atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Sinode
Aivars Lapšāns
Iesūtīts: 2010.11.29 23:49:05
Pēc dažām dienām sākas LELB sinode. Forumā tukšums. Kā pirms valsts vēlēšanām. Apātija? Jo mainīties tāpat nekas nemainīsies?
<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . 17 . >>
AutorsZiņas teksts
Ralfs Kokins, TF dekāns [195.13.140.22]
# Labojis redaktors: 2010.12.06 17:03:02
Labdien!
Nebūtu šeit ielūkojies, ja studenti nebūtu man darījuši zināmu, ka LELB forumā parādījusies nepatiesa informācija par Teoloģijas fakultāti.
Bīskaps Pāvils, 04.12.2010., atbildot lietotājam „Vilks”, rakstīja sekojošo:
„Man bija reiz iespēja vienu semestri pastudēt TF maģistrantūrā. Par LELB nekādu diskusiju tur nepiedzīvoju, bet mācību programma bija laba. Bakalaura studijas TF esot vājas - tā esmu dzirdējis...”
Hmm... vājas Bakalaura studijas? Lai nu ko varētu apgalvot, bet tas nu nekādi neatbilst patiesībai! Arī, palūkojoties maksimāli paškritiski.
Acīmredzot kāds bīskapam devis apzināti nepatiesu un melīgu informāciju, kā tas jau ne reizi vien noticis teoloģiskās izglītības jautājumos.
Tāpēc saredzu, ka mans pienākums ir dot informāciju tur, kur tās trūkst vai kur tā ir nekorekta.
Visas 3 Teoloģijas fakultātē esošās akadēmiskās programmas (Teoloģijas un reliģiju zinātnes Bakalaura, Maģistra un Doktora studiju programmas) atbilst visiem Latvijas Universitātē pastāvošajiem akadēmiskās kvalitātes kritērijiem un nemitīgi tiek atjaunotas, uzlabotas un izvērtētas arī starptautiskā līmenī. Piem., Bakalaura SP beidzējs bez kādām problēmām var startēt jebkurā Rietumu universitāšu TF augstāka līmeņa studiju programmā (akadēmiskais vai profesionālais Maģistrs, utt).
Esmu pats bijis Bakalaura SP vadītājs gandrīz 10 gadu garumā, es zinu, kas un kā tur saturiski notiek. Tagad programmas vadību ir pārņēmusi Dr. theol. Dace Balode, kura ir ārkārtīgi spēcīga un starptautiski novērtēta jaunderībniece ar teoloģiski aktuālu (ļoti sistemātisku – Šveices skola!) skatījumu uz lietām.
Es patiešām uzskatu, ka TF programmas ir vienas no labākajām visā LU, vērtējot ne tikai pēc formālajiem, bet vispirms pēc saturiskajiem kritērijiem. Mums ir tikai viena programma katrā studiju līmenī, tāpēc varam pievērst programmu kvalitātei īpašu uzmanību. TF 14 mācībspēki, neskatoties pat uz ievērojami samazinātajiem finansiālajiem resursiem (par 2/3 !), caur komandas darbu ir ielikuši milzu pūles, lai programmas tālāk attīstītos, būtu saturiski sabalansētas, secīgas, pārskatāmas/saprotamas un pats galvenais – kvalitatīvas.
Programmās pārstāvētas visas Teoloģijas klasiskās apakšnozares – Jaunās un Vecās Derības teoloģija, Praktiskā teoloģija, Baznīcas vēsture, Sistemātika un pasaules reliģijas. Reliģiju pētniecība nav 1. prioritāte, tā ir tikai Teoloģijas dēļ.
