tik ļoti skaldīt matus un pētīt - ir mūziķis kristietis vai nav. Skaidrs, ka ir mūzika, kas nāk no pekles dziļumiem, bet es esmu pilnīgi pārliecināts, ka dziesmiņa par sienāzīti tā nu nav!
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.09.21 17:57:17
a_masiks

tomēr apgalvoju, ka meldiņam ir lielāka loma par fonu vai dekoru: vai gan citādi tā reizēm kaitina, reizēm mierina, reizēm iepriecina. Es personīgi Dieva vēsti papriekšu saklausīju mūzikā, jo mūzika man ir vēl viena no valodām, es to saprotu kā cits saprot angļu vai ķīniešu valodu.

Ja kas, tad dekors arī nav vis vienkārši dekors, bet vidi veidojošs elements.
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.09.21 19:44:25
a_masiks

Nu jā, mēs jau laikam domājam apmēram vienu un to pašu, tikai dažādi izsakām. Mūzika nav sakrālā rituāla sastāvdaļa, tas skaidrs. Bet vēsts nesēja vai, labāk sacīt, ilustrētāja tā gan var būt. Saulespuķe laikam ir iedalījusi mūziku tādā, kam ir vieta baznīcā un kam nav, uztverot to kā rituāla vēsts nesēju vai rituāla būtisku elementu, tur Tev taisnība. Bet nevajag viņai arī pārmest par daudz, jo citam, redz, gaudulīgas vai arī jautras dziesmiņas ģitāras pavadījumā, kā to dzirdēju ne vienā vien baznīcā, liekas visai pieņemamas, man atkal to grūti akceptēt. Tā kā lielā mērā tas ir gaumes un iekšējo iestatījumu jautājums.
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.09.21 22:40:37
a_masiks

ĀMEN
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . >>
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 36 , pavisam kopa bijuši: 5447