atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Lektori, pērminderi vai evaņģēlisti?
vilks
Iesūtīts: 2010.04.12 13:28:10
Lasīju svētdien jauno "Svētdienas Rītu" ar ziņu par lektoru kursu beidzējiem. Un aizdomājos - interesanti, ar ko lektori atšķiras no agrākajiem pērminderiem vai arī evaņģēlistiem? Pienākumi it kā vieni un tie paši.

Kādi neordinētie garīgie darbinieki ir jūsu draudzē - lektori, pērminderi vai evaņģēlisti? Vai varbūt tie ir dažādi amati, un sastopami ir kā vieni, tā otri un trešie? Ar ko viņu kalpošana pie jums atšķiras?

Diskusija luterāņiem.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . >>
AutorsZiņas teksts
Aivars Lapšāns
# Labojis Mods-1: 2010.04.16 10:08:55
vilks


Vai tiešām jebkādu svētbrīžu vadīšana, sakot īsu uzrunu/savas pārdomas par kādu Rakstu vietu, ja to dara vienkārss draudzes loceklis, ir "rupjš Baznīcas kārtības pārkāpums"?
man tas šķiet kaut kā dīvaini.
Var jau būt, ka tā ir, tāpēc jautāju.
Galu galā ikviens kristietis taču ir aicināts pasludināt evaņģēliju.


Ļaunās pāvestības sindroms atjaunojas daļā mūsu brāļu domāšanā. Kristoferam ir liruģiskā domāšana bez globāla skatījuma draudžu attīstībā. Es jau nesaku , ka , nu , tagad mēs te visi kāpsim kancelē... bet aizliegt nedrīkst. Tas nav evaņģēlija gars un pareiza izpratne par kristīgo cieņu.

novērotājs [84.237.161.70]
Domāju , ka Vanagam vajadzētu, varbūt ne Vanagam , bet kaut kādai LELB līdergrupai apciemot universitāti un sarunāt LELBa vajadzības. Vajadzētu pieaicināt prezidentu , kā savienotāju Ja reiz slēdzam ciet LA , tad....universitāte varētu ar kaut kādu norunātu sistēmu nodrošināt LELB vajadzības. Nedrīkst spēlēties ar to , ka mums nebūs bakalaura ,,grādīgie,, mācītāji.
Domāju , ka uz visu jāskatās - ko Dievs ar to grib mums pateikt , ka Viņš sit ciet LA. Tas varētu būt Dieva noraidošā attieksme , ka LA par daudz ir saķusi mācīt katoliskas konfesijas garā. Domāju , ka būtu vērtīgi pievienot lekciju ciklu - kā jaunam mācītājam ienākt draudzē , kāds ir mācītāja - skolotāja statuss Baznīcā. Vajadzētu pamainīt arī muzikālo nodaļu , kur ērģelniekam būtu jāmācās paildus sintezatora spēle, ģitāra, kāds pūšaminstruments, piem, flauta un perkusijas. Mūzikas akadēmijā ir papildinstruments. Piem. mācies kokli , bet vēl spēlē klavieres un izvēles programmā flauta. Kopā sanāk trīs instrumenti. Prasībām jābūt mazāk profesionālām pie papildinstrumentiem.

novērotājs [84.237.161.70]

Mācītājs mūsu sabiedrībā ir kristietību prezentējoša seja. Un kaut kādās galējības aiziet un nemācīt vairs bakalauru nedomāju , ka ir pareiz. Nav vēl bēdu laiki pienākuši. Bet daudz kas mums liek domāt arī to , ka draudzēm pašām lielāks uzsvars jāliek uz Bībeles stundām vīru un māsu vakariem , svēto sadraudzi , lūgšanām. Nekoncentrēties tikai uz liturģiju, bet darboties kā luters ir mācījis. Būt kopībā .

novērotājs [84.237.161.70]
Kristofers Tas tak nav svarīgi. Pēc Lapšāna Kunga uzskata tas ir RKB auglis. Kam nāk atklāsme tas sprediķo.

