atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Inkvizīcija?
Mulders
Iesūtīts: 2007.05.07 10:47:09
Te tāda doma. Spriežot pēc pēdējā laika "kašķiem" rodas iespaids, ka tomēr pastāv viena daļa ticīgo gan pašā LELB gan ārpus tā (klb) kuri grib atjaunot inkvizīciju pēc tās būtības. Tas ir, speciālu "policiju" kas meklē, atrod un "nodod sodam" herētiķus. A bet vienreiz jau nepietika? Kamdēļ kāpt tajā pašā pļaņčkā atkal?
. 1 . 2 . 3 . 4 . >>
AutorsZiņas teksts
Mulders
# Iesūtīts: 2007.05.07 10:47:15
Jūsu domas?
Balss
# Iesūtīts: 2007.05.07 10:55:12
Kāpēc tad nu uzreiz inkvizīciju? Un meklēt un sodīt ? Bet, ja gadījumā draudzes locekļi dzird sprediķī lietas, kas ir klajā pretrunā ar Bībelē rakstīto vai mūsu Baznīcas mācībā atrodamo, ko tad? Vai tad arī draudze pati nav atbildīga par veselīgu barību? Tad jau nu draudzei tomēr būtu par to jājautā savam mācītājam vai prāvestam.
vasara
# Iesūtīts: 2007.05.07 11:01:45
Esmu par šo domājusi, domājot par pāvestu un viduslaikos realizētajām inkvizīcijas tiesām.
Ja pāvests sevi dēvē par Kristus vietnieku, tad nāktos sekot Kristus vārdiem, ka Viņš nāca nevis pasauli tiesāt, bet glābt. Tātad pāvestam nebūtu nekādu tiesību kādu tiesāt uz moku rīkiem.
Taču tikpat skaidri Sv.Raksti māca par [ne]atgriešanos no grēkiem un par [ne]sadraudzību ar tādiem. No kā nākas secināt, ka vienīgais, uz ko Baznīcai ir tiesības, pārbaudīt/uzzināt, vai cilvēks savus grēkus nožēlo un meklē pēc Dieva žēlastības vai nē. Ja nē, tad sanāk, ka ir tiesības izslēgt no draudzes, kamēr cilvēks nevēlas atgriezties no grēkiem.
Mulders
# Iesūtīts: 2007.05.07 11:05:40
Balss, tieši par to gribēju runāt. Lai draudze varētu detektēt un atļauties iebilst, tai jābūt izglītotai teoloģiski tai skaitā arī par savām tiesībām iebilst pret mācību, ja tā nav saskaņā ar Baznīcas mācību. Taču praktiski tas ir neizdarāms, tāmdēļ jau arī viduslaikos tika veidots kantoris, ko šodien pazīst kā inkvizīciju. Būtībā tā bij ticības policija, kas ceļ sarkano karodziņu un velk uz exkomunikāciju visādus herētiķus.
Cik saprotu, tad daļa šodienas karsto "teologu" būtībā gribētu tieši tādu pašu institūciju ieviest, lai būtu kāda laju "arodbiedrība" kas kontrolē mācītājus un arī visādus neizglītotus lajus, ka ja šie kaut kur atļautos ļapnutj ko ne pa tēmu, tā šos vilkt uz tiesu!
moritz :) [213.21.215.97]
# Iesūtīts: 2007.05.07 11:13:45
palasiijos e-ntuziastu refleksijas vinju lapaa...
ja kaadreiz, reflekseejot VB, topaa bija vaardkopa "bausliiba un evangeelijs", tad tagad shii teema ir palikusi kaadaa 3., ja ne 5.plaanaa... shobriid katra ceturtaa vaardkopa ir "heterodoksa bazniica" un katra sestaa - "ortodoksa bazniica"... ja atgriezhamies pie jau tradicionaalaas izsklaides, lasot kaadu no e-ntuziastu rakstiem, iedzert malku alus katru reizi, kad tiek piemineeta "bausliiba un evangeelijs", tad, niekojoties ar peedeejiem, var noluuzt krietni aatraak...
Mulders
# Iesūtīts: 2007.05.07 11:20:00
moritz, kad mazs bērns iemācās jaunu vārdiņu vai burtu, viņš īpaši cenšās to katrā vietā pieminēt. Es kad maziņš beidzot iemācījos burtu R izrunāt, tad visa mana valoda no R burtiem sastāvēja visos L vietā.
moritz :) [213.21.215.97]
# Iesūtīts: 2007.05.07 11:27:08
ugu... incanti, kuŗš vaardinjs buus naakamais?
vasara
# Iesūtīts: 2007.05.07 11:29:23
Diemžēl ir vērojama tāda parādība draudzēs, ka laji mīļuprāt ļoti uzticas savas draudzes ganiem [lai ko tie teiktu vai sludinātu]. Tas mēdz apgrūtināt pareizi saklausīt sludināto mācību. Labs piemērs ir Cālīša draudze, kura neiedziļinājusies būtībā, bija kopā ar mācītāju un aizstāvēja, pati nesaprazdama, par ko iestājas.
