atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par mīlestību Skaistums un kristietība: par un pret!
*Duksis
Iesūtīts: 2009.12.13 16:22:40
Šodien netīšām uzskrēju virsū kādai atziņai, kas lika aizdomāties: "Skaistums ir vislielākais kārdinātājs." (P. Koelju). Nu i vot,- gribētos parunāt par skaistuma iekšējo pretrunīgumu. No vienas puses, kas gan ir mīlestība, ja ne skaistuma alkas? "Mīlestība ir vēlēšanās baudīt skaistumu. Skaistums ir kā mirdzums, kas pievelk cilvēka dvēseli." (Fičīno, 15. gs., itāļu filozofs, Florences neoplatoniķu skolas pārstāvis). No otras,- kā jau augstāk tika atzīmēts: ne vienmēr labs ir tas, kas ir skaists. ... . Protams, kristietis bez bībeles padusē ir tas pats, kas govs uz ledus, tomēr varbūt kādam šeit ir kas puslīdz jēdzīgs sakāms par īsti kristīgu skaistuma izpratni? Tātad,- skaistums un kristietība: par un pret!
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
AutorsZiņas teksts
*Duksis
# Iesūtīts: 2009.12.13 16:23:07
Diskusijas ieraugam. No Felicitas Pauļukas atmiņām par savu vīru gleznotāju Jāni Pauļuku: ". ... . Kad viņš man to teica, viņš bija skaists kā pats sātans! ... ."
Pavasara Gaidītājs NVK
# Iesūtīts: 2009.12.13 16:35:24
kristietim jābūt askētiskam
Rudens rozes balss
# Iesūtīts: 2009.12.13 16:35:39
īstam skaistumam apakšā vienmēr garīgā dimensija, t.s. iekšējais, dvēseles skaistums. Tas nav apslēpjams, tas ir kā gleznas apgaismojums, kas parāda, izgaismo tās skaistumu.
Cik nav redzētas lelles tipa skaistas sievietes un līdzīgi vīrieši ar skaistu augumu un skaistām, koptām, bet tukšām sejām, kam aiz fiziskās ārienes nav jūtama tā dvēseliskā stīga, kas skaistumu padara pa īstam skaistu.

Un otrādi - ir gadījies redzēt pat it kā neglītus cilvēkus, kaut vai aktieri Valentīnu Skulmi, aiz kura dīvainās ārienes bija nojaušama dziļa dvēsele, kas viņa it kā neglītumu darīja pievilcīgu.
Ievēroju, ka mans vīru uz vecumu kļūst aizvien skaistāks...
Pavasara Gaidītājs NVK
# Iesūtīts: 2009.12.13 16:37:49
Rudens rozes balss
tā tam vajadzētu būt!
armilo
# Iesūtīts: 2009.12.13 16:40:54
Valentīns skulme neglīts?
*Duksis
# Iesūtīts: 2009.12.13 16:42:46
Heirē! (gr. - priecājies!) Priecājies, cilvēk! Humānisti, kas sākotnēji bija antīkās pasaules pētnieki, bija uzrakuši, ka kādreiz pasaule ir uzskatīta nevis par bēdu ieleju, bet gan par pasaulīgo prieku dārzu. "Prieks ir pilnīgāks nekā zināšanas, jo ne katrs izziņas procesā priecājas, bet katrs, kas priecājas, obligāti vienlaicīgi arī izzina." (tas pats minētais Fičīno) Vēl viena atziņa, kas pārsteidz ar savu paradoksalitāti. "Tik ilgi, cik cilvēki dzīvo, pārāk maz ir priecājies cilvēks: tik šeit, mani brāļi, ir mūsu iedzimtais grēks! Un, ja mēs iemācīsimies vairāk priecāties, tad tas ir vislabākais veids, kā iemācīties nesarūgtināt citus un neļauties ieslīgt skumjās."(Nīcše). ... . Nu i vot,- pirmais ieliku offtopiku! Tagad ar tīru sirdsapziņu varu doties skatīties hokeju.
Rudens rozes balss
# Iesūtīts: 2009.12.13 16:49:05
armilo
Tu laikam esi viņu redzējis tikai jaunības fotogrāfijā, tādā labā rakursā? Dabā viņš bija smieklīgi garš, neveikls un ar vācu barona tipisko ģīmi.
Tai pat laikā skaists.
*Duksis
# Iesūtīts: 2009.12.13 16:54:04
Trilobīte

> ... labums, skaistums, patiesība (minēto faktoru vienība)

Šķiet, nosperts no antīkās pasaules grieķiem (konkrēti no Aristoteļa). Sk. vai mekl. "kalokagatijas" (gr. "kalokagathia" - no "kalos" - skaistais и "agathos" - labais) princips.

