atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu mainīta dievkalpojumu kārtība
Svilpaste
Iesūtīts: 2007.04.15 22:26:43
Man ir jautājums- kāda LELB ir kārtība attiecībā uz dievkalpojumu kārtību. Šajā konrētajā gadījumā, kas apskatīta diskusijā par kristību solījuma atjaunošanu Lieldienu dievkalpojumos- kāds mācītājs savā draudzē ievieš kristibu solījuma atjaunošanu. Vai tas tiek saskaņots ar arhibīskapu vai konsistoriju? Vai arī dievkalpojuma papildināšana ir katra brīva izvēle? Rīt kāds ieviesīs kāju mazgāšanu vai vēl kaut ko. Cik liela ir mācītāja brīvība liturģijas lietās?
. 1 . 2 . 3 . >>
AutorsZiņas teksts
Ēvalds Bērziņš
# Iesūtīts: 2007.04.15 23:07:20
Lieldienu nakts dievkalpojumu nevajadzētu uzskatīt par kādu no būtiskākajiem LELB raksturojošiem lielumiem, galu galā tas notiek tikai vienu reizi gadā, gan, jāsaka, vienos no trim lielajiem Baznīcas svētkos.
Svētdienu dievkalpojumi ir reglamentēti dievkalpošanas rokasgrāmatā LELB un LELBāL draudzēm, tās ietvaros pastāv arī iespēja variēt dievkalpojuma daļas. Liturģiska daudzveidība ārpus svētdienas dievkalpojumiem LELB nav aizliegta, taču svētdienas dievkalpojumos jāpieturas pie noteiktajām kārtībām.
jānis no rīgas [212.93.97.132]
# Iesūtīts: 2007.04.16 10:14:17
Doma baznīcā Zaļajā ceturtdienā kājas jau mazgā vairākus gadus
vilks
# Iesūtīts: 2007.04.16 16:31:41
man ļoti patīk zināma liturģiska dažādība dievkalpojumos
Zaurs
# Iesūtīts: 2007.04.16 17:20:29
Nu, kristību solījumus derētu draudzei atkārtot ik pa 3 mēnešiem. Lai neaizmirst.
Grēciniece
# Iesūtīts: 2007.04.16 17:24:37
... un lai iedziļinās, par ko runa un ko solījuši!
Atceros savas iesvētības - rokas un kājas tā trīcēja, ka vairāk domāju par to, lai to neredzētu no malas, nekā par citu. Un arī vēl par to, lai nesajaukusi līdz ar pārējiem 60 cilvēkiem noskaitītu iekalto Apustuļu TA.
Jānis Ginters
# Iesūtīts: 2007.04.16 17:26:00
Svilpaste Man gan īsti nav skaidrs ko ar šo diskusiju gribat uzzināt. Vai ir runa par šiem diviem minētajiem piemēriem kā kristību solījumu atjaunošana un kāju mazgāšana? Lieldienu vigilijas kārtība (ar kristību solījumu atjaunošanu), gan Zaļās Ceturtdienas dievkalpojuma kārtība (ar kāju mazgāšanu) ir sastādīta LELB Liturģijas komisijā. Tos sastādot ir pamatā izmantoti luterisko Baznīcu avoti. Tas ir ne tikai saskaņots ar Arhibīskapu un Konsistoriju, bet šos dievkalpojumus mēdz vadīt gan Arhibīskaps gan arī prāvesti un mācītāji, t.s. tie, kuri ir vai ir bijuši Konsistorijas locekļi.
Oskars
# Iesūtīts: 2007.04.16 17:58:10
Cilvēkiem vairāk vajadzētu ieinteresēties savas baznīcas lietās!!!Nevis, kad pēkšņi izdzird kaut ko tādu, kas citur notiek jau nez cik gadus, to uzskatīdams par nez kādu trako jaunumu, jāsaka, ceļ traci!!!
Svilpaste , kādas Jums pretenzijas pret Kristību solijuma atjaunošanu??? Jūs vispār esat to dzirdējusi???