Esam no retajām fakultātēm, kurā tagad izstrādāti skaidri darbu novērtēšanas un akadēmiskās pētniecības kritēriji, metodiskie orientieri konkrētās disciplīnās, īpaši studiju kursi par studijām Universitātē, fakultātē un programmā, pieejas pie vadošajām pasaules datu bāzēm, īpašu uzsvaru esam likuši arī uz kvalitātes kontroli un visu jautājumu/lēmumu caurspīdīgumu, utt. Esam lepni, ka papīros norādītais sakrīt ar faktiski notiekošo – tas, starp citu, ir retums LR Augstākās izglītības telpā  (esmu bijis eksperts neskaitāmos izvērtējumos akreditāciju sakarā).
TF atbilstoši noslēgtajiem līgumiem intensīvi sadarbojas ar vairākām vadošajām Teoloģijas Fakultātēm Eiropā – Heidelbergu, Tībingeni, Minheni, Berlīni un it sevišķi ar Tartu. Tartu TF dekāna prof. Riho Altnurmes vadībā ir pilnīgi pārstrukturēta Doktora studiju programma, lai tā līdzvērtīgi ieietu starptautiskā apritē.
Bakalaurs ir tikai 1. līmeņa augstākā izglītība – 3 gados tikai ievadi un metodika. Pilna izglītība ir Maģistrs (vēl 2 gadi). Doktors – tas jau ir spējīgāko lidojums. Bakalaurs nav maģistrs, šīs programmas jāskata secībā.
Tāpēc tāda tenkošana apkārt par kādas TF programmas zemo līmeni vai iešanu uz galu (esmu dzirdējis) ir vai nu elementāra nezināšana, apzināti meli vai kādas personiska rakstura problēmas.
Tas, ka Teoloģijas fakultāte nodarbojas ar kritisku reliģisko procesu analīzi, nenozīmē, ka tā darbojas pret LELB. Cilvēki, kas to pasvītro, laikam nav sapratuši, kas ir akadēmiska teoloģija visā pasaulē, kas ir teoloģija tās būtībā.
Zinātniski kritisko metožu apgūšana Bībeles un rel. ideju pētniecībā faktiski ir „valoda”, kurā runā akadēmiski izglītotie teologi visā pasaulē. Visa pēdējo 200 gadu pētniecība un atziņas un ne tikai (tie ir arī Bibliskie Konteksta, QualWahomer, GezeraShawah u.c. principi, kuri jau bija zināmi Jēzus laikā, kā strādāt ar Sv. Rakstu tekstiem).
Bez šīm kritiskajām metodēm nevar lasīt ne monogrāfijas, ne komentārus. Metodes nav metožu dēļ, visas „kritikas” (19. gs. vācu termins, kas būtībā nozīmē analīzi) – teksta, literārā, formu, paveidu, implicītā u.c. ) ir tikai Rakstu labākas/adekvātākas/vēsturiski korektākas izprašanas dēļ. Nostāja vai darbība pret baznīcu ir katra atsevišķa cilvēka raksturs vai nostāja, katra personīgā pārliecība vai atbildība, tā NAV fakultātes politika.
Pasvītrot akadēmiskās teoloģijas pretstatu kaut kādai „baznīcas teoloģijai” ir visai analfabētiski. Apmēram tas pats, kas zinātni izspēlēt pret reliģiju vai otrādi. Vai tas pats, kas vārda „liberālisms” populārais lietojums, attiecinot to uz teoloģiju, kas strādā ar zinātniski kritiskām metodēm.
Tāpēc šādi viedokļi pret TF vai pret LA nekalpo nekam labam un ir nepatiesi būtībā. Tur noteikti ir kādas pavisam citas (ideoloģiskas, personiskas u.c.) intereses.
Baznīca ilgi neizdzīvos bez akadēmiskas/kritiskas teoloģijas (kaut vai – garīdzniekiem jāstrādā arī ar augsti inteliģentiem, kritiski izglītotiem cilvēkiem). Un Teoloģija ilgi neizdzīvos bez Baznīcas.
Tāpēc pārvarēsim šo destruktīvo pašā iedīglī un sarunāsimies, cienot un iepazīstot viens otru. Draudzēsimies, nevis žultaini grauzīsim viens otru! Mums ir daudz laba, ko varam dot cits citam!
Aivars Lapšāns
# Iesūtīts: 2010.12.06 17:18:38
Ralfs Kokins, TF dekāns [195.13.140.22]