Te lūk...ir tas fenomens. Nezinu ar ko Tu nodarbojies , bet diez vai Tevi varētu saukt par kristieti, jo Tava domāšana ir uz brāli apmelojoša. ES nerakstīju , ka , ja kādam nāk atklāsme, tad uzreiz sprediķo. Es to neesmu rakstījis. Kristietība sākas ar normālu sarunu. Kā varam normāli sarunāties , ja Tu izmaini otra teiktā ,,stāstu,,.
Vārds sprediķis , nebūtu pielietojams mūsdienās. Vajadzētu likt atpakaļ biblisko standartu - pravietošana. Svētruna.

novērotājs [84.237.161.70]
# Iesūtīts: 2010.04.15 21:34:21
Aivars Lapšāns Tavi minētie brāļi bija lai stratētu uz evaņģēlistiem un ne lektoriem. Ir atšķirība. Tas ka viņi netika uzņemti noteikti bija pamatots iemesls. Un cita starpā lai iet un pamācās LA. Kāpēc ne?


Kādam ir priekš tautas arī maizīte jāsēj.

novērotājs [84.237.161.70]
Ir atšķirība. Tas ka viņi netika uzņemti noteikti bija pamatots iemesls

Kāds iemesls? Visi trīs ir bijuši draudzes vecākie. Visi gadu runājuši svētrunas. Attiecīgajā novadā labākie kalpi. Visiem daudzbērnu ģimenes. Visi trīs nesautīgi uzturējuši ar saviem līdzekļiem baznīcu.
Kā vispār kāds svešs cilvēks var pateikt , kurš to brāli nepazīst , ka viņš nevar prezentēt LELB. Padzīvo ar to brāli , iepazīsti viņu , tikai tad sniedz savu vērtējumu.
Tā būtu brālīgi . Vai ne? Dievs taču visu redz un ,,pieraksta,,. Un svēta ne jau nu to , kurš paaugstināts nemazgā kājas brālim , bet nez ko iedomājas no sevis, tādā veidā graujot LELB imidžu.

novērotājs [84.237.161.70]
Pēc Lapšāna Kunga uzskata tas ir RKB auglis.

Es Tev neesmu nekāds Kungs. Saliec mīlestības punktus uz i caur pareizu izpratni par Baznīcu brāļiem un māsām.

Atis Grīnbergs
Bet augstais amata skatījums ir luterisma pašos pamatos - visās apliecībās un masīvi. Brīvā pieeja ir raksturīga neluteriskajiem reformatoriem.

Tāds nostādījums luterismā nemaz nevar būt. Evaņģēlijs ziņo , ka augstākais ,,amats,, ir Dieva vīram , kurš spēj pateikt - Tā saka Tas Kungs.....Šie augstākā amata vīri nemētājas uz katra stūra un neplātās. Diemžēl Luters arī tādā veidā nav mācījis draudzes. Luters skaidri un gaiši mācīja savus priekšstāvjus meklēt savējo vidū. Tikai tad tas ir augstākā amata kandidāts , kurš ir pašas draudzes sirdsizvēlētais. Jēzus izvēlētais. Tad loģiski draudzē arī ir panākumi. Luters arī māc;ija - ja draudzē ierodas despots un sāk draudzi traumēt , no tāda nekavējoties ir jātiek vaļā.

Kristofers
Un ja šie 3 brāļi sprediķoja bez jebkāda baznīcas pilnvarojuma, tad tā ir pašdarbība un rupjš Baznīcas disciplīnas pārkāpums.

Jā , un šito partijas pārkāpēju višvirnutj no LELba ārā. Nu , visus, ārā , kuri atļaujas dzīvot pēc evaņģēlija. Ko viņi iedomājas? Kaut vai baznīca būs tukša , bet tās mūri taču pastāvēs!
Bet , ja nopietni , Kristofer, ja Tu šito esi iemācījies LA , tad labāk , ka LA sit ciet. To es nopietni.
novērotājs [84.237.161.70]
# Iesūtīts: 2010.04.16 11:12:05
Aivars Lapšāns Pirmkārt LA es jau teicu netiek aizslēgta pavisam. Un cik zinu tad muzikālajā grupā fakultatīvi pat kokli kādreiz spēlēja. Treškārt caur liturģiju arī runā Dievs. Kam ausis lai dzird. Ceturtkārt par sprediķošanu tu esi rakstījis jau daudz agrāk. Piektkārt es pazīstu pieminētos tavus trīs brāļus. jauki, dievbijīgi brāļi, bet ar to ir reizēm par maz, lai kāptu kancelē. Nedomāju, ka viņi par noraidījumu bija aizvainoti, bet paši labi saprata iemeslus. Sestkārt par kungu piedod, ņeveikla cieņas izrādīšana. Dievs Tevi mīl un es arī.
godwit
# Labojis godwit: 2010.04.16 11:14:33
Aivars Lapšāns
"Vārds sprediķis , nebūtu pielietojams mūsdienās. Vajadzētu likt atpakaļ biblisko standartu - pravietošana. Svētruna."
Pravietošana laikam būs kaut kas cits. Pravieši sludināja par Mesijas nākšanu. Kad Mesija atnāca, tad vairs nav īsti nepieciešmības pēc pravietošanas. Vismaz sākotnējā nozīmē.