Sieviete
# Iesūtīts: 2007.05.07 11:35:06
Diemžēl, Vasarai lielā mērā taisnība par Cālīša draudzi. Un ir jau bijušas vēl kādas... nesauksim vārdā, lai neapbižojas atkal!
Mulders
# Iesūtīts: 2007.05.07 11:59:05
Nu lūk, tad ko darīt? Tad varbūt tomēr pati inkvizīcijas ideja bij laba, tik vēlāk tika sačakarēta? Tas saucās draudzes izglītības līmenis, bet kā to celt, ar varu jau nevar piespiest visus mācīties. Nevar arī adoptēt visādu Jehoviešu piegājienu, kad 3-5x nedēļā ir jāpavada baznīcas solā, kur dolbī mācību!
Atliek vienīgi tiešām lokāla laju "inkvizīcija", kas sastāv no kaucik izglītotiem lajiem, kas arī īpaši filtrē ko runā mācītājs, kāds ir tā tolerances līmenis un kad tas smeļās pāri pieļaujamajam. Es, personīgi, diez vai vēlētos būt šāds inkvizitors!
vasara
# Iesūtīts: 2007.05.07 12:05:08
Mulder, ko šī inkvizīcija iesāks ar noķertajiem herētiķiem? Tobiš [kā Tu saki] - kādu soma mēru Tu domā piemērot?
Mulders
# Iesūtīts: 2007.05.07 12:07:34
Es tak nezinu! Es jau saku, nu ieviesīs tādu inkvizīciju, beigsies tač tāpat kā jau reiz bij. Ja neieviesīs, tad atkal sviests, saviesīsies visādi parazīti! Nu nebūs Baznīcai miers līdz pat pasaules galam, visu laiku būs jācīnās gan ar herētiķiem gan ar karstasinīgiem karstas putras strēbējiem...
vasara
# Iesūtīts: 2007.05.07 12:15:12
Man šķiet, ka Raksti jau visu pateikuši, kā pareizi "inkvizēt". Tā, kā es to augstāk minēju - ar izslēgšanu no draudzes [līdz atgriešanās mirklim], nevis ar ausu nociršanu vai uz sārta dedzināšanu.
Tik redz viduslaikos arī bija tāds piemērs, kā Mārtiņš Luters, kuru inkvizēja, izslēdzot no Baznīcas...
Njā, laikam nebūs miers līdz pasaules galam..
Mulders
# Iesūtīts: 2007.05.07 12:54:50
Andis, uztver to kā pārbaudījumu! Dažkārt arī policija var veikt "provokācijas", lai pārbaudītu policistu darbu. Tāpat banka var veikt provokāciju pret bankas darbinieku, pamēģinot viņam iebarot viltotu naudas zīmi. Tas tā, lai lasītāju prāts būtu ass un spējīgs izšķirt, kas labs un kas ļauns.
Andis Atvars [87.110.84.182]
# Iesūtīts: 2007.05.07 13:18:32
Es to tā arī uztvēru, bet tā kā neviens LELB garīdznieks uz to nereaģēja, tad atliek divas iespējas- laikraksts netiek lasīts, "provokācija" izdevās. Lasītājs gan palika neizpratnē- kam ticēt...
Noasveidīgais
# Iesūtīts: 2007.05.07 21:06:05
Paldies, Mulder, par ļoti trāpīgo diskusijas tēmu. Traki žēl būtu, ja mūsu domāšana kopš Viduslaikiem nebūtu īpaši mainījusies.
Balss
# Iesūtīts: 2007.05.07 21:19:19
Mulders
Bet ko tad nu tagad darīt ar lielisko Biķeru draudzi un tās lielisko, gudro mācītāju, kurš - ja pareizi saprotu - sadraudzības mācības ziņā rīkojas atšķirīgi no LELB uzskatiem?
Tev kā labi izglītotam lajam nu jāizšķiras, vai atbalstīt savu mācītāju vai vilkt viņu uz inkvizīciju!
Noasveidīgais
# Iesūtīts: 2007.05.07 21:24:36
Mani komplimenti, Balss!
Šis ir tiešām labs koments!
Mulders
# Iesūtīts: 2007.05.07 22:43:35
Es nesaņemu Vārdu un Sakramentus abstraktā LELB bet konkrētā draudzē, kur viss manuprāt ir kedās.
Svilpaste
# Iesūtīts: 2007.05.07 22:51:02
Un kā tad lieliskā Biķeru draudze sadraudzības ziņā rīkojas atšķirīgi?
. 1 . 2 . 3 . 4 . >>
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 19 , pavisam kopa bijuši: 272