Paldies par atbildi. Lūdzu vēl atbildiet uz vienu jautājumu !

Sakiet lūdzu , ja slēgtu LA , vai jūs varētu sadarboties ar LELB un kaut kādos punktos, no LELB reģistrētos studentus , apmācītu pēc LELB prasībām ? Draudzīgs kompromiss .....vai tāds ir iespējams?
bijušais TF students [90.130.180.179]
# Iesūtīts: 2010.12.06 17:30:10
TFā ir daudz dzirdēts LELB kritikas, pie tam - jocīgi - tieši no ,,savējiem,,. Kaut kā no vienas puses skan vēlme kaut ko uzlabot, bet no otras puses - ,,noliek,, tā, ka maz neliekas. Pēc bakalaura studījām galvā ir tāds info rasols, ka ne tik vien LELB sāk šķist stulbums, bet jebkura cita konfesionāla piederība.
Bakalaura progrqama bija manā vērtējumā tā vērta, lai iztērētu 3 gadus (4.- jau vairs nevilka). Bet maģistratūra pēc programmas spriežot bija formalitāte bez pasniedzēju un programmatiskā satura
bijušais TF students [90.130.180.179]
# Iesūtīts: 2010.12.06 17:33:26
Pilnībā piekrītu arhibīskapam par LA vajadzību. TF uzdevumos nav sagatavot lietpratīgu garīdznieku, kurš ciena amata mundieri un pastāvošo kārtību...
Tēvs Indriķis
# Labojis Tēvs Indriķis : 2010.12.06 17:50:36
skats no alas kā jūs definētu robežas starp Marijas pārmērīgu godināšanu, Marijas pienācīgu godināšanu un Marijas negodināšanu?
Kaut kā tā - negodināšana ir protestantiskās izbailes no Jaunavas Marijas vispār kā hiper reakcija uz pretējo galējību,
pārmērīga - tās speciālās litānijas un dievkalpojumi Marijai, kur nevar saprast, kur sākas omniprezenta dievība un beidzas svētā,
pienācīgi - ka gan lūgšanās nebaidāmies uz viņu kā piemēru atsaukties, gan arī sprediķos, un nebaidāmies to darīt arī pie ikonām, kur viņa kopā ar savu Dēlu.
Lai gan - ja droši zinātu, ka Sv. Marija klausās , noteikti es viņu palūgtu aizlūgt par mani savam Dēlam.
Un ja kāds to dara, neuzskatu par grēku.
vilks
# Iesūtīts: 2010.12.06 18:02:20
bijušais TF students [90.130.180.179]
Pēc bakalaura studījām galvā ir tāds info rasols, ka ne tik vien LELB sāk šķist stulbums, bet jebkura cita konfesionāla piederība.

Nu tas kā kuram, man tā nelikās un vairāki mani toreizējie kursabiedri tagad ir LELB mācītāji, prāvesti un/vai komisiju vadītāji.

Mārtiņš
# Labojis Mārtiņš: 2010.12.06 18:19:42
Ralfs Kokins, TF dekāns [195.13.140.22]
Es patiešām uzskatu, ka TF programmas ir vienas no labākajām visā LU, vērtējot ne tikai pēc formālajiem, bet vispirms pēc saturiskajiem kritērijiem.

Bet protams, ko gan citu lai teiktu pats par sevi.
Tomēr ir pazīmes, kas liecina arī ne tik labu, piem., TF absolventes ļoti savdabīgais šodienas raksts Delfos .
TF 2001 gada absolvents [84.237.145.179]
# Iesūtīts: 2010.12.06 18:38:43
ar to liberālo šļuru nezinu ko šodien iesākt. dekānu J.Cālīti atceros tik smaidam un sēžam uz galda runājot par Svēto Garu.. jēga
= 0 ieguvums, ja nu vienīgi sirsnīgi smaidiņi... nu kam tas pietrūkst, to var no viņa dabūt.
I.Kalniņš vispār par cīsiņiem un biezpienu tālāk netiek, pats visu samet katlā un vāra rosoli, kā jau te augstāk komentāros kāds bijušais students norādīja.
R.Kokins jūsmīgs un aizraujošs stāstījums, bet nu galvā maz kas paliek...???
L.Taivāns - visu cieņu... savdabīgs, bet kautko iemācīja.
Liturģijas priekšmetos pasniedzēji deva vispārēju ieskatu... nu virspusēji, ne padziļināti un tā sālīti.
Gatis Līgums - visu cieņu, vēl tagad respekts uz ielas satiekot.
V.Klīve - nu var arī tā skatīties uz lietām...

bet ko iesākt ar šo teoloģisko šļuru NEZINU!!!!

utt. Visu cieņu valodu pasniedzējiem. bija jau vēl Tambergs un vēl citi, oi, Vārsbergu piemirsu
= viņš vismaz ļāva runāt d
TF 2001 gada absolvents [84.237.145.179]
# Iesūtīts: 2010.12.06 18:39:50
... dažādiem konfesiju pārstāvjiem savās lekcijās, bet paša mācītais
= 0 vērts.

nu kā lai vērtē bakalaura studijas augstu, kā Kokin, piedodiet, beidziet jūsmot...
TF 2001 gada absolvents [84.237.145.179]
# Iesūtīts: 2010.12.06 18:44:48
pilnīgi piekrītubijušais TF students [90.130.180.179]
TF uzdevumos nav sagatavot lietpratīgu garīdznieku, kurš ciena amata mundieri un pastāvošo kārtību...

o, cieņa es nezinu, ko iemāca cienīt, sevi, ka esi TF students. Ja KOkins būtu tikai doktors pasniedzējs, kura teoloģiskās autoritātes ir ne vecākas par 18., 19. 20. un 21. gs, tad vēl nekas... nu tāds pasniedzējs... cieni vai necieni, bet sirds sāp, ka šāds ir mūsu mācītājs LELB.