Vārds „sprediķis” šķiet ir ģermānisms. Tas, ko darīja Jēzus un apustuļi, bija „kerusso”, tas ir pasludināja prieka vēsti. Tālab es domāju, ka sprediķi labāk būtu saukt vienkārši par "evaņģēliju", vai arī latviski visiem saprotamu vārdu „pasludinājumu”.
Aivars Lapšāns
# Labojis Mods-1: 2010.04.16 12:00:45
novērotājs [84.237.161.70]

Pirmkārt LA es jau teicu netiek aizslēgta pavisam. Un cik zinu tad muzikālajā grupā fakultatīvi pat kokli kādreiz spēlēja.


1. Es nezinu vai sitīs ciet, to varbūtību rakstīja citi.
Ja mācīja kokli , tad ....? Kāpēc tagad tikai ērģeles? Es runāju par vajadzībām , kādas ir tagad draudzēm. Bieži vien atbrauc ērģelnieks no pilsētas un ar draudzi vispār nekomunicē. Daudzās draudzēs pēc dievkalpojumiem notiek muzikālās nodarbības. Jāmeklē cilvēki utt...to tad varētui veikt šis ērģelnieks. Tas ir lietišķš skatījums. Tu jau neko nepateici.

Treškārt caur liturģiju arī runā Dievs.

2. Neesmu paudis , ka liturģija nebūtu vajadzīga un , ka liturģijā nerunā Dievs....

Piektkārt es pazīstu pieminētos tavus trīs brāļus. jauki, dievbijīgi brāļi, bet ar to ir reizēm par maz, lai kāptu kancelē.

3. Neizmaini mana rakstītā jēgu. Šie brāļi nav domājuši kāpt kancelē pēc Tava izpratnes. Viņiem Tava atļauja nav jāprasa. Interesanti kā Tu man varētu aizliegt braukāt pa Latviju un ,,kāpt kancelē,, ? Skaties , ka labāk uz sevi. Piedod. Baznīca nav partija. Visu nosaka Dievs , nevis Tu.

Nedomāju, ka viņi par noraidījumu bija aizvainoti, bet paši labi saprata iemeslus

4. kārt.... Neattaisno sevi nebrālīgā rīcībā. Tas , ka Tu nedomā , ka viņi bij aizvainoti, norāda uz to , ka Tu nedrīksti ar tādām lietām nodarboties. Protams , ka viņi bij aizvainoti. Domāju , ka Tu esi slikts vadītājs, bez tālredzīga skatījuma par draudžu attīstību. Un daļa pie finansiālā kraha Tev ir jāuzņemas, jo nespēj saprast brālības un baznīcas attīstības stratēģiskos pamatprincipus. To jau var redzēt pēc Tavas sarunas ar mani , ka nespēj normāli virzīt sarunu , bet to apklāt ar nepatiesībām un teikumu izmaņām. Tādā pašā veidā Tev arī tie trīs brāļi jāformulē pēc savas sapratnes, ne pēc Jēzus mīlošās sirds fenomena. ,, Es gribu lai viņi būtu viens....,, Jēzus grib , bet Tu negribi?
Aivars Lapšāns
# Iesūtīts: 2010.04.16 12:05:31
godwit

Ai , nu , kāda tam starpība un jēga ...es tikai tā, pārdomu veidā....
Aivars Lapšāns
# Iesūtīts: 2010.04.16 12:07:29
vilks

Paldies, laikam Tu sakārtoji....
Mods-1
# Iesūtīts: 2010.04.16 12:08:24
Aivars Lapšāns
Mazliet kārtības forumā nekait
un mēģinām runāt puslīdz draudzīgi un par lietu, jā?
Aivars Lapšāns
# Labojis Aivars Lapšāns: 2010.04.16 12:30:28
Mods-1