Neviens jau netiek kristīts otru rezi. Vienkārši tas cilvēkam atgādina cik daudas lietas cilvēks ar Sv.Kristību ir ieguvis Nākošao Lieldienu naktī aizej vai aizbrauc uz kādu baznīcu, kur notiek šis vigīlijas dievkalpojums, tici man nenožēlosi! Tas ir vienkārši fantastisks dievkalpojums!!!
Un ja Zaļās ceturtdienas rītā nākamgad aiziesi uz Domu, redzēsi arī kāju mazgāšanu
Jānis Ginters
# Iesūtīts: 2007.04.16 18:10:38
Oskar , maza korekcija- kāju mazgāšana ir Zaļās Ceturtdienas vakarā, no rīta ir eļļas svētīšana un koncelebrācija. Bet abos šos dievkalpojumus ir tiešām brīnišķīgi un svētīgi svinēt!
Svilpaste
# Iesūtīts: 2007.04.16 22:10:10
Es pagaidām nekādas pretenzijas pret solījumu atjaunošanu neesmu izteikusi. Mans jautājums bija- cik lielā mērā mācītājs ir brīvs mainīt kaut ko liturģijā? Ja tā ir apstiprināta kārtība, tad kāpēc visās draudzēs netiek svinēti Lieldienu dievkalpojumi ar kristību solījumu atjaunošanu un kāju mazgāšanu ceturtdienā? Vai tā ir mācītāja personīgās gaumes jautājums, kādu liturģiju vadīt?
Padoms [62.68.167.218]
# Iesūtīts: 2007.04.17 07:25:16
Piedodiet nezinítim, kam káda neierasta lieta liekas dívaina... Man tá káju mazgáshanas lieta (péc manas privátás izjútas) liekas tomér atrauta no Jézus dzívá parauga un párvérsta par simbolu, un cilvékam, kas nepazíst Bíbeli, par pagrűti saprotamu rituálu. Jézus laika cilvékiem, pa atkritumu un dzívnieku méslu pilnajám pilsétas ielám staigájot, kájas bija tieshám netíras un smirdígas. Tápéc Jézus liecíba ar káju mazgáshanu, manuprát, simbolizé viszemáká, smagáká, nicinátáká darba labprátígu uznjemshanos un kalposhanu citu labá. Nevis no zída zekjítéem izvilktu spodru kájinju apslacíshanu sudraba bljodá...
jānis no rīgas [212.93.97.132]
# Iesūtīts: 2007.04.17 09:22:54
par to šodien, kad kājas sasvīdušas un sēnītes savairojušās... pirms tāda rituāla noteikti jāiet uz pedikīru...
Mirga
# Iesūtīts: 2007.04.17 12:47:13
Oskars
Cilvēkiem vairāk vajadzētu ieinteresēties savas baznīcas lietās - Varbūt Oskaram ir arī padoms, kā to darīt?
Oskars
# Iesūtīts: 2007.04.17 14:23:46
Nu nezinu. Varbūt kādam noderēs tas:
1)lasīt Bībeli+ lūgties
2)Regulāri apmeklēt dievkalpojumus
3)Apmeklēt Bibeles stundas
4)Lasīt ktehismu(gan lielo, gan mazo)
5) Lasī "Svētdienas rītu"( protams ja iespējams)
6)Apmeklēt www.lelb.lv
7)Apmeklēt LELB rīkotos pasākumus(rekolekcijas, Baznīcas dienas, iet svētceļojumā uz Krimuldu vasarā utt.)

Un vēl daudzas citas lietas. Bet tās ir katram cilvēkam savādākas. Protams, ne jau visiem ir vinādas intereses. Katram tas atklājas savādāk.
Padoms [62.112.214.173]
# Iesūtīts: 2007.04.19 08:50:05
Kurs zinítis komentés par to káju mazgáshanu?