armilo
# Iesūtīts: 2009.12.13 17:07:01
balss, dabā diemžēl neesmu redzējis ne Skulmi, ne tipisku barona ģīmi , bet zinu, ka jaunībā visi ir smuki, vecumā grumbaini un līki. Es taču ampelējos.
*Duksis
# Iesūtīts: 2009.12.13 17:15:22
Grieķi vispār bija viena pretīgi apdauzīta tauta. Visur viņi tiecās pēc sakārtotības, harmonijas, mēra un skaistuma. Kāda mārrutka dēļ tas ir jādara? Kas tad jauns var rasties ideāli sakārtotā pasaulē? Nekas. Lai kas rastos, visapkārt pasaulē ir jāvalda bardakam, pilnīgam haosam. Ak grieķi uzskata visu pasauli kā Kosmosa (jēgas, formas, skaistā) tapšanu no Haosa (bezjēdzības, bezformas un neglītā)?! Kas to būtu domājis... . Pankūka! Sanāk, ka skaistais ir gan mērķis, gan arī bojā eja. Varbūt aptuveni šāda domu gaita var padarīt nedaudz izprotamāku, kādu H. Heses paustu atziņu: "Pārsteidz tas, ka skaistums un bojāeja ir nepieciešami viens otram un kalpo viens otram kā nepieciešams priekšnoteikums."
armilo
# Iesūtīts: 2009.12.13 17:23:03
Duksi, viss, ko Dievs radījis, ir skaists!
*Duksis
# Iesūtīts: 2009.12.13 17:25:08
Prišol poručik Rževskij i vsjo opošļil... .
*Duksis
# Labojis *Duksis: 2009.12.13 17:39:39
Trilobīte Saskarsme ar arābu (mauru) kultūru radās kā blakusproduks Lielajai rekonkistai - Spānijas un Portugāles iekarošanai (11.?-13.gs.?). Tad arī uz salīdzinoši zemāk attīstīto tumsonīgo un baskājaino Eiropu sāka plūst visādi Austrumu labumi. Tādi kā algebra (skaitīšanas sistēma), alķīmija un ej nu tu sazini, kas vēl, tajā skaitā visādi veci pergamenti ar kaut kādiem aizvēsturiskiem traktātiem no kuriem kristīgā Eiropa jau savulak laimīgi bija tikusi vaļā kā no prusakiem virtuvē. Radās interese arī par atsevišķu arābu domātāju darbiem, kas savukārt bija pilni piezīdušies ar antīkās pasaules gudrībām, piemērām Averoesu (Ibn Sina ... pardon... Ibn Rušds ). Liekas, ka Ak.Toms jau stāvēja uz solīdas iepriekšējo paaudžu sarūpētas teorētiskas bāzes.

P.S. Vai Akvīnietis ko "nospēra"? Kaut ko, ja ne "nospēra", tad radoši "aizņēmās" - radīja Aristoteli "ar tonzūru" , t.i. pielāgoja pagānu Aristoteli katoļu baznīcas teoloģijas vajadzībām.
*Duksis
# Labojis *Duksis: 2009.12.13 18:10:53
Par skaistumu kā mūžības atspulgu... . "Filozofiskās sistēmas sabrūk, reliģijas krīt viena pēc otras kā nokaltušas lapas rudenī, bet tas, kas ir skaists, ir mūžības dārgumi un - priekš visiem laikiem." (O. Vailds) Pareizi teica krietnais kareivis Šveiks, ka visi estēti ir [cenzēts]!
Svētais
# Iesūtīts: 2009.12.13 18:15:46
Skaistums ir ārējs un iekšējs. kristietis ir par skaistumu. kristietis tāpat atpazīst skaistas lietas un spēj tās novērtēt un baudīt. Protams, ka katrs skaistuma izpratnē vadās pēc saviem kritērijiem, tāpēc esam tik dažādi. Dievam arī patīk skaistas lietas.
*Duksis
# Labojis *Duksis: 2009.12.13 18:25:13
Svētais Tipina Pāvils uz Aeropagu disputēt ar Atēnu gaišākajiem prātiem. Ko viņš redz pa ceļam? Pagrimušas un gŗēcīgas kultūras nožēlojamas atraugas - dažādiem dieviem ...ak Dievs! Piedod šiem grēciniekim, jo viņi neapzinas, ko dara...veltītas kailu vīriešu un sieviešu marmora skulptūras!!! Vo, te uz vienas ir rakstīts: Nezināmajam dievam. Eurika! Nu tie gudrīši man dabūs iekšās līdz pat...hmm!

Jautājums, ja kristieši ir lieli skaistuma mīļotāji, tad kapēc kailums tiek uzskatīts par grēcīgu?
Saulespuķe
# Labojis Saulespuķe: 2009.12.13 18:27:43
Mūsdienu starecs - tēvs Tavrions, kurš kalpoja Valgundes klosterī pie Jelgavas, sacījis: "Pasauli ar tās skaistumu radījis Kungs. Debess un zeme atspulgo Radītāju - kā daiļradītāju mākslinieku, un dabas skaistumā izpaužas Dieva skaistums" Arī cilvēkos var atspīdēt Dieva skaistums! Skaistums var būt gan neķītrs un pavedinošs, gan arī šķīsts un tāds, par ko sirds ielīksmojas. Esmu par skaistumu kā Dieva mīlestības darbu! Manuprāt viss, kam Dievs pieskāries, ir skaists, tikai daudzi skatās ar pārāk miesīgām acīm un neredz garīgo skaistumu, kas, iespējams, neatbilst laicīgajiem standartiem.
Svētais
# Iesūtīts: 2009.12.13 18:29:37
*Duksis kailums netiek uzskatīts par grēcīgu. No kurienes tev tādas ziņas? tas, ka publiski atkailinās vai piedauzīgas bildes visur karina tas gan ir grēcīgi, bet kailums pats par sevi nav grēciigs. tas ka ir nepiedienīgas lietas, tas ir fakts. Bet Dievs nav pret kailumu kā tādu.
Svētais
# Iesūtīts: 2009.12.13 18:31:39
*Duksis par tavu piemēru, Pāvils uzstājās pret elkdievību , nevis kailuma statujām. Jo atēnieši pielūdza neskaitāmos dievus, tai skaitā, iespējamos, cilvēka tēlus.
Svētais
# Labojis Svētais : 2009.12.13 18:33:39
Dievs neradīja sātanu. Dievs radīja Luciferu, kas iekāroja Dieva godu un slavu. par velnu un sātanu viņu padarīja cilvēks, kad atdeva savu varu ( valdīt un sargāt) velnam, nepaklausīdams Dievam. līdz ar krišanu grēkā velnam parādījās vara un ietekme uz cilvēku.
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 32 , pavisam kopa bijuši: 1986