E. Rozīša slavinājumi un aicinājums sievietēm braukt un kalpot pasaulē vispār ir apbēdinošs atmiņu kopums.

SFINKS
# Iesūtīts: 2010.12.06 18:57:24
Nekādi nesaprotu, kāpēc jācepās par TF vai LutAkas mācību progu. Neviens nav spiests ar varu apgūt zinības. Nepatīk lekcijas vai kas tamlīdzīgs, sēdiet mājās, strādājat vai darat ko gribat.
Mans viedoklis par TF, ir, ka saprātīgāk tajā stāties tad, kad pasaules uzskats un pieredze ir ne no vidusskolas sola, bet kādus krietnus gadiņus vēlāk un nevajadzētu arī atrasties "papīra" dēļ.
Aivars
# Iesūtīts: 2010.12.06 18:59:45
TF 2001 gada absolvents [84.237.145.179]
Lasot jūsu tekstus tiešām liekas, ka TF mērkaķus atražo. Ko lai saka? Acīmredzot, ja kāds ir cūka, tad pērles viņam būs mēsli, ja reiz tās nav cūkēdiens. Studijas parasti ir nodarbe, kurā cilvēki paši mācās, nevis savā nesekmībā vaino pasniedzējus. Ja tāds rūgtums palicis, ka publiski jāgānās, ka pašam kauns savu vārdu nosaukt, varu ieteikt uzmeklēt kaut vai to pašu G. Līdumu un palūgt psihoterapeitisku palīdzību.
SFINKS
# Iesūtīts: 2010.12.06 19:00:57
TF 2001 gada absolvents [84.237.145.179]
Žēl, ka neko vairāk no TF neesi ieguvis.
Savukārt es gan Ralfam saku LIELU PALDIES un pārējiem pasniedzējiem arī.
TF 2001 gada absolvents [84.237.145.179]
# Iesūtīts: 2010.12.06 19:12:47
Aivars
Studijas parasti ir nodarbe, kurā cilvēki paši mācās, nevis savā nesekmībā vaino pasniedzējus.

nesekmība???

tu joko?


Aivars
# Iesūtīts: 2010.12.06 19:14:08
TF 2001 gada absolvents [84.237.145.179]
Parasti jau nesekmīgie ir tie lielākie aurotāji. Ja reiz esi tāds izcilnieks, ko tad anonīmi klaigā?
TF 2001 gada absolvents [84.237.145.179]
# Iesūtīts: 2010.12.06 19:18:41
SFINKS
man arī ir kam teikt paldies. un viņi to zina... un to var arī izlasīt augstākminētajos komentāros.

ceļamaize, stājoties TF "tur tak iet ticību pazaudēt"
visi esam grēcinieki, katrs nu pats atbildēsim Dieva priekšā, bet nevaru ciest Kokina lepnumu un jūsmu par TF...

lasīju arī tagadējo studentu atsauksmes par TF.... nu es jau ar ar labāko cerību gāju studēt, tad vēl LA nebija


TF 2001 gada absolvents [84.237.145.179]
# Iesūtīts: 2010.12.06 19:19:11
Aivars
nepatīk?
kā tad tevi sauc, ko?
Aivars
# Iesūtīts: 2010.12.06 19:19:26
Mārtiņš
Nu šī Iļana Bukura ne reizi vien jau ir izcēlusies, bet vai gan tas nozīmē, ka mācību iestādes programmas ir pie vainas? Tas, ka reanimatologs gvelž visādas muļķības, taču nenozīmē, ka Stradiņa Universitāte nekam neder, vai ka cilvēks vismaz kaut ko saprot savas tiešās izglītības jomā.
Aivars
# Iesūtīts: 2010.12.06 19:21:35
TF 2001 gada absolvents [84.237.145.179]
Nepatīk gan. Tu konkrētus cilvēkus `apliec` aizmuguriski.
TF 2001 gada absolvents [84.237.145.179]
# Iesūtīts: 2010.12.06 19:22:23
ziņkārībai ir labs vai nelabs raksturs, Aivar?

Ievai jau ar bija paradīzes dārzā. un kādi augļi?
<< 1 ... 9 . 10 . 11 . 12 . 13 . 14 . 15 . 16 . 17 . >>
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 62 , pavisam kopa bijuši: 16881