Paldies , es kā vienmēr peramais zēns. Vajadzētu tomēr palasīt kas to nedraudzību provocē, tam tad arī uzšaut ar jaunajiem bērzsulu žagariņiem. Tūdaļ jau laidīšos prom uz lauku māju, uz sarunām ar To Kungu un viņa skaito radību. Un nejaukšos mūs baznīcas lietās , jo mums taču nekā ntrūkst un viss ir vislabākajā kārtībā....
Forums pilns ar tekstiem, bet Mods acīgs uz mani. Tad jau ir kāda jēga maniem klājieniem.
Ingars
# Iesūtīts: 2010.04.16 12:46:37
Par liturģiju runājot - vai LELBā (līdz ar to arī visās tradicionālajās konfesijās) tā nav neelastīga? Es domāju, ka vajadzētu godīgi izvērtēt draudžu locekļu ticības stāvokli - kam tad īsti viņi tic un kā viņi tic.
Aivars Lapšāns
# Iesūtīts: 2010.04.16 12:52:27
nopietns

Domāju , ka man mācītāji ir draugi vairāk kā Tev. Nav man problēmu ar komunikāciju. Te iet runa par Luterisko vai katolicisko kursu. Man šajā jautājumā ir kas sakāms. Tāpat kā daļai LELB mācītāju un draudžu locekļu. Pārāk tālu esam aizgājuši. Esam kraha priekšā. Konfesionālā kraha priekšā. Mums būs jāizvēlās - vai ejam atpakaļ pie Lutera ....vai pie pāvestības. Protams , ka Tev nepatīk. Cienu Tevi. Lai Dievs Tevi svētī!
rainars
# Iesūtīts: 2010.04.16 12:53:39
[Online]
[Rediģēt] [Dzēst] # Iesūtīts: 2010.04.16 12:52:28 IP: 84.237.190.184
Un publiski sludināt mūsu baznīcā ir atļauts nevis tiem, kam sanāk vai viņi domā, ka sanāk, bet tikai likumīgi aicinātiem.
Mūsu baznīca jūsu baznīca un t.t................
kur ir kopība un brāļu mīlestības apliecinājums.
Liekas ka ja no augšas mēs te un jūs tur diez vai ir no Dieva.
Nesaprotu kāpēc luterāņi vēl joprojām piemin un pārmet katļiem par idulgenču tirgošanu. Vai tas vēl joprojām ir aktuāli vai aktuāli bija vairākus g.s. iepriekš.
Saratni par rakstiem dod kas? Ko Luters iesaka saistībā ar rakstu lasīšanu? Kāpēc Luters tulkoja Bībeli un to dar adaudzās citās valodās ? Kas ir svarīgāk Dieva vārda un nodoma sludināšana vai pareiza liturģiskā sapratne?
Aivars Lapšāns
# Iesūtīts: 2010.04.16 12:55:32
Ingars

Saprotu Tevi. Bet tas ir ļoti bīstams precedents. Nedrīkst baznīca rīkot šādas aptaujas. Tas ir spiediens uz indivīda ceļu pie Dieva. Domāju , ka tas ir liels grēks.
vilks
# Iesūtīts: 2010.04.16 13:02:13
Ingars rainars
par liturģiju šai tēmā īsti nav runa, te ir runa par neordinētajiem garīgajiem darbiniekiem.

sica. [78.84.151.69]
# Iesūtīts: 2010.04.16 13:06:38
Ingars
nuuu a neesi domājis, ka ir pietiekami daudz cilvēku, kuirus apmierina šī neelastīgā liturģija, kuri tieši tāpēc ir tradicionālajās konfesijās nevis kādā hmmm jaunaj;a kustībā ala sektā?
Aivars Lapšāns
# Iesūtīts: 2010.04.16 13:15:53
vilks

Merlins še reiz izpaudās , ka Luters esot rakstījis , ka nevajag ņemt no ekstrēma. Es esmu gluži pretējās domās. Jaunā derība ir veidojusies tieši ekstrēmā vidē. Ne miera laikos. Bībele daudz ko atļauj pretēji tam , ko mēs tagad aizliedzam. Tāpēc evaņģlija izplatība ir tik lēna pretēji Pirmkristiešu ekstrēmajiem laikiem. Jo tad visi bij vienā komandā , kā sievas , tā vīri. ( Kristietības vēstrures fakts). Tāpat arī hierarhijas cilvēki nebij tā attālinājušies viens no otra.
Mums ir jāsaprot kā veidoja tad Jēzus savu draudzi? Tas , ka mums , teiksim ...tagad ir tāds kalpotāju izvietojums , nenozīmē , ka tas nevarētu būt savādāks. Jo Bībele to atļauj. Jo var nākt laiki, kad visi mēs būsim sludinātāji , mācītāji, priesteri, perminderi ....nebūs laika prasīt - kāds tev čins.....
Vienkārši nedrīkst draudzes locekļiem borēt tikai vienu vienīgu variantu. It sevišķi , ja tas neatbilst Bibliskajam. Ja esam evaņģēliska draudze , tad mācīsimies visus variantus. Un cienīsim viens otru.
Ingars
# Iesūtīts: 2010.04.16 13:34:56
Aivars Lapšāns
Nu tāpēc aptaujai vajadzētu būt anonīmai.