Saulespuķe
# Iesūtīts: 2007.04.19 10:05:24
Padom [62.112.214.173]
Piederu gan NEzinīšiem... Vairākkārt esmu piedalijusies šādā Zaļās ceturtdienas dievkalpojumā. Personīgi mani tas uzrunājis vairāk kā citu reizi garas un pareizas runas. Pēc pirmās reizes domāju par sevi, ka tas ir diezgan trāpīgs rādītājs pazemībai un sevis aizliegšanai - vai spētu nolaisties no saviem augstumiem un otram kājas mazgāt. Un nākamais - ne tikai otram, bet - ikvienam?... Un nez vai kāju ne- /tīrība un ne-/koptība, un smaka/smarža ir izšķirošais. Ja sirds izmainīta, tad visi "ne-" maz ietekmēs.
Manuprāt, tam, kuram mazgā, ir vēl grūtāk.
Un vēl mazliet - primāri jau, piedaloties šādā dievk., domā par Jēzu, ne par konkrētām lietām šodien. Redzētais šeit un tagad palīdz labāk saprast Viņu toreiz un tagad. Viņa pazemību, kalpošanu, mīlestību, piemēru... Lai mūsdienu smalkā sabiedrība saprot, cik tas bija REĀLI, ne simboliski un abstrahēti.

ĻOTI svētīga prakse. Daudzi mani draugi un paziņas ir pārdzīvojuši un teikuši ko ļoti līdzīgu.
Svilpaste
# Iesūtīts: 2007.04.23 21:50:06
Joprojām nesaprotu, vai konkrētais mācītājs izvēlas, vai iekļaut/neiekļaut kāju mazgāšanu liturģijā? Kas nosaka liturģiju LELB?
Zaurs
# Iesūtīts: 2007.05.07 19:05:21
svilpaste , ir tāda lieta kā Agendas, dievk. kārtības, tur arī visas lietas atodamas. Pie tā strādā Mūzikas un Liturģijas nozares ļaudis.
Principā, tā vietā, lai sīki kašķētos par to, kas nez kāpēc nav lasīts vai pieredzēts, būtu vērts jautāt tiešajam priekšniekam - draudzes mācītājam. Un palasīt tak beidzot kādas grāmatas vai par Baznīcas liturģijas attīstību.
Noasveidīgais
# Labojis Noasveidīgais: 2007.05.07 20:42:39
Svilpaste,
Ēvalds Bērziņš uz Taviem jautājumiem jau ļoti korekti atbildēja. LELB pastāv t.s. agendārā dievkalpojuma kārtība, kura nosaka evaņģēliskās mesas (mises) uzbūvi, kā arī dod vadlīnijas citiem dievkalpojumiem un svētbrīžiem. Bez īpašas atļaujas un iemesla no šīs agendārās kārtības svētdienu regulārajos dievkalpojumos nedrīkst atkāpties.
Tajā pašā laikā liturģija nav "akmenī kalta" un mācītājam kā savas draudzes garīgajam vadītājam ir tiesības īpašos laikos un reizēs veidot dievkalpojumus pēc īpašas kārtības, par pamatu ņemot vispārējos liturģikas un luteriskās teoloģijas principus. Šādos gadījumos viņš pats atbild par dievkalpojuma norises izskaidrošanu saviem draudzes locekļiem. Draudzes locekļi, savukārt, var izvēlēties, kuros no dievkalpojumiem piedalīties.
Svilpaste
# Iesūtīts: 2007.05.07 23:02:02
Paldies! Tātad mācītājs izvēlas no agendas, vai vadīt dievkalpojumu ar kāju mazgāšanu vai bez, ja es pareizi sapratu.
Ēvalds Bērziņš
# Iesūtīts: 2007.05.08 01:59:26
Svilpaste
Tu saprati to, ko gribēji saprast
Jautājums. Vai kāju mazgāšana Zaļajā ceturtdienā ir pretrunā ar agendu?
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 143 , pavisam kopa bijuši: 8344