sica. [78.84.151.69]

Tieši tāpēc ir jaizvērtē cilvēku ticība un tas tad arī būs rādītājs vai mācītājs ar savu kalpotāju komandu ir strādājuši pietiekami efektīvi. Cilvēkus var apmierināt daudz kas, bet vai tas nozīmē, ka ar viņu ticību viss ir kārtībā?
sica. [78.84.151.69]
# Iesūtīts: 2010.04.16 13:39:53
Ingars
es domāju, ka ir... cilvēki ir dažādi. vienam patīk tingeltangels (tavs piedāvātais varainats), otram kārtība. ar ticību nav saistības, svarīga ir forma. man svarīgi, lai es sa;ņemtu mieru, bet tingentangels mani tikai satrauc un satracina, līdz ar to tāda aznīca kā JP vai PV man nav pieņemama (esmu bijusi darba darīšanās, zinu, kas notiek).....

Vienīgais mācītājiem. priesteriem būtu jāpiestradā, lai viņi ar savu aizmigušo balsi vai nespēju lasīt labu sprediķi neaizmidzina draudzi. varbūt sprediķos jāskaidro liturģijas nozīme, lai visi saprastu (jo daudzi nesapriot un garlaikojas), varbūt jāpiestradā, lai cilvēkiem ir priekšā dievkalpojuma. mises saturs, lai cilvēks justos ērti un iesaistīts notiekošajā
Ingars
# Iesūtīts: 2010.04.16 14:04:25
sica. [78.84.151.69]

Nu kāpēc uzreiz asociācijas ar nekārtīgu tingeltangelu, ar PV vai JP? Palasies kā sapulces norisēja pirmajā draudzē - Dievs tās vadīja un kalpotāju komanda pakļāvās Dieva vadībai, viss bija ļoti kārtīgi un pieklājīgi, bet ja nebija, tad Dieva vadīti cilvēki, kā, piemēram, Pāvils, pasludināja Dieva gribu, kā Dievs grib, lai sapulces notiktu. Ne tur bija šitādas obligātas ceremonijas, ne mises, ne tērpi, ne speciālas ēkas, ne katoļu tradīcijas, ne mises par mirušajiem, nedz iepriekšuzrakstītas obligātas lūgšanas un obligāta kārtība
sicilia
# Iesūtīts: 2010.04.16 14:10:23
nea nu man vienalga ko jūs pie sevis luterāņiem darat. ja jujms patīk ka jūs vada gars vai gari... nu labi
es palikšu iesūnojusies savā baznīcā un cerēšu, ka tur balagāns nesaķsies.... a ja sāksies iešu pie zobenbračkas uz misēm... (ja jau viņš latīņu valodu apguva vai tad es to nespēšu )
nopietns
# Iesūtīts: 2010.04.16 14:14:09
Iepriekš uzrakstītām lūgšanām ir sava jēga. Tās ietver sevī svarīgas lietas, kas ir rūpīgi pārdomātas un noformulētas, tāpat arī liturģijai ir savs gadsimtos parbaudīts saturs. Gan taisnība, ka ar liturģijas jēgu draudzei un jaunpienācējam ir jāiepazīstas, tā jāpieņem un jāsaprot, lai nebūtu tukša skaņa un formalitāte.
Ne velti pat VD bija īpaši apmācīta un izraudzīta priesteru kārta, lai nevarētu ikviens, kam ienāk kaut kas prātā, sākt to sludināt kā Dieva vārdu un gribu.

Tas attiecas arī uz mūsdienām, kur sektu sektas visā pasulē sev savāc piekritējus simtiem. Daudzas no tām ir maldu mācības, kas ved cilvēkus drīzāk prom no Dieva nekā tuvāk, vai beigu beigās savus sekotājus pat ieved seksuālā izmantošanā vai kolektīvā pašnāvībā.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 41 , pavisam kopa bijuši